Afscheid van Ir. D. Luteijn voorzitter van de Openingsrede Ir. D. Luteijn s het afgelopen half jaar. David die vaak bij nacht en ontij thuis kwam, 's morgens weer op tijd weg moest en er toch altijd weer zo fit bijliep, dankzij de goede manier waarop u hem wist op te peppen, is groot. Kijk, mevrouw Luteijn, u krijgt geen bloemetje, maar wel een melkbus. En waarom een melkbus? Wel, uw man vroeg laatst tij dens een D.B. vergadering of het mogelijk was om een melkbus te pakken te krijgen. Nu is dat niet zo moeilijk; de boeren gebruiken ze steeds minder. En nu schijnt het dat voorzitters van landbouwmaatschappijen of hun echt genotes ze kunnen gebruiken. Daarom voor u mevrouw Luteijn een versierde melkbus met deksel". Vervolgens droegen de beide vice-voorzitters de ver sierde melkbus het podium af en brachten het geschenk naar mevrouw Luteijn, die zich bijzonder verheuqd toon de. JYAARNA sprak de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland de scheidende voorzitter toe. ,,lk ben u al eens eerder tegengekomen, zei hij, en dat was geloof ik bij de „Vlaketunnel". Wie weet kom ik u nu nog wel eens tegen bij de Benelux-tunnel". De heer Boertien deelde de mening van de heer Luteijn over de Europese Gemeenschap niet. Hij vond juist dat we moe- Na afloop van de vergadering werd er druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om zowel de heer en mevrouw Luteijn, als de heer en mevrouw Doeleman een hand te drukken. ten blijven streven naar meer éénwording. We moeten niet terug naar nationalistische instellingen. Het zou een ramp betekenen wanneer ieder land zijn grenzen voor de ander weer ging sluiten. Ondanks alle moeilijkheden die er nu toch zijn, moeten we verder. Voorts wenste hij de heer Luteijn veel wijsheid en sterkte in zijn nieuwe funk- tie. De burgemeester van Goes, mr F. G. A. Huber, merkte op dat het voor het K.N.L.C. waarschijnlijk alleen maar mogelijk is om voorzitters uit het Zuid-Westelijk Deltage bied te kunnen vinden. Hij richtte zich ook nog tot de heer Doeleman en onderstreepte zijn waardering voor de bereidheid om de zware taak van Z.L.M.-voorzitter op zich te nemen, want het is een zware taak om in deze tijd voorzitter te zijn van een ondernemersorganisatie. (Zie verder pagina 10) DUNT tien van de agenda van de algemene vergade ring luidde: Afscheid van de algemeen voorzitter van de Z.L.M., de heer ir D. Luteijn. Naar aanleiding van deze gelegenheid nam de vice-voorzitter, de heer G. P. A. van Nieuwenhuyzen, de voorzittershamer tijdelijk over, waar na hij het woord nam. „Gezien de beperkte tijd die mij beschikbaar is gesteld om te spreken, kreeg ik vijf minuten om mij tot u en de aanwezigen te mogen richten. Maar die vijf minuten ver tegenwoordigen een afspiegeling van het aantal dienst jaren dat u bij de Z.L.M. had, meneer Luteijn. Om precies te zijn drie jaar als sekretaris en twee jaar als voorzitter. Wanneer iemand lang bij een bedrijf of onderneming is dan duikt men vaak in het verleden wanneer afscheid wordt genomen. Bij u is dat niet mogelijk; het zou droog zwemmen worden of duiken in een kikkerbadje. U bent twee jaar voorzitter van de Z.L.M. geweest, maar het was een periode waarin wij ons „natje en ons droogje" wel hebben gehad. Er is nog nooit een voorzitter ge weest die twee zulke extreme jaren heeft meegemaakt. Maar laten we hopen dat het ook nooit meer voor zal ko- UET is een goede gewoonte van de Z.L.M. om een scheidende voorzitter niet met lege handen te laten vertrekken. We hadden verschillende mogelijkheden. Een overweging was om u een reis aan te bieden. Maar gezien uw drukke werkzaamheden zouden we ons dan hebben moeten beperken tot een N.S. dagtocht. We heb ben nu iets gekozen dat u wellicht ook goed zult kunnen gebruiken. In overleg met uw vrouw hebben we besloten u een schrijfburo aan te bieden. Uw oude buro stamt nog uit de studententijd en goed, dat kon nog mee tij dens uw Z.L.M. periode, maar is nu toch als K.N.L.C.- voorzitter niet waardig genoeg meer. We hopen dat u later met voldoening aan de Z.L.M. terug zult kunnen denken, wanneer u achter uw buro zit. Helaas is de levertijd van dat buro nog al lang en kunnen we u op dit moment alleen maar een folder aanbieden, waarop het staat afgebeeld. Symbolisch overhandig ik u dan hierbij het geschenk. Tevens wil ik daarbij ook de wens uitspre ken dat het u en uw gezin in de toekomst voorspoedig mag gaan en u namens de algemene vergadering felici teren met uw benoeming als voorzitter van het K.N.L.C. De beide vice-voorzitters G. P. A. van Nieuwenhuyzen en S. de Visser hebben zojuist de versierde melkbus bij mevrouw Luteijn afgeleverd. Ze hebben haar ook net een hartelijke zoen gegeven. men. Vooral ook in het natte jaar, meneer Luteijn, bent u bijzonder aktief geweest en heeft u de Z.L.M. vaak in de gezonde publiciteit weten te brengen. Terwijl ook de financiële maatregelen die mede dankzij uw inzet werden bereikt niet onvermeld mogen blijven. De droogte van het afgelopen jaar was meer een landelijk probleem, maar binnen ons werkgebied werden we toch ook zwaar getroffen. Ook hier is mede dankzij uw inzet een rege ling getroffen die ver tegemoet komt aan de noden van de betrokken bedrijfsgenoten. In deze korte periode dat u voorzitter bent geweest, heeft u een bijzonder goede leiding gegeven aan de Z.L.M. Natuurlijk zijn nog niet alle problemen opgelost. Wij als leden van deze organisatie moeten u hierdoor bijzonder dank zeggen en we hopen dat u in uw nieuwe funktie als voorzitter van het K.N.L.C. eenzelfde soort beleid zult voeren ten dienste van de totale Nederlandse landbouw. De heer Doeleman biedt mevrouw Luteijn een bloeme tje aan. JVAARNA richtte de heer Van Nieuwenhuijyzen zich tot mevrouw Luteijn. „Toen we elkaar deze herfst ontmoetten en we spraken over het afscheid van uw man, toen zei u: straks met het afscheid van David als voorzitter dan overhandigt de vice-voorzitter mij een bloemetje met een paar aardige woorden en dan is het klaar met de Z.L.M. Ik wist daar toen eigenlijk geen ant woord op en dat weet ik ook nu nog niet. Want ja, in feite is het natuurlijk zoals u het zei gewoon de werke lijkheid. U hebt een man getrouwd mevrouw Luteijn die gemakkelijk van baan verandert, maar dat is niet de schuld van de Z.L.M. Maar de vriendschap die in de af gelopen jaren is opgebouwd, daarvan kan ik u verzeke ren dat die zal worden voortgezet. Maar u moet daarbij wel bedenken dat ook uw positie is veranderd: nu bent u de vrouw van de K.N.L.C.-voorzitter en niet meer die van de Z.L.M.-voorzitter. Mijn bewondering voor u, mevrouw Luteijn, vooral in (Vervolg van pagina 7) Overigens wordt met de dag duidelijker dat van een landschapsconservering op grote schaal, waarbij aan de land- en tuinbouw zeer grote beperkingen worden opge legd, alleen al gezien de daarmee verbonden financiële konsekwenties, geen sprake kan zijn. Het afsluiten van beheersovereenkomsten en de aankoop van natuurge bieden e.d. dient naar mijn mening ook beperkt van om vang te blijven. Het is immers financieel, maar ook so ciaal niet verantwoord om vele bedrijfsgenoten te nood zaken in de toekomst met verouderde teeltmethoden en technieken te moeten werken. LANDBOUW WIL BEST PRATEN AOK in ons werkgebied heeft niettemin de land- en tuinbouw zich de laatste paar jaar bereid getoond om met landschaps- en natuurbeschermingsinstellingen van de overheid rond de tafel te gaan zitten om naar voor allen aanvaardbare oplossingen te zoeken. Dat heeft onder meer geresulteerd in bevredigende landschapsplannen binnen de hopelijk in de loop van 1977 te stemmen ruilverkavelingen Bra'akmanpolders en Willemstad. Helaas sleept in een aantal andere ruilver kavelingen, zoals Kruisland/Wouw het overleg zich nog moeizaam voort. Vorig najaar konden we in dit kader reeds konstateren dat overeenstemming over af te slui ten beheersovereenkomsten in de ruilverkaveling de Poel/Heinkenszand voor het z.g. Ganzengebied en de alsnog gespaarde meidoornheggen was bereikt. Helaas moeten we konstateren dat de overheid hier in eerste aanleg op zijn afspraken is teruggekomen. Daardoor moest dit voorjaar nogmaals moeizaam overleg plaats vinden en heeft het tot eind vorige week geduurd voor dat de eerste beheersovereenkomst getekend kon wor den. Het volledig naar de 2e plan schuiven van de boerenbelangen door met name het ministerie van C.R.M. wat wij daarbij moesten konstateren, heeft de oorspronkelijke aanwezige vertrouwensbasis helaas toch wel geschaad. Daarom wil ik hier nog eens heel nadrukkelijk stellen dat het snel en cor rect afhandelen van eenmaal gemaakte afspraken èn het in het toekomstige overleg wezenlijk reke ning houden met de landbouwbelangen door alle ministeries en hun vertegenwoordigers een abso lute voorwaarde is, wil er bij de handhaving van bepaalde landschappelijke elementen op de volle medewerking van boer en tuinder en zijn organi saties gerekend kunnen blijven worden. ALWEER EEN BIJZONDER JAAR VOORBIJ WEER is een boerenjaar voorbij. Het was en we zijn daar zo langzamerhand aan gewend ook weer een bijzonder jaar. Het Bestuur heeft daarom gemeend op deze algemene vergadering juist aan een aantal pro blemen, die door de droogte naar voren kwamen extra aandacht te moeten bestetden. Gevoegd bij de verheugende besluitvorming eerder dit jaar om de Oosterschelde af te dammen, komt im mers de inrichting van een zeer groot deel van ons werkgebied, vooral op het gebied van de waterbeheer sing, in een nieuwe fase. Ik hoop dat deze vergadering een eerste aanzet mag geven tot een in de komende tijd adequate besluitvorming op dit gebied. Met name als land- en tuinbouw hebben we daar immers zeer grote belangen bij. Tenslotte. Deze vergadering is min of meer de afslui ting van een jaar waarin het ook voor onze organisatie weer éen zeer drukke tijd was. Allen, bestuurderen en medewerkers, die zich weer zo volledig hebben ingezet voor de verbetering van de positie van de Zeeuwse en Brabantse boer en tuinder, wil ik daarvoor zeer danken. Moge ook in 1977 het aan de hele Z.L.M.-familie, nu onder een nieuw gezinshoofd, weer gegeven zijn met vol ledige inzet te strijden voor het boerenbelang en dus ook voor ons aller belang. HERDENKING P. LOUS EN D. LINDENBERG AP 15 december 1975, slechts 2 weken nadat deze zelfde algemene vergadering der Z.L.M. hem met algemene stemmen als H.B.-lid had herbenoemd, maak te een noodlottig ongeval een einde aan het leven van de heer Pieter Lous uit Oostkapelle. Hij was, die maan dagmorgen zoals zo vaak op weg naar een vergadering om daar de boerenbelangen te dienen. Met name in de veehouderij en veredelingssektor. De open plaats die hij achterliet in alle geledingen van onze organisatie, maar in de eerste plaats uiteraard binnen zijn gezin was bij zonder groot. Met het overlijden van David Lindenbergh ging op 3 augustus j.l. één van do belangrijkste Zeeuwse land- bouwvoormanren van de eerste helft dezer eeuw heen. Lindenbergh bereikte na een wel zeer arbeidszaam leven de hoge leeftijd van 93 jaar. Behalve in het Z.L.M.-verband was de heer Linden bergh vooral ook aktief in het landbouwkredietwezen, de E.N.C.K., de keuringsdienst en enige jaren als Pro vinciaal Voedsel Commissaris. Voor zijn grote verdien sten werd de heer Lindenbergh in 1954 benoemd tot erelid van de Z.L.M. Zijn naam zal ongetwijfeld een vooraanstaande plaats in de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw blijven innemen. Mogen wij in Lous en lindenbergh al diegenen herden ken die ons dit jaar binnen het verband der Z.L.M. ont vielen. Ik verzoek u op te staan en enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Dat zij rusten in vrede, aldus voorzitter Ir. D. Luteijn, bij de aanvang van de algemene vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8