Het E.E.G.-beleid t.a.v. Iso-glucose onbevredigend 11 Drs. K. C. VAN KEMPEN Suiker Unie Tijdens de algemene jaarvergadering van de Suiker Unie zei de voorzitter Drs. K. C. van Kempen in zijn openings woord, over de capaciteitsvergroting van de fabrieken in Groningen en Zevenbergen het volgende. De beslissing van Suiker Unie om tot capaciteitsvergroting te komen is uiteraard vooral bepaald door. onze visie op de perspectieven van de bietenteelt in ons land. We hebben ons hierbij mede laten leiden door een studie, welke in onze opdracht door het L.E.I. enkele jaren geleden werd uitge voerd. Daarnaast is uitgegaan van een redelijk consistent EEG- landbouwbeleid in het algemeen en ten aanzien van de bie tenteelt in het bijzonder. Dat ook hierin risico's zijn opge sloten zijn we ons bewust en is vooral het afgelopen half jaar weer duidelijk geworden. Ik doel hierbij op de aarze lende houding van de E.E.G.-autoriteiten om een regeling te treffen ten aanzien van de produktie en verkoop binnen de E.E.G. van de zogenaamde iso-glucose, fructose-stropen, vervaardigd uit zetmeel en dan met name uit maiszetmeel. De voorzitter vond het volstrekt onaanvaardbaar, dat onder de paraplu van het strak gereglementeerde E.E.G.- suikerproduktie- en afzetsysteem een concurrerende zoet stof vrij en ongehinderd de kans krijgt om op de suiker markt te penetreren. Dit ondermijnt het door Brussel zo zorgvuldig opgezette bouwwerk van de E.E.G.-suikerregeling en het moet dan ook ernstig worden betreurd, dat de E.E.G. nog steeds geen maatregelen heeft getroffen om hier orde op zaken te" stellen. Dit klemt des te meer omdat enkele concurrentievervalsende factoren de penetratie van de iso- glucose bevorderen, terwijl als klap op de vuurpijl zij ver meld, dat door enkele regeringen schijnt te worden over wogen om aan een groot Amerikaans bedrijf, dat zich voor neemt in de E.E.G. iso-glucose te gaan produceren, een be langrijke vestigingspremie te verstrekken! Dat het op deze wijze voor ons moeilijk is een toekomst visie te ontwikkelen respectievelijk daaraan vast te houden, behoeft geen betoog. Overigens kan ik U zeggeni dat we bij de beslissing over de capaciteitsvergroting waarover ik zo juist sprak, rekening hebben gehouden met de mogelijkheid dat concurrerende zoetstoffen op de suikermarkt enig aan deel zouden kunnen veroveren. We zullen dan ook doorgaan met de voorbereiding van de capaciteitsvergrotings-projec- ten. Over het nevenprodukt melasse, dat als grondstof dient voor de vervaardiging van alcohol, zei drs. Van Kempen, dat de Suiker Unie grote belangen heeft op de Europese Alcoholmarkt. De Zuid Nederlandsche Spiritusfabriek, ge zamenlijk eigendom van de Nederlandse suikerindustrie, produceert jaarlijks uit de aan haar geleverde bietmelasse een kwantum van rond 300.000 hectoliter alcohol. De marktontwikkeling van het afgelopen jaar toonde een onrustig beeld. Dit werd veroorzaakt door een drietal facto ren, namelijk: - de produktie van alcohol uit de grote wijnoverschotten. de aantasting van de monopolie-regelingen in Duitsland en Frankrijk als gevolg van de uitspraken van het Euro pese Hof. de hernieuwde dreiging van invoer van synthetische ad- cohol. Deze factoren konden verstorend werken, doordat eerdere plannen van de Europese Commissie voor een verantwoorde alcoholregeling in de la bleven. Dank zij maatregelen van de Nederlandse overheid is het effect voor de Nederlandse markt beperkt gebleven. Na veel discussie ligt er thans een concept-verordening op tafel. Naar wordt bericht zou, in afwijking van wat voor andere agrarische alcohol geldt, de melasse-alcohol geen afzetquo- tum krijgen in de beschermde sector en hiermede wordt een discriminatie ingevoerd tegen de agrarische alcohol met de laagste kostprijs. De Brusselse autoriteiten moeten worden overtuigd van de onredelijkheid van deze voorstellen, aldus drs K. C- van Kampen. DOORBEREKENING RUILVERKAVELINGSLASTEN IN PACHTPRIJS Verhoging ten hoogste 40. Ingaande 23 december 1976 is de mogelijkheid ge opend, de pachtprijs met ten hoogste 40 per jaar te verhogen, ingeval op het verpachte land ruilverkavelings- lasten rusten. Dit blijkt uit een Algemene maatregel van bestuur, gepubliceerd in Staatsblad nr 657 d.d. 21 de cember j.l. De verpachter zal bij de grondkamer aannemelijk moe ten maken dat de doorberekening redelijk is. Aan de grondkamer wordt overgelaten voor welk deel van de ruilverkavelingsrente doorberekening aanvaardbaar is. Voor de doorberekening van de ruilverkavelingsrente zullen alleen van belang zijn de produktieverbeterende omstandigheden, zoals de verbetering van de waterhuis houding, de ontsluiting, de verkaveling, de perceels- vorm, de perceelsgrootte, de kavelgrootte, de ligging en bereikbaarheid van het land ten opzichte van de gebou wen. Verbetering van deze omstandigheden verhoogt de gebruiksmogelijkheden van de grond en komt derhalve de pachter ten goede. Het is daarom aanvaardbaar dat een gedeelte van de ruilverkavelingsrente, die op de ver betering van deze omstandigheden betrekking heeft, voor rekening van de pachter komt. Ruilverkavelingsrente, op gelegd wegens overbedeling, financiering van opstallen en andere factoren die uitsluitend in de vermogenssfeer van de eigenaar liggen, dient voor de doorberekening buiten beschouwing te blijven. De nieuwe regeling heeft eveneens betrekking op ruil- .verkavelingen die afgesloten zijn vóór de totstandkoming van de wijziging van de Ruilverkavelingswet. De toeslag geldt slechts zolang de eigenaar de ruilverkavelingsren te betaalt. Doorberekening kan op één van de volgende manieren plaatsvinden: partijen sluiten ten vervolge op een bestaande pacht overeenkomst een wijzigingsovereenkomst, waarin zij opnemen dat een gedeeltelijke doorberekening van de ruilverkavelingsrente plaatsvindt; in een nieuwe pachtovereenkomst wordt opgenomen dat een gedeelte van de rente door de pachter zal worden betaald; cén van de partijen verzoekt de grondkamer de pachtprijs te herzien. UITZETTEN VAN FAZANTEN IN TOEKOMST VERDER BEPERKEN In een deel van de boswachterij Schoorl is de jacht ver huurd. Binnen het kader, van de lopende jachthuurovereen- komst werd daar toestemming gegeven tot het in beperkte mate uitzetten van fazanten. Het uitzetten diende plaats te vinden vóór 15 augustus, zodat een redelijke mate van ver wildering mocht worden aangenomen vóór de datum waar op de jacht op deze diersoort geopend wordt, te weten 15 oktober. Dit o.m. antwoordt minister mr. A. van der Stee (land bouw) op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden, de heren Imkamp en Beekmans. Het uitzetten van fazanten vindt ook wel in andere Staats- bosbeheerterreinen plaats. Dit geschiedt op grond van toe stemming binnen het kader van jachthuurovereenkomsten, zoals de direktie Faunabeheer die afsluit. Daarbij wordt er steeds op toegezien dat slechts beperkte aantallen fazanten worden uitgezet en dat een redelijke termijn van verwilde ring wordt aangehouden. Aangezien het uitzetten van in gevangenschap uitgebroe de fazanten onder de thans geldende Jachtwet niet verbo den is, werd het systeem van privaatrechtelijk verbod met beperkte ontheffing toegepast. In de Memorie van Toelichting bij de landbouwbegroting 1977 wordt onderscheid gemaakt tussen terreinen die pri mair een bestemming als natuurresèrvaat hebben en andere terreinen. In natuurreservaten acht de bewindsman het uit zetten onjuist; voorzover op deze gronden jachtverhuur plaats vindt, wordt dit dan ook niet toegestaan. Voor de overige terreinen bestaat het voornemen alleen toestem ming tot uitzetten van fazanten te geven voorzover het gaat om een herbevolking, die niet in strijd is met de natuurlijke omgeving. Minister Van der Stee wijst er in dit verband op, dat er thans nog jachthuurovereenkomsten lopende zijn, waar de huurders bij het afsluiten op grond van bestaand gebruik redelijkerwijs mochten aannemen dat toestemming tot uitzetten hen niet onthouden zou worden. HENGSTENKEURING TREKPAARDEN - HAFLINGERS - HAFLO ARABIEREN Er zullen drie centrale hengstenkeuringen worden gehou den. 5 januari: overdekte veemarkthallen Groningen, Aanvang 10 uur. 6 januari: overdekte veemarkthallen Doetinchem. Aanvang 11 uur. 13 januari: Brabanthallen 's-Hertogenbosch. Aanvang 10 uur; 13 uur keuring trekpaarden. RUILVERKAVELING SCHAFT AANGENOMEN Op 23 december j.l. is te Borkel (N.-Br.) de stemming ge houden over de ruilverkaveling Schaft (2.199 ha, 708 stemge rechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met een meerderheid van 71,8 van de gestemde oppervlakte. Uitgebracht werden 470 geldige stemmen, vertegenwoor digende 2.064 ha. Hiervan stemden 130 stemgerechtigden vóór de ruilverkaveling, vertegenwoordigende 1.481 ha. Tegen stemden 340 stemgerechtigden, vertegenwoordigende 583 ha. INVLOED VAN BEREGENING OP AKKERBOUW GEWASSEN IN DE IJSSELMEERPOLDERS Bekijkt men uitsluitend de kwantitatieve meeropbrengst die op IJsselmeerpoldergronden door beregening verkregen kan worden, dan blijkt dat bij konsumptie-aardappelen en zaaiuien gemiddelde kg-opbrengstverhogingen van ca. 10 bereikt kunnen worden. Ook op bepaalde grondwaterprofielen met een goed gere guleerde grondwaterstand blijkt dat deze tot ca 50 cm diep wortelende gewassen in vrij droge jaren gedurende een lan gere periode de kritieke vochtgrens bereiken, waardoor deze gewassen niet voldoende vocht op kunnen nemen, en de op brengst dientengevolge ook niet optimaal is. Bij pootaardappelen is een gemiddelde opbrengstverhoging bij toepassing van beregening te verkrijgen van 3 4 Bij de overige gewassen, te weten suikerbieten en wintertarwe, behoeft men op de in beschouwing genomen gronden niet op een opbrengstverhoging te rekenen, omdat de kritieke vocht grens zelfs in een 1 -jaar niet wordt bereikt. Deze gewas sen wortelen n.l. dieper dan aardappelen en uien. Dit betekent niet dat onderzoek naar opbrengstverhoging cp grondwaterprofielen door beregening in deze gewassen zinloos zou zijn. Bij betrekkelijk geringe wijziging in grond waterstand, profiel (b.v. storende lagen) of bewortelings- diepte, die niet ieder jaar gelijk is, kan beregening ook voor deze gewassen opbrengstverhogend werken. Bij wintertarwe zal beregening echter niet snel nodig zijn, omdat dit gewas na half juli, a!s het grootste neerslagtekort optreedt, vrijwel geen vocht meer nodig heeft. ALGEMENE VERGADERING STICHTING GEZONDHEIDSDIENST DIEREN IN ZEELAND Op donderdag" 13 januari zal de Stichting Gezondheids dienst Dieren in Zeeland haar algemene vergadering houden. De'ze bijeenkomst vindt plaats in de „Brasserie", Lange Delft 10 te Middelburg, en vangt aan om 10 uur v.m., met oen openingswoord van de voorzitter, de heer G. de Jager. Vervolgens volgt een uiteenzetting over de samenwerking tussen de vier Westelijke Gezondheids diensten, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. Daarna zal Dr J. Tesink. sekrotaris Sticiting Gezond heidsdienst Dieren in Zeeland zijn jaarrede uitspreken, waarbij o.a. aan de orde zullen komen., enkele T.B C en Abortus Bang-ziektegevallen. 'mporten, een aantal ziek ten en milieuhygiëne. Daarna zal Drs. J. J. Pekeider spreken over „Veteri naire begele:ding rundveehouderijbedrijven". Vervolgens zal er nog een film worden vertoond over: I„Ingewandswormen bii rundvee". Iedere veehouder is van harte welkom op deze mor gen. Voorts wqrdt er nog op gewezen, dal op 13 januari, de dag van de algemene vergadering dus, het kantoor van de Gezondheidsdienst gesloten zal zijn BESTEMMINGSPLANNEN Oost-, Wesfc- en Middelbsers. Vanaf 15 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestem- mingsplan „De Molen". Bezwaren kunnen worden inge diend bij de gemeenteraad. Rucphen. Vanaf 15 december l'ggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Emmaüsbuurt", „WeberstraatDorpsstraat" en „Smids straat". (Alle te St. Willebrord). Zii die bezwaren heb ben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in de ontwerpen aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G. S. Helmond. Vanaf 17 december l'ggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „3e Herziening Zwanenbeemd", „City Noordwest" en „4e herziening Centrumplan". Zij die bezwaren hebben in gediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goed keuring door G. S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Terneuzen. Vanaf 20 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied". Zij die bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen be zwaren indienen bij G. S. Westerschouwen. Vanaf 17 december ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde le herziening van het bestemmingsplan „Buitengebied Oost". Zij die be zwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in 'net ontwerp aan gebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G. S. Bergen op Zoom. Vanaf 20 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Lievenshovelaan". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad Prinsenbeek. Vanaf 20 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „De Staat"- Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G. S., kunnen beroep instel len bij de Kroon. Veldhoven. Vanaf 20 december liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „De Berkt", „Cobbeek herziening II", „Omgeving Kerk- akkerstraat", „Zeelst Oost, omgeving Kruisstraat", ,.'t Look, herziening I en V", „Winkelcentrum d' Ekker II", „Zuidelijke afronding deelplan II" en „Zuidelijke afron ding, deelplan III industrieterrein". Alléén zij die bezwa ren hebben tegen de in de ontwerpen aangebrachte wij zigingen kunnen bezwaren indienen bij G. S. Eindhoven. Vanaf 22 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „XI Woensele Heide". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Halsteren. Vanaf 27 decern be; Tgt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Spinolaberg 1975" Zij die bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad ais bij O. S.. alsmede zij die bezwaren '- ebben tegen de onthouding van goedkeuring door G. S„ kunnen beroep instellen bij de Kroon. Oss. Vanaf 23 december ligt gecu-endé een maand ter inzage het vastgestelde bestemm'ngsplan „Ruwaard I" (le wijzig'ng). Zij die lijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G S„ kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eersel. Vanaf 24 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Molenakkers- Noord". Bezwaren kunnen v rden ingediend bij de ge meenteraad. Sas van Gent Vanaf 27 december ligt gedurende een maand ter inzage bet vastgestelde bestemmingsplan „Strocdorpe". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G. S. Veghel. Vanaf 17 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „De Bussel bunders". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kur.nen bezwaren indienen bij G. S. Werkendam. Varia'" 24 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Indus trieterrein Alpan Sleeuw ijk". Bezwaren kunnen wor den ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11