ÜQr Hc zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3362 l.m land- en tuinbouwblad Het jaar is ten einde. Het was me een jaartje wel. Ondernemer zijn is toch a! vaak een kwestie van handig proberen zoveel mogelijk risico's te ontlopen. Maar wat kunnen we tegen het weer doen? De tijd gaat door: uren, dagen, maanden, jaren, zij vliegen als een schaduw heen. Zoals de schaduw van deze zonnewijzer er voor moet zorgen dat we kunnen zien hoe laat het is. Agrariër zijn in deze technische tijd is in één opzicht nauwelijks anders dan vijfhonderd jaar geleden. We zijn nog steeds afhankelijk van de seizoenen. De jaargetijden die we zien komen en gaan, waar we als mensen van het land bij stil móéten staan. Die trouwens ook nu in het jaar Onzes Heren 1977 ons levensrytme voor een groot gedeelte zullen bepalen. Ondanks steeds zwaardere machines en ander technisch vernuft, blijven we mensen van de seizoenen, onder de blote hemel. De tijd zal moeten leren hoe het nieuwe jaar zal zijn. Het minste wat wij als redaktie kunnen doen is om iedere lezer van dit blad een voorspoedig 1977 toe te wensen, van harte! OTAANDE op de drempel van een nieuw jaar is het de gewoonte om onder de voorbije periode een dikke streep te zetten en het oog te richten op de toe komst. Er wordt weer met een schone lei begonné'n. Voor de Z.L.M. geldt dat dit keer wel in bijzondere mate. Immers vanaf 1 januari staat de Z.L.M. onder leiding van de nieuwe algemeen voorzitter Ad Doeleman. In de loop van het komende jaar gaat algemeen secretaris Korteweg wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de Z.L.M. verlaten. Hij heeft er dan ruim 31 jaar in de georganiseerde landbouw opzitten. Met zijn opvolger en de nieuwe voorzitter is de Z.L.M.-wagen dan op betrekkelijk korte tijd met twee nieuwe trekpaarden ingespannen. Nieuwe gezichten ook in het Hoofdbestuur. Ingevolge het besluit van de Algemene Vergadering zul len C. de Visser en P. A. Hoogenboom op 3 januari in dit kollege officieel hun intrede doen, respectievelijk ter behartiging van de veehouderij- en tuinbouwaangelegen- heden. Beiden zullen daardoor mede richting geven aan de Z.L.M. Tot slot van deze debutanten-parade een nieu we sociaal-ekonomische voorlichter voor Zeeuws-Vlaan- deren: de heer J. P. van Wijck. In dit No.: Terugblik op de rond gang langs de kringen pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 ZLM vraagpunt 1977 pag. 7 Vooruitzichten konsumptieaardappelteelt pag. 8 Informatie kontraktteell in de akkerbouw pag. 9 Jaarvergadering Suiker Unie pag. 10 Adriaan Roelse ploegt nog met plezier pag. 12 en 13 De laatste loodjes vooi het Landbouwblad pag. 12 en 13 Tuintips pag. 19 LANDBOUWBLAD IN 1977 VEEL NIEUWE ZAKEN AAN DE ORDE VEEL van wat er in 1977 te gebeuren staat is nog in de toekomst verborgen. Ongetwijfeld zullen er vele belangrijke zaken aan de orde komen, zowel intern als extern. Bij die interne zaken zullen in ieder geval beho ren een in 1978 te houden Z.L.M.-tentoonstelling en een besluit over een nieuw kantoorgebouw. Met het door gaan van de tentoonstelling wordt dan een 135 jaar oude traditie voortgezet. Het op deze wijze naar buiten treden van de Z.L.M. heeft in het verleden de belangenbeharti ging van de land- en tuinbouw steeds goed gedaan en zal dat ongetwijfeld ook in de toekomst blijven doen. Zoals het er nu uitziet kunnen in de eerste maanden van 1977 de beslissende besprekingen gehouden worden. Het punt van nieuwbouw is erg gekompliceerd. Vele fak- toren spelen daarbij een rol en het zal niet eenvoudig zijn aan ieders wensen tegemoet te komen. Ongetwijfeld zullen de 3 betrokken besturen van Z.L.M., Onderlinge Verzekeringsmij en Boekhoudbureau binnen afzienbare tijd de juiste oplossing weten te vinden. IOEWEL dat niet meer ter tafel hoeft te komen breekt ook voor het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad een nieuwe periode aan. Ruim 60 jaar heeft de firma v. d. Sande te Terneuzen in voor- en tegenspoed er zorg voor gedragen dat het landbouwblad in goede orde in de brievenbus terecht kwam. Na 1 januari wordt het land bouwblad geheel door de firma Vink te Axel verzorgd. Aan deze overgang wordt elders in dit laatste ,,Van de Sande nummer'' aandacht besteed Wij volstaan op deze plaats met het betuigen van onze erkentelijkheid jegens meneer Piet" en zijn personeel. GROND jyiET aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal de grond in het komende jaar meer dan anders centraal staan. Juist door de veelheid aan plannen en wetsontwerpen zal de Z.L.M. door (moeten) gaan met het stimuleren van een beter grondgebruik. Met name geldt dat voor het stimuleren van de aktiviteiten op ruil- verkavelingsgebied en de onderzoeken daartoe. Per definitie is dit het instrument bij uitstek voor een beteré landbouwstruktuur waarbij de eigenaren/gebruikers eerl beslissende stem hebben. Specifiek voor de Z.L.M. komt het vraagpunt grond" aan de orde. Misschien wordt 1977 wel óns jaar van de waarheid! LANDBOUWJONGEREN UELE andere belangrijke zaken zullen aan de orde komen. Ter gelegener tijd zullen die ook hier aan de orde worden gesteld. Een verheugend initiatief vanuit de plattelandsjongeren organisaties willen wij reeds nu noemen. Naast het noodzakelijk algemeen vormings werk, komt er nu ook een gloednieuw programma voor het agrarisch jongerenwerk. Een en ander wordt gekoör- dineerd en gestimuleerd vanuit de provinciale agrarische kommissie van de 3 jongeren organisaties. Wij hopen hier binnenkort uitvoeriger op terug te komen. In ieder geval zal de Z.L.M., desgevraagd en waar mogelijk, aan het nieuwe programma zijn volledige medewerking kun nen verlenen. Wij hopen en verwachten dat alle agrari sche jongeren er net zo over denken en zich nu reeds voornemen zich hiervoor ten volle in te zetten. Tenslotte gaat het om hun eigen toekomst. Dat laatste geldt overigens ook voor deelname aan de diverse kur- sussen zoals b.v. de topkaderkursus. Helaas hebben wij moeten kcnstateren dat de animo hiervoor afneemt. Wat de topkaderkursus betreft wordt momenteel bekeken of, met behoud van de kwaliteit, zekere aanpassingen mo gelijk zijn. Stopzetten van deze kursus zou zonder meer een verarming betekenen Geheel los hiervan rekenen wij het overigens tot een nieuwe taak te onderzoeken of een algemene kadervorming voor bestuurderen zinvol kan zijn. U/AT er ook i.i het nieuwe jaar mag gebeuren en wat er ook mag veranderen, de belangenbehartiging van boer en tuinder blijft ook in 1977 bij de Z.L.M. het uitgangspunt. Vanaf deze plaats wensen wij onze be sturen, orze leden, ons personeel en allen die bij de land- en tuinbouw betrokken zijn een heel voorspoedig 1977 toe OGGEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1