SJoDÊ SQ/teT prijzen Een goede waterhuishouding blijft van het hoogste belang Reeds kleurt het jonge groen het veld Velen schrokken van de grond In vele gevallen in het z-westen een Jeuk" boerenjaar i© t Afgelopen weekend is het Sint Nicolaasfeest weer ge vierd. We hebben er in betrekkelijke rust van kunnen genieten, daar de veldwerkzaamheden op NOORD-BE VELAND vrijwel door iedereen beëindigd zijn. Er bestaat een gedichtje over de najaarswerkzaamhe den van de boer en één van de regels luidt: „Reeds kleurt het jonge groen het veld"; wat dan betrekking heeft op het jonge tarwegewas. Dit is ook thans het ge val, maar het jonge groen bestaat niet alleen uit tarwe! Er is n.l. op de vroeg geploegde percelen al een zodanige onkruidontwikkeling dat men zich kan afvragen of het heel vroege ploegen wel zo aangemoedigd moet worden. Voor een mechanische bestrijding zullen we toch eerst een behoorlijke nachtvorst moeten hebben. Het blijft nog de vraag of het onkruid in dit ontwikkelingsstadium nog vernietigd kan worden Men kan ook als het land berijdbaar is een chemische onkruidbestrijding toepassen. Maar dit werkt dan toch ook weer kostenverhogend en dat hebben we nou juist helemaal niet nodig! Hoewel het ons op dit moment niet zoveel zorgen geeft, vanwege de hoge prijzen voor enkele vrije produk- ten, stijgen de kosten nog steeds onrustbarend. Als men tenminste de cijfers over het afgelopen boekjaar van de bedrijfseconomische boekhouding ziet, welke de deelne mers kortgeleden weer ontvangen hebben, dan blijkt hieruit dat de kosten wederom flink gestegen zijn.. Als men op dit moment de prijzen van pootaardappelen hoort, welke velen van ons moeten betalen en men houdt dan rekening met meer normale prijzen voor de consumptie aardappelen, dan kan men zich m.i. met recht afvra gen of men met zulke pootgoedprijzen wel aardappelen moet telen. Om van slechte aardappelprijzen maar hele maal niet te spreken. Het vergaderseizoen is weer volop aan de gang. Vori ge week hebben we de jaarvergadering van onze coöp. aan- en verkoopvereniging „Nobeco" gehouden. Het was dan de laatste in dit verband. De verschillende coöpera ties sinds vijf jaar verenigd in „Cebeco-Zuidwest" hou den nu op te bestaan De mogelijkheden bestaat thans persoonlijk lid te worden van „Cebeco Zuidwest". Het grote .aantal aanvragen tot dit lidmaatschap van de ter vergadering aanwezigen geeft blijkt van vertrouwen in deze nieuwe opzet. Dit is alleszins gerechtvaardigd, gezien de prestaties in de afgelopen vijf jaar. Lof aan bestuur en direktie! Zo, de gronden van de twee bedrijven op ZUID-BE VELAND zijn vorige week in het openbaar, verkocht! De hoge prijzen zijn overal al doorgegeven. Velen zijn van deze prijzen danig geschrokken. Een zou dit nu zo verder moeten? Of moeten we maar hopen dat het al leen maar incidentele gevallen zijn geweest? Of zouden de premies voor de hoogste inschrijvers van invloed zijn? Of is de concurrentie voor grond nu werkelijk zo groot? Voor de landbouw in zijn totaal lijkt het er op dat we er echt niet zo verheugd mee kunnen zijn Wat zullen op den duur de gevolgen hiervan zijn? Verder komen vele vragen nu naar vorenhoe en in welke richting het grond- en pachtprijsbeleid zich zal gaan ontwikkelen? Lang tijd ging de afvoer van de suikerbieten zeer vlot. De laatste weken is deze afvoer duidelijk trager ge- Op WALCHEREN kunnen we onze werkzaamheden nu vrijwel beperken tot in en om de bedrijfsgebouwen. Op de gemengde bedrijven l'gt het accent weer op de veeverzorging. De weersomstandigheden van de laatste dagen hebben tot gevolg dat alle vee is opgestald. De winterdienstregeling in de stallen wordt nu weer nor maal ingevoerd tot de tijd van de voorjaarswerkzaam heden aanbreekt. Wanneer dit zal zijn ligt nog in de schoot der toekomst verborgen. Het schonen van de sloten vraagt zo hier en daar nog wel de nodige tijd. We vinden dit één van de meest ver velende werkzaamheden van een heel jaar. Toch wil len we de poodzaak er niet graag van bestrijden. Een goede afwatering is van zeer groot belang We willen daar graag aan meewerken en vertrouwen er op, dat ook het Waterschap alles in het werk stelt om het over tollige water op vlotte wijze bij het gemaal te krijgen. Wanneer we de toestand van de vesten in Middelburg zo bekijken, dan rijzen daarover toch wel vragen. Uit- oaggeren lijkt geen overbod:ge luxe. Er is ook een rap port opgesteld over de regulering van de ontwatering over het gehele gebied van Walcheren. We zijn benieuwd Een goede waterafvoer is van het grootste belang. Het is nu de tijd om de slootjes te gefb/onen. Hier en daar kan het best eens zijn, dat u ze beter kunt dempen, en er een drain reeks voor in de plaats legt. worden. Het lijkt er op dat we nog enkele weken met wat suikerbu'ten in voorraad zullen zitten, wat duide lijk veel langer is als in het begin van het seizoen werd verwacht. De kg-opbrengst is gelukkig nog wat meegevallen. Het is wel zo dat dit vrijwel steeds ten koste is gegaan van het suikergehalte- Uiteindelijk zal het mede afhangen van de hoeveelheden B- en C-suiker met welke prijs onze bieten binnenkort betaald zullen worden, 't Is te hopen dat de uiteindelijke prijs niet te veel tegenvalt. De afgelopen week liep nogal wat ouder mest vee bui ten op het grasland. Daar waar voldoende bietenblad bij gevoerd werd was dit niet zo bezwaarlijk. Nu met het duidelijk koudere weer en meer regen zullen ze wel naar de stal verhuizen. Bovendien wordt de graszode nogal eens zwaar vernield. welke aanbevelingen er zijn gedaan, en eventueel uit gevoerd zullen worden. Het verbeteren van de externe bedrijfsomstandighe den kan er toe bijdragen dat een redelijk inkomen uit het bedrijf mogelijk blijft door o.a. een goede waterhuishou ding. Daarnaast ook t.a.v. de ligging van de percelen en voor diverse bedrijven een grote verbetering zijn Toch de perceelsvorm. Een herindeling van het gebruik zou wordt er in ons gebied vrijwel geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid die de regeling „kavelruil" biedt. Wat we wel zien is, dat er op verschillende bedrijven ge werkt is en wordt aan verbetering en vergroting van de perceelsvorm. Het dempen van weinig functionele tussen- sloten zien we steeds meer tot uitvoering komen. Als vulmateriaal worden diverse afvalstoffen gebruikt. Aan de dikte van het op te brengen gronddek moeten dan wel de nodige eisen gesteld worden. Ook de drainage moet aangepast worden. Tenslotte vinden we het van groot belang dat er stemmen opgaan, om bij aanleg van rondwegen buiten de woonkernen, ook het gebruik van de percelen in een dergelijke omgeving, te betrekken. Herindeling van het gebruik zou daarbij mogelijk moe ten zijn om de schade aan de perceelsvorm en de ligging ten opzichte van de bedrijfgebouwen zo gering moge lijk te doen zijn. Laten er meer stemmen uit de prak tijk komen. De tijd van vergaderen is weer aangebroken. In ons gebied was op streekniveau de coöp. Eiland Walcheren" één van de eersten. Het ziet er naar uit dat deze coöpe ratie in ons gebied te zijner tijd zal verdwijnen De reor ganisatie in het Cebeco-verband zal tot gevolg hebben dat Cebeco-Zuidwest één grote coöperatie wordt. Door een aandeel te nemen kan men rechtstreeks lid worden van Cebeco-Zuidwest. Dit lidmaatschap wordt dan in het vervolg door omzetbewijzen gehonoreerd. Het zal nog wel enige-tijd duren eer één en ander gerealiseerd is. We zitten midden in de donkere dagen. Er is veel ener gie nod'g in de vorm van licht, warmte en kracht. Laten we streven naar een efficiënt gebruik van elektrische stroom. Piekmeter of geen piekmeter, probeer te voor komen dat u over uw stroomnota gaat piekeren! De meeste ploegen staan wei ingevet in de WESTHOEK. Zo hier en daar nog wat lichte grond, die geploegd moet worden. Maar dan is het met het ploegen toch echt wei gebeurd. Dat wil niet zeggen dat de Westhoekse boeren nu echt al aan de winterslaap gaan beginnen. Neen, er zijn nog heel wat karweitjes die opgeknapt moeten wor den, wat dat betreft moet de vorst echt nog niet inval len. Er moeten zo hier en daar nog wat houtjes gehakt worden. Bij de meeste Waterschappen geldt er een keur en in december wordt er dan geschouwd. Wij dachten dat het met name een groot boerenbelang was, dat de sloten in een goede conditie verkeren. We zouden haast zeggen: in een droge zomer is zo'n goede conditie haast nog belangrijker dan in een natte! Ook de kantjes willen we nog graag bestrooien of bespuiten met TCA en dat wordt dan ook de allerhoog ste tijd om dit te doen. Ook de drainbuizen vragen nog even onze aandacht. Niet alleen de sloten moeten in goede conditie zijn, ook de kleinste adertjes die voor de waterafvoer moeten zorgen, verdienen het nakijken. We waren haast in stemming om onze bijdrage in rijmvorm weer te geven. De amandelspijs en de marsepijn zitten a.h.w. nog achter onze kiezen. De Goedheiligman is weer naar Spanje vertrokken en 't zal wel met spoed gebeurd zijn, want het Nederlandse weer zal naar zijn begrippen niet best geweest zijn. Zo nadert de boer dan toch Let eind van het oogstjaar 1976. Er liggen hier en daar nog wat bieten op de boer derijen, er moet nog geschuurd en vooral gespoten wor den op onze werktuigen, voor ze verzorgd de winter in gaan Maar 't zijn echt de laatste stuiptrekkingen, 't Is te vroeg om een relaas over 1976 te geven, 't Moet ech ter al bar veranderen wil het geen positief relaas word. Met de Kerstdagen en de Jaarwisseling inzicht moet u dit toch wel met mij eens zijn: dat 1976 voor Zuid-Westen in de meeste gevallen een leuk boerenjaar is geweest! De bieten zijn naar de fabriek en dat is een pak van ons hart. Op het laatst hebben we de hopen toch nog afgedekt, want we durfden het gezien het weerbericht toch niet meer te wagen. De waarschuwing over de ra dio heeft prima gewerkt, want na een half uur was heel de buurt bezig om plastic over de hopen te rollen. Als men 's morgens buiten komt, lijkt het wel of het ge sneeuwd heeft, want zoveel wits zijn we op het erf niet geWend. De modder ligt bijna tot de achterdeur, want vanwege het gebruik van de grote rooimachines zijn onze erven te kle:n geworden. Nog meer verharding in de vorm van beton is wel gewenst, maar daar wordt het aanzicht niet mooier van. Vreemd is, dat in de vorstcircu- la're geen zwart plastic wordt voorgeschreven, want zwart neemt overdag meer warmte op en houdt deze des nachts ook weer langer vast Tevens hebben we het vermoeden, dat de uitloop aan de bieten onder zwart plastic ook veel minder zal zijn. Wit plastic is min of meer te vergelijken met een raam van een broeibak. Wit is echter de suiker en daarom zal de plastic ook wel wit moeten zijn, zullen we maar denken. Onze loonwerker loopt weer met grote plannen rond voor het aanstaande voorjaarswerk. Vooruitzien is het kenmerk van een goede manager. Nu zijn machines weer schoon in zijn werkplaats staan, is er meer tijd om het een en het ander uit te vinden. Hij leeft met de gedach te, dat de zelfrijdende machines gemakkelijk zijn om te bouwen en aan te passen voor andere werkzaamheden. In wezen zijn deze machines grote werktuigendragers. Daarom zou de zelfrijdende aardappelrooier best kunnen dienen om er een zesrijige aardappelpootmachine tussen de voor- en de achterwielen in op te hangen en tevens zou er boven de achteras een grote bunker voor het pootgoed op gemonteerd kunnen worden. Vele jaren zitten we al te puzzelen hoe we met los aangevoerd pootgoed snel kunnen werken en dit zou misschien de oplossing wel eens zijn. Steeds meer komt ook de losse verwerking van kunstmest in de belangstelling te staan. Het werkt veel vlotter en is tevens nog voordeliger in prijs. De zelfrij dende bietenrooier zou hiervoor misschien ook wel zijn om te bouwen Door op het frame van deze machine een bunker met een inhoud van ongeveer vijf ton te mon teren en achteraan de machine een dwarsbalk met twee centrifugaalstrooiers op een onderlinge afstand van 12 meter, zouden we een totaal strooibeeld van 24 meter of meer kunnen creëren. Het lijkt allemaal nog toekomst' muziek, maar toch zit er wat in. Drukken van de kos ten en gedane investeringen optimaal benutten is nood zaak. Een loonwerker rekent veel, maar zelf mogen we ook wel eens berekenen wat onze eigen inventaris kost. Uit de krant rebben we kunnen lezen wat onze land bouwgrond waard is wanneer het op de vrije markt wordt aangeboden. Arm leven en rijk sterven is een ge zegde wat gekscherend wel eens wordt verkondigd. Toch schuilt er soms wel eens een grote mate van waarheid in. Buurman bijvoorbeeld heeft honderd gemeten land in eigendom en twee meewerkende zoons. Volgens zijn zeggen ziet hij geen kans om ze allebei boer te maken, maar wel z't hij er over te piekeren om ze maar allebei mill'onair te maken. Huis en schuur zijn al erg antiek en daardoor misschien wel erg gewild bij monumenten zorg. De bedrijfsopvolging wordt dus wel een rekensom .met veel cijfers. Schenkingen zijn aan beperkingen on- 'der hevig, maar weggeven is toch weer wat anders. Be paald wordt d'.t een actueel onderwerp om eens wat ver der uit te diepen op onze kring- of afdelingsvergadering, want onder ons ledenbestand zullen hierover zeker vra gen gaan rijzen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5