f) TUIN KLAN r-r tt LLutj'] t D, D KEN Matig jaar voor de fruitteelt Aan het einde van het produktiejaar WlfGËN W 32 H Op Zuid-Beveland is de grondprijs nog steeds het voornaamste onderwerp bij vele gesprekken. Men raakt er niet overuitge- praat. Bij de verkoping te Kapelle dacht men nog dat het een incidenteel geval zou zijn. sterk beïnvloed door de ruilverkave ling. Maar bij de "koopdag" te Rilland werd die mening omver gekegeld. Zoals men vroeger sprak van "goudkoorts", kan er nu worden gesproken van "grondkoorts". Inmiddels zijn er onder hands ook al zaken gedaan op het hoge niveau. Toch zouden we wel eens willen zien hoe het zou gaan als er wat meer aanbod los kwam. We hebben een vaag vermoeden dat het is als met de Gieser Wildeman. Zolang dat onvolprezen stoofpeertje in klei ne hoeveelheden blijft aangevoerd op de veiling heeft men er gekke prijzen voor over. Maar als er werkelijk eens aanbod van betekenis zou komen is de kans groot dat de prijs als een pud ding in elkaar zakt. Overigens is de deining over de grondprijs goed te begrijpen. Voor een akkerbouwer, fruitteler en vollegrondstuinder is grond de basis van het bestaan. Het inkomen is voor velen sterk af hankelijk van de hoeveelheid grond. Daarnaast heeft grond dikwijls de funktie van spaarpot voor de oude dag. In de grond is een hoeveelheid geld vastgelegd die geleidelijk is gegroeid en eventueel vrijkomt bij bedrijfsbeëindiging of bedrijfsover- dracht. Menige grondeigenaar voelt zich daardoor zowel ge bruiker als belegger. Wellicht maakt^dje^kombinatie het grond bezit extra aantrekkelijk. Minder aantrekkelijk is dat hoge grondprijzen een zware druk op de pacht uitoefenen en als de pachtprijs naar boven gaat betekent dat voor de vele pachter hogere produktiekosten en een lager inkomen. Tevens wordt de bedrijfsovername van vader op zoon heel erg moeilijk, met een toenemende kans op ruzie omdat iemand zich benadeeld voelt. De problemen zijn voldoende bekend, het grootste probleem is dat er weinig aan te doen valt. want wie ingrijpen van over heidswege als oplossing ziet moet maar eens nagaan wat de overheid op ander gebied met ingrijpen heeft bewerkstelligd. Het jaar 1976 is weer bijna achtende rug. Het was een bewogen jaar. met vooral wat het werk betreft een uitzonderlijk verloop. En omdat de agrariër zo sterk afhankelijk is van het weer zal 1976 lang in het geheugen blijven. Wat de fruitteelt betreft was er eerst de zeer zware nachtvorst begin mei die een beslissende invloed op de oogst en prijzen leek te zullen hebben. Vrijwel iedereen dacht aan 1957, toen in Ne derland, België en W.Duitsland sprake was van een misoogst en daardoor de bijzondere hoge prijzen. De handel ging direkt op stap en kocht veel boomgaarden tegen een aanmerkelijk hoger prijspeil dan andere jaren, nog vóór de rui afgelopen was. En kele weken later bleek geleidelijk dat er inderdaad nogal wat nachtvorstschade was. maar dat er toch veel meer fruit zou komen dan aanvankelijk was gedacht. Daarna kwam de droogte. In de eerste plaats werd het kleine fruit hierdoor getroffen. De aardbeien en frambozen werden op heel wat percelen niet of bijna niet geplukt omdat de vruchten waren verschrompeld tot mummies. Plaatselijk kon men water geven en door het gunstige prijspeil zat men dan dubbel goed. Waar'dit niet het geval was moest men het hebben van de rode bessen en bramen, die inderdaad vaak nog wat goed hebben .gemaakt. De droogte hield aan en ook het grote fruit ging er onder lijden. De zomerrassen (Grière. Precoce. Clapp's) kwamen meestal nog redelijk aan de maat. maar met de Benoni en de Triomphe de Vienne zat het al fout. Vooral het laatste ras verdxeen voor een belangrijk deel naar de interventie. En nog bleef de regen achterwege. De Bonne Louise ging naar de koeien, de Cox's liet zijn blad vallen, veel perebomen stonden met bruin blad alsof ze door de bliksem waren getroffen. De fruitteler liep zich mach teloos te verbijten. Toen tenslotte de regen kwam konden de late rassen er nog wat van profiteren, maar over het geheel genomen kwam het be geerde vocht te laat. Voor veel fruittelers is het dan ook een matig tot slecht jaar geworden. Veel kleine maten, waarvoor van handelszijde geen belangstelling was. Een tegenvallende kroet prijs.Veel narigheid met de Cox's Orange. Zorgen om de houd baarheid van de Conference. Goudreinette en Golden Deli cious. die dikwijls te laat werden geplukt. Veel werk. veel sja- charijn en te weinig inkomsten. Gelukkig was het niet overal slecht, maar de groep met veel teleurstellingen en weinig mee vallers is toch omvangrijk. Wellicht komt er nog een meevaller in de vorm van aantrekkende prijzen voor de thans opgeslagen Golden Delicious? in Ook in de bollensektor en bij de groenteteelt de volle grond was het tekort aan vocht van veel invloed op de bedrijfsresultaten. Wel werd bij de bloembollen soms nog vrij veel goedgemaakt door de gunstige prijzen. Maar overigens bleek eens te meer dat de Zeeuwse tuinder sterk gehandicapt is door het tekort aan zoet water in een droge periode. Als men elders in het land overal de regeninstallaties ziet kan men alleen maar jaloers toekijken. Op de ZLM vergadering hebben we begrepen dat de watervoorzie ning op Zuid-Beveland voorlopig wel een zorgenkind zal blij ven. Jammer Ondanks alles is het zaak de moed er in te houden. We hopen op een voorspoedig 1977 en wensen U dat van harte toe. niet alleen wat betreft het bedrijf maar ook in het gezin. Als wij aan het einde van het nu bijna afgelopen produktiejaar, de Thoolse tuinbouwklanken opmaken, gaan toch onwillkeurig onze gedachten terug, naar wat het ons heeft gebracht. Het is inzonderheid voor de vollegrondstuinder wel een bijzonder jaar geweest, met zeer veel zorgen. Dacht men aanvankelijk in het vroege voorjaar met zijn mooie grondstruktuur, dat de opkomst van het gezaaide, zonder hin dernis zou verlopen, dan is dit voor de fijne zaden al vroeg een tegenvaller geweest. Vooral het gezaaide tussen eind maart en april, had door het sterk drogende weer, en bijna 's nachts géén dauwvorming, te kampen met een slechte kieming van de zaden. Men hoopte echter op een spoedig komende regenbui die echter uitbleef. Naar wij menen duurde het tot de tweede helft van juni aleer één regenbui ons Thoolse distrikt wat verfriste. Daarna is echter pas de hete en ekstreem droge zomer begonnen. Zelfs de vroege aardappelen hadden, ook nog op zéér opdrachtige grond, een slechte ontwikkeling. Meest alle percelen bloemza den hadden een uitzonderlijk dunne stand met slechte gewa sontwikkeling. Overzaaien had géén zin, daar regen uitbleef, zodat nogal wat percelen braak bleven liggen. Alleen de zaaiuien die vóór half maart gezaaid waren, hadden een goede opkomst, maar bleven kampen met een slechte wortelontwik- Per 1 september jl. is de subsidieregeling voor energiebespa rende investeringen van het minsterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verruimd voor de glastuinbouw. In de oude regeling kwamen in feite alleen scherm projecten in aan merking. maar nu kunnen ook rookgascondensors en zoge naamde klimaatregelingsprojecten een subsidie krijgen. In de regeling is bepaald dat men niet eerder met de aanleg of bouw mag beginnen, voordat de ingediende aanvraag is goed gekeurd. Aangezien in de praktijk blijkt dat de behandeling vaak wel twee. soms drie maanden duurt, betekent de bovengenoemde bepaling dat de tuinders die in september of oktober hebben aangevraagd, pas in december of januari kunnen gaan bouwen. Voor de tuinders is dit in verband met het beginnen van het nieuwe teeltseizoen veel te laat. In overleg met het Landbouw schap heeft het ministerie van Landbouw dit probleem bij Volkshuisvesting aan de orde gesteld. Volgens afspraak zal de tuinder in alle gevallen ongeveer twee weken na de aanvraag telefonisch of schriftelijk bericht krijgen van het ministerie van Volkshuisvesting, dat de zaak in behan deling is. Heeft men na twee weken geen bericht gehad, dan dient men telefonisch te informeren bij het ministerie van Vêlkshuisvesting, telefoon 070 - 26 42 01. Een andere afspraak is dat de tuinder vier weken na de indie ning van de aanvraag op hetzelfde adres kan informeren of men met de bouw mag beginnen. Als de ingediende gegevens in orde zijn, zal het antwoord positief zijn. Wel moet hierbij in acht genomen worden, dat officieel altijd de mogelijkheid blijft bestaan, dat de subsidie toch wordt afgewe zen. Men bouwt dus voor eigen risico, zoals men dit noemt. In elk geval is met de genoemde afspraken een aanzienlijke versnelling in de behandelingsprocedure bereikt. Ten slotte kan opgemerkt worden dat: - nog steeds aanvragen voor subsidie op energiebesparende in vesteringen ingediend kunnen worden. Adres voor het krijgen van aanvraagformulieren: ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Willem Witsenplein 6 te Den Haag, te lefoon 070- 26 42 01. - ervoor zorg gedragen dient te worden dat bij de terugzending van de aanvraagformulieren alle gegevens duidelijk en volledig zijn ingevuld, vooral ook over de kosten en uitvoering van de projecten. Dit kan vele weken in afhandeling schelen! keling. Witlofpercelen konden na half juni, het veld nog wat onder zich krijgen, maar bleven toch een holle stand houden, met ongelijkmatige afrijping van het produkt. Vroege aardappelen hadden met de oogst een zéér lage pro- duktie, maar de prijzen waren zodanig, dat er toch een goed geldelijk resultaat werd verkregen. De zaaiuien konden zich met de ekstreem hoge temperaturen, zonder voldoende regen, bijzonder slecht ontwikkelen, zodat gemiddeld in onze omgeving de produktie niet groter werd dan 30 - 35% van normaal. Ook hier heeft de goede prijs, de teelt toch nog lonend gemaakt, wat echter voor de één beter uitviel, dan voor de ander. De weinige telers, die over goed gietwater beschikten, konden de groei in de gewassen houden. Dit ging echter gepaard met maandenlang ekstra werk voor het versjouwen van de regenlei dingen dag in, dag uit. In de gehele afgelopen zomer, heeft men in geen enkele week kunnen zeggen, dat het gewas er fleurig opstond. Inzonderheid het onderste blad van vrijwel alle ge wassen, vebrandde door de hete grond. Slechts de latere gewas sen, wanneer ze terug een wat betere stand hadden, konden zich in de nazomer nog wat beter ontwikkelen. Het totaal overziende kan men stellen, dat financieel de vollegrondstuinder een rede lijk goed jaar heeft gehad, dankzij de gunstige prijzen in de vrije sektor. Gemakkelijk is het niet altijd geweest, vanwege de hete zomer en teleurstellende plantengroei. Degene die geheel voor zijn vak leeft, heeft dit jaar veel voldoening gemist. Wanneer we dan aan het eind van het jaar. ook de balans wat opmaken in ons organisatorisch leven, waarin goede bekenden, soms voorgoed zijn weggegaan, en leden van een bestuur uitge treden zijn door allerlei oorzaak, dan kan het niet anders, of wij leggen ons de vraag voor; kunnen wij het nieuwe telersjaar weer met de nodige moed beginnen. Ondanks de opgelopen teleur stellingen, of verliezen in het verleden van verschillende aard. zijn wij toch verplicht, om ieder persoonlijk, op zijn eigen wijze en geaardheid, zijn steentje bij te dragen, in de gezamelijke opbouw van de organisaties in ons agrarisch bestaan. Het "individuele bestaan" in ons vak. wordt na verloop van korte tijd, een dode tak in een boom. Slechts in "gerichte samenwerking" van alle belanghebbenden in ons beroep, kan een gezonde boom worden gevormd, die ook werkelijk vruchten kan afwerpen. Van oude vormen in de sa menleving. zullen steeds nieuwe gevormd worden. Wat het he den en nu van ons vraagt: moeten wij leren aanvaarden, en tevens opbouwen. Wij zullen slechts uit het verleden dienen te leren, en van de toekomst géén "fata morgana" mogen maken. In het leven van alle dag ligt onze taak besloten, ook in het straks weer nieuwe jaar. Met de beste wensen voor Kerst- en Nieuwjaar voor alle ZLMers in zijn grote verscheidenheid, besluiten wij dan deze. misschien wat te lange tuinbouwklank. anneer we ons opmaken om dit overzicht te schrijven, ovenalt het ons dat het jaar zo ontzettend snel voorbij is gegaan. Nog maar enkele weken en 1976 behoort tot het verleden. Over enkele dagen is het Kerstmis, het feest van het Licht dat in de wereld kwam en daarna komt de jaarwisseling, de periode om te overdenken aan wat voorbij ging en wat we er van venvachten. Wanneer er in deze tijd van het jaar wordt gesproken over het opmaken van de balans kan dat op twee manieren gebeuren. Het kan bestaan uit het opmaken van de staat van bezittingen en schulden met daarnaast de rekening van ontvangsten en uitgaven en zo ontstaat dan het financiële beeld over het afgelopen jaar. Rond de jaarwisseling houden we ons daarmee meestal bezig. In de loop van het jaar hebben we een globaal beeld gekregen van het reilen en zeilen binnen ons bedri jf maar nu willen we het toch wat beter weten. Op zakelijke wijze laten we de cijfers bepalen wat het resultaat is geworden van onze inspanning en zonder twijfel zullen daarbij binnen onze bedrijfstak zeer grote verschil len naar voren komen. De vollegrondsgroentetelers en de gla stuinders hebben over het algemeen een goed jaar achter de rug. Zij hadden de nodige zorgen bij het begin van het jaar over de sterke stijging van de kosten maar hun opbrengsten hebben deze hogere kosten in veel gevallen ruimschoots goed gemaakt. e groep van fruittelers heeft een veel moeili jker jaar achter de rug. Opnieuw is gebleken dat de overproduktie in de fruitteelt nog steeds parten speelt en van invloed is op de financiële resul taten. Met de voorraden appels van de oude oogst is het in 1976 bar slecht afgelopen. Daar is het E.E.G.-beleid ten aanzien van de importen schuldig aan. maar het feit lag er. Daarop is gekomen de droge en warme zomer met op grote schaal droogteschade, vooral in het zuidwesten. Er zullen veel fruittelers zijn die een uitgesproken slecht jaar achter de rug hebben. Er zijn er ook die niet ontevreden zijn, maar vooral in ons gebied zijn dat er niet veel. De fruitteelt zat in 1976 opnieuw in de hoek waar de slagen vielen en het was niet het eerste jaar waarin dat gebeurde. oe het precies was met de verschillende produkten zult u in de vakbladen kunnen lezen: het is hier niet de plaats om daar op in te gaan. Wel is duidelijk dat een grondige bezinning nodig is op de mogelijkheden van het bedrijf dat men heeft. Het zou goed zijn dat mee te nemen in de beschouwingen rond de jaarwisseling. Deze bezinning op het bedrijf kan een onderdeel zijn van het balans opmaken in deze ti jd van het jaar. We zijn echter begonnen met te zeggen dat het balansopmaken op twee manieren kan gebeuren. Aan de zakelijke manier, hebben we nu enkele gedachten besteed. De wijdere en ruimere strekking welke er ook aan kan worden gegeven is die van het zich bezinnen op hetgeen men heeft gedaan en wil gaan doen in het eigen leven, binnen het gezin, de maatschappij. Het gehele jaar door hebben we het meestal druk gehad. Het leven vraagt steeds meer en we hebben voor veel dingen steeds minder tijd. Onze agenda's vol en we moeten er mee leven. Juist ook voor die mensen met de volle agenda's kan het nuttig zijn met het Kerstfeest de interne balans op te maken. T ast staat dat het jaar dat voorbij ging. voor velen anders is verlopen dan bij het begin werd verwacht, leder heeft als het goed is bepaalde verwachtingen van een nieuw jaar. Soms stelt dat weinig voor en soms zijn ze hoog gespannen. Er zullen er binnen onze kring zijn welke in 1976 onverwacht erg plezierige dingen mochten mee maken, dingen waaraan ze bij het begin van het jaar niet hadden gedacht. Er zullen er ook zijn die groot verdriet te verwerken kregen. Mensen voor wie de verwachtingen heel an ders uitkwamen dan ze hadden gehoopt. Het leed dat er kwam in het jaar dat voorbij ging wordt in deze dagen van het jaar schrij nender dan ooit gevoeld. Onder zeer verschillende omstandighe den gaan we het komende Kerstfeest tegemoet. Velen ook binnen onze kring zien het Kerstfeest als het feest waarbij de geboorte van de Zoon van God centraal staat. Zij zullen kracht en steun vinden in dat prachtige lied uit het Liedboek van de Kerken waarvan resp. het eerste en het laatste vers als volgt luiden: God heeft het eerste woord Hij heeft in den beginne het licht doen overwinnen. Hij spreekt nog altijd voort. God staat aan het begin en Hij komt aan het einde. Zijn woord is van het zijnde oorsprong en doel en zin. ie daaruit willen leven, wensen wij toe: gezegende Kerstda gen. Degene die het Kerstfeest ziet als het feest van de vrede en de verbroedering wensen we toe dat het hen zal stimuleren in hun dagelijks leven. U allen wensen wij gaarne met uw gezin een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 40