Adriaan Roelse ploegt nog met plezier A M W e komen alletwee van West-Kapelle, zegt Adriaan. Toen ik dertien jaar werd ben ik paardeknecht geworden, bij mijn ome Ries Roelse. Die had een vrachtbedrijf. Nou in die tijd zag je nog niet al te veel auto's bijna alles ging nog met paard en wagen. Ik was natuurlijk vreselijk trots dat ik toen al met een span paarden de pad op mocht. Meestal waren dat reizen naar Middelburg. Ik vervoerde dan bij na altijd landbouwprodukten zoals aardappels, stro, en hooi. Ik was een goed paardenknechtje al zeg ik het zelf, maar als je dertien jaar bent. dan ben je nog niet sterk genoeg om de vrach ten te lossen. Mennen ging wel, maar 't laden en lossen daar moesten ze mee helpen. Ik heb dat werk zo'n jaar of tien gedaan. Toen ik drie en twintig werd, ben ik voor mezelf begonnen. Ik ben koopman geworden, of zoals ze dat ook noemen fouragehandelaar. In de tijd dat ik bij ome Ries werkte ben ik natuurlijk wat ze hier op Walcheren noemen, "ügelwijs" geworden, en wist ik mijn weetje waar de klanten zaten. Ze kenden mij en ik kende hen, dat ging lekker. Toen ik begon had ik nog geen cent. dat mag je gerust weten, maar na een jaar of vier was er al een mooie spaarpot. D De laatste loodjes.... voor het Z.L.M. Land- en tuinbouwblad in Terneuzen M et bewondering hebben we altijd weer gestaan, als je die geschreven kopie, dan ineens keurig in loodregels uit de zetmachine ziet ko men. Verbaasd gestaan van de altijd tijdige verwerking van de kopie. U moet weten dat vooral het zetten van cijfertjes en staatjes een heidens karwei is. Het blad is bijna altijd tijdig bij U in de bus gekomen. Soms was dat echt niet te verwezenlijken in een wat we zo mooi. een acht urige werkdag, noemen. Er werden heel wat uurtjes overgewerkt, als dat nodig was. Want in feite was je natuurlijk echt niet de enige klant, er werd ook voor andere zaken gedrukt, die evenveel rechten hadden als de ZLM. Ofschoon we ons niet helemaal aan de indruk kunnen onttrekken dat ons blad altijd wel een warm plaatsje in de harten van mede werkers van van der Sande heeft gehad. S inds dit jaar juli is er een overgangsregeling tot stand gekomen. De helft van het land W el is het een opmerkelijk feit dat het landbouwblad dus nog steeds geheel gemaakt gaat worden aan wat ze hier noemen de "over kant". Op zich zelf is dat helemaal geen be zwaar, als het maar goed is. Van de andere kant is het wel eens moeilijk met de verzending van de kopie. Iedereen weet dat de boot in de win ter vanwege dichte mist nog al eens uit de vaart is. Verder is er geen direkte busverbinding met Axel, dat is met Terneuzen wel het geval. De redaktie stuurt nog al eens tussentijds kopie de deur uit, die dan niet met de PTT gaat. maar met de normale busdiensten op Terneuzen. Maar de techniek staat nergens meer voor. Er is een installatie op de markt die de naam tele- kopieapparaat heeft. Het is een kleine installa- 72 jarige Z.L.M.er te WEST-KAPELLE R. VAN WEZEL V oor de meesten van u is het misschien niet eens interessant om te weten waar nu eigenlijk iedere week dat landbouwblad wordt gedrukt. Maar we willen toch een poging wagen om er in het kader van het afscheid van de fa. van de Sande in Terneuzen een paar regels aan te wijden. Zestig jaar lang is het landbouwblad in Terneuzen gezet, en iets minder lang ook altijd gedrukt. Bij de familie van de Sande heeft men in de loop der jaren heel het wel en wee van de Zeeuwse landbouw op papier gebracht. Iedere week weer. Dan nam men plaats achter de zetmachines en begon de verwerking van de kopie. Zelf hebben we er nog niet zo lang mee te maken, maar we hebben wel gemerkt dat de kopie nooit zomaar klakkeloos werd overgenomen. Wanneer er eens iets niet duidelijk was dan werd daar altijd een aantekening van gemaakt, en werd er gevraagd, klopt dit nou wel. of zou het er eigenlijk niet zo of zo moeten staan. In de loop der jaren werd het maken van het landbouwblad eigenlijk nooit een routinezaak, ofschoon iedereen er bij van de Sande wel vlot mee over weg kon. 12 Li o rond Kerstmis en Nieuwjaar dan wilden de meeste boeren dat hun erven en dreven er goed verzorgd uitzagen, 't Was voornamelijk in die tijd dat ik mijn schelpen verkocht. Want die werden gebruikt als erfverharding. Je verzamelde dan een heel jaar schelpen, wat op zich zelf nog niet zo'n eenvoudig karweitje was, want het was allemaal grotendeels handwerk. Ja, dat soort werk doe ik al een jaar of zestien, natuurlijk nu niet meer echt voor den brode, dat begrijp je wel, want als ik er nu echt alleen van moest leven zou er nog geen stroopvet op mijn brood zitten. Welnee, 't is veel meer ook een liefhebberij, voor een man van twee en zeventig jaar, die moet toch wat om handen hebben. Daar komt nog bij dat ik nou ook bijna nooit geen schelpen meer met de hand vis. Nou ja, vissen kun je het toch ook weer niet noemen, want je moet ze vaker van het drooggevallen strand weghalen, dan echt uit het water. Tegenwoordig roep ik de hulp jn van een laadschop. Dat gaat wat vlugger. Maar. lacht zijn vrouw Johanna, als je het allemaal nu eens op zou tellen wat dat kost, dan blijft er toch niet veel meer over. Leunis Adriaan Roelse, met wie we praten wuift het laatste argument van zijn vrouw luchthartig weg, en hij haalt zijn schouders op. Kijk, ik wil dat schelpenvissen niet opgeven, maar met mijn leeftijd kan ik ook niet meer met de hand al die schelpen opscheppen, dan blijft er toch niks over dan die laadschop. De vraag naar het produkt is nog groot, maar is vergeleken met vroeger wel een stuk minder geworden. Geen wonder ook, want sinds op veel boerenbedrijven gebruik is gemaakt van de erfverhardingsregeling zijn schelpen natuurlijk overbodig geworden. Er valt niks te jutten Een gelukkig koppel driaan en Johanna Roelse, een gelukkig koppel, zoals ze dat zeggen. In hun gezellige huisje in West-Kapelle op Walcheren, leven ze al lang en gelukkig, 't Lijkt net een soort sprookje. Natuurlijk is het dat niet, want ze hebben ook net eender geleefd als alle andere mensen. Ze hebben hard moeten werken, ver driet gekend, en ook veel vreugde. Maar ze hebben misschien wel iets wat veel andere mensen helaas niet hebben#een grote levens blijheid, en een ingebouwd gevoel voor be trekkelijkheid in het leven en waarschijnlijk daardoor de grote mate van tevredenheid die van hen uitstraalt. En jammer genoeg, is die tevredenheid in de ogen van heel wat mensen, zo een onbereikbaar iets, dat het hen toelijkt als een fantastisch sprookje. We wonen nu al zestien jaar op West-Kapelle in dit huisje. Ze zijn er trots op. Aan de muur et die schelpen kon je er nooit geen pijl op trekken. Ik ging en ga nog steeds iedere dag naar het strand kijken. Soms zijn er nauwelijks schelpen te vinden, maar ga je dan een andere dag dan zie je soms een laag van wel een meter of meer dik. Als dat laatste het geval is, dan heb je een meevallertje. Ik mag overal op het strand werken, en heb een vergunning om via een doorgang langs de duinen met de laadschop en de wagen naar het strand te rijden. Heb je nou nog nooit eens iets interessants ge vonden op.het strand, bijvoorbeeld na een he vige storm?Onwillekeurig komt dan de ge dachte bij ons op dat hij wellicht ook wel eens wat heeft gejut. Maar nee. we zijn helemaal mis. want Adriaan Roelse schudt bedachtzaam het hoofd. Ik heb nog nooit niks bizonders aangetroffen. En kijk eens hier. zegt hij een beetje streng, ik jut niet. Maar geeft hij toe. als ik nou op het strand eens een aardig plankje tegenkom, of een ander stukje handig timmer hout. en ik kan het gebruiken, dan laat ik het niet liggen. Verder, van al die vele schelpen die door zijn handen gaan. daar zitten ook wel eens hele mooie exemplaren bij. H ij heeft er ook oog voor gehad, want trots laat hij de verzamelde schelpen zien. Hele grote en hele kleintjes, een scala van soorten. Uitgestald in een leuk kastje in de hoek van de kamer. Verder een aantal schelpen bevestigd tegen een wandbord, en hier en daar een paar op de kast. S SI: hangt een grote kleurenfoto, die in de zomer is genomen. Johanna staat er samen met een paar kleinkinderen op. Klimrozen, in verschillende kleuren bloeien er uitbundig, en in het voort uintje staan vele bloemen. Een paardenknecht van dertien jaar Een meisje uit het eigen dorp Deze fraaie tekening werd gemaakt toen Adriaan nog een jonge kerel was. Wie deze goed gelijkende prent heeft gemaakt is niet bekend. aarna had ik pas tijd om echt aan trouwen te gaan denken, lacht hij gekscherend. Johanna beaamt het, met een wijze glimlach. Nee. waarachtig, zegt Adriaan. voor die tijd had ik zoveel aan mijn kop dat trouwen er bij in schoot. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat er helemaal niks op til was. Johanna die kende ik al vanaf mijn zeventiende jaar. Natuurlijk kwam ze ook van het durp. Stel je voor zeg. als dat niet zo was. Roelse gaat er eens wat rechter voor zitten, als hij zegt dat hij nog geen eens een meisje uit een ander dorp zou willen gekregen hefcfcen. Dat is toch sterk uitgedrukt. In onze tijd, dan trouwde je met iemand van je eigen dorp. Trouwens je moest het ook niet wagen om te proberen een vrouw uit een ander dorpte halen ook, want dan maakten de jongens uit die plaatsje het leven zo zuur. dat je jezelf wel drie keer bedacht alvorens nog eens een poging te ondernemen. Maar waarom zou iets wat van ver komt beter zijn dan dat watje dichtbij ook kunt krijgen. In al die jaren dat we getrouwd zijn en dat zijn er nu al zo'n vijf en veertig, hebben we nog nooit één ruzie gehad. We hebben zeven kinderen vijf zonen en twee dochters, en die hebben weer voor veertien kleinkinderen gezorgd. Op een foto staat de hele kleinkinderschaar afgebeeld. Met trots kijkt Johanna er naar. De meeste kinderen zijn in de buurt blijven wonen, en komen zodoende regelmatig op de vloer. Adriaan, ging dus in de handel. Dat liep ges meerd, en de zaak breidde zich voor die dagen goed uit. Hij reed al spoedig met drie wagens. Daarnaast kwamen er ook andere werkzaam heden voor, want in die tijd moesten er nog veel bouwblad werd toen gezet en gemaakt bij de fa. Vink te Axel. dat was bijna altijd het achterste gedeelte van het blad. te beginnen bij de middenpagina's. Ook nu in dit nummer is dat het geval.Overigens werd de marktpagina al veel langer in Axel gemaakt. De methode die in Axel bij de fa. Vink wordt gebruikt is de modernste manier van kopie verwerking. De kopie wordt getypt op een speciale machine, en op speciaal papier, voor zien van bepaalde codes. Daarna gaat dit ma teriaal in een fotografische leesmachine. De tekst komt dan op een ponsband terecht, waarna dit in de zetmachine gaat, om er dan keurig in lange stroken papier kant en klaar uit te komen. Vervolgens wordt dit materiaal op de lege pagina's geplakt, en klaar is de zaak, ge reed voor de drukkerij. Wanneer we dus in dit geval over machines spreken dan begrijpt U wel dat het eigenlijk computers moeten heten. Kortom in vergelijking met de oude methode van het loodzetsel is dit revolutionair. B ij de fa van de Sande werkt men nog geheel volgens deze loodzet methode. Een prima ma nier om keurig druk en zetwerk te verkrijgen, maar zo als U wel begrijpt steeds meer door de technische ontwikkelingen achterhaald. Zie daar het probleem. Om bij de tijd te blijven, dat vergt enorme bedragen. Nu, is dit blacrhet laatste dat nog door twee drukkers wordt gezet. Vanaf volgende week zijn we dus "helemaal" bij de fa. Vink. U zult er verder weinig van bemerken. De samenwer king met de mensen van deze drukkerij is ook uitstekend, samen met de redaktie stellen zij er een eer in om wekelijks het landbouwblad zo goed mogelijk in de bus bij de lezer te krijgen. Wim Kusee was de man die zich bezighield met de opmaak van het blad. Deze laatste loodjes wegen voor hem ook zwaar, want hij deed het werk altijd graag. tie, die aangesloten is op de telefoon. Daarna draait men het nummer van de fa. Vink die uiteraard ook zo'n apparaat heeft staan. Wan neer de verbinding tussen Goes en Axel tot stand is gekomen, dan doet de redaktie de vel len kopie, één voor één in het telekopibappa- raat. en binnen zes minuten is er één normaal vel getypt of gewoon met de hand beschreven papier, overgeseind, en komt de afdruk haar scherp uit de telekopieerinstallatie in Axel glijden. U ziet het. geen vuiltje meer aan de lucht, als alles goed wil werken. Weer of geen weer. kopie voor het blad kan nu ten allen tijde wor den verzonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12