oer de. <:rOreuw A Geboorte Wat doen de plattelandsvrouwen dit jaar D met Kerst in Noord-Brabant? H NEW STARLIGHT CAKE onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-JanSen. Kampeerlandpolder 3. Wissekerke. tel. 01107-610. Aan deze kerstpagina werkten mee: Henk Doornekamp C (tekeningen). I.ueie van den Hoek. Anke de Jonge, Sien Overbeeke Riet Spoor. e Kerstprogramma's zijn in deze provincie zeer uiteenlopend. Dit bleek heel duidelijk uit de telefoonge sprekjes die ik had met diverse afdelingspresi dentes of. secretaresses. Hoofdmoot is meren deels de Kerstliturgie. Men schuwt echter ook het moderne drugprobleem niet. De afdeling Biesbosch-Werkendam heeft dit trieste gegeven verwerkt in een toneelstuk, le den van een vroeger bestaande toneelgroep voeren dit op. Wel heeft dit stuk een goede afloop. Een kinderkoortje en enkele leden zin gen de kerstliederen. Er komen altijd heel veel bezoekers. Alles en iedereen zien er feestelijk en verzorgd uit. Doordat men in Hoge-I.age Zwaluwe en Meeuwen dit jaar St.Nicolaas heeft gevierd komt hier het kerstfeest volgend jaar weer aan de beurt. Het kerstgebeuren in Oost-Brabant is altijd een hoogtepunt uit het jaarprogramma. Men moet hier grote afstanden afleggen om bij elkaar te komen. Dames uit Aalst en Waalre organiseren dit keer de feestmiddag. Ieder neemt een ca deautje voor elkaar mee. Er worden gedichten voorgedragen en gezongen afgewisseld met enkele lange pauze's waarin men het persoon lijke contact weer kan verstevigen. Kinderen van- (en met) enkele plattelands vrouwen uit Oudendijk - Woudrichem studeren een half uur durend kerstspel in. De volwasse nen vertolken de stemmen uit de 5 verschillen de werelddelen: Afrika-Amerika-Australië- Azië en Europa. De kinderen zingen de liedjes. Het Kerstevangelie wordt voorgelezen. Ook in deze afdeling is de opkomst het grootste van het hele jaar. In Sprang-Capelle wordt het kerstfeest gevierd volgens een oud recept "Want waarom zou je hieraan gaan sleutelen als deze vorm goed be valt" zo zei me de plaatselijke secretaresse. De presidente leest het Kerstevangelie voor in de geheel, gevulde, prachtig versierde grote zaal van "Zidewïnde". 15 a 16 dames van het door eigen leden samengestelde koortje zingen de kerstliederen. De plattelandsvrouwen van Fijnaart hebben het dit jaar gemakkelijk! Zij hoeven alleen maar te zorgen voor de koffie en de warme wijn. Mej. A. Stam uit Dordrecht heeft nl. de kerstliturgie geschreven. Hierin vertolkt deze blinde zangeres haar liederen en eveneens de door haar zelfgeschreven gedichten. Zang en declamatie brengt zij daardoor dan goed met elkaar in overeenstemming. De afdeling Heusden heeft een totaal ander programma. Men begint hier met denneappels te versieren. De feestelijk gedekte tafel met diverse zoet en hartige snoeperijen staat al klaar achter in de zaal. Het kerstverhaal is dit jaar van Clara Lennaert "Het kerstboompje" (uit Maanlicht). Ook wordt er een gedicht van Marsman voor gedragen. Tijdens de pauze's draait men klas sieke platen. De rosé zal maag- en hartverwar mend werken! "Helaas moet men elk wel 2.50 betalen", zei de presidente. "Onze ver eniging is erg klein, maar ze komen allemaal". Begin december gaat Mevr. Achterberg in Hoogerheide met de leden kerstkaarten ma ken. Het kerstgebeuren wordt hiermee al vroeg ingeluid. Aan het eind van de maand december verzorgen de plattelandsvrouwen de eigenlijke Kerstavond. Van te voren wordt er dan cake gebakken en worden kerststukjes gemaakt. Enkele jonge dochters studeren liedjes in op de blokfluit, samen met een zanggroepje. Oók in Dinteloord verzorgt men de kerstavond zelf. Vijf dames en vier heren studeren het kersttoneelstuk in. Het bijbelverhaal wordt in de oude versie voorgelezen. Piano stukjes met zang omranden het geheel. Volgens de presi dente is er altijd een enorme grote opkomst. Een grammofoonplaat met ingesproken tekst begeleidt het schimmenspel dat ingestudeerd is door enkele plattelandsvrouwen van Steenber gen. De anderen maken de convocaties evenals de kerststukjes en de mooie grote krans achter in de zaal. Er wordt poëzie voorgedragen. En ook heerst hier door de opkomst van het grote aantal leden een fijne en goede kerstsfeer. In Zevenbergen volgt men ook het traditionele Gij. Zon. Maan, Sterren. gij allen die beweegt in de hemel, ik smeek u. hoort mij aan. In uw midden is nieuw leven geboren: weest genadig, ik smeek u, maakt zijn pad schoon, dat het de eerste heuvel moge bereiken. Gij, Winden, Wolken, Regens, Nevels, gij allen die beweegt in de lucht, ik smeek u, hoort mij aan. In uw midden is nieuw leven geboren: weest genadig, ik smeek u, maakt zijn pad schoon, dat het de tweede heuvel moge bereiken. Gij Heuvels. Valleien, Rivieren, Meren, Bomen, Grashalmen gij allen die tot de aarde behoort, ik smeek u, hoort mij aan. In uw midden is nieuw leven geboren: weest genadig, ik smeek u, maakt zijn pad schoon, "s dat het de derde heuvel moge bereiken. Gij, vogels, grote en kleine, die rondvliegt in de lucht; Gij, Dieren, grote en kleine, die rondzwerft in de wouden; Gij, Insekten, die rondkruipt in het gras en in de aarde wroet. ik smeek u, hoort mij aan. In uw midden is nieuw leven geboren; weest genadig, ik smeek u. maakt zijn pad schoon, dat het de vierde heuvel moge bereiken. Gij allen, in de hemelen, in de lucht en op aarde, maakt zijn pad schoon. want dan zal het kind eens verder dan de vier heuvels gaan. ft: fry -# et gedicht hierboven uit de bundel "Poëzie is overal", verzameld door Karei Jonckheere, is vertaald uit de taal van de Omaha-Indianen uit Nebraska. Geen Kerstgedicht in de gewone zin. Het is een oproep aan de ganse schepping bij een geboorte. Elke mens ziet zijn pad lopen over vier heuvels: Kindsheid, Jeugd. Rijpheid en Ouderdom. Daarachter ligt nog een vijfde, de heuvel Eeuwigheid. In dit gedicht plaatst de Indiaan alle krachten en machten van de natuur op een van de vier levensheuvels en roept ze aan om voor de jonggeborene het pad langs die heuvels "schoon" te houden. patroon. Men versiert zelf de zaal en dekt de tafels feestelijk. Bij de koffie heeft men een kerstkrans. Het kerstevangelie wordt voorgele zen evenals het kerstcerhaal. Het 6 of 7 leden tellende koortje begeleidt de kerstliederen. Tot besluit is er nog een eenvoudig koud buffet. Onder leiding van een kooklerares gaat men in Prinsenbeek aan het begin van de avond harti ge hapjes maken. Deze worden later na het vertellen van het kerstverhaal gezellig veror berd met een glaasje rosé. "Ik vind het wel de moeilijkst te organiseren avond van het jaar" vond de presidente. Maar het zal vast wel goed lukken bij deze groep (nog niet zolang bestaande) plattelands vrouwen. In Willemstad heeft men met de kerstviering meer ervaring. Ook hier verzorgen de leden de avond. Allereerst een kerstspel dat lang van te voren werd ingestudeerd. Men kan genieten van pianospel en declamatie. Er wordt een prachtig kerstverhaal verteld. De warme bis schopswijn voltooid het traditionele gebeuren voor het grote bezoekers aantal. Als laatste afdeling is Hilvarenbeek aan de beurt. Hier zet men het Kerstgebeuren in een Zweeds kaarslicht. Drie meisjes als Lucia gekleed, het hoofd ge tooid met een krans van prachtige witte bran dende kaarsen, openen de avond. Zij dragen elk een schaal met Zweedse koekjes, die later bij de koffie gepresenteerd worden. De echt genoot van een der leden komt een Zweeds kerstverhaal vertellen. Kinderen zullen Zweedse kerstliedjes zingen. "Het instuderen was niet zo eenvoudig" aldus de presidente. "Door middel van fonetisch schrift tracht men zich de taal enigszins eigen te maken". Met een glaasje wijn en smörrebröd eindigt men deze avond, waarbij geen enkel lid ontbreekt. O, ok in Zeeland vieren vrijwel alle afdelingen Kerstfeest. Om alles te noemen, leek ons wat veel van het goede, want Zeeland heeft 32 af delingen. Vermeld moet in elk geval worden dat Uw perscommissie vele mooie uitnodigin gen toegestuurd kreeg. De afdeling Wolp- haartsdijk stuurde aparte Kerst- en Nieuw jaarswensen op mooi groen papier. Noord-Be veland nodigde haar leden uit via een rode dubbele kaart: enkele aktieve plattelandsvrou wen hadden deze uitnodiging versierd met een engeltje: van taartrand en goudpapier. Ook Groede deed een speciale uitnodiging de deur uit: met een tekening van kerstklokken en dennegroen. Fijn zulke leuke en sfeervol ver sierde uitnodigingen in de bus te krijgen! D eze "Christmas snow cake" (kerst sneeuwtaart). heeft als basis de "new starlight cake" (uiteraard kan men elke andere cake of taart als basis gebruiken, maar ik vond de titel zo toe passelijk.) "New starlight cake" 2 koppen zelfrijzend bakmeel (of bloem en bakpoeder) Vkop suiker 1 theelepel zout Z2 kop margarine of boter of half om half, zacht 1 kop melk 1 theelepel vanille of zakje vanillesuiker 3 eieren Oven warmen tot 350 graden, bakblik invetten en met bloem bestrooien Alle ingrediënten in een grote kom doen en met de mixer gedu rende Vi minuut langzaam roeren, terwijl men zorgt, dat alles aan de kanten van de kom ook goed erbij gemengd wordt. Dan nog drie minuten op volle snelheid Indien men met de hand klopt met de garder, dan betekent snel kloppen 150 slagen per minuut! Is alles goed gemengd is het mengsel in het bakblik doen. Bij dikke laag (hoge rand) 40-45 minuten, bij dunnere laag 30-35 minuten in de oven tot de taart gacr is. Dit kan men vaststellen door met een houten prikker in het midden van de taart te V). s m. y, iVti. prikken. Als die er schoon uitkomt is de taart gaar. Afkoelen. Nu maken we de sneeuwlaag: V2 kop suiker Va kop maïsolie 2 lepels water 2 eiwitten een zakje vanillesuiker een druppeltje amandelessence suiker, maisolie en water in steelpan doen en aan de kook brengen Zonder dek&el doorkoken totdat een druppel in zeer koud water vallend een stevig balletje vormt Tijdens het koken de eiwitten zeer stijf kloppen. De warme stroop heel langzaam in een dun straaltje in het eiwit laten lopen, steeds op middelmatige snelheid blijven kloppen. Daarna snel kloppen tot zeer stijf en op het laatst de vanillesui ker en amandelessence erin doen. De taart ermee bedekken, ook de zijkanten. Nu moet het nog een kérst sneeuwtaart worden. Op een schoon wit papier trekt men nu het patroon van het bakblik over. Uitknippen en in het midden een kerstboom teke nen. Weer uitknippen Het hele patroon op de taart leggen, kerstboom incluis. Nu geraspte cocos, groen gekleurd, in de vorm van de kerrtbnnm rtronien, stam bruin maken met chocoladevlokken. Cirkel weghalen, kerstboom blijft over. Hierna pletten we winegums in suiker en knippen er sterretjes uit, waar we minikaarshoudertjes met kaarsjes in prikken, die weer op de einden van de takken en de top in de taart prikken. Klaar is de kerst-sneeuwtaart L.H.G. v. d. Hoek-M. P

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6