^Dccr de <^Orouw WAT IS DE P.J.Z. (dl. 1 H et is een goed gebruik dat de voorzitter elk jaar op nieuw zijn nieuwjaarswens tot de leden mag richten. Ik maak daar dan ook dankbaar gebruik van. Wat me daarbij moeilijk valt is een goed thema te bedenken. Er zijn er legio. T egenwoordig. worden we telkens met de neus gedrukt op het probleem "water". Hoewel het lijkt of we in Nederland het water gewoon niet op kunnen, blijkt steeds meer, dat juist bij ons, als einde van de natuurlijke waterleiding (de grote rivieren) het gevaar dreigt, dat wij aan het eind van ons drinkwaterlatijn zullen komen en de oorzaken zijn ons ook langzamerhand allen bekend: de verspilling en de vervuiling. Thema week-end jonge agrariërs in Z.W.-Nederland Heeft de P.J.Z. nog bestaansrecht P.J.Z.-ZESKAMP Nieuwjaarswens: Gelukkig Nieuwjaar enwees kranig met water WATERTIPS an vrijdagavond 14 januari tot en met zondagmiddag 16 januari wordt in het Van Eeghenhuis te Aardenburg een stu dieweek-end georganiseerd met als thema "Inkomensbeleid in de landbouw", met als nadere uitwerking: hoe komen de inko mens tot stand, hoe gaat dat in de landbouw?: en tot slot hoe sta je tegenover een minimuminkomensgarantie voor zelfstandi gen? De kosten van dit leerzame week-end bedragen slechts 25,— voor leden van jongerenorganisaties. Maar jongeren die daar geen lid van zijn kunnen ook deelnemen, voor hen kost het dan 52,50 per persoon. Het is dringend gewenst dat U zich zo spoedig mogelijk opgeeft, zodat de organisatoren weten waar zij aan toe zijn. De leden: Het overgrote deel van de leden is afkomstig van het echte platteland, waar de ouders het boerenbedrijf uitoefenen. Lid worden doet men niet vanwege de doelstelling, maar om een vrijetijdsbesteding te hebben in een sfeer -waarin men zich thuisvoelt. Daarbij is niet zo van belang of men nu agrariër is öf niet, maar veel meer dat men een overeenkomstige woon- en leefsituatie heeft: de sfeer van "plattelanders onder elkaar". Het blijkt dat 15 van de leden bestuurswerk doen of hebben gedaan. Dit alleen al heeft een grote vormende waarde. Mensen worden bij ons lid Omdat: Familie, vrienden, vriendinnen, kennissen ook lid zijn; het bij ons gezellig is; er is een eigen sfeer; de groepssfeer er belangrijk is (geen los-zand-toestand); er veel mogelijkheden zijn om jezelf bezig te houden; je je persoonlijkheid kunt ontwikkelen (speelse vorming); je het gevoel hebt ergens bij te horen; het een manier is om kennissen, vrienden te krijgen. We hebben 800 leden. We groeien langzaam maar gestaag en zoeken ook jonge leden. De 800 jongeren zijn verspreid over 13 afdelingen. Elke afdeling heeft een bestuur die allerlei aktiviteiten organiseert. Er is ook een provinciaal secretariaat met een beroepskracht die de afdelingen begeleidt, stimuleert, en die service verleent en provinciale aktiviteiten organiseert. Er is ook een hoofdbestuur (vertegenwoordiger van die 13 afdelingen) die het teleid van onze klub bepaalt. Niet iedereen is overtuigd van het niet-agrarisch plattelands jongerenwerk op provinciaal en landelijk nivo (vooral: de out siders). Hier en daar spreekt men over: louter opbouw van 't agrarisch werk (flink sutsidieren) en afknijpen van het algemeen werk. Het P.J.Z.-Hoofdbestuur heeft duidelijk een andere me ning. Er zijn een aantal redenen waarom Algemeen P.J.Z. werk belangrijk is: Redenen Bestaansrecht: - De vorming van de leden kan het beste geschieden in een eigen sfeer en de begeleiding van de vrijwilligers door de eigen orga nisatie. - Het bestuur wordt gekozen uit en door de leden en alles gebeurt door en voor jongeren. Dit is niet altijd te zeggen van geprofessionaliseerd jongerenwerk (club en buurthuizen). - Het niet-agrarische werk bevordert het kontakt tussen hen die op het platteland wonen. Op deze manier voorkom je een iso lement van agrarische jongeren. Over en weer kunnen de pro blemen van verschillende kanten worden bekeken. - Onze doelstelling: Naast ontspanning; vorming en ontwikke ling van plattelandsjongeren op sociaal, maatschappelijk, cul- U kunt dit het beste doen bij de eigen provinciale jongeren organisatie, of en dat kan ook, direkt bij het Van Eeghenhuis, t.n.v. Dick Eveleens, tel. 01177-1259. Maak er een beetje haast mee, want na 10 januari is de inschrijftermijn gesloten. tureel, sportief, kreatief en vaktechnisch gebied, is niet zomaar iets. We streven naar een dieper liggend ideaal. - Voor jonge boeren is de P.J.Z.-Algemeen een springplank voor het P.J.Z.-Agrarisch werk (in 3 CJO.verband). Van 15 - 23 jaar: accent op 't algemene, na hun 23e (i.v.m. bedrijfsopvolging, etc.) verschuift het accent naar 't agrarische. - Onze aktiviteiten (3 peilers: Ontspanning, Vorming, Agrarisch Jongerenwerk) zijn niet gering: Zoals: Schuurfeesten, barbecues, droppings, vistochten, bow ling, (inter)nationale uitwisselingen. Filmavonden, popavonden, puzzelritten, sportdagen, zeskamp, volleybalkompetities, kook- en danskursussen, spel. avonden, schaatsen enz. èn: Toneeluitvoeringen, kreativiteitskursussen, pottenbakken, weven, kijk-doe-dagen, toneel- en gesprekskursussen, ekskur- sies, kabaret, filmavonden, uitwisselingen, ledenweekends, vor mingsavonden, vormingsweekenden enz. èn óók: Vaktechnische kursussen: lassen, sproeien, metselen, ekonomie, boekhouding; agrarische gespreksgroepen, studie dagen, ekskursies, meningsvorming, belangenbehartiging voor jonge boeren/boerinnen. Overigens funktioneert het agrarisch jongerenwerk min of meer apart van de P.J.Z.: er zijn speciale agrarische kommissies (re gionaal), die weer verenigd zijn in een provinciaal bestuur, die agrarische aktiviteiten organiseren. Dit gebeurt in samenwer king met de christelijke en katholieke plattelandsjongeren, ("in 3 CJO-verband"). Dag iedereen, de P.J.Z.-provinciaal en de SPORTCOMMIS SIE i.s.m. de afdelingen Sprang, Schouwen en Fijnaart (hulp team) hebben weer de ZESKAMP georganiseerd!!! OP: zaterdag 15 januari 1977. VAN: 13.30 uur tot 17.30 uur. IN: de veilinghal te Bergen op Zc Wij hopen op: *massale deelname (elke afdeling een team) *komplete, gemengde teams: 7 spelers 1 captain 8 stuks (het liefst 4 dames en 4 heren) *korrekte inschrijving: dat is: a. Goes bellen vóór 6 januari (01100-21010) (opgave doorge ven aan telefoniste of Kees) op girono. 457295, vermelding: 6-kamp of op banknr. 3205.38.079, Rabobank Goes. *massale opkomst van suppor ters, die hun teams op komen peppen. Tenslotte: f XZu— Kommentator is Toon Brooymans We proberen de veilinghal te verwarmen (grote heteluchtka nonnen) Neem voor de zekerheid warme kleren mee (team- spelers ook extra droge kleren) De jury bestaat uit: Ko de Pooter Jaap Goossen (+2 hulpscheidsrechters) Bier, frisdrank, kof fie, broodjes, soep zijn tegen redelijke prijs verkrijgbaar in de kantine. Laat ik allereerst de wens overbrengen dat wij allen Kerstmis gevierd, beleefd hebben op de wijze waarop hij de meeste inhoud had. Ik hoop ook dat het nieuwe jaar dat voor ons ligt voor ons allen een goed jaar zal worden, waarbij ik niet in de eerste plaats denk aan materiële voorspoed, dat zit wel goed, al denken we soms van niet. Nee, wanneer we 31 december een jaar afsluiten dan zouden we ons eens moeten afvragen waar we mee bezig geweest zijn. Wat is het doel van onze arbeid/werke loosheid, onze studie geweest? Hoe zijn de relaties met onze medemensen geweest? We zeggen dat we mondiaal denken. Waarin is dat dan tot uitdrukking gekomen en heeft het werkelijk effect gehad? Wat hebben we zoal verworven en zijn we er gelukkiger door geworden? Vragen en nog eens vragen resulterend in de vraag: Waarom zijn we hier en wat hebben we er tot nu toe van gemaakt? Ik heb niet de pretentie de ant woorden op deze vragen te kennen, maar wel om ze jullie voor te leggen. Mijn wens is datje daaruit een stuk mo tivatie kunt halen om je leven in het komende jaar over eenkomstig in te richten. Jos Akkermans P.J.Z.-voorzitter - ------ -------- - - - - onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kampeerlandpolder 3, Wissekérke, tel. 01)07-610. Weet U dat we vroeger allemaal onze eigen watervoorziening hadden op het platteland? De welput en de regenbak. Overal zag je dan ook waterfilters in de huizen om het water tot drin kwater te filtreren, totdatwe van hogerhand gezegend wer den met de waterleiding en de welputten en regenbakken niet meer gebruikt en veelal opgeruimd werden. w at heerlijk, die waterleiding. Geen gezeul met emmers en putsen, geen vervelend gefilter, kraantje op en, putje dicht. En waar we vroeger echt wel zuinig met het water omsprongen omdat het water best op kon en om onze ruggen te sparen, misbruiken we nu dat water voor onverstandig, weel derig gemak: wasmachines (5x spoe len), vaatwasmachines, W.C.'s (5 li ter voor één plasje), bad. oor de industrie is de waterleiding ook ideaal. "Strómen, riviéren" drinkwater worden door de industrie gebezigd en het is ook zo gemakkelijk voor het afvoeren van het afval. Maar wat zien we nu? Dat water en ander afval, (en is dat eigenlijk niet veroorzaakt door de vanzelfsprekende luxe waarin wij leven) dreigt onze drinkwatervoorziening te verstoren. Foei! zeggen wij, de fabrieken moeten hun afval niet meer in de rivieren weg laten lopen! We denken, dat dan de kous af is. Is dat zo? Kunnen wij er niet eens bij stilstaan of ook wij misschien tot de verspillers en vervuilers behoren? Zijn wij daarenboven niet ook een beetje zo, dat we van de buren verwachten, dat ze schoner en zuiniger met dat water omspringen? De vereniging Milieudefensie heeft een aktie "WATERA LARM" op touw gezet onder het motto: "KRANIG MET WATER". Vele verenigingen werken eraan mee. Wat heeft het voor zin als we Frankrijk de kalizouten laten opzouten als wij zelf onze troep rustig om ons heen te water laten? Is het niet verstandig om er eens met zijn allen in te duiken en te zien of wij er met zijn allen iets aan kunnen doen om aan dit probleem te ontzwemmen? L.H.G.van den Hoek-Maclaine Pont -Laat de kraan niet onnodig lopen. Draai bijvoorbeeld onder het tandenpoetsen de kraan dicht. -Neem een douche in plaats van een bad, en douche niet langer dan 5 minuten. -Was uw auto in de regen. De emmer verdient daarnaast de voorkeur boven de tuinslang. Gebruik geen autoshampoo; het water wordt er alleen maar behoorlijk vies van. Maak vooral geen gebruik van waterverslindende autowasserijen. -Laat lekkende kranen niet druppelen. Repareer ze; meestal blijkt een nieuw leertje het druppelen al te verhelpen. -Wanneer u denkt aan de aanschaf van een nieuwe w.c, koop er dan één die minder water verbruikt. Er bestaan apparaten die eenderde minder verbruiken. -Was de vaat met de hand in plaats van gebruik te maken van een vaatwasmachine. Zoveel tijd kost dat niet, en vaatwassen met de hand is tevens energiebesparend. -Vaatwasmachines gebruiken ongeveer 50 liter water per keer. De wasmiddelen bevatten bovendien veel fosfaten, afwasmid- delen voor de handvaatwas niet. Schaf er dus geen aan als u nog voor de keuze staat. -Hebt u reeds een vaatwasmachine, maak er dan alleen gebruik van wanneer de machine helemaal vol is en stel de spoelgangk- nop in. (van te voren wel even het ergste vuil met de vaatwas- borstel verwijderen). -Het wassen van het goed: Was met zo weinig mogelijk was middel. (de dosering aangegeven op het pak is vaak te hoog). -Gebruik geen wasverzachter of voorwasmiddel. -Was alleen met één volgeladen wasmachine. Enkele stuks op de hand wassen. -Gebruik fosfaatvrije of -arme wasmiddelen. Maak u niet druk over dan-wit. -Wanneer u een wasautomaat koopt, neem dan die automaat die het minste water verbruikt. Koop vooral geen alles-in-één machine, waarmee je kunt wassen, centrifugeren en drogen (met behulp van koelwater). -Nog beter is: De was uit de deur te doen. Veel wasserijen en sommige wasserettes gebruiken geen wasmiddelen met fosfaten en verbruiken minder water per kilo wasgoed. (Informeer er éven naar). -Was bij voorkeur niet op maandag (wasdag) om een piek aan waterverbruik en een piek aan huishoudelijk afvalwater te voorkomen. -De tuin: Planten wortelen dieper als er niet gesproeid wordt. Sproei slechts één keer per week. Neem de gieter in plaats van de tuinslang. -Plant geen vochtminnende planten, zoals gras. op droge grond. -Gebruik geen chemische reinigingsmiddelen (zoals bleekwa- ter) en schoonmaakmiddelen in het algemeen. Met afwasmiddel krijgt u uw vloeren, wc en houtwerk ook schoon. -Spoel geen olie, verf, terpentine, groentenresten. foto-ontwik kelaar, sigarettenpeuken, theebladeren, condooms, maandver banden, resten medicijnen enz. door wc. gootsteen of putje op straat. -Lever afgewerkte olie in bij de garage, resten medicijnen bij de apotheek en fotoontwikkelaar bij de fotograaf. -Geef verf, terpentine enz. mee aan de vuilnisdienst. eventueel in flessen. -Gebruik geen gekleurd toiletpapier. Er zijn milieuvriendelijker manieren om uw wc te versieren. -Gooi geen afval in sloten! rivieren, grachten enz. -Leeg chemische toiletten niet op het water, maar in de contai ners die daarvoor bestemd zijn. -Laat u vooral niet misleiden door reclame van fabrikantenzij-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23