Winters weer na finke regenval Interessant boekje met pootgoedwetenswaardigheden Landbouwkundig bureau voor Thomasmeel opgegeven KORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen 0 Nadat we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN tijdens de laatste dagen van november nog flink wat regen moesten incasseren, werden we begin december al ge confronteerd met enkele flinke nachtvorsten. De hoop dat alle aardappelen nog gerooid zullen kunnen worden, wordt steeds kleiner. Hier en daar konden we ook bie- tenhopen zien liggen, welke niet tegen vorst waren afge schermd. Ondanks de vele waarschuwingen riskeren nog steeds een aantal bietentelers een mogelijke weige ring door de suikerindustrie van bevroren bieten. Aan het eind van het bietenrooiseizoen kunnen we konstateren dat over het algemeen de kg-opbrengsten hoger uitvallen dan aan het begin werd verwacht. Voor al op de zware gronden zijn deze goed te noemen. Naar schatting heeft een kwart van de met bieten beteelde oppervlakte, de afgelopen zomer in meer of minder ern stige mate van de droogte geleden. Een aantal percelen hiervan is pas gerooid in de tweede helft van november. Het blijkt nu dat dit soort bieten in de tussenliggende periode van twee maanden nog behoorlijk in gewicht is toegenomen. Ditzelfde heeft men ook kunnen waarne men bij de niet verdrogende bieten. Of het financiële re sultaat er veel beter op is geworden is echter een grote vraag- Het suikergehalte is namelijk een heel stuk lager geweest dan van de eerste rooiingen. De verliezen op het veld waren groter en men ontliep de premie voor vroege levering. Verder konden we vaak zien dat er nogal wat schade aan de struktuur werd toegebracht. Tenslotte werd en in sommige gevallen moet dit nog gebeuren de tarwe enkele weken later ingezaaid, wat meestal tot een lagere opbrengst van dit gewas leidt. In verband met de slechte situatie in de staalindustrie zal per 31 december 1976 de voorlichtingsdienst voor Thomasmeel in Nederland worden opgeheven. Niettemin blijft de vraag voor het Thomasmeel wel bestaan. De vraag is echter vele malen groter dan het aanbod. Ver der moet daarbij niet vergeten worden dat het Thomas meel slechts een bijprodukt is. Hoewei enerzijds de beslissing van de Thomasmeel- producenten moet worden betreurd, kan anderzijds wor den vastgesteld dat door de meer dan 50 jaar gegeven Thomasmeel-voorlichting de Nederlandse land- en tuin bouw in ruime mate op de hoogte is gesteld van de wer king en de toepassing van deze zo bijzondere fosfaatmest stof met zijn specifieke eigenschappen. Dank zij deze voorlichting en de gevolgde toepassing van Thomasmeel is de vruchtbaarheidstoestand van de Nederlandse cultuurgronden in belangrijke mate verbe terd. Dit geldt in de eerste plaats voor de fosfaattoestand. Daarnaast zijn enorme hoeveelheden andere waardevolle plantenvoedende stoffen als nevenbestanddelen (kalk, magnesium en sporenelementen) van Thomasmeel gra tis ter beschikking gesteld Wij schatten dat gedurende de periode van 50 jaar Thomasmeel-voorlichting de kalk- aanvoer in de vorm van Thomasmeel 4,7 miljoen ton heeft bedragen met een waarde van 640 miljoen gul den. Deze „gratis kalk" was inderdaad een mooi cadeau voor de Nederlandse landbouw, aldus ir H. J. Gerritsen, van het landbouwkundig bureau voor Thomasmeel. Men is dankbaar voor het vertrouwen dat de Neder landse landbouw in het voorlichtingsbureau heeft ge had. In het bijzonder wil men dank zeggen aan de vele relaties, zowel op het terrein van landbouwkundig on- Zouden we aan de hand van deze feiten een saldoverge lijking opstellen, dan zijn wij van mening dat dit jaar vroeg rooien toch het meest gunstig is geweest. Mis schien wordt ons op de komende voorlichtingsbijeen komsten van de suikerindustrie een dergelijke bereke ning voorgeschoteld. Wij wachten af, terwijl we ook beseffen dat niet alle bieten begin oktober aan de fa briek kunnen zijn. Een betere honorering voor de late leveringen, ook al i.v.m. de te maken kosten voor be scherming tegen vorst, is eveneens e enaktueel punt. Vrijwel elke boer teelt jaar in jaar uit bieten. Toch is het een gewas waarin snelle ontwikkelingen in de In deze donkere dagen van de maand december wordt er veel elektriciteit verbruikt. Het kan geen kwaad om eens kritisch te bekijken hoe en waar nog wat te be sparen valt. teeltmethodiek plaatsvinden. Steeds weer zijn er bepaal de probfemen te noemen. Zals bijvoorbeeld: het wel of niet gebruiken van Temik; de rijafstand; de zaaiafstand in de rij; vroeg of wat later inzaaien; de chemische on- kruidbestrijding; opkomstproblemen; vergelingsziekte; rooisystemen; rooi verliezen; bijprodukt, tarra en gehal te, en niet te vergeten de prijs.. Er werd en zal nog veel over al dit soort zaken worden gediscussieerd op verga deringen en :n gespreksgroepen en via een soort bieten gespreksgroepen. Dit kan alleen maar een positief effekt hebben. Laten we er zoveel als mogelijk is aan meedoen! derzoek, de landbouwvoorlichtingsdienst, het landbouw onderwijs, de landbouwpraktijk, als op het commerciële niveau voor de prettige en vruchtbare kontakten die men met hen mocht onderhouden. Deze maakte het mogelijk zo effektief mogelijk werk te kunnen verrichten. POOTAARDAPPELBELEID OOGST 1977 VASTGESTELD Het bestuur van het Landbouwschap heeft het poot- aardappelbeileid voor 1977 vastgesteld. Zoals gebrui kelijk is dit gedaan in overleg en samenwerking met het Bedrijfschap voor de Handel in Aardappelen. De belangrijkste onderdelen zijn de garantieregeling, de afzetpropaganda in het buitenland en de zogenaamde afvoerregeling voor de kwikrestanten. Met betrekking tot de garantieregeling is in verband met de aanzienlijke kostenstijgingen bij de produktie besloten om de garantieprijzen enigszins aan te passen. Daarnaast werd besloten om de bestaande areaal- en plombeheffingen te handhaven op hetzelfde niveau, het geen eigenlijk een verlaging inhoudt. Besloten werd de bestaande garantieprijzen voor de maten 28/35 en 35/45 mm voor de klassen S t/m B te verhogen met ƒ2; de maat 35/50 mm voor de klassen S t/m A te verhogen met 1,50 en de maat 45/50 mm voor dé klassen S t/m A te verhogen met 1 per 100 kg. Wat betreft de afzetbevordering is goedkeuring ver leend aan de begroting voor 1977 van de NIVAP (Stich ting Pootaardappelenpropaganda in het Buitenland). Ook de afvoerregeling van de kwikrestantën wordt in hoofd lijnen ongewijzigd voortgezet. De nota in zake Pootaardappelbeleid 1977 is verkrijg baar hét Landbouwschap, Raam weg 26, Den Haag (tel. 070—656920). AKKERBOUW INTERNATIONAAL AARDAPPELOOGST DUITSLAND De definitieve oogstraming aardappelen in Duitsland heeft een totale opbrengst aangegeven van 9,81 milj. ton, de voorlopige raming had aangegeven Vergeleken met dat is ongeveer Vz miljoen ton meer dan in september vorig jaar is de oogst goed 1 milj. ton of 9,6 kleiner. De oorzaak daarvan is vooral de vermindering van de ha-opbrengst van 26.130 kg tot 23.620 kg. Het areaal bleef met ongeveer 415.000 ha vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. In totaal werden 609.000 ton (744.000) vroege aardappelen en 9,20 milj. ton (10,11) late aardappelen ha-opbrengst 16.290 kg <20.790) en bij late aardappelen geoogst. Bij vroege aardappelen bedroeg de gemiddelde 24-340 kg (26.630). Het areaal vroege aardappelen steeg van 35.800 ha tot 37.400 ha, dat van late aardappelen daalde van 379.600 ha tot 377.900 ha. WERELDPRODUKTIE TARWE HOGER De Internationale Tarweraad verwacht dat de wereld- produktie aan tarwe dit jaar 16,3 groter zal zijn dan vorig jaar. Verwacht wordt een produktie van 409,5 milj. ton, wat 10 meer is dan de recordoogst van 1973 ople- yerde. Dat was 371 mil'j. ton. Verwacht wordt dat daardoor de voorraden in de vijf belangrijkste wereld exportlanden met 50 zal toenemen tot 56,9 ton aan van de Tarweraad luidde ruim 10 milj. ton lager. De het einde van het seizoen 1976/'77. De laatste raming stijging is vooral het gevolg van een aanmerkelijk gro tere oogst in de Sovjet-Unie, waar een produktie ge raamd wordt van 100 miljoen ton vergeleken met 66,1 milj ton in 1975. In Argentinië verwacht men een re cordoogst van 12 milj. ton 3,4), terwijl in Canada een stijging verwacht wordt van 17,1 tot 23,6 milj. ton. 'In de Sovjet-Unie is het areaal wintergranen geraamd op 41 milj. ha vergeleken met 35 milj. ha vorig jaar. vdw Voor de pootaardappeltelers onder onze lezers, melden we, dat er een interessant boekje over deze bedrijfstak is verschenen Dit boekje, dat iedere teler kan worden aanbevolen, is same'ngesteld en uitgegeven door de beide consulentschappen voor Noord-Friesland en Groningen in samenwerking met de keuringsdienst FrieslandGro ningen van de NAK. Het kan worden besteld door 6 per exemplaar over te schrijven op postrekening 1106300 t.n.v. Prov. Dir. voor de Bedrijfsontwikkeling in Gronin gen met vermeld ng van x pootaardappelenteelt. Direct in het eerste hoofdstuk wordt gesteld dat een goed gewas pootaardappelen 800—4000 kg per dag per ha kan groeien. In alle volgende hoofdstukken wordt aan gegeven wat de boer wel en niet moet doen om dat ideaal van 1000 kg per dag te benaderen. Achtereenvol gens komen aan de orde: eigen pootgoed, potermaat en plantverband, ontwatering, bemesting, organische stof, grondbewerking, poten, hefmast, opbouw ruggen, bere genen, onkruidbestrijding, selectie, ziekten en plagen, loof verwijderen, grondontsmetting, oogst, bewaring, sor teren, vruchtwisseling rentabiliteit, afzet. Hier volgen een paar willekeurige citaten: „Uit proeven met wel en niet voorkiemen bleek dat goed voorgekiemde pootaardappelen 10 tot 20 pet hogere opbrengst gaven dan aardappelen die koud bewaard werden en geen warmtestoot kregen of alleen werden opgewarmd vlak voor het poten." „Vooral wanneer een goed geïsoleerde bewaarruimte aanwezig is, lijkt mechanische koeling voor hot eigen pootgoed spoedig verantwoord." „Hoe groter de poter, hoe groter de opbrengst Het verschil tussen de kleinste en de grootste potermaat, be draagt zelfs 20 tot 30 pet." „Het gebruik van enkelvoudigge meststoffen is in voorgaande jaren sterk teruggedrongen door de toepas sing van mengmeststoffen, omdat deze rond 50 pet ar beidsbesparing geven." „Onderzoek door het Instituut voor Bodemvrucht baarheid heeft in de N.OP. aangetoond, dat een gras- groenbemester gemiddeld 3 ton pootaardappelen per ha meeropbrengst heeft." „De man die de kiembakken moet leegmaken be paalt bij de snarenbedpootmachine de kwaliteit van het werk. De rijsnelheid moet op deze man worden afge stemd." „Volgens landelijke gegevens vraagt het beregenen met buizen ongeveer 3 manuren per ha en de haspel automaten slechts 0,3 tot 0,5 manuren per ha, bij niet te kleine percelen." „Van de totale hoeveelheid geplombeerde Neder landse pootaardappelen wordt plm 70 pet geëxpor teerd." AKKERBOUW DE KLACHT, KONTRAKTPRIJZEN zijn minimum prijzen, kunt U vooral dit jaar regelmatig tegenkomen. Bij matige opbrengsten, zal iedereen dit beamen. U moet beslist aan het gemiddelde of er boven komen, wil een bepaalde kontraktteelt aantrekkelijk zijn. Ziet U daar geen kans toe, dan moet U daarmee ook niet beginnen. Vanzelfsprekend kunnen vruchtwisseling, organische stof voorziening e.d. ook nog van belang zijn. KONTROLE VAN UW aardappelen in de koelcel is regelmatig nodig, vooral dit jaar in verband met watêr- zakjes. Het heeft nu weinig zin om er veel en langdurig lucht door te jagen. Wel moet U altijd zorgen dat er bo ven de aardappelen wat trek ontstaat. De vochtige en enigszins warmere lucht moet boven de aardappelen vlot weg kunnen. HEBT U DE OPKOMST GEVOLGD van de wintertar we, in elk geval toch zeker wel van uw eigen perceel. Het blijkt ook dit najaar weer dat een zaaizaadhoeveel- heid van 120 kg per ha voldoende is. De percelen waarop deze hoeveelheid is gezaaid, hebben ruim vol doende planten. EEN GRASGROENBEMESTING onderploegen, vooral op de zwaardere grond, is geen eenvoudige zaak. Dit is ook weer nu het geval, ondanks dat de grond wel vol doende kort valt. Als U geen risico wil lopen, in ver band met opslag a.s. voorjaar, kunt U beter enkele dagen voor het ploegen het gras doodspuiten met gramoxone. U bent er dan in ieder geval zeker van hier geen last meer van te hebben. NA GEDANE ARBEID IS het zoet rusten. Een oud ge zegde dat nog niets aan waarheid heeft ingeboet. Toch moet het werk van een akkerbouwer in de winter ook doorgaan, al is het dan in een rustiger tempo. Voor de gewassen in 1977 moet alles weer worden klaar gemaakt. Bij een vroeg voorjaar, is de winter maar kort. VEEHOUDERIJ EEN ERFBEPLANTING KAN, mits het onderhoud goed en op tijd gebeurt, het bedrijf een fraai aanzien geven. Vooral wegsnoeien van overtollig hout moet op de goede manier gebeuren. Kunt U dit niet, geen enkel bezwaar. Bel het Staatsbosbeheer 013678755 en U krijgt gratis advies. DOELMATIG BEZUINIGEN op uitgave is een direkte winst. Een melklokaal behoeft niet onnodig duur te zijn. De melktank mag gerust onder een overkapping buiten liggen, dit Is al jaren bewezen op de Waiboerhoeve. Wel moet het koelaggregaat binnen liggen. SUKKEL NIET LANGER. Een aangepaste jongveestal is een stal met rooster vloer en. Om de vloer schoon te houden, moeten er wel voldoende dieren per m2 in staan. Afhankelijk van leeftijd is er een ruimte van 1,5 m2 per dier nodig. Een dergelijke stal vraagt geen stro en een minimum aan arbeid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6