BRIEF VOOR KERSTFEEST M I HET KIND T D, A Heen al over de Kerst- en Nieuwjaarskaar ten in Engeland is een studie van tientallen bladzijden te schrijven. De post verwerkt er thans zo'n 180 a 190 miljoèn per Kerstmis. Wat het sturen van goede wensen voor Kerst- en Nieuwjaar zeer heeft bevorderd, is het invoe ren, rond 1850, van een eenvormig posttarief voor brieven en kaarten, eender over welke afstand zij vervoerd moesten worden: één penny namelijk! Ook lang voor 1843, zelfs al in de 16e en 17e eeuw, "bestonden" er Kerst kaarten, d.w.z. meer: "Kerstbrièven". met de hand geschreven, met de hand gekleurd, voor zien van dikwijls zeer mooie tekeningen, maar uiteraard bestond er van elke "Kerstbrief' maar één exemplaar, en het is bijna een wonder dat prachtige "brieven" tóch bewaard zijn ge bleven, vooral in SDuitsland, waar men een kaart bewaart die door een onbekende meester. "E.S.", vervaardigd moet zijn al in 1466. "met het kleine Jezuskind erop. voortstappend over bijzonder schone bloemen"! F, en "vervolg" op het hoofdstuk der Kerst- en D OLF van der Schaaf betaalde de koffie en liep naar buiten, de drukte in van winkelende mensen. Waarschijnlijk bezig met het kopen van kerstgeschenken. Naar die sfeerhad hij verlangd: te lopen onder een grijze Hollandse hemel en overal de feeste lijke etalages. Om je heen Hollandse stemmen te horen. In ieder geval moest hij ook nog een paar cadeautjes kopen voor de neefjes en nichtjes. Hij zou Bets maar meevragen. Zo alleen was er geen aardigheid aan. Eva had ook over een dochtertje ge sproken. Heel terloops. Zou hij voor Eva's kind een geschenkje mogen kopen? Maar eerst afwachten hoe het contact met Eva DECEMBER 1976 EMILE BUYSSE 12 I. k schrijf u in de donkere dagen voor Kerstmis een speciale brief, en daar heb ik zoveel stof voor, dat ik er een hele krant mee zou kunnen vullen, zelfs een boekje, rijk geïllustreerd met oude prentjes! Maar ik zie wel, dat ik mij zéér zal moeten beperken. Er is over het Kerstfeest zelf, en over al de gebruiken en vreemde tradities die eraan verbonden zijn, van ééuwen her, zoveel te vertellen, dat zelfs een heel boèk niet zou volstaan. Ik weet het wel, hèt voornaamste, ook het schóónste, kunt gij vinden in "Lucas 2". Zonder enige twijfel wordt het prachtige Bijbelverhaal niet alleen in de kerk, maar ook in tèl van huizen gelezen. Mij treft elk jaar weer die verrukkelijk-schone statige taal, dat oud-Nederlands uit de Sta tenbijbel, en niet minder natuurlijk; hetgeen Lucas verhaalt. "Kerstnummer "Ons Zeeland", 1926" aar ik lees op Kerstavond ook andere dingen dan het eenvoudige, ontroerende ver haal uit het Nieuwe Testament, en ik denk dat velen onzer, in Zeeland en Brabant, om bij de gebieden te blijven waar dit Z.L.M.-Kerst- nummer vooral gelezen en genoten wordt, naast het Bijbelverhaal hun eigen Kerstherin neringen vertellen of lézen. Ik? Er gaat geen jaar voorbij, geen Kerstavond, waarop ik niet Charles Dickens' "A Christmas Carol" bij me leg om erin te lezen, èn dat innige, zeer ver fijnde verhaal dat Stijn Streuvels (Frank La- teur) voor 1914 schreef: "Het Kerstekind", die novelle over de bittere armoede van "het werkvolk in het Vlaanderen vóór de eerste Wereldoorlog", maar ook over de rijkdom, gééstelijke rijkdom, die het beseffen van "het Kerstgebeuren" de mens schenken kan. Dat is niet alles: ik neem elk jaar op Kerstavond, als de kaarsen branden in onze eenvoudige, zo al van dag- en weekbladen hadden toen een apart Kerstnummer. Ik geloof dat alleen in Engeland dié traditie gebléven is! Kerstnum mer "Ons Zeeland" is mij méér dan dierbaar, om de andere bijdragen ook; die van Jan Eek hout. die van S. de Vries jr.. die van Alie Sme ding, van mr. Greta van Rijn, van Johan Ko ning (die mij de journalistieke weg dééd op gaan. via de literaire bladzijde van elke week donderdag in de "Haagsche Courant", en dat was al in 1930!), en vele anderen meer. Bij de illustraties vind ik: de pracht van reproducties van schilderijen en tekeningen van Lily Bos man. A.J. van Dyck. Jan Toorop, maar niet minder houd ik van de prachtige "winterfoto's" uit het Zeeuwse land van toén. door C.M.J. Merx uit Middelburg. "De allereerste Kerstkrant!" december. Voordien had men de geboorte van Onzen Heer "gevierd" op een of andere dag in januari, april of mei. Men weet wérkelijk ook niet precies wannéér Jezus Christus gebo ren werd. Doét dat er toe? Weineen! Maar het is wel van belang, dat wij die geboorte herden ken in de periode van mid-winter, als de hei dense voorouders in hun duistere, koude hut ten hongerig hunkerden naar "het Nieuwe Licht", in de tijd van èl die merkwaardige "feesten van de Bloedverwantschap, van de "terugkomst" der "dode zielen" op Aarde, van de spoedig terugkerende Vruchtbaarheid ook, enz. De heidense mid-winterfeesten, met vuren en offers, zijn geworden: ons feest van Chri stus' geboorte, die immers "hèt Licht der We reld" is. och ik kan ook over dié "verre histories'" geen details geven omdat het mij te ver zou voeren. Laat mij gaan naar de vorige eeuw! En dan vermeld ik eerst dat genoemde Charles Dickens niet alleen zijn "Christmas Carol" heeft geschreven, maar dat hij de man is ge weest "die het eerste Kerstnummer van een krant heeft "bedacht", volgeschreven en uitge geven, in 1840, in Londen! In 1843 werden in Londen reeds de allereerste speciale Kerst kaarten uitgegeven; gedrukt naar een tekening van J.C. Horsley, op bestelling van sir Henry Cole. De hele oplage bedroeg 1.000 exempla ren, die èlle met de hand gekleurd werden door dall haastte zich er nog een paarduizend bij te laten drukken, ook al was Kerstmis 1843 nog maar twee. drie dagen vér. Maar gij moet be denken dat de kaarten, vóór Sir Henry Cole gemaakt (zie foto), ook voor het wensen van een Gelukkig Nieuwjaar bestemd waren! "Kerstbrieven" al in 1466! Uit de Noordelijke Nederlanden zijn overigens ook Kerstbrieven bewaard, al meen ik dat de oudste niet verder teruggaat dan tot 1754. na melijk diè.welke door Klaas Heijn als "KERSTBRIEF" aan zijn "Eerwaarde Ou ders" geschreven werd. "Kalkoen"...voor Cuba k heb over dat Kerstnummer 1926 wat uit- •tw/v Barre wioter! hoe natuurlijk Wordt gij ons hier voorgesteld: De arme vrouw gaat met haar brandhout, Afgemat door 't sneeuwwit veld. Jan, de voerman, spoort zijn blesje Even wit besneeuwd als hij Rust'loos voorwaarts, en zijn pijpje Maakt hem vergenoegd en blij. De allereerste speciale Kerst- en Nieuwjaarskaart: Londen. 1843. Voor Sir Henry Cole vervaardigd naar een tekening van J.C. Horsley en met de hand gekleurd door Joseph Cundall. Speciale Kerst- en Nieuwjaarskaart van de schrijver van deze bijdrage, met handgekleurde afbeelding uit een kinderboekje van zijn grootvader uit 1858. gezellige woning, die geurt naar hulst.^denne- groen en "appelsienen", óók het KERSTNUMMER 1926 van het weekblad "ONS ZEELAND" ter hand. dat toen pas was gesticht, en aan welk Kerstnummer o.m. werd medegewerkt door Jan Vermeer, maar dat was het pseudoniem van niemand mindèr dan dr. P.J. Meertens. die daarin precies 50 jaar gele den een belangwekkende studie schreef over "Kerst- en Nieuwjaarseebruiken in Zeeland". gewijd, het is een van mijn schatten. Ik las het, onder de gèslamp in de kleine huiskamer van de woning in de Sluisse Dinsdagstraat waar ik toen woonde, en het was alsof ik toén "de grote wereld van kunst en letteren" had ontdekt! Pas veel later heb ik tèl van merkwaardige dingen rond de Kerstviering leren kennen. Al lereerst het feit dat pas in het jaar 351 paus Julius I de dètum van Kerstmis vèststelde op 25 een hoogst bekwaam tekenaar-kunstschilder: Joseph Cundall. Zóveel had sir Henry Cole er niet nodig! De rest, enkele honderden kaarten, werd verkocht dóór mr. Cundall, die in de Londense Bondstreet zijn winkel had. Ze kost ten een shilling per stuk, en dat was 'n massa geld in die tijd. Nog na de eerste Wereldoorlog was een shilling immers 60 "goeie Hollandse centen" waard! Maar ze vlogen weg, en Cun- Nieuwjaarskaarten is natuurlijk het verschij nen van de KERSTPOSTZEGELS Jammer, ik weet (nog) niet, wanneer de éérste speciale Kerstzegel is uitgegeven, doch ik meen wel: tussen 1910 en 1914,in Oostenrijk. Ik zal pro beren er u uitvoerig overste schrijven in het Z.L.M.-Kerstnummer voor 1977; vandaag kan ik toch al zeggen dèt de allerschoonste Kerst postzegels gedrukt werden, ook thans nog, in RITA LAMPERS Ze herkenden elkaar vrijwel gelijktijdig. "Eva!" "Dolf." Midden in de drukke winkelstraat bleven ze staan en keken elkander sprakeloos aan. Toen zei de vrouw: "Dat is lang geleden. Ik had gehoord, datje in Zuid-Amerika zat." Iemand botste onzacht tegen haar aan en mompelde een achte loos excuus. "Heb je even tijd?" vroeg de man. "Laten we ergens een kop koffie gaan drinken. Dan kunnen we praten." ze aarzelde. "Mijn lunchtijd is eigenlijk om. Ik moet naar kantoor. Nou vooruit, dan haal ik de schade morgen wel in." Hij nam haar elleboog en loodste haar naar de overkant. "Hier?" Hij wees naar een kleine coffeeshop. Binnen was een tafeltje vrij en even later zaten zij. Een beetje onwennig, een beetje verlegen. Hij bestelde koffie en bood haar een sigaret aan. "Twaalf jaar. Eva. sinds we elkaar het laatste hebben gezien- Weetje nog. wanneer dat was?" "Je bracht me thuis na de eindexamenfuif en daarna heb ik je nooit meer gezien." "Vertel eens wat over jezelf. Ben je ge trouwd? Je sprak over kantoor. Wat doe je?" Eva Harinksma- Terhoghe keek de rook na van haar sigaret. "Ik ben weduwe," zei ze kort. En op zijn verschrikte beweging: "Driejaar geleden is Jaap verongelukt met zijn auto. Hij reed in de mist tegen een boom. Op slag dood." "Ik weet niet wat ik moet zeggen. Eva. Wat verschrikkelijk." "Ik ben er nu wel overheen. Moeder woont bij me en die zorgt voor mijn dochtertje. Ik ben weer gaan werken. Dat is de beste remedie. Zo heeft mijn studie toch nog zin gehad. Financieel hebben we geen krimp." Dolf van der Schaaf keek naar de tengere jonge vrouw tegeno ver hem. Ze was niet veel veranderd sinds hun schooltijd, maar nu zag hij grijze draden in het donkere haar. "Dolf." zei ze, "nu heb je me nog niets over jezelf verteld. Is het waar van Zuid-Amerika?" "Ja. ik woon in Lima. in Peru. Daar heb ik een im- en exports bedrijf. Maar ik kreeg opeens heimwee naar de december maand in Holland, naar Sinterklaas. Kerstmis en Oudejaar. Gek. eigenlijk voor het eerst na al die jaren. Dus ben ik op een vliegtuig gestapt en logeer nu bij mijn oudste zus. Nee. getrouwd ben ik niet. Eva. Gewoon geen tijd voor gehad en eerlijk gezegd, in het begin ook geen geld." Ze zwegen beiden. Eva keek op haar horloge. "Dolf. ik moet nu echt naar kantoor. Het was fijn om je te zien en te horen, dat het je goed gaat." Ze stak hem haar hand toe. "Eva. kunnen we elkaar niet nog eens ontmoeten? Nog eens samen praten over vroeger?" Hij hield haar hand vast. "Eva? Op school waren we altijd goede vrienden. Ik wil zo graag horen wat er van de andere klasgenoten is geworden. Je zult toch nog wel contact hebben met deze of gene." "Weetje wat..." ze trok haar hand los en grabbelde in haar tasje. "Hier is mijn adres en telefoonnummer. Bel op als je zin hebt op een avond een kop koffie te komen drinken. Kun je mijn moe der ook weer eens ontmoeten. Doe je het? Hij bleef haar nakijken, toen ze weg liep. Bij de deur keerde ze zich nog even om en zwaaide. Dolf van der Schaaf bestelde een tweede kop koffie en bleef in gedachten zitten. Was het toeval, dat hij Eva Terhoghe nu net vandaag moest ontmoeten? Nu hij eigenlijk al weer besloten had om te vertrekken, omdat' het vaderland en zijn eigen stad zo bitter waren tegengevallen. Omdat hij er rond liep als 'n thuis loze vreemdeling. Bij Bets en Karen was het niet ongezellig en de kinderen waren aardig, maar een feit bleef dat ze elkaar waren ontgroeid: de oudste zus en haar gezin en hij, het jongste broertje. En nu Eva. Het liefste meisje van de klas. Ze was altijd aardig voor hem geweest al die jaren door, dat ;ze klasgenoten waren. En een paar keer, in de hoogste klas had ze hem bij zich thuis gevraagd om haar te helpen met scheikunde voor het eindexa men. Hij keek naar het kaartje in zijn hand. Mr. Eva Harinksma- Terhoghe. Zou ze gemeend hebben, dat hij haar moest bellen? Hij haalde zijn schouders op. Nou ja, één bezoekje en als het een teleurstelling werd, hij ging toch weer gauw terug. Het zou wel leuk zijn om iets te horen over vroegere klasgenoten. Gesprek stof zou er in ieder geval zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12