MMGEN VAM DE WEEK N, H et bekende kerstliedje "O denneboom, O denneboom", leert ons van jongsaf dat kerst bomen dennebomen zijn. Met die wetenschap zullen we wellicht tot het bereiken van de jaren des onderscheids vrede hebben, maar zoals we in dat stadium aan alle vroegere zekerheden gaan twijfelen, wordt ook de ware identiteit van de kerstboom in twijfel getrokken. Een twijfel die niet ongegrond zal blijken, want wat ons jarenlang als den is voorgeschoteld,, U it het voorafgaande zal duidelijk geworden zijn dat er wezenlijke verschillen bestaan tus Over dennen en andere kerstbomen W 19 Beveland B.V., C.J. Nouse Ofschoon het Kerstfeest al weer achter ons ligt, zal in de meeste huizen de boom nog niet verdwenen zijn. Onze medewerker de heer C-J. Nouse vertelt in dit artikel enkele interessante zaken over onze dennen en sparren, en over de Kerstboom. Naalden van een den: in bundeltjes bij een. Naalden van een spar: ingeplant op uit- stulpinkjes van de twijg, die uitstul- pinkjes blijven na het vallen van de naald zitten, waardoor de twijg ruw aan voelt. Trekt men een levende naald af, dan komt er een stukje schors mee. Naalden van een Zilverspar: direkt op de twijg ingeplant, twijg is na afval len der naalden nagenoeg glad, trekt men een levende naald af dan komt er geen bast mee. Pinus Nigra var. nigra of Oostenrijkse den, een goed voorbeeld van een echte den. Wordt een prachtige boom, maar is ongeschikt als kerst boom. Fraaie kegels van de Koreaanse Zilverspar (Abies Koreane). In tegenstelling tot de kegels van de spar staan ze op de takken. Deze zilver- spar is een prachtige plant voor de tuin. De kleine Picea Glauce "Conica", een juweeltje van een spar voor de kleine tuin. De Blauwspar Picea Pungens "Kosteri" zeer opvallende gedaante in onze tuinen. anneer dit nummer verschijnt, zit nog het jaartal 1976 in de aanduiding van de datum, maar dat zal nog slechts van zeer korte duur zijn. De uren van 1976 zijn geteld en weldra staan we voor een nieuw jaar. Rond de Kerstdagen zijn vele beschouwingen en bespiegelingen neergeschreven, soms streng zakelijk, soms meer filosofisch ge tint. Uit alles blijkt, dat velen leven in een sfeer van grote onze kerheid. Onzekerheid over de ontwikkeling van de economie, over de prijsontwikkeling en de concurrentiemogelijkheden. Hoewel er altijd optimisten en pessimisten zijn geweest en ook zullen blijven, is er toch in de kring van de ondernemers een tendens tot groter pessimisme. Misschien zegt U, dat daar ook alle aanleiding toe bestaat. Het is immers een steeds grotere opgave om ondernemer te zijn en winst te maken en als dat laatste dan nog gebeurt dan vindt er in sterke mate de afroming plaats zodat er van reservevorming weinig of niets terecht komt. Voor wat onze tuinbouwsektor betreft zal 1976 het jaar zijn van de enorme tegenstellingen in bedrijfsuitkomsten. Er zijn binnen ons gebied ondernemers in de tuinbouw zowel bij de groenteteelt als in de fruitsektor, welke van een goed tot zeer goed jaar kunnen spreken. Er staat tegenover dat er ook mensen zijn die uitgesproken slechte bedrijfsuitkomsten hebben geboekt. De grond waarop men het bedrijf uitoefende heeft in 1976 een grote rol gespeeld in het uiteindelijke bedrijfsresultaat. Vooral bij de Zeeuwse fruitteelt kwam sterk naar voren wat zich goed hield in de ongekende droogte periode en welke grond het liet zitten. aar aanleiding van de slechte tot zeer slechte bedrijfsuit komsten welke een groot aantal ondernemers in onze sektor heeft gehad, lijkt het ons nuttig nog eens te wijzen op de moge lijkheden van de R.Z.regeling. Of U hiervoor in aanmerking komt laat zich niet zo direkt beoordelen maar er zijn mogelijk heden om geholpen te worden wanneer men in nood zit omdat het allemaal zo tegen zat met de bedrijfsvoering. Het is verstandig om van die hulp gebruik te maken. In gesprekken welke we nog al eens hebben met collega's komt nog te dikwijls naar voren de schroom om zich aan te melden voor de R.Z.regeling, ook al is men er van overtuigd dat men er voor in aanmerking komt. Met nadruk zouden we deze handelswijze willen veroordelen. Er zijn regelingen en er is niets tegen en alles voor te zeggen om zich daarvoor aan te melden. Laat men het na, dan doet men zichzelf en mogelijke vrouw en kinderen te kort. Zeker, we zijn op zich geen voorstander van sociale hulp om ondernemer te kunnen blijven in onze sektor en we zouden verre de voorkeur geven aan hulp op andere, meer algemeen gerichte wijze, maar dat is in het Nederland van 1976 nu eenmaal een onmogelijke zaak en daarom dient men gebruik te maken van de mogelijkheden die er wel zijn. In het Kerstnummer schreven we over de tweeërlei bezinning welke er in deze dagen van het jaar dient plaats te vinden. We dachten dat tot deze bezinning ook kan behoren het geven van een bevestigend antwoord op de vraag of men toepassing van de R.Z.regeling aan zal vragen. Voor nadere inlichtingen kunt U steeds terecht bij de sociaaleconomische voorlichters van uw standsorganisatie. Wanneer U het Landbouwhuis belt zult men U ongetwijfeld de verdere weg wijzen. ader uitwerkend het begrip bezinning komen we ook terecht bij de bezinning op de kwaliteit van de produkten welke we telen en afleveren op de veiling of anderzins. Ieder jaar wordt duidelijker dat we alleen met de betere kwali teiten een markt kunnen behouden en opbouwen. Er is een veel heid van produkten op alle terrein te koop en we kunnen het niet meer waarmaken met groenten en fruit van mindere kwaliteit. Op zeer grote schaal moesten deze in 1976 uit de markt worden genomen en we kunnen rustig vaststellen dat hiervoor ook in de komende jaren geen markt zal zijn en geen prijs te maken. Op de groenteveilingen is de klasse II van de verschillende pro dukten in feite niet meer te verkopen en zeker niet tegen lonende prijzen. Er is daar ook ongerustheid ontstaan over de berichten dat de kwaliteit van onze kastomaten minder is geworden en dat zou zich gaan wreken in de vraag op de buitenlandse markten en met name in West Duitsland. Gedurende enkele jaren was de Hol landse tomaat in West Duitsland een begrip en men wist dat dit een kwaliteitsprodukt was. Maar er zijn nieuwe teelttechnieken en nieuwe rassen gekomen en gaat om steeds grotere produkties door minder mensen en ziet, er komen klachten over de kw aliteit van de Hollandse kastomaat en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft dezer dagen niet voor het eerst vastge steld dat de waardering voor onze tomaten niet meer is zoals vroeger en het heeft alle telers opgeroepen om er gezamenlijk wat aan te gaan doen want er staan te grote belangen op het spel. Deskundigen zijn niet zo gerust op de ontwikkeling welke op dat gebied aan de gang is. Ze zal snel en grondig een halt moeten worden toegeroepen. In feite geldt hetzelfde voor onze fruitsektor. Ook hier wordf nog veel te veel aangevoerd van mindere kwaliteit. In 1976 kwam dat soms door faktoren die men niet in de hand heeft zoals nachtvorst en droogte, maar ook zonder dat wordt er nog te veel geteeld waarvoor geen markt meer bestaat. Het vervelende is wel dat een deel van dat mindere fruit toch in de consumptie komt en daar prijsbedervend werkt voor het betere fruit. Ook in deze sektor zal men de hand aan de ploeg moeten slaan en met vereende krach ten de kwaliteit opvoeren en mogelijk dan ook wat gaan doen aan de presentatie want daaraan mankeert dikwijls heel veel. Werk genoeg dus in het jaar dat voor ons ligt. En tenslotte voor U allen: een Gelukkig Nieuwjaar. blijkt bij nader inzien een spar te zijn. Die naamsverwarring vloeit waarschijnlijk voort uit een onzorgvuldige vertaling van de oorspronkelijke duitse tekst van het liedje "O denneboom". In het duits heette dat liedje Oh Tannenbaum, Oh Tannenbaum en in het stre ven om een vertaling van dat duitse succes in de nederlandse Top Tien te doen belanden heeft men het met die vertaling vroeger niet zo nauw genomen. Gemakshalve is destijds het woord Tannenbaum als dennetoom vertaald, terwijl in ieder goed duits woordenboek valt na te gaan dat het een spar had moeten zijn. Bijge volg moet onze vroegere zekerheid dat de alom aangeprezen kerstbomen dennen waren, plaats maken voor het inzicht dat kerstbomen sparren zijn. De sceptici zullen zich in dit verhaal wellicht afvragen welk belang met het aanstippen van dit verhaal gediend is. Dat het wel degelijk uitmaakt of men zich als kerstboom een den of een spar aanschaft moge daaruit blijken, dat een den net zo bruikbaar is als kerstboom als een vergiet om water te dragen. Er blijft in beiden (te) weinig hangen. Dennen, sparren en zilversparren sen verschillende naaldhoutsoorten. Om wat inzicht te geven in die verschillen zullen we de drie belangrijkste geslachten eens nader tekij- ken. Als we ons de kenmerkende verschillen die er tussen den, spar en zilverspar bestaan eenmaal eigen gemaakt hebben, dan zullen we ons in de ware hoedanigheid van ieder geslacht niet licht meer vergissen. Van de drie onderscheidt de den zich het meest van de anderen. Dennen worden in het alge meen grote, brede bomen die op latere leeftijd grove schilderachtige tot soms zeer grillige vormen aannemen. De den herkennen we aan de vrij lange gebundelde naalden, die afhan kelijk van de soort in twee of meer stuks per bundeltje aan de takken zitten. In tegenstelling tot de den behouden spar en zilverspar hun aanvankelijke strakke, spitse jeugdvorm. Oppervlakkig bezien lijken spar (in het latijn Picea) en zilverspar (Abies) erg veel op elkaar, maar de oplettende waarnemer zal bij nadere bestudering opmerkelijke verschil len ontdekken. Habitus ua voorkomen (habitus) verhoudt de spar zich tot de zilverspar als het spichtige meisje zich tot de gerijpte, zelfbewuste vrouw. De zil verspar krijgt na verloop van tijd een zeer re gelmatige, wat gezette kegelvorm, terwijl de meeste sparren dikwijls wat mager en onregel matiger uitgroeien. De karakteristiek van de zilverspar wordt door haar welriekende hars, dikke naalden en zachte bast nog extra bena drukt. De befaamde "dennegeur" van veel kosmetische produkten komt dan ook niet zoals de naam zou doen vermoeden van de den, maar ontstaat door verwerking van de De Servische Spar (Picea Omorika). Wordt een fraaie slanke boom die prima als kerstboom te gebruiken is naalden van de zilverspar. Een ander opvallend verschil tussen spar en den is het verschijnsel dat de soms zeer fraaie kegels van de zilverspar rechtopstaan. terwijl de meer ordinaire kegels van de spar hangen. Een zeer kenmerkend verschil is voorts de wij ze waarop de naalden aan de takken zitten. De naalden van de zilverspar zitten direkt op de twijg en de naalden van de spar zitten ingeplant op kleine uitstulpinkjes van de takken. Als de naalden vallen blijven die uitstulpinkjes zitten en daardoor zijn de takken van de spar vrij ruw en voelen de kale takken van de zilverspar glad en zacht aan. vervolg op pag. 20

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19