|P.JJ min liFoTof 11 ID r D e R.A.K. kwam in deze periode 10 keer bij elkaar. De kommissie bestond ook deze periode weer uit afgevaardigden van de plattelandsjongerenorganisaties, enkele plaatsen werden gewisseld. De opkomst op de vergaderingen was meestal goed. De financiële toestand was nu en dan kritiek. A 1 in 1973 zijn er pogingen ondernomen om ook op Walche ren te komen tot oprichting van een groep jonge boeren en tuinders die hun problemen eens gezamenlijk doorspraken. Het is toen om verschillende redenen o.a. door gebrek aan belang-, stelling niet doorgegaan. Wel was het gevolg'dat enkele mensen provinciaal aktief werden. Eind 1975 lukte zo'n poging wel. alhoewel op bescheiden schaal. Een klein groepje mensen kwam regelmatig bijeen om die zaken door te spreken die aktueel. dan wel van gezamenlijk belang waren zoals b.v. het rapport "de Jong Agrariërs" Dit draaide wel aardig maar toch vonden we het wenselijk om de groep zo breed mogelijk te maken. Daaruit voortvloeiend is er op 23 november j.l. een vergadering belegd waarvoor we aan zoveel mogelijk mensen een uitnodiging had den gestuurd en er zoveel mogelijk bekendheid aan hadden gegeven. Van de 34 uitgenodigde mensen waren er 21 aan wezig, er was op die avond een zodanige sfeer en enthousiasme dat besloten werd door te gaan en in de wintermaanden mini maal 1 keer in de maand bijeen te komen: ook werd een bestuur gekozen. Wat is nu het belang van zo een groep? Wil je boer of tuinder worden dan zul je moeten starten vanuit een optimale uitgangspositie: je zult moeten weten waar je aan begint, want ook over 10 jaar zul je nog een redelijk bestaan moeten kunnen hebben. Het is verleden tijd dat je als jonge boer met alleen vooral financiële hulp van je vader boer kan worden. Nee. je zult je zelf waar moeten maken. Daarom is het zo belangrijk om eens gezamenlijk te praten over zaken die ons allen bezighouden. Wat is de bedoeling? Ten eerste om die dingen te bespreken waar we gezamenlijk het belang van inzien. B.v. bedrijfsfinan- ciering; biedt de grondbank mogelijkheden? De toestand dat op Walcheren soms vier boeren 1 kavel bewerken is toch belache lijk; mogelijkheden voor kavelruil? De bedrijfsomvang op Walcheren is vaak gering: meer dan de helft van de bedrijven is kleiner dan 15 ha; misschien mogelijkheden tot intensivering? Over deze en andere zaken zullen we als jongeren moeten pra ten, ons standpunt bepalen en daar ook wat mee moeten doen. We zullen onze stem moeten laten horen in de Provinciale Agrarische Kommissie maar ook in de standsorganisaties waarvan je wel eens denkt dat ze zich weinig om de problemen van de jonge boer bekommeren: Daarom ook de volgende op roep: laat je eens zien op de vergaderingen, het is in ons eigen belang. Hier nog enkele adressen: RAK- Schouwen RAK- O.Z.Vlaanderen RAK- W.Z.Vlaanderen: THEMAWEEKEND VOOR JONGE AGRARIËRS UIT ZUID WEST NEDERLAND RAK - de Bevelanden JAARPROGRAMMA 1976 - 1977 De doelstelling van het agrarisch jongeren werk D RAK W. BRABANT - Tholen Regionale Agrarische Kommissie op Walcheren 39 REDAKTiE I KEES SCHIPPER' LET OP: m.i.v. 1 - 1 - '77 is het telefoonnummer van de P.J.Z. gewijzigd. Het wordt nu: 01100 - 21010 Kees Schipper is afwezig van 27 dec. t/m 31 december. Onze telefoniste is op de hoogte van P.J.Z. -zaken. Handel met haar de zaken af. Kees Schipper wenst bij deze het db, het H3, de besturen, alle 800 leden, alle ZLM-krant-lezers, de ZLM prettige en genoeglijke feestdagen toe. En uiteraard een voorspoedig nieuwjaar. Achtergrondinformatie over deze 3 RAK's komt in een volgend nummer aan de orde. Nu al kan gemeld worden: RAK- W.Z.V1.: start in januari met een boekhoudkursus voor dames (boerinnen) van 5 avonden in de RMLS te Schoondijke. Inl.: Jan Punt. 01151-384. plaats: VAN EEGHENHUIS te AARDENBURG (Z.VL.) Tijdstip: vrijdagavond 14 januari 19.30 uur t/m zondagmiddag 16 januari 14.00 uur Kosten: leden C.P.J.. K.P.J. en P.J.Z. e.a. plattelandsjongeren organisaties 25,— niet leden 52,50. Aantal: maximaal 25 personen kunnen aan dit weekend deel nemen. Geef je dus snel op. Begeleiding: Dick Eveleens. THEMA INKOMENSBELEID IN DE LANDBOUW hoe komen de inkomens tot stand hoe is dat in de landbouw t.o.v. de rest van de samenleving hoe sta jij tegenover een minimuminkomensgarantie voor zelfstandigen MateriaalTRotonde nr 1-sept. 1976 INKOMENSGARANTIE? Opgave: P.J.Z.01100-15010(m.i.v. 1-1-'77: 01100-21010)(Kees Schipper of telefoniste):v. Eeghenhuis: 01177-1259 (Dick Eve leens of telefonist). Jaarnotulen september 1975 - juli 1976 Vanuit de R.A.K. zijn enkele leden vertegenwoordigd in de P.A.K. In 1975 is begonnen met de persoonlijke benadering van de leden maar door de hoge porti kosten is dit sterk afgeremd. Aktiviteiten: Alg. Ledenverg. in oktober 1975. Op deze vergadering hield de heer Markusse. ESV der Z.L.M een praatje over de toekomst in de landbouw en het daarbij horende beleid met betrekking tot de jonge boer. Deze avond werd besloten met vertoning van dia's over de V.S. reis m.m.v. de heer Haartsen. De opkomst was vrij groot. R.A.K.-avond m.m.v. de heer v.d.Kroon van de stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. Hij vertelt over het nut en het werk van deze stichting. De opkomst was vrij matig De gespreksgroep kwam in december en januari bij elkaar, op de ene avond werd over het rapport Jong Agrariër gepraat m.m.v. de heer de Wolff ESV der C.B.T.B. en op de andere avond werd gesproken over het minimuminkomen. Op 12 maart trokken énkele jongeren naar Barneveld voor de landelijke demonstratie. Op 15 maart ging de kommissie op uitnodiging van de P.A.K. naar een avond met de heer J. Schouten, voorzitter der K.N.B.T.B. Op deze avond ging het vnl. over het E.E.G. landbouwbeleid en de grondpolitiek van de Nederlandse regering. Op 5 april startte de Cursus Steen en Cement met 16 deelne mers, allen kregen het diploma en zagen terug op gezellige en leerzame avonden: en dit vooral door de voortreffelijke leiding en uiteenzettingen van de heer Vandeputte. In april was er ook nog een avond betreffende de Mechanisatie in de Landbouw m.m.v. de heer Miedema, deze avond was zeer geslaagd en verdient misschien een herhaling. In juni brachten 20 man (agrarische leden) een bezoek aan het Proefbedrijf de Rusthoeve te Colijnsplaat. Hier werd men onder deskundige leiding van de heer Wiskerke rondgeleid. De excursie naar de Wilhelminapolder werd wegens de ver vroegde oogst afgezegd. Met de ploegkommissie werd overleg gepleegd over de Reg. ploegwedstrijd. De R.A.K. Noord en Zuid Beveland kan terugzien op een vrij goed seizoen met regelmatig een vrij goede opkomst van de leden; en een.goede samenwerking tussen de 3 plattelandsjon gerenorganisaties op agrarisch gebied. Al geweest: 30 november 1976 was er de Algemene Ledenver gadering met de heer C.J. de Jager over de "Toekomst in de Landbouw" met na afloop discussie.En op 14 december 1976 hadden we een avond met de heer Kodde over "Bodemvrucht baarheid" dia's over Rusland. 21 december 1976: Agrarische Studiedag van de Prov. Agr. Kommissie. Te wachten: januari - februari 1977 Een avond over het thema "Milieu en Landbouw" (n.b.v.) juni 1977: Proefboerderij de Rusthoeve. Verder de jaarlijkse Regionale Ploegwedstrijden. Op de Algemene Ledenver gadering kon men zich opge ven voor een eventueel te houden Steen en Cement kursus. Deze zal in mei - juni worden gegeven te Kapelle. Het was verder de bedoeling dat wij uit de avonden met de heren de Jager en Kodde een gespreksgroep samenstelden die deze onderwerpen verder uitdiepen. Het bestuur van de Reg. Agr. Kommissie Noord en Zuid Beveland hoopt ook dit seizoen op een goede op komst der leden. W.J. Minnaard, secretaris. Polderweg 30, 's Heer Abtskerke, 01103- 1472. Nog even op een rijtje: amenhangend met het feit dat de agrarische jongeren zich voorbereiden op een toekomst in de landbouw hebben zij spe cifieke wensen ten aanzien van het programma van de platte landsjongerenorganisaties. Deze wensen zijn drieledig: ten eerste denken we aan aktiviteiten die betrekking hebben op technische en ekonomische ontwikkelingen binnen de agra rische bedrijfsvoering ten tweede is het van belang dat jonge agrariërs meedenken en meepraten over landbouwpolitieke zaken ten derde kan men de landbouw niet los zien van het maat schappelijk gebeuren in onze samenleving. Er zal dail ook aan dacht besteed moeten worden aan allerlei maatschappelijke ontwikkelingen waarbij de raakvlakken die deze ontwikkelin gen hebben met de landbouw centraal staan. e doelstelling van het agrarisch jongeren werk kan men als volgt omschrijven: zoveel mogelijk jonge boeren en boerinnen bij de aktiviteiten betrekken het verhogen van de technische en ekonomische vakbe kwaamheid van de jonge agrariërs verbetering van de sociaal-maatschappelijke positie van de jonge agrariërs (belangenbehartiging) het bevorderen van meningsvormende aktiviteiten aangaande maatschappelijke ontwikkelingen, ofwel een integratie van de jonge agrariër in de gehele samenleving. Wat onder de eerste twee sterretjes vermeld staat behoeft geen nadere toelichting. De sociaal-maatschappelijke positie van de agrariërs staat onder druk. Termen als sanering, afvloeiing, schaalvergroting, topfinancie- ring, specialisatie, enz. welke veelvuldig gebruikt worden be wijzen dit. Middels inspraak en een goede belangenbehartiging ligt hier nog een groot werkterrein. Dit bedoelen we met hetgeen er onder sterretje 3 wordt gezegd. Het wel en wee van de land bouw wordt in steeds grotere mate mede bepaald door ontwik kelingen in' andere sektoren (zoals rekreatie. milieubeheer, ruimtelijke ordening, energievoorziening, ontwikkelingssamen werking. monetaire kwesties, enz.) Het is belangrijk dat ook de agrarische jongeren blijvende be langstelling voor deze zaken hebben. Bedoeld onder punt vier. Tijdens dit winterseizoen zullen de "coöperaties" een belangrijk onderwerp van gesprek vormen binnen het winterprogramma van het Agrarisch Jongerenwerk. De landbouwcoöperaties nemen een vooraanstaande plaats in binnen het agrarische bedrijfsleven. We hebben er ailemaal xel in oeer of oindeoe mate zee te oaken in onze bedrijfsvoering. Er wordt vaak gezegd dat juist wij als jonge boeren ons minder betrokken voelen bij het coöperatieve wezen. Wat zou hiervan de oorzaak kunnen zijn? - bezitten wij dan geen coöperatieve gedachte? - staan wij te ver van onze coöperaties vandaan? - kunnen wij de beleidsbeslissingen en/of investeringen niet meer volgen? - werd naar de mening van de jónge boer niet gevraagd? - e.a. Aan de hand van al deze ontwikkelingen die zich binnen het agrarische coöperatieve bedrijfsleven in de loop der jaren heb ben afgespeeld tot aan vandaag, heeft een groep jongeren over deze zaak een "discussienota" samengesteld: Samen staan we sterk, met als doel onze gedachten eens te laten gaan over wat wij van de coöperaties verwachten en welke verplichtingen wij daar tegenover zouden moeten stellen. Deze nota voegen wij hierbij. Op donderdag 16 december kwamen wij bij elkaar om ons hierover te buigen in "het Cromwiel". Arno Franken, secretaris van de Agrarische Jongeren uit Til burg leidde het gesprek. In januari 1977 komt er een 2e avond over deze zaak. waarbij we enkele leden van de "Boerengroep" uit Wageningen in ons midden zullen hebben. Zij draaien ook film. die betrekking heeft op deze materie. Werk aan je bewustwording binnen het werk dat je dagelijks bezighoudt! Kom mee, denk mee. praat mee Dan nog de aandacht voor het volgende. - - Het vorige seizoen is er veel belangstelling gebleken voor een fiskale boekhoudkursus, afgestemd op de jonge boer. Er werd toen gedacht aan een avondkursus van circa 6 lessen. Deze kursus zal dit seizoen gaan draaien, maar waarschijnlijk over dag. De heer Mastenbroek van het Boekhoudbureau van de NC3, die ons hierbij begeleiden zal. ziet in de avond hiervoor geen kans. Nog bekeken zal worden hoeveel dagen de kursus duurt, we denken aan 3 a 4 dagen in de maand januari (-fe bruari). Dan gaan we een week naar de Landbouwpraktijkschool Schoondijke, van 17 tot en met 21 januari 1977. Ieder kan kiezen uit een tweetal kursussen, te weten: - gebruik van landbouwwerktuigen - tractorentechniek. Ook hiervoor bleek vorig jaar veel belangstelling te bestaan. Voor inlichtingen en opgave kun je je richten tot: VOOR PJZ: Fijnaart: P. de Wit. Postbus 95, Zevenbergen. Tholen: M. Geuze, Lange Zandweg 1. Poortvliet, tel. 01662-465. Steenbergen: M. van Es, Oude Heijdijk 14. De Heen. tel. 01670-3460. Zevenbergen: O. Ruijsenaers, Nieuwedijk. Klundert. De opgaven voor de kursusweek in Schoondijke moeten uiter lijk binnen zijn op dinsdag 28 december a.s. Dit moet dus vlug gebeuren. Voor de fiskale boekhoudkursus moet de opgave uiterlijk de- cemter ontvangen zijn. Geef je snel op, stel het niet uit Voorzitter Sam Coppoolse. Gasthuisstraat 2. Grijpskerk. Secretaris Thijs Jasperse. Walcherseweg 237. Middelburg. Thijs Jasperse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 47