H et is tijd nu om een borreltje te drinken op de gezondheid van het vitale echtpaar. We ha len er allebei smaak uit terwijl Johanna tevre den toekijkt. Met dat gaaischieten, op de ker mis kon je heel wat aflachen. Er was er een die pakte na afloop zijn hoed, maar die paste niet meer. Hij mopperde van jewelste, en hij kon er helemaal niet aan uit, tot iemand hem voor stelde dat het misschien zijn "kop" niet meer was. Die oplossing aanvaardde hij en met die gedachte ging hij naar huis. Je maakte nog eens een gezellige grap mee. I k ben al sinds na de oorlog lid van de."ZLM. en zodoende krijg ik ook altijd het landbouw blad. Je gelooft het misschien niet. maar dat lees ik steeds helemaal uit. Ik vind het zo een interessant blad. Zo blijf ik toch ook nog op de hoogte. Want zegt hij guitig sommigen hebben vaak vreemde verklaringen voor iets. Zo spreek ik laatst iemand, en ik zeg tegen hem. 't is toch wat hé, met dat ziek in die aardappels dit jaar. Hij kijkt me even aan en zegt dan verontwaar digd, vind jij dat vreemd Roelse. 't Is toch geen wonder als je die badgasten tegenwoordig langs de weg ziet gaan, dan is het toch nogal duidelijk, als je ziet hoe ze gekleed zijn, dat er kwaad in de èrrepels komt. Ten afscheid N a tientallen jaren samenwerking tussen de ZLM en Drukkerij van de Sande te Ter- neuzen is met het gereedkomen van dit nummer hieraan tot onze spijt een einde gekomen. Een samenwerking van zo'n zestig jaren waar uw redakteur slechts een naar verhouding korte periode van ongeveer zestien jaar direkt bij betrokken was. De technische ontwikke ling in de drukkerswereld heeft zich vooral de laatste jaren zeer snel voltrokken. Een ontwikkeling die bizonder grote investeringen vereist. En om de persen en andere dure apparaten renderend te kunnen laten draaien moeten deze zo volledig mogelijk bezet zijn. Door allerlei omstandigheden heeft Drukkerij van de Sande niettegenstaande de altijd bizonder goede service die ons steeds werd verleend technisch de wedloop niet bij kunnen houden. In de loop der jaren heeft drukkerij Vink te Axei gedeelten van het werk overge nomen. Nu is het dan zover dat in het nieuwe jaar al het werk aan het ZLM landden tuinbouwblad zal worden uitgevoerd in Axel. W e willen graag, bij het beëindigen van de relatie met de fa van de Sande ook onze dank uftspreken voor de uitstekende manier van sa menwerken die vooral voor een aankomend redakteur van het allergrootste belang is ge weest. 13 Wanneer je 72 jaar bent, kun je toch goed voelen dat je een dagje ouder wordt, maar Roelse genoot ervan toen hij dit jaar voor de vijftigste keer zijn lapje grond ging ploegen. bieten van de laadplaatsen naar Middelburg worden gebracht, en dat was in de bietencam pagne natuurlijk een welkome aanvulling op het arbeidsaanbod. Toch herinnert in zijn huis een miniatuurboerewagen nog aan de tijd dat hij in de handel zat. Op de kast staat een fraai uitgevoerde kar zoals die o.a. op Walcheren werd gebruikt. Een halve eeuw ploegen op hetzelfde lapje grond 't2i ou een beetje onlogisch zijn, als Adriaan, niet net als zovele anderen vroeger ook een stukje land zou hebben gehad, want met land wasje er toch altijd min of meer zeker van datje genoeg te eten had, en als ér te veel was, en dat gebeurde meestal kon je er ook nog wat van verkopen. Natuurlijk was dat geen groot stuk, maar het leverde toch altijd een aardige neveninkomsten op. Nu heeft hij niet veel meer, maar van een man van twee en ze ventig verwacht je dat ook nietNog een lapje van een dik gemet, en dat is een stukje grond, daar is hij zo vast aan verknocht, dat hij er nog niet over peinst om daar mee op te houden. Dan zullen ze me er toch wel af moeten dragen, zegt hij veel betekenend. Vijftig jaar lang heeft hij die grond nu bewerkt, en iedere keer weer met evenveel plezier. Afgelopen jaar heeft hij er blauwmaanzaad opgehad, wat er in 1977 op zal komen dat weet hij nog niet precies. Ik heb mijn lapje dit jaar nog eens zelf geploegd. Met de paarden,.... voegt hij er veelbetekenend aan toe. Nou dat viel niet mee, dat kan ik je wel Vertellen. Die verrekte beesten, die hadden meer asem dan ik. Ze gingen er tussen uit, en ik moest achter die ploeg natuurlijk mee. Dan kom je er toch achter datje geen vijf en twintig meer bent. Om een uur of tien was ik er steen mee klaar. Maar 't deed me toch plezier om nog eens op de oude manier het land te bewerken. Droog dat het was, de grond was steenhard, en r't stoof zelfs, dat is toch iets wat je niet vaak meemaakt. Ik pachtte dat gemetje grond de stijds voor een dikke vijf en zeventig gulden per ja^r, en nu is dat heel wat meer geworden. Maar ik meende het echt hoor, dat boeren, dat deed ik met hart en ziel. Ik ben na de lagere school zelfs nog een avondkursus landbou wonderwijs gaan volgen. Dat deed toen lang nog niet iedereen. Nog midden in het volle leven jAidriaan houdt van het leven, van zijn vrouw, zijn kinderen en-kleinkinderen, en ook van zijn natje en droogje. Geef hem eens ongelijk. Ik rij ook nog auto hoor, en dikwijls ga ik donder dags naar de Middelburgse markt. Maar dan ga ik meestal met de bus, want 't is tegenwoor dig zo druk in de stad. Maar verder rij ik nog overal naar toe. Vijftig jaar geleden heb ik examen gedaan. Dat ging vanzelf. Ik moest ook achteruitrijden, en laat ik nou met een gang tegen een muur aanzitten. Maar ja, ze keken toen nog wel eens wat door de vingers, 't Is tegenwoordig allemaal nogal veel veran derd. Vroeger was het hier op Westkapelle ge woon altijd rustig. Nu struikel je in de zomer over de toeristen. Ik heb er geen hekel aan hoor, begrijp me goed, want er'zijn er heel wat die,er een goede boterham aan verdienen. Die fijne knusheid, van allemaal bij elkaar horen in een ^orp die is er toch wel een beetje af. Ja en de jongeren die ken je eigenlijk niet meer. Als je dat hier ziet, wat er in de zomer komt, met die lange bossen haar. Een kennis van me die zei eens tegen een vriend, zijn dat nou jongens of meisjes? Ja, dat weet ik ook niet hoor, dan zou ik eigenlijk het watermerk moeten zien, zei hij gekscherend. Over gezelligheid gesproken, daar had je vroe ger de Westkappelse kermis, dat was het hoogtepunt van het jaar. Verder had je na tuurlijk ook niet veel, maar die kermis daar leefde iedereen naar toe. Je had er vanzelf sprekend het gewone vermaak, dat altijd en overal op een kermis thuishoort, maar daar naast hadden we hier ook de wedstrijden rin- grijden. Ik ben daar altijd een felle liefhebber van geweest, en ik kon goed met paarden om gaan. Daarnaast deden we ook veel aan het gaaischieten. Als jonge kerels ging je dan met zijn allen op pad. Later waagde je een dansje met een meisje. Soms, dat kwam ook wel eens voor dan dronk je een neutje, en werd het zo gezellig dat je het meisje vergat en te laat kwam. Zo, hoorde ik nog een mooi verhaal, van na de kermis, toen iemand zijn meisje naar huis bracht, 't Was nogal slecht weer, en ze moesten schuilen in een schuurtje, waar ook een aantal geiten stonden, en een paar kleine bokjes, 't Was wat donker, en je liep natuurlijk ook niet meer zo vast. Ze struikelen en vallen bovenop zo'n'bokje, en laat dat bokje nou morsdood zijn. "Kort nat" een heerlijk gerecht 't Is nu wel goed, vindt Adriaan, maar 't was destijds knusser. Je leefde veel meer met el kaar. Zo had je de koeien van het dorp die liepen altijd op de Vroon, dat is een stuk land, net achter de duinen, en reikend tot daar waar het goede bouwland begint. Daar liepen de koeien van het hele dorp op. Er was een koe wachter bij, en 's avonds bracht die de dieren naar huis. Die wisten precies waar ze zijn moesten, als ze bij hun stal kwamen scheidden In hun huisje bij de zee genieten ze van een onbezorgde oude dag. ze zich af van de rest. Bij sommige mensen moesten de koeien door de gang van het woonhuis om in de stal te kunnen komen. Maar dat kon allemaal. Iedereen zette ook een var kentje op. Als je toen niet zelf slachtte dan was je toch wel een buitenbeentje. Roelse zijn ge zicht begint nog te glunderen als hij denkt aan het typische Walcherse gerecht, "kort nat", 't Water loopt me uit de mond. Dat waren stukjes vet, en andere varkensonderdelen, verder werd dat gemengd met rapen en peren. Nou, man zegt hij enthousiast, daar liet je nooit niks van over hoor, als alles uit de pan was. dan dronk je zelfs het sap nog op. Ik koop nu nog wél een gedeelte van een varken, maar 't echte is er toch ;*f. Zo maar een Z.L.M.er Maar alle gekheid op een stokje, Adriaan en Johanna zij zijn een markant paar, en we ont moetten ze toevallig, zomaar een lid van de ZLM, zoals we er zoveel hebben, .en aéhter ieder lidnummer staat dan toch weer een mens. met zijn eigen leven en verhaal. In dit geval al oudere leden, maar met een warm jong klop pend hart, die nog midden in het leven staan Tijdens een korte bijeenkomst werd woensdagochtend door de sekretaris der Z.L.M., Mr. J. Oggel, aan alle medewerkers van de Fa. v.d. Sande, alsmede aan de heer P. van de Sande zelf. namens de Z.L.M. een blijk van waardering aangeboden als dank voor de vele jaren van prettige samenwerking. Aan een jarenlange samenwerking waarbij zowel de heer P. van de Sande.als het personeel altijd klaar hebben gestaan om er voor te zorgen dat het landbouwblad op tijd bij onze lezers in de bus viel, is dan nu een einde gekomen. Voor dit alles en de goede verstand houding gedurende al die jaren, onze hartelijke dank aan allen in Temeuzen waa. mee we zo'n lange tijd lief en leed hebben gedeeld. BI Zuidelijke Landbouw Maatschappij, bood de heer P. van de Sande een fraaie oude landkaart van Zeeuws-Vlaanderen aan. Aan de personeelsleden, die allen, de een meer dan de ander toch met het landbouwblad heb ben te maken gehad, werd een attentie aange boden die vooral met de komende jaarwisse ling nog voor heel wat vrolijke uurtjes kan zorgen. Mr. Oggel, bracht namens de ZLM de waar dering over voor het vele werk dat altijd door de fa. van de Sande is verzet, alsmede de uit stekende service steeds verleend. VAN WEZEL Achter deze zetmachine heeft Hans de Lint al heel wat lood voor het landbouwblad in woorden en zinnen gevormd. Frans Verstraete deed veel aan de korrektie. waarna de pagina's in lood konden worden "af gebonden" om te worden afgedrukt. Een afscheid is niet zo maar iets. De ZLM heeft dan ook gemeend dat aan het afscheid van de fa van de Sande de verdiende aandacht behoorde te worden gegeven. Woensdag j.l. tijdens de opmaakdag, werd in het kantoor van de drukkerij een gemoedelijke bijeenkomst belegd, met de direkteur en de personeelsleden. Mr. J. Oggel sekretaris van de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13