In de vollegronds groenteteelt schuilen nog vele kansen! Consulentschap voor D 33 ING. A.J. VAN OIJEN de tuinbouw te Tilburg E VOLLEGRONDSGROENTETELER heeft de laatste jaren de wind in de zeilen gehad. Goede kg-opbrengsten met daarbij redelijke prijzen, hebben in hun algemeenheid een bevredigende rentabiliteit opgeleverd. Een verschraling van het gewassenpakket kan een en ander verstoren. Het is daarom juist nü, dat wij met ons allen de ontwikkelingen op de voet volgen en er ook naar handelen. Uitbuiten van de mogelijkheden van de "vergeten" gewassen, nieuwe gewassen en gebruik van plastic folie passen goed in dit kader. D E TOENEMENDE mechanisatie heeft het telen van een aantal groentegewassen binnen het bereik van de akkerbouwer ge bracht. Enerzijds betekent dit een verrijking van het gewassenpakket voor de akkerbou wer. anderzijds is het een verschraling voor de vollegrondsgroenteteler. Gelukkig behoeven dergelijke ontwikkelin- fen niet uit te monden in: de een zijn brood, e ander zijn dood. Het omvangrijke ge- wassenscala met zijn grote verscheidenheid in toepassingsmogelijkheden, biedt nog voldoende ruimte. Wel is het hierbij belan grijk. dat de vollegrondsgroenteteler tijdig inspeelt op de gewijzigde situatie. Doorgaan en doen of er niets aan de hand is, kan funeste gevolgen hebben. VERSCHUIVING Het is elke insider be kend dat zodra van een gewas de teelt- en oogstwerkzaamheden volledig mechanisch- kunnen worden uitgevoerd, dit geheel of gedeeltelijk naar het grotere bedrijf ver huist. Wij roepen wat dit betreft nog eens de op komst in o herinnering van de mechanische oogst van dopnz/ erwten in het begin der jaren vijftig. De oppervlakte rijserwten werd, toen in de kortste keren tot een minimum gereduceerd, terwijl het areaal velderwten een geweldige ontwikkeling doormaakte. Bij de stamslabonen veroorzaakte de mac hine in het begin van de jaren zestig even eens een sterke teeltverschuiving. Nog recentelijker kwamen de oogstmachi- nes voor knolselderij, spinazie, wortelen, kroten, boerenkool enz. op de markt. Ook deze brachten de teelten naar het akker bouwbedrijf. Met deze verhuizing is duidelijk het karak ter van deze gewassen veranderd. De beno digde arbeidsuren werden sterk geredu ceerd. terwijl de oppervlakte aanzienlijk werd uitgebreid. De afzet wijzigde zich van vrije aanvoer op de consumptieveilingen, in contractlevering voor de verwerkende in dustrie. gegaan. De tijd heeft namelijk geleerd, dat een aantal gewassen in beide vormen kun nen voorkomen. Verscheidene vollegrondsgroentetelers te len de laatste jaren, zij het soms in beperk tere omvang, onder meer stamslabonen, knolselderij, wortelen, spinazie enz. met goed succes. Wel wordt dan een' goede planning vereist van de aanvoerperiode, met produkten van hoogwaardige kwaliteit. NOG VERDERE VERSCHRALING? De augurkentelers werden in 1975 enigszins opgeschrikt door de komst van de augurke- noogstmachine. Zowel in Brabant als Lim burg werden een aantal hectaren uitgezaaid om mechanisch te worden geoogst. Aange schaft werden een Amerikaanse oogstmac- hine met een capaciteit van plm. 3 ha per dag en twee Hongaarse oogstmachines met een capaciteit van plm. 1 ha per dag. Tot aan de oogstdatum leek het erop. dat de hand- pluk verleden tijd was geworden. De gewa- sontwikkeling was gemiddeld uitstekend, zodat goede kg. opbrengsten konden wor den verwacht. De oogst verliep echter minder vlot. Hoge temperaturen stuurden allereerst de plan ning in de war. Diverse zaaidat bleken ge lijktijdig oogstbaar, waardoor al meteen met een achterstand moest worden begonnen. Hierbij kwamen bovendien nog de matige werkkwaliteit van de machines. Naast een vrij hoog breukpercentage, wer den de A- en B-sorteringen slechts voor een gering percentage geoogst. Tot overmaat van ramp kwam hier de slechte prijsvor ming nog bij. Door dit alles was de mechanisatie oogst in het eerste jaar financieel duidelijk een flop. Vol goede moed werd in 1976 verder ge gaan. Opnieuw moesten een aantal tegen slagen worden geincasseerd. Afgezien van de droogte blijkt de werkkwaliteit van de machines nog lang niet optimaal te zijn. De zeer gunstige prijsvorming heeft het geheel echter wel wat gunstiger gestemd. De spruitkoolteelt nog jaren een sterke troef. Het aanbod is door de grote belangstelling van de akkerbouwers voor het telen van ge noemde gewassen sterk toegenomen. In een aantal gevalleh zelfs belangrijk sterker dan de onder zware concurrentie staande ver werkende industrie kan verwerken. Dat één en ander gepaard is gegaan met een sterke daling van de kg-prijs. is voldoende bekend. Het gevolg van dit alles is, dat ook de ren tabiliteit van deze gewassen onder zware druk staat. Er moet op het scherp van het mes worden geproduceerd.. De haast die enkele instanties betrachten om de verschuiving van nog meer gewassen (augurken) te doen versnellen, rechtvaar digt op zijn minst enige vraagtekens. Ook betekent het dat de vollegrondsgroenteteler, met zijn beperkte oppervlakte grond, de volledig gemechaniseerde teelten niet meer volgens de traditionele wijze kan verbou wen. PLAATS VOOR BF.IDE Toch behoeven wij ook weer niet al te pes simistisch te zijn. Na al deze jaren is het duidelijk geworden, dat niet alle akker- bouwmatig verbouwde groentegewassen voor het vollegrondsbedrijf verloren zijn Het vervroegen van peen middels plastic folie biedt perspectieven. dra het moet, kunnen we ze nog altijd laten schieten. VERGETEN GEWASSEN Een gelukkige bijkomstigheid is de om vangrijkheid van het gewassenpakket. Het afvallen van bepaalde gewassen kan daar door vaak worden gecompenseerd. In dit verband willen wij nog eens wijzen op de zogenaamde "vergeten" gewassen. Door allerlei omstandigheden zijn gewassen zoals peulen, asperge, bospeen, weeuwen- kool, rabarber, verroegde bonen en tomaten in betekenis afgenomen. Toch blijkt hier voor de laatste jaren weer enige ruimte op de markt te bestaan. Natuurlijk zijn wij er ons van bewust, dat de mogelijkheden van deze teelten aan beperkingen onderhevig zijn. Maar waar een uitbreiding gerecht vaardigd is, moeten wij ze aangrijpen. Elke verantwoorde aanvulling is winst. NIEUWE GEWASSEN Bij het gangbare gewassenpakket ontbreken veelal ijssla. koolrabi, Chinese kool, bleek selderij en courgette; gewassen die niet of slechts in geringe oppervlakten worden ge teeld. Kijken wij daarentegen in het bui de gewassen. Mogelijkheden bestaan in dit opzicht onder meer bij peen. sla. andijvie, weeuwenkool, peulgn, radijs. bleekselderi| etc. Laat u eens informeren over de toepas- singsmethödiek door uw bedrijfsvoorUch- ter. CONCLUSIES •Vanaf het begin der vijftiger jaren zijn een aantal groentegewassen geheel of gedeelte lijk verhuisd naar het akkerbouwbedrijf. Het laat zich aanzien, dat nog meer gewassen zullen volgen. •Ervaringen hebben geleerd dat deze verhuizing van de gewassen niet behoeft te betekenen, dai zij voor het volle grondsbedrijf verloren zijn gegaan. Het verse produkt staat bij de consument nog hoog in het vaandel. ©Met het opnemen van de zo genaamde vergeten gewassen in het teelt plan kunnen mogelijk de eventueel openge vallen gaten deels worden opgevuld. •Juist nu lijkt het tijdstip aangebroken, een aantal nieuwe gewassen te introduceren. De meeste kans van slagen hebben wij, als wij er met ons allen de schouders onder zetten. ®De perspectieven voor de toepassingsmogelijk heden van plastic folie dienen verder te wor den uitgebuit. tenland, dan zien wij dat in Duitsland bij voorbeeld koolrabi en rettich op vrij grote schaal worden geteeld. In België is bleek selderij een belangrijke peiler op het volle- frondsbedrijf. IJssla en courgette worden in ehoorlijke hoeveelheden in Italië geteeld. De vraag rijst, of ook wij niet wat meer aandacht aan deze gewassen moeten beste den. Het is bekend, dat het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen enige ruimte op de markt heeft ontdekt voor o.a. ijssla. rettich, koolrabi en Chinese kool. Verder markton derzoek, aangevuld met een actief afzet- beeld, schept misschien nog meer mogelijk heden. Bovendien hebben veel Nederlandse consumenten tijdens hun vakantie reeds kennis gemaakt met deze "nieuwe" pro-s dukten. Een voorzichtige introduktie van bedoelde gewassen lijkt dan ook zeker op zijn plaats. PLASTIC FOLIE Het gebruik van plastic folie heeft zich in de vollegrondsgroenteteelt veelal beperkt tot het opkweken van plantmateriaal. Een en keling heeft het ook nog toegepast bij de teelt van bijvoorbeeld bospeen, sla, andijvie enz., maar de omvang hiervan is van geringe betekenis. Ervaringen in het buitenland en proeven op diverse proeftuinen hebben aangetoond, dat middels geperforeerde plastic folie bij een aantal gewassen goede resultaten zijn te behalen. Wij denken hier bij zowel aan vervroeging als verlating van Hebben we de mogelijkheden van de bleekselderij voldoende uitgebuit. SPRUITKOOL 3LIJFT STERKE TROEF Ruim 65 pet. van het totale spruitkoolareaal wordt inmiddels mechanisch geoogst. In af wijking van de reeds eerder genoemde ge wassen, zou men hier kunnen spreken van een ha(f-gemechaniseerde teelt. Elke sprui- tenstam moet nog met de hand door de machine worden geleid. Dit laatste bete kent, dat de benodigde arbeidsuren nog al Toe zullen er, vóórdafeen doorbraak van de mechanisatie augurkenoogst plaats zal vin den, diverse problemen moeten worden opgelost. Behoudens de noodzakelijke ver beteringen aan de machines, bestaan er be denkingen tegen het huidige rassensorti- ment. Bovendien zal de planning vooral snog een moeilijk facet blijven. Tevens is het ónkruidbestrijdingsprobleem nog niet op- elost. Hoeveel tijd men hiervoor nodig eeft, is moeilijk voorspelbaar. Maar gezien de gecompliceerdheid zullen dat zeker nog enkele jaren zijn. Bij doorgang van de mec hanische oogst komt de handpluk duidelijk in een ander daglicht te staan. Dit temeer daar de afzet van augurken hoofdzakelijk gericht is op de verwerkende industrie. Of het dan een Nederlandse teelt blijft, is echter nog de grote vraag. tijd 350 per ha bedragen, hetgeen voor de akkerbouwer vaak onoverkomelijk is. Anderzijds zien wij dat aan de machine in tensief wordt gesleuteld. Voor het seizoen 1976/77 worden twee nieuwe machines in gezet, welke automatisch de stammen af snijden. Bovendien bevat deze machine vier plukunits, waarbij weliswaar het inbrengen van de stammen niet is gewijzigd, doch aangenomen mag worden dat het een en ander arbeidsbesparend werkt. De hoge aanschafkosten (plm. f200.000,— per machine met de daarbij relatief geringe capaciteit (plm. 1 ha per dag) lijken vooral snog een moeilijk Haalbare zaak. Meer perspectieven gaat de machine krijgen als ook het inbrengen van de stammen mecha nisch kan geschieden. Ook hiervoor is nau welijks een tijdsbestek in te vullen. Wel geldt, dat zowel voor de augurken- als voor de spruitkoolteelt de ontwikkelingen nauwkeurig dienen te worden gevolgd. Voorlopig doen wij er echter verstandig aan, ze rustig in het teeltplan te handhaven. Zo-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 41