J t U I k vraaq me toch wel eens af. kerstfeest, feest van vrede, honger in een groot stuk wereld, terwijl wij onze kerstdiners steeds meer gaan uitbreiden om dan in januari met schrik op de weegschaal te kijken en alle snoepdozen maar gelijk goed dicht te doen. Op de schoorsteenmantel komen steeds meer kerstkaarten, uit nodigingen en nieuwjaarskaarten. Ook een geboortekaartje wordt er maar tussen gezet. Niet vergeten iets te kopen of te maken voor de jonge wereldburger en om te kijken naar moeder en kind. Het zal wel iets kopen worden in de drukke december maand. D Persoonlijke notities bij de Algemene Vergadering in Utrecht iVj f SPELLETJE interklaas is voorbij en alles is opgeruimd, de kado's staan in de kast en manlief heeft een lekker vuurtje gestookt van alle papieren en dozen die overschoten nadat het eigenlijke kado eruit was gehaald. Het is Advent. Vier weken voorbereiding op het werkelijke kerstfeest. Op de boerderij is het rustig geworden. Dit jaar kwam alles op tijd aan kant. dankzij het mooie najaar. Tuin en groententuin krijgen nu ook een beurt. Ja. die dahlia's moeten er nu toch uit. er zit nog steeds knop in (je beleeft van 't jaar ook van alles), de gedachte van laatst met Kerstmis nog dahlia's uit eigen tuin te hebben, moet ik nu maar uit m'n hoofd zetten. Vandaag of morgen bevriezen ze. Ook die frika.e. die nog steeds staan te bloeien. A weg ermee, al gaat het me aan 't hart iets groens en nog kleurigers op te ruimen. oor Kerstmis zou die tuin z'n winterkleed aan moeten. Kerstfeest, het feest van de geboorte van Christus, het feest van vrede en licht. Alles wordt tevoorschijn gehaald, de kaarsen worden gekocht, en al zijn de kinderen groot, toch maar een kerstboom. Kaarslicht is altijd zo'n zuiver licht, dus krijg je een gevoel van alles moet een extra beurt hebben. Kaarslicht en stof. het hoort niet bij elkaar. Ramen moeten helder zijn en het zilver moet gepoetst zijn. Als we onze agenda nakijken zien we de nodige kerstfeesten genoteerd, voor het echte kerstfeest be gint. Het best lijkt het maar een lijst aan te leggen van wat je allemaal nog doen moet. anders vergeet je het een bij het ander. Maar een beetje bijtijds boodschappen doen. die diepvries is toch wel erg gemakkelijk, je kunt vooruit bakken en zo. Met al dat eten in huis moet ik altijd aan die Zweedse boeken denken van Marget Sönderholm en ik beloof m'n gezin 2e K r tdag gewoon boerenkool met worst, want we gooien het Christelijke en heidense Kerstfeest toch allemaal wel een beetje door elkaar. In de achterkamer breek je de benen over allerlei zaken voor de kerstbakken voor bejaarden en zieken en ik moet aan de woor den van een dominee denken die zei" acht kerstfeesten gehad en nog geloofd in de geboorte van "het kind". Ik hoop voor alle lezeressen (en lezers) en voor mezelf dat we ondanks alle zorgen voor het kerstfeest, wij allen samen met ons gezin, een goed en echt kerstfeest zullen hebben. Begin vandaag nog: Kerstknutseltjes Tafelkleed: neem voor een mooi gedekte tafel een wit tafelkleed (of desnoods een - redelijk nieuw beddelaken) en leg daar rode linten overheen. Tip voor volgend jaar: borduur eens een kerstloper. Servetringen: snij een lege w.c.-rol in drieën en beplak de ringen met wat u maar wilt, bijvoorbeeld aluminiumfolie. Servetten: hebt u speciale kerstservetten gekocht? Jammer, want effen witte servetjes zijn erg geschikt om te versieren. Eenvoudige handenarbeid voor jong en oud: Stempelen: neem een aardap pel. snij deze doormidden, teken (op de doorgesneden kant) een motiefje zoals kerstboom, kerstklok, en snij de aardappel eromheen weg. Druk het stempeltje in niet te dunne plakkaat verf en.... stempelen maar. Goed drogen, aardappel even wassen en met een andere kleur verder. Tafelversiering: vouw enkele evengrote stukjes papier dubbel. Leg ze dubbel gevouwen op elkaar. Knip aan de open kant een mooie halve kerstboom uit. Vouw alles open. Rijg of stik op de machine alles stevig op elkaar. Zet op. Een tempex (wit piepschuim) bal, een vorm van groen materiaal zoals dat bij bloemstukjes wordt ge bruikt. desnoods een gebreide babybal.... dit alles kan omwik keld worden met aluminiumfolie of rood papier en dan kunt u er prikkers met versieringen in steken (van gekleurd papier, glittertjes, kralen, schuimpjes) Op een mandarijntje kan een kerstboompje gestoken worden: twee kerstboompjes knippen en in elkaar schuiven. Kaarsenstandaard: hebt u nog wat klei in huis die hard wordt? Misschien gaat het ook met stopverf. Vorm er een plat kerstfiguurtje van. druk er een kaars in, haal de kaars er weer uit en ga de vorm leuk verven. Daarna kleurloze lak erover, (ook leuk voor figuurtjes in de kerstboom - gelezen in "Ouders van Nu") Menu: een tafelversiering kan ook gevormd worden door een leuk menu. De kinderen kunnen hun talenkennis tonen, en al eet u boerenkool met worst, ook daar is een versierd menu bij te maken. Ansichtkaarten: nu is te overzien wie u vergeten bent een kerstkaart te sturen. Een rustig uurtje op een van de kerstdagen is dan geschikt om aan de slag te gaan. Wit papier hebt u toch wel in huis? Denk bijvoorbeeld eens aan schrijfmachinepapier, opengeknipte en veloppen. karton van gebruikte enveloppen, correspondentie- kaarten, bladzijden uit een teken- of plakboek. Hoe kunnen menu's en ansichtkaarten versierd worden? - aardappel stempelen - spatten (verf of inkt over een zeelje wrijven met een kwast, eventueel het gewenste figuurtje afdekken zodat het wit blijft óf alleen dit figuurtje niet afdekken zodat het bespat wordt) - figuurtjes uit mooi papier knippen of uit speciaal kerstpapier. Misschien staat er ook nog wel wat in een tijdschrift. - stro of gras gebruiken om te versieren - misschien bent u handig met een lapje stof - knip een ronde vorm van dik karton en een kleiner vierkant van dunner karton. Lijm strootjes,.grasjes, blaadjes, bloempjes op het dunne karton, bespuit het met zilver of verf het met aluminiumverf en plak het dunne karton dan op het ronde. Heeft u geen zin meer in plakken en knippen of knijpen de kinderen de lijm boven eikaars hoofden uit? Dan is het tijd om te gaan voorlezen of om een frisse neus te halen buiten. eze is alweer even achter de rug en ik behoor tot die mensen, die daar dan voor zichzelf nog eens weer over nadenken, afge zien van het feit. dat het onderwerp natuurlijk toch al door je gedachten speelt. Want natuurlijk was er een boeiend onderwerp: Werk-en-de-mens. Leven om te werken, werken om te leven. Uiteraard met de vrouw centraal. Het was een interessante vergadering. Ik bewonder altijd de zakelijk en toch min of meer zwierige wijze, waarop de droge kost wordt voorgetoverd, zoals jaar- en financiële verslagen. Een ding vond ik vreemd, hoewel begrijpelijk. Er werd een vraag gesteld of de bond aan een bepaalde aktie adhesie had betuigd, en. volkomen terecht, werd dat negatief beantwoord met de verklaring, dat de Bond omdat zij zich voor ieder openstelt, geen stelling kan nemen. Het vreemde was dat. op de vraag of de Bond een blijk van morele steun had gezonden aan het Koninklijk Huis in verband met de kwestie Prins Bernhard. deze vraag werd beantwoord met: "We hebben er niet aan gedacht". Terecht werd hier vanuit de zaal aanmerking op gemaakt, wat niet helemaal goed begre pen werd althans ontweken. Toch meen ik. dat ook hierin het zelfde moet gelden. Afgezien van het feit. dat al die adhesiebe tuigingen niet het gewenste effect zullen hebben, lijkt het me ook onjuist om ervan uit te gaan. dat alle leden het daarmee eens zouden zijn. en zoiets moet namens alle leden gebeuren. Zoomin als alle Nederlanders republikeinen zijn. zomin zijn alle koningsgezind en zo kan ik me voorstellen, dat van de laatste groep een groot gedeelte zo'n gebaar zelfs pijnlijk zou kunnen vinden voor de betrokkenen. Ik zou bij zoiets juist alleen willen zijn. Wat het hoofdthema betreft. Ik vond de inleiding zeer goed. Maar ik vind veel vrouwen zo eenzijdig. Waarom kunnen wij zelf niet bedenken, dat ons werk in de geijkte rol wel degelijk economisch belangrijk is. al is het dat je de huishoudster uitspaart. We zijn al een teel eind als onze man het zo zou zien. en waarderen. Waarom vergelijken we ons werk niet eens met de baan. die vele mannen hebben. De meesten hebben heel wat meer routinewerk, met veel minder verrassingen, dan wij in ons huishouden met kinderen opvoeden. Wij denken te veel in leu ke. goed betaalde banen. Wij willen natuurlijk meer kansen in dat soort werk. maar we vergeten wel eens. dat wij altijd toch nog de keus willen houden. Is het niet interessant genoeg, dan blijven we onze kinderen en huishoudens bestieren. Wij waarderen onze vrijheid van han delen niet genoeg. Ik vind. dat w ij onszelf onderwaarderen. Is het heus zo. dat (betaald) werken altijd zo vormend is? Draai je dan ook niet steeds in eenzelfde kringetje rond? Hoeveel mannen kunnen er niet alleen over hun werk praten omdat ze geen tijd over houden zich met andere dingen bezig te houden? Is dat niet precies hetzelfde geleuter als dat van de vrouw, die nergens anders over kan praten dan over de kinderen, de was middelen. de prijzen of de ziektes? Is het niet mogelijk, dat ons "vrije beroep" mogelijkheden tot vorming kan bieden, als je er tenminste niet te slap voor bent? Misschien komt de tijd ervoor wat later, en wat dan nog. Bijna iedereen zou de kans kunnen krijgen, en hebben wij vroeger de kans gegrepen? Zouden er geen mannen jaloers op ons. huisvrouwen, kunnen zijn óm die vrijheid, die we hebben om ons eigen werk in te delen zoals óns De schemering is gevallen en juist zijn de lichten ont stoken. Het kind, dat al ontelbare malen in zijn box is omgevallen, staat alweer op zijn onzekere beentjes en bestudeert een manier, waarop hij uiteindelijk uit eigener beweging weer op zijn buik terecht kan komen. De hond ligt op tien centimeter afstand van de box met zijn voor poot en kijkt dromerig naar het kind. Het zachte praten van de rest van de huisgenoten om hen heen benadrukt de sfeer van intimiteit. Opeens heeft het kind het blijkbaar gevonden en met een doffe plof laat hij zich op zijn billen vallen, zodat de anderen opeens weer aandacht voor hem hebben. Waarempel, hij zitHij kraait van plezier en kijkt trots om zich heen. Daar ligt de hondepoot. Al gauw reikt zijn armpje buiten de box en pakt hij de poot beet. Gek, die tenen. Met een klein vingertje kriebelt hij tussen de tenen. De anderen lopen de rillingen over de rug, maar komen niet tussen beiden. De hond begint ervan te gapen. Hij laat hem rustig krie belen. Gelukkig heeft hij nèt zijn bek weer dicht vóór het kind die mooie rose lap te pakken kan krijgen. De aandacht van het kind richt zich nu op een groen doosje, dat vlakbij de poot ligt. Ja hoor, met zijn gestrekte arm en vingertjes kanJiij het dichterbij tikken en beet pakken. i dat goed dunkt? Welke huisvrouw kent de werkeloosheid wat haarzelf betreft? Zijn sommige tanen ook niet uiterst horizonbeperkend? Waarom konden we eigenlijk naar Utrecht! Omdat wij géén baan hadden misschien? Zouden wij er een snipperdag voor genomen hebben? Moeten onze gedachten niet meer de kant uit gaan. dat we onze mannen in ónze vrijheid willen laten delen en daarom ons part van de verantwoordelijkheid voor de samenleving op willen nemen? Wij moeten niet uitgaan van het "halen" maar van het "delen". Daartoe moeten we beide sexen opvoeden, dacht ik. Ik wil niet "etijgen" door mijn partner "af te breken". Ik wil. dat wij samen alle verantwoordelijkheid kunnen delen, de lusten én de lasten. Dat er veel gebeuren moet om een rechtvaardiger samenleving te krijgen, speciaal ten behoeve van de vrouwfstaat als een paal boven water. Maar het lijkt me goed om ook rrne re= bertjz tz relativeren en onzelf de spiegel xoo& te houden. L.H.G.v.d.Hoek-M.P. Na bewonderend onderzoek steekt hij het de hond toe. Héél voorzichtig pakt deze het beet en legt het zorgvuldig terug op de oorspronkelijke plaats. Wéér pakt het kind het beet en geeft het nu direct aan de hond, die er al op ligt te wachten en het weer heel zachtjes aanpakt en voor het kind neerlegt, dichtbij de box. Het kind profeert het weer te pakken, maar tikt het met zijn handje nèt buiten bereik. De hond pakt het speelgoed beet en duwt het heel voor zichtig tussen de spijlen van de box. Het kind neemt het aan, geeft het terug en de hond legt het neer, pakt het weer op en geeft het aan het kind, dat het weer aanneemt Ademloos kijken de anderen toe, geboeid door dit spel tussen hond en kind: de concentratie van die twee en de tederheid en gevoel voor het kleine, die spreekt uit de beheerstheid van de, nog jonge, hond. Het is of de lucht trilt van een soort innige verwondering en geroerdheid, die ieder weg probeert te praten als het spelletje voorbij is en de aandacht van het kind zich weer ergens anders op heeft gericht. Heeft dit nou iets met Kerstmis te maken? Nee, natuurlijk niet. Of misschien een klein beetje? Lief de, vertedering is toch ook Kerstmis? L H Gvd Hoek -M P

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 7