Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap Ziekmelding Praktische gevolgen Melding bij de werkgever blijft verplicht 4 Afgelopen week vond het maandelijks overleg tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap plaats. Hoofdpunten in het overleg vormden de stand van zaken in Brussel en het toekomstig energiebeleid voor de glastuinbouw. EG-BELEID. MELKPRIJS KAN NAUWELIJKS OMHOOG De minister heeft medegedeeld, dat in de EG-Raad eindelijk overeenstemming is bereikt over een aantal technische regelingen voor rundvlees. Nog geen definitief besluit is genomen over de wijzi ging van het normale invoerregiem voor rundvlees. Dit wordt van kracht wanneer de toepassing van de vrij waringsclausule wordt beëindigd. Het is de bedoeling, dat de bescherming tegen lage invoerprijzen, met name wanneer EG-markt reeds is overvoerd, door middel van heffingen wordt versterkt. Het Landbouwschap heeft opgemerkt, dat het niet meer toepassen van de vrijwaringsclausule bijzonder bijzonder slecht uitkomt. Het zuivelplan streeft namelijk een omschakeling van melk naar rundvlees na. Het Land bouwschap is dan ook niet akkoord met het voornemen van de Commissie om de vrijwaringsclausule tussen 1 januari en 1 april 1977 geleidelijk stop te zetten. De minister wees er op, dat het nog niet geheel aan vaarde voorstel voor het normale systeem een betere bescherming biedt dan het huidige. Ook zal een toepas sing van de vrijwaringsclausule in de toekomst mogelijk blijven, aldus de bewindsman. Over de behandeling van het zuivelplan in de Euro pese Corpmissie zei de minister: een heffing op de melk tussen 2 en 4 heeft de instemming van de meeste landen. Het Landbouwschap herhaalde zijn standpunt, dat het prin'cipe van de heffing aanvaardbaar is. De inkomens positie van de melkveehouder laat echter in het komend seizoen nog geen heffing toe. De minister stelde daar tegenover, dat de melkpro- duktie in de EG blijft toenemen en dat het aandeel van de EG-uitgaven voor zuivel meer dan 40 bedraagt. Er moet dan ook rekening gehouden worden met slechts een zeer geringe verhoging van de melkprijs volgend jaar april. Voorts deelde de minister mede, dat in de EG-Raad een procedure van overleg met het bedrijfs leven wordt uitgewerkt over het gebruik van de heffing. De schorsing van steunmaatregelen in de zuivelsek- tor zal volgens de minister alleen aanvaardbaar zijn, wanneer daarmee geen discriminatie tegen Nederland plaatsvindt. De mening in de Raad over dit onderwerp is zeer verdeeld, zei de minister. Volgens hem zou al- leeen een globale verlaging van de steun haalbaar zijn, waardoor de middenbedrijven ervan kunnen profiteren. De minister sprak de hoop uit, dat de beslissing over het zuivelpakket waarover het Europees Parlement nog een advies moet uitbrengen spoedig zal worden genomen. Het Landbouwschap drong erop aan, dat de discussie over de EG-prijzen evenals vorige jaren voorbereid wordt volgens de objectieve methode en in overleg met de Europese landbouworganisaties. De minister deelde mede, dat de huidige Commissie op de gebruikelijke wijze met de voorbereiding van de prijsdiscussie is be gonnen. Afgewacht moet worden wat de visie van de Commissie in de nieuwe samenstelling zal zijn. ENERGIEBELEID Het Landbouwschap zei binnen niet al te lange tijd met de minister te willen spreken over het energiebeleid voor de glastuinbouw. Bij het begin van dit gesprek zul len alle mogelijkheden open moeten zijn. Er zal dus niet uitsluitend gesproken moeten worden over de hoogte van de gasprijs voor de komende jaren. De minister was akkoord met het voorbereiden van een dergelijk gesprek. Hij drong daarbij op enige spoed aan, omdat bijvoorbeeld een wijziging van de tariefstruc tuur tijdig bekend moet zijn om in het volgend seizoen toegepast te kunnen worden. Het Landbouwschap vroeg verder de bijzondere aan dacht van de minister voor de positie van de glastuin ders die olie stoken en hun kosten zeer sterk zien stij gen. Deze groep van tuinders is sterk verontrust. Minister van der Stee deelde mee, dat op het ogen blik wordt onderzocht wat aan de situatie van de olie- stokende tuinders verbeterd kan worden. Ook wordt on derzocht hoe de motie van mevrouw Langendijk, welke door de Tweede Kamer werd aanvaard en waarin een betere tegemoetkoming wordt gevraagd voor warmte- besparende investeringen, uitgevoerd kan worden. JAARVERSLAG CZAV WEMELDINGE 1975/1976 In de op woensdag 15 december te Goes in de „Prins van Oranje" te houden Algemene vergadering van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging G.A. te Wemeldinge, die om 10 uur 's ochtends begint, komt als punt 5 de „be handeling en vaststelling van de rekening en verant woording, boekjaar 1 juli 197530 juni 1976, aan de or de". Voorstel van het bestuur is om van het voordelig saldo ad 104.900,54.900,te boeken op de alge mene reserve en 50 000,voor pensioenverplichtingen te bestemmen. Uit het C.Z.A.V.-jaarverslag blijkt o m. dat de pro- duktie-omstandigheden voor het bouwplan 1975, tenge volge van de uitzonderlijke natte herfst van 1974, niet gunstig waren. Per hectare werden belangrijk lagere graanopbrengsten verkregen. De omzet van de handels afdeling afzet daalde daardoor met 23 in geld uitge drukt met 1.400.000,Deze teruggang van de geldom- BESTEMMINGSPLANNEN Breda. Vanaf 6 december liggen gedurende een maand ter inzage Partiële herziening bestemmingsplan Brabantpark C 1960. Bezwaren hiertegen binnen deze termijn bij de Raad. De door G.S. goedgekeurde bestemmingsplannen Bra bantpark A 1963, Ypelaar 1966, Mariaveld 1960. Zij die zich tijdig met bezwaren tot Gemeenteraad als G.S. heb ben gewend kunnen in beroep gaan bij de Kroon. zet werd ruimschoots door de toename van andere ar- tikelgroepen goed gemaakt. In het zakelijk verslag van de direktie wordt de be haalde omzet van 37.481 700 kg/eenheden met een waar de van 20.566.300,toegelicht. De 100 dochteron derneming, de Agrimarkt B.V. te Goes, behaalde in het kalenderjaar 1975 een omzet van 11.099.100,De ge- konsolideerde omzet in 1975/'76 heeft hiermede de om vang van 31.665.400,bereikt- Op de aktiva zijn de voorgeschreven afschrijvingen ten bedrage van ƒ251.300,verricht, waarmede het afschrij vingspercentage pp 68 is gekomen. Verder zijn er eni ge voorzieningen getroffen. Onder andere is een bedrag van 64.600,voor pensioenverplichtingen en 13.200, ter versterking van de voorziening debiteuren gere serveerd. Het zichtbare eigen vermogen van de ver eniging heeft met het afsluiten van dit boekjaar ruim 1.000.000,bereikt. Op 30 juni 1976 bedroeg het le dental 464 Roosendaal-Nispen. Vanaf 6 december liggen gedurende een maand ter inzage de bestemmingsplannen Recreatiecen trum 'De Stok - en een aantal uitbreidings- en bestemmings plannen Industrieterreinen. Nadere inlichtingen Dienst Stadsontwikkeling (Dr. Brakerstraat 2, Roosendaal). Bezwa ren bij G.S. Someren. Vanaf 8 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S., behoudens enkele wijzigingen, goedgekeurde bestemmingsplan „De Loove". Bezwaren, als hiervoren, bij de Kroon. DE PROEFBOERDERIJ „WESTMAAS" NODIGT U UIT I Door het Centrum voor Rationele Bedrijfsvoering (C.E.R.B.E.) wordt in samenwerking met het Consulent schap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij te Ba- rendrecht en de Proefboerderij te Westmaas, in de week van maandag 24 tot en met vrijdag 28 januari 1977 een demonstratie gehouden. Tijdens deze demonstratie die wordt gehouden op bovenstaande data' 's morgens van 9.00 tot 12 00 uur en 's middags van 13.30 tot 16.00 uur zal aandacht wor den besteed aan de praktische toepassing van snelkoppe lingen alsmede aan het onderhoud en gebruik van de meest voorkomende precisiezaaimachines. Gezien de belangstelling die door het landbouwbe drijfsleven wordt getoond voor de apparatuur waarme de het mogelijk is om snel een koppeling tussen trekker en werktuig te stand te brengen en het gemak dat de gebruiker van deze „snelkoppelingsapparatuur" heeft, was aanleiding om dit te organiseren. Aan de precisiezaaimachines komen nogal eens manke menten voor waardoor een bedrijfszeker gebruik niet mogelijk is, of in ieder geval in gevaar komt. Dit is dan ook de reden om u te laten zien aanwelke onderdelen van de machine aandacht moet worden besteed om een bedrijfzeker gebruik te waarborgen. Tijdens de demonstratiedagen zal door de vertegen woordigers van de betrokken firma's alsmede de des kundigen van de landbouwvoorlichtingsdienst uitge breide informatie kunnen worden verschaft. Noteert u de datum alvast!!?? 5 OPSLAG EN 13e MAAND BIJ BEDRIJFS PENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW 1 Fi E pensioengerechtigden van het Bedrijf spensioen- fonds voor de Landbouw ontvangen in de maand december naast hun gewone uitkering een 13e maand". Dankzij de bevredigende beleggingsresultaten is het voor het bestuur van het fonds mogelijk geweest hiertoe te besluiten. Bovendien heeft het bestuur tijdens zijn laatste vergadering besloten ook in 1977 een 13e maandsuitke- ring te geven. Die zal in december 1977 worden uitbe taald. In dezelfde bijeenkomst viel het besluit over 1977 een opslag te geven van 5 Deze opslag, die in 1976 nog 4 bedroeg, heeft zowel betrekking op de pensioen uitkeringen als .op de pensioenen, die nog in opbouw zijn om later te worden uitbetaald. De goede resultaten van de beleggingen die met name in de onroerend-goed- sektor konden worden gerealiseerd, maakten het moge lijk de pensioenen in de agrarische sektor op deze wijze te verhogen. Met ingang van 1 januari 1977 zal de verplichting tot het melden van arbeidsongeschiktheid van werknemers, die werkzaam zijn in de agrarische sektor, worden ver legd. Het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf (B.V.A.B.), waarvan de Stichting Agrarische Sociale Fonden (A.S.F.) de administrateur is, heeft besloten die verplichting niet langer op de werknemer doch op de werkgever te laten rusten. De gevolgen van dit besluit zijn voor de praktijk niet zo groot. 90 a 95 van de meldingen van arbeidsonge schiktheid kwamen namelijk al via de werkgever bij de B.V.A.B. binnen. Het genomen besluit bevestigt dus een reeds bestaande praktijk. Bovendien wordt met dat be sluit een regel gegeven, die alle overige bedrijfsvereni gingen reeds lang kennen, namelijk dat de werknemer zijn arbeidsongeschiktheid onmiddellijk meldt bij zijn werkgever en dat deze op zijn beurt daarvan onmiddel lijk mededeling doet aan de bedrijfsvereniging. Tot nu toe moest een werknemer in de agrarische sek tor zijn arbeidsongeschiktheid melden zowel bij zijn rerkgever alsook bij de b.v.a.b. Het eerste blijft zoals het was: is een werknemer arbeidsongeschikt dan is hij verplicht zijn werkgever daarvan op de eerste dag van die arbeidsongeschiktheid voor 9 uur of, indien hij tij dens het werk arbeidsongeschikt wordt, op het moment waarop hij het werk staakt, op de hoogte te brengen. Het tweede wordt dus met ingang van 1 januari 1977 ver anderd: het wordt de werkgever, die verplicht is van de arbeidsongeschiktheid van zijn werknemer mededeling *e doen aan de b.v.a.b. Het is duidelijk dat die medede ling aan de b.v.a.b. onverwijld dient te worden gedaan. Komt die mededeling te laat dan kunnen er moeilijk heden ontstaan in verband met de vaststelling van de arbeidsongeschiktheid en de controle daarop. De werk gever, die de mededeling van arbeidsongeschiktheid te laat aan de b.v.a.b. heeft doorgegeven zal voor de ge volgen van de bedoelde moeilijkheden aansprakelijk zijn. Het wordt voor de werkgever dus van nog meer belang de arbeidsongeschiktheid van een werknemer onmiddellijk nadat hij daarvan kennis heeft gekregen, te melden bij de b.v.a.b., dat is bij het desbetreffende regionale kantoor van het a.s.f. NOGMAALS DE UITKERING-INEENS OVER 1976 Ter aanvulling op hetgeen in het nummer van de vorige week werd gepubliceerd betreffende de „Uit kering-ineens" volgen hier nog enkele door het Land bouwschap verstrekte gegevens dienaangaande: Werknemers in de agrarische bedrijfstak van 22 jaar en ouder hebben over de periode van 1 no vember tot en met 31 december 1976 recht op een uitkering-ineens van 60 bruto. De werkgever mag deze uitkering ook in twee termijnen van elk 30 betalen en wel in november en december '76. Voor jeugdige werknemers in de akker- en weide- bouw en veehouderij, tuinbouw, bloembollenbe- drijf, pluimveehouderij, landbouwambachten en boomkwekerij Nederland (met uitzondering van Boskoop) bedraagt de uitkering ineens: 21 jaar 95,80; 20 jaar 50,40; 19 jaar 45; 18 jaar 39 en 17 jaar 33. Bij een onvolledige 'werkweek of wanneer een dienstverbana slechts over een deel van de maan den november en december loopt, wordt de uitke ring naar evenredigheid verminderd. De uitkering mag niet in de lonen worden verwerkt en telt niet mee voor de berekening van toe- of bijslagen. Werknemers die in of gedurende de maanden no vember en december ziek zijn geweest en een uit kering krachtens de Ziektewet ontvangen, hebben tegenover bun werkgever aanspraak op de uit kering ineens. Op de uitkering dienen de gebruikelijke inhou dingen van loonbelasting en sociale verzekerings premies plaats te vinden. Wat de beasting beterft zal in 't algemeen 't bijzonder tarief van toepassing zijn. Alleen bij mandloners, die de uitkering in twee termijnen van 30 ontvangen, moet de tijd vaktabel worden toegepast Het minimumloon wordt tijdelijk verhoogd met 30 bruto per maand over november en december.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4