vervolg Auto Aktualiteiten Glaasje op - laat je rijden Woonkernen rond intensieve veehouderij prettig' feestdagen en 'n mtig nieuwjaar E.E.G.-Zuivelproblemen Geldt werkgelegenheidsprogramma van regering ook voor Land- en Tuinbouw? Denk aan premie glasafbraak SUIKER UNIE sloot goed jaar af Akkerbouw Internationaal lage bandenspanning verhoogt de rolweerstand. Het gemiddeld brandstofverbruik van een middenklasse wagen wordt al ver hoogd van ongeveer 10 tot ongeveer 11 liter per 100 kilometer wanneer de banden een spanning van 1.4 atu hebben inplaats van 2.0 atu. Elke afwijking van de juiste bandenspanning bein- vloedt het benzineverbruik. Een te lage spanning heeft natuurlijk ook een nadelige invloed op het struktuurkarakter van de auto. de rijeigenschappen bij hoge snelheden en de levensduur van de banden. Al naar gelang het aantal kilometers dat jaarlijks wordt afgelegd, kan men door de keus van de juiste banden en het in acht nemen van de juiste bandenspanning per jaar enkele honderden guldens besparen. V^ an de Nederlandse mannelijke automobilisten die drinken (bijna 80% van alle autorijders) acht 25% zich nog goed in staat veilig aan het verkeer deel te nemen na het gebruik van 3 of 4 glazen sterke drank. Maar liefst 31% vindt dat ze nog best ver antwoord kunnen rijden na 5 of meer glazen op. Verder houdt 32% een veilig-verkeersgedrag nog mogelijk met 1 of 2 glazen op. terwijl maar 13% van de drinkende automobilisten zegt dat veilig de weg op gelijk staat met 0 glazen. Dit blijkt uit een enquête die het Instituut voor Sociaal-weten schappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) te Bussum heeft gehouden in opdracht van Veilig Verkeer Nederland. Het blijkt echter aldus VVNZ. dat reeds het gebruik van kleine hoeveelheden alcohol gevolgen heeft: Men ziet minder van wat er links en rechts in het verkeer gebeurt. Men reageert trager. Men is minder goed in staat afstanden en snelheden te schat ten. Men kan minder goed beoordelen wat wel en wat niet kan. Men wordt overmoedig en is geneigd meer risico's te nemen. 'n Half promille? Het beste advies is helemaal niet drinken als men aan het ver keer wil gaan deelnemen. Bedenk dat alcohol slecht kan vallen bij gebruik van bepaalde medicijnen, bij vern\oeidheid en spanning, bij een lege maag. Zelfs een glaasje kan tot een rij verbod van de politie leiden. Er is weinig verschil in de hoeveelheid alcohol per consumptie. In een glas bier zit evenveel alcohol als in een glaasje jenever of 'n long-drink. De effecten zijn vrijwel hetzelfde. In de regel wordt de half-promillegrens niet bereikt als men zich kan be perken tot één glas per uur met een maximum van vier glazen, en men bovendien altijd minstens een half uur wacht na het laatste glas voordat men aan het verkeer gaat deelnemen. Adviezen Spreek van tevoren af wie er zal gaan rijden. Zorg als gastheer of gastvrouw altijd voor een ruime keuze aan alcoholvrije dranken. Noteer het telefoonnummer van de plaatselijke taxicentrale. En verder: Medicijnen en alcohol gaan vaak slecht samen. Vraag hierover steeds advies aan huisarts of apotheker. De ontnuchterende werking van koffie is slechts schijn. Er zijn geen middeltjes bekend die het bloed-alcoholgehalte kunnen verlagen of de uitslag van de blaastest in het voordeel van de bestuurder kunnen beinvloeden. Tijdens een rede voor het D.L.G gaf minister Van der Stee een overzicht van de stand van zaken met betrek king tot de E.E.G.-zuivelproblematiek. Hij verwacht dat de E.E.G.-ministerraad hierover in de komende zitting tot besluitvorming zal kunnen komen. Over de onderdelen van het voorgestelde pakket maatregelen zei hij o m. het volgende: premies voor het niet leveren van melk en de om- schakel'ng op rundvlees. Discuss es zijn gaande over de maximum hoeveelheid melk waarover nog een premie zal worden gegeven en over het percentage van de richtprijs dat zal wor den uitbetaald. Ook de financieringswijze is nog on derwerp van beraad. de melkheffing in het kader van de financiële mede verantwoordelijkheid. Behoudens Italië heeft geen enkele lidstaat moeite met deze heffing en de voorgestelde hoogte daarvan. Discussie zal nog plaatsvinden over de gebieden waar de heffing niet of slechts gedeeltelijk zal gelden, als mede over de besteding van het geld en de wijze waarop het C.O.P.A. in het geheel betrokken zal wor den. de heffing op plantaardige oliën en vetten Dit voorstel s technisch amper besproken, omdat het bij ,de noordelijke landen in de Gemeenschap op zo grote politieke bezwaren stuit, dat besluitvorming wellicht onmogelijk zal blijken als dit onderdeel deel blijft uitmaken van het totale pakket maatregelen. het schoolmelk- en het dierziektenbestrijdingspro- gramma. Hierover bestaat bij de l'dstaten vrijwel geen verschil van mening. de schorsing van de nationale en communautaire steunmaatregelen in de zuivelsector gedurende drie jaar. Het voorstel van de Commissie kent daarvoor een al gemene uitzondering voor bergstreken en probleem gebieden. Bij analysering van dit voorstel is anders dan de Europese Commissie beweert onze conclusie dat de subsidies voor de melkveehouderij, met name de rentesubsidies, in ons land en in Denemarken zou den moeten worden opgeschort en in de rest van de E.E.'G. zouden kunnen worden voortgezet. De be windsman acht dit voor ons land onaanvaardbaar. Hij gelooft dan óok n et dat de Commissie-voorstellen op dit punt de eindstreep zullen halen Met het oog op het regeringsprogramma om de werk- gelegenhe d voor 1977 met 600 miljoen te stimuleren, heeft het Landbouwschap zich op 8 december j-1. tot mi nister Boersma van Sociale Zaken gewend. In een schrij ven wordt opnieuw druk uitgeoefend om werkgelegen heidsprojecten :'n de agrarische sector te stimuleren. Het Landbouwschap wijst op de agrarische bedrijvig heid, die gespre d is over het hele land. Bovendien rea geert de land- en tuinbouw heel snel op bijdrageregelin gen. Dat heeft niet alleen een direct gevolg voor de werk gelegenheid, maar het leidt ook tot extra investeringen van het bedrijfsleven zelf. Door het Landbouwschap wordt grote waarde gehecht aan projecten die bijdragen tot een verbetering van werkomstandigheden. In de brief aan minister Boersma pleit het Landbouw schap ervoor, dat de regeling Particuliere Cultuurtech nische Werken begin 1977 weer opengesteld wordt. Deze regeling bevordert betere toegangswegen, erfverharding, structuurverbetering van de bodem en kavels alsmede de waterhuishouding. Het Landbouwschap vindt dat een moderne bedrijfsvoering eisen stelt aan het platteland. B'nnenwegen, bruggen, op- en afritten zullen een mo dern transport van en naar het erf mogelijk moeten ma ken. Door het Landbouwschap wordt aangedrongen op regelingen ter verbetering van agrarische bedrijfsgebou wen. In het verleden hebben soortgelijke bijdragerege lingen ertce geleid, dat 8.000 a 10 000 manjaren aan ex tra werkgelegenheid tot stand kwam. Ten slotte wijst het Landbouwschap op de thans gel dende tankmelkregeTng die éénjarig is. De omschakeling van melkbus naar melktank houdt extra werkgelegen heid in. De huid'ge regeling dient dan ook voor meerdere jaren te gelden. Tot en met 31 december 1976 kan men voor afbraak van staand glas een premie aanvragen van 12,— of 10.— per m2. Aanvragen verplicht U niet tot werkelijke afbraak. Als U dus vage plannen hebt, vraag dan toch de premie aan. Dan hebt U het hele jaar 1977 tijd om de definitieve beslissing te nemen: afbreken of niet. De aanvrage blijft namelijk een jaar geldig. Hebt U echter niet aangevraagd en U zou b.v. volgend jaar oktober Uw glasopstand geheel of gedeeltelijk op willen ruimen dan krijgt U (behalve in het kader van bedrijfsbeëindiging via het O en S fonds)geen premie meer. MAAR DE ZOETSTOFFEN LOEREN KONKURREREND OM DE HOEK In het tiende jaarverslag van de Suiker Unie wordt melding gemaakt van een nieuwe regeling voor de uit kering per aandeel bij bedrijfsbeëindiging. Deze uitke ring is gebaseerd op de winst per aandeel'gedurende de laatste drie jaren vóór de bedrijfsbeëindiging. De hoogte van de uitkering is mede afhankelijk van de duur van het lidmaatschap. Als onderdeel van deze regeling wor den door middel van bijschrijving van extra baten op ledenschuldrekening vaste rechten opgebouwd. Over in campagne 1975 geleverde bieten is op deze ledenschuld rekening bijgeschreven een bedrag van ƒ3,50 per ton tot een maximum van 35 ton per aandeel. De suikercoöperatie kan van een in financieel opzicht gunstig jaar spreken. Een recordproduktie van 507.000 ton witsuiker, afkomstig uit 3.750.000 ton bieten, zorg de met de nevenprodukten voor een opbrengstwaarde van ƒ690,miljoen. Dat is een toename van ƒ114,5 miljoen ten opzichte van 1974/1975. Het eigen vermogen steeg met ƒ511,4 miljoen, namelijk van 262,3 tot ƒ313,7 miljoen. Het exploitatiesaldo droeg een bedrag van f 12,4 miljoen bij aan deze vermogensaanwas. Afschrijvingen boven het niveau van de historische kostprijzen belie pen ƒ11,miljoen, terwijl ingehouden winsten en ver mogensmutaties bij deelnemingen 28,miljoen be droegen. Gedurende het verslagjaar werden langlopende le ningen afgesloten tot een bedrag van 100,miljoen, waarvan per 30 juni 1976 50,m ljoen was ogenomen. De leningen dienen mede ter financiering van de voor genomen capaciteitsvergroting van de fabriek Gronin gen (plus 4000 ton per dag) en Zevenbergen (plus 500 ton per dag)- Van de bijna voltooide campagne 1976 verwacht Suiker Unie eveneens 'hoge verwerkings- en produktiecijfers: rond 4 miljoen ton bieten en een geraamde suikerop brengst van circa 520.000 ton. Voor de verslagperiode 1976/1977 moet rekening wor den gehouden met het feit, dat de inkomsten uit het suikerbedrijf onder druk zullen staan. De aanhoudende kostenstijging en de toenemende concurrentie binnen en bu ten de EEG, waaronder die van vervangende zoetstof fen, zullen de gang van zaken ongunstig beïnvloeden. Vooralsnog zullen baten uit deelnemingen een compen satie aandragen. Russen willen meer soja Van de kant van het Amerikaanse ministerie van Landbouw is meegedeeld dat de Sovjets door de tegenvallende oogst aan Q zonnebloempitten, dit jaar 2 tot 2,5 milj. ton meer sojabonen wil invoeren dan aanvankelijk voorzien. Dit om de produktie in de veredelingssektor te kunnen handhaven resp. opvoeren. De SovjetProduktie van sojabonen, zal dit jaar mogelijk zelfs maar 500.000 ton opbrengen dat is 280.000 ton minder dan de recor dopbrengst van vorig jaar. Men zou de produktie tot 1980 tot 3 milj. ton opvoeren, doch dit wordt als volslagen onmogelijk beschouwd. Men zal al blij mogen zijn als men tot 1980 tot 1 milj. ton komt. Soja voor Oost Europa Oosteuropese landen hebben deze dagen door omvangrijke aankopen van "optional" sojaschroot hun behoefte tot waar schijnlijk tot eind van dit jaar zekergesteld. Duitsland kocht 26.000 t Braziliaanse pellets, Roemenië 10.000 t Amerikaans schroot. Tsjecho-Slowakije zou tot 40.000 ton qekocht hebben, levering beqin 1977, terwijl ook uit Hongarije belangrijke aan kopen gemeld werden vooral van "optional". Voorts zou Hon garije bezig zijn nog meer aankopen te doen. Ook Polen zou tot de kopers van belangrijke hoeveelheden schroot hebben be hoord. Overleg over mogelijke oplossingen, ook voor de pluimvee bedrijven Mogelijkheden voor verplaatsing van pluimveebedrijven zullen moeten voldoen aan de E.E.G.-richtlijnen. Minister mr. A. van der Stee (landbouw) is bereid in overleg met zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, om na te gaan welke de mogelijkheden zijn voor intensieve veeFiouderijtedrij- ven om te delen in de verplaatsing van bedrijven uit woonker nen. die onder meer in het kader van standsvernieuwing wordt voorbereid. De mogelijkheden om bijdragen te verlenen voor investeringen op landbouwbedrijven wordt door de E.E.G.-richtlijnen be paald betreffende de modernisering van landbouwbedrijven. De richtlijn bevat onder meer een beperking of een verbod tot het verlenen' van investeringsbijdragen in sektoren. waarvoor de Raad dit uit structureel oogpunt noodzakelijk achtte. Omdat voor de sektor pluimvee een absoluut verbod in de richtlijn is opgenomen, heeft de Europese Commissie meegedeeld dat de opname van pluimveebedrijven in de bedrijfsverplaatsingsre- geling in strijd zou zijn met de richtlijn. Daarom is deze sektor uit de regeling gelaten. De betrokken pluimveehouders kunnen het maar moeilijk be grijpen dat zij niet onder de mogelijkheden van de verplaatsings- sufsidie voor landtouwbedrijven vallen. Moeten in dit geval de omwonenden dan maar in de stank blijven zitten? Eén en ander blijkt uit het antwoord van minister Van der Stee op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Waalkens. Tuynman en Evenhuis. Hun vraag, nu de pluimveehouderij buiten de Bijdrageregeling boerderijveïplaatsing valt. of dit be tekent dat er "in het geheel niets ten goede verandert voor de betrokken pluimveebedrijven, terwijl daarentegen de omwo nenden in de stank blijven zitten", kon de bexindsman. mede gelet op het hierna volgende, ontkennen. Gemengde bedrijven komen wel in aanmerking Gemengde bedrijven, met uitzondering van het pluimveehou derijgedeelte, komen dus wel in aanmerking voor de verplaat singsregeling. Experimentele proeven op praktijkschaal, die mede worden gefinancierd uit het Fonds Hinderpreventie van het Produktschap voor Veevoeder en door de Stichting Ont wikkeling- en Saneringsfonds voor de Landbouw, bevorderen dat de veroorzaakte hinder tot een aanvaardbaar minimum wordt teruggebracht. Voorts, het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft inmiddels ook een bijdragere geling in werking gesteld inzake de mestopslag op intensieve veehouderijbedrijven. In voorkomende gevallen kan ook ge bruik gemaakt worden van de beëindigingsregeling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, terwijl tevens een regeling tussen de betrokkene en de gemeente mo gelijk is. Tenslotte wijst de minister op het overleg tussen de ministeries van Landbouw van volksgezondheid en milieuhygiëne en van financiën inzake het zoeken van oplossingen voor bedrijven, die sedert 1972 geen bedrijfsuitbreiding hebben ondergaan en in verband met de toepassing van de Hinderwet in moeilijkheden zijn geraakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 43