,0 SqOËSqh^ HERA-vlas het westeuropese topras! Door ervaring wijs, maar de natuur heeft toch het laatste woord Welke kansen zal het Zoommeer bieden Wanneer komt er duidelijkheid over de afwatering van het gebied Kapelle-Wemeldinge 22 Ook in THOLEN en ST. PHILIPSLAND zitten we in we in de donkere dagen vóór Kerstmis. Het Kerstfeest staat voor de deur. In deze tijd van 't jaar staan de werkzaamheden, vooral op de akkerbouwbedrijven op een lager pitje. Het werk is al enkele weken verplaatst van de akker naar en rond de bedrijfsgebouwen De machines zijn afgeschuurd, de slootkanten zijn schoon ge maakt en nadat vorige week de laatste suikerbieten ge lukkig zijn afgevoerd, hebben we de kans om onze erven met de Kerstdagen een schoner en verzorgder aanzien te geven. We kunnen dit jaar na gedane arbeid, in alle rust Kerstfeest vieren, en overdenken dat het boeren- jaar 1976 weer bijna ten einde is. Een jaar dat zijn droog je wei heeft gehad. Een boerenjaar dat geboekstaafd zal blijven als een jaar van uitersten, voor sommigen in de akkerbouw een leuk boerenjaar, om de term van onze Westhoekse kollega' te gebruiken, maar anderzijds voor de meeste veehouderij-bedrijven een miserabel slecht jaar. De verschillen in de bedrijfsresultaten zullen dan ook enorm groot zijn. Ook de verschillen in de kilogram-opbrengsten van diverse gewassen is dit jaar van streek tot streek en van bedrijf tot bedrijf enorm groot. Naast de verscheiden heid in kwaliteit is ook de kwaliteit van produkten als aardappelen en uien dit jaar wel zeer variërend- Alleen de hoge prijzen compenseren volledig de tekortkomingen die bij deze vrije produkten optreden. Ook dit jaar blijkt weer hoe zeer de landbouw afhan kelijk is van de natuur. Wij moeten echter wel konsta teren dat de klimatologische verschillen de laatste ja ren wel erg groot zijn. Bij droge zomers zoals dit jaar, hebben we duidelijk gebrek aan zoet water, de moderne land- en tuinbouw die kapitaals-intensief is geworden, kan eigenlijk geen misoogsten meer verdragen. We waren daarom geluk kig dat dit probleem de nodige aandacht heeft gekregen op onze algemene vergadering in Goes. Als we goed ge luisterd hebben zullen zich in de nabije toekomst per spectieven kunnen openen, om vanuit het toekomstige Zoommeer, dat de mogelijkheid in zich herbergt, om als Terwijl we deze regels van de laatste bijdrage voor dit jaar schrijven uit het gebied WALCHEREN, worden daar de laatste resten van de suikerbietenoogst afgehaald. De lange bewaarders hebben het wéér-redelijk mee ge had. Er is geen vorst van betekenis opgetreden, zodat Dat er in Nederland met een vliegtuig gespoten kan wor den is niets nieuws, maar dat er ook mee gezaaid kan worden, daar moeten we nog aan wennen! zoetwaterbekken te fungeren, onze streek van zoetwa ter te voorzien. Vanuit de landbouw en het Waterschap zullen we zeker met aandacht deze ontwikkeling dienen te volgen en indien nodig te stimuleren. Voor de intensieve teel ten in ons gebied een uitermate belangrijke zaak. Uw Thoolse schrijver wil de lezers graag goede Kerst dagen toewensen! schade is uitgebleven. De bewaarpremie is nog aardig opgelopen tot een bedrag wat nog meegenomen is. Bie- tenoogst 1976 is weer achter de rug en daarmee ook het oogstjaar 1976 Als er één gewas is wat onder ons, plantentelers, tot veel gesprekstof aanleiding geeft, dan zijn dat toch wel de suikerbieten.. Het is wel één van de gewassen waar we het meest intensief mee bezig zijn. Bovendien is het ook een belangrijke poot waarop het financiële resultaat van ons bedrijf is gestoeld. Wil dit resultaat goed zijn, dan kunnen we geen genoegen meer nemen met een ma tig gewas. Vandaar ook de grote belangstelling voor het wel en wee van deze teelt. Nu we weer naar het eind van het jaar spoeden, kan het goed zijn om alle zaken van het bijna afgelopen jaar nog eens op een rijtje te zetten. We kunnen dan nagaan wat we goed en wat we minder goed hebben gedaan. Mogelijk dat we bepaalde gemaakte fouten dan in de toekomst kunnen voorkomen. Maar in het landbouwvak is het wel moeilijk om zich enkel te baseren op een er varing uit een voorgaand jaar. We hebben steeds met de faktor natuur te maken en we weten ook uit er varing: niets is zo grillig dan de natuur! Ook de tech niek staat niet stil. We worden nog steeds geconfron teerd met nieuwe technische mogelijkheden, Afgelopen week werden we hiej-aan ook weer eens herinnerd. In deze tijd van het jaar wordt nog o a. veldbeemdgraszaad in de wintertarwe gezaaid. De wintertarwe voor oogst 1977 dient dan als dekvrucht voor het gewas veldbeemd- gras voor zaadteelt in oogstjaar 1978. Hoewel de omstan digheden voor het zaaien met trekker en zaaimachine nog redelijk waren, was er ook nog een aantrekkelijke andere mogelijkheid, n.l. het vliegtuig. Afgelopen week is dan ook in ons gebied voor het eerst graszaad met een vliegtuig gezaaid. De verdeling van het zaad lijkt zeer goed, inwerken is niet gewenst en na een bui regen ligt het zaad voldoende vast. Het tarief is 50 per ha. Het betreffende perceel van ruim 6 ha was in 14 min. ingezaaid. Met het vliegtuig kan 160 kg zaad worden ver- zaaid a 10 kg/ha is 16 ha per vlucht. Dergelijke voor vallen vinden we nu nog vermeldenswaard. Mogelijk dat het over enkele jaren als een heel normaal verschijn sel wordt gezien. Alle lezers van deze rubriek, hartelijk dank voor uw belangstelling dit jaar, gezegende Kerstdagen, een goed uiteinde van 1976 en alles wat wenselijk is voor gezin en bedrijf in 1977 Zo, dat wordt al weer de laatste maal van dit jaar om voor „Uit de Praktijk" vanuit ZUID-BEVELAND te schrijven. Wéér is een jaar voorbij. Een jaar waarbij er in een bepaalde periode voldoende problemen waren in verband met de grote droogte. Ik geloof niet dat het nodig is om het op te schrijven, we kunnen het wel ont houden. 1975 te nat, 1976 te droog Normaal hebben we in de eerste 11 maanden van het jaar ongeveer 750 mm. Nu hebben we er slechts ongeveer 440 mm gehad. Er was schade in de akkerbouw, duidelijk wel streeks- en polcersgewijze. Mogelijk dat in zulke gebieden grond verbetering door diepploegen of mengfrezen gunstig zou kunnen werken. Door de hoog opgelopen kg-prijzen van aardappelen en uien is het alles bijeen veel meegeval len. Met de garantieprijzen bij de suikerbieten is het jammergenoeg zo, dat een aantal bedrijven dit gewas dit jaar duidelijk als een tegenvaller zien. Toch zijn de ak kerbouwers in het algemeen nog niet zo ontevreden, hoewel toch met grote verschillen. De zaak overroepen lijkt echter voor vele bedrijven levensgevaarlijk, zeker als we zien hoe snel in enkele jaren tijds de kosten op onze bedrijven zijn toegeno men. Uitkijken én rekenen is noodzakelijk en zal dit ook blijven! Op de rundveehouderijbedrijven komen echter veel meer gevallen voor waar de droogte veel meer schade heeft veroorzaakt. Reeds vanaf junijuli waren hier pro blemen met de grasvoorziening voor het vee in de wei, aankopen van extra voer en krachtvoer om direkt bij te voeren, minder melk en te vroeg afstoten van een aantal dieren. Bovendien zijn er een aantal bedrijven die voor de aanstaande winter nu nog krap in het voer zitten. De schade op deze bedrijven is duidelijk groter en zal over een veel langere periode zijn invloed nog doen gelden J Op de Algemene vergadering van de ZLM te Goes werd over „schade" gesproken doordat het Grevelingen- meer zout zou blijven en niet zo als zo velen hopen zoet zou worden. Dit zou een winstpunt zijn voor het even tueel gebruik maken van het zoete water voor een aan tal omliggende landbouwgebieden. Hoe groot de scha de is voor een gebied als het ruilverkavelingsgebied KapelleWemeldinge, die door het touwtrekken over een open of een gesloten Oosterschelde, thans nog steeds niet weet naar welke plaats, Kattendijke, Kanaal door Zuid-Beveland of Westerschelde, de afwatering van dit gebied zal plaatsvinden, wordt niet gesproken. Al ruim drie jaar wordt het gebied op sleeptouw gehouden. De gehele ontwikkeling wordt hierdoor geremd en straks moeten de eigenaren en de gebruikers de, de laatste tijd snel omhooggegane kosten voor de werkzaamheden nog betalen ook. Duidelijke voortgang is voor dit gebied noodzakelijk, wil zo'n gebied de achterstand ieder jaar niet steed^groter zien worden. Met deze opmerkingen over dit gebied wil ik eindigen en u allen een goed en voorspoedig 1977 toewensen! Ieder jaar gaan steeds meer landbouwmechanisatie- bedrijven er toe over om in hun eigen bedrijfsgebouwen een grote show te geven van het gehele sortiment aan trekkers en werktuigen welke zij te bieden hebben. De maand december leent zich daarvoor bij uitstek, want het is dan een slappe tijd op onze bedrijven. Voor die gebrui kers welke wat willen vernieuwen of eventueel aan schaffen is dit ook het goede moment om zaken te doen. Afgelopen herfst hebben we nog ervaren hoe moeilijk het was om een nieuwe ploeg op tijd geleverd te krij gen. Ook de industrie kampt met een levertijd van be paalde materialen en de weerslag daarvan ondervinden wij wanneer we te laat hebben ingekocht. Uit het sterk groeiende bezoek aan deze show-dagen mogen we afleiden, dat er werkelijk behoefte bestaat aan deze vorm van voorlichting. Voor ons is het van belang te weten welke verbeteringen er in de loop van het jaar aan de bestaande werktuigen zijn aangebracht en welke nieuwe typen er weer op de markt zün verschenen. Ver der is het bestuderen van de uitgereikte folders en een vergelijking met die van andere merken een juiste aan vulling van onze kennis van de huidige ontwikkeling op mechanisatiegebied. In eerste instantie gaat het er bij de dealer om tijdens zulke dagen zaken te doen en contac ten te leggen voor later. Maar tevens is het voor hem zeer belangrijk om van zijn klanten te vernemen welke wensen er bij de praktijk leven. Gez'en de grote bedra gen welke er mee gemoeid zijn is ■et voor beide partijen zaak, dat het artikel past aan de eisen welke er aan ge steld worden. Door de schaalvergroting in de mechani satie wordt dit punt steeds meer actueel. Zelfs voor de loonwerker wordt b v. een maaidorser al veel të duur om vlot in te ruilen voor een nieuwer type. Van de an dere kant mogen we ons ook wel eens af gaan vragen of de kwal'teit van de huidige machines niet zo goed is, dat we er ook langer mee kunnen en ook moeten doen. Goed gebruik en goed onderhoud kunnen de levensduur van de machines bepaald zeer ten goede komen. Onder houd' kost tijd en geld, maar menig jonge boer raakt daar steeds meer bedreven in. Deelname aan instruktie- da-gen aan de Praktijkschool Schoondijke is een goede basis om het eigen inzicht in deze nog meer te verbre den „Jong geleerd, is oud gedaan", is ook van toepas sing op ons technisch kunnen in onze moderne bedrijfs voering. Over onder1..oud gesproken is het voor ons als wat oudere generatie erg interessant om nog eens terug te denken aan onze jongensjaren. Enkele dagen na Nieuw jaar mochten we dan van vader op dorp bij de ambach ten de half-jaarlijkse rekeningen gaan betalen. Als we dan' 300,meekregen was het veel. maar onderweg voelden we dan nog geregeld of dat grote bedrag nog vei* lig in onze binnenzak geborgen zat. Er kon eigenlijk niets mis gaan, want thuis hadden ze de binnenzak nog met een sluitspeld verzegeld. Van de ambachten kregen we dan na de betaling een borrel en een sigaar en te vens één procent. Thuisgekomen moesten we deze fooi nog delen met onze zusters, maar dat ging niet altijd van harte. Nog weer langer geleden schreven de ambachten slechts jaarrekeningen uit en dan leek zo'n nota wel op een boekdeel Menige boer zal zich toen ook niet altijd even gemakkelijk hebben kunnen .erinnereh wat er het hele jaar voor hem 'gedaan was. Blijkbaar was het meer een zaak van wederzijds vertrouwen en datis het nu op het platteland vooral veelal nog. Daarom is en blijft een goede dealer en een goede klant nog steeds heel wat waard. De Kerstdagen vallen dit jaar op zaterdag en zondag, maar daar behoeft het grote feest niet minder om te zijn. Wij wensen u dan ook in alles bijzonder prettige feestdagen toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 30