van/1 ADINA J l KAPELLE- -tel.01102-1441 LIE PfTOTüK uienzaad Niet in de winterslaap! voor vroege produktie en hoge opbrengst Vergaderseizoen breekt weer aan Hoe zullen we het kerstgebeuren beleven KORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen 21 Op dit moment (14 december) zijn op NOORD-BEVE- LAND alle bieten wel gerooid, maar nog niet afgeleverd. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, zal toch ook deze oogst eind deze week zijn beslag hebben gekregen. Wat hiervan de gemiddelde opbrengst zal zijn, is nog niet bekend. Zéker is dat de bieten s!nds de voorleve ring nog veel zijn gegroeid, dit in tegenstelling met het suikergehalte. Dit is veelal onder de 15 wat bete kent dat er straks bij de afrekening een fikse aftrekpost komt. Wanneer men klaar met ploegen is, wordt de uit drukking „dan kan je in je winterslaap", nogal eens gebruikt. Wordt daarmee bedoeld dat er dan niets meer te doen is, is wel een beetje verkeerd ingelicht. Wan neer men ziet wat er op de meeste bedrijven moet wor den gespit en gesnoeid in tuin en erfbeplanting, dan blijkt dat daar nogal wat dagen in worden doorgebracht. Ook het onderhoud van de machines vraagt de nodige aan dacht. Bovendien zitten we midden in het vergadersei zoen. Iedere vereniging is bezig of gaat zijn jaarverga dering uitschrijven. Voeg daarbij nog de vele uren dat er gepraat moet worden in combinaties over eventuele aanschaf of vervanging van werktuigen, dan blijkt wel dat een week zeer vlug voorbij is, waarbij men wel eens schrikt hoe weinig men daadwerkelijk is opgescho ten. Zelf voorstander van combinatie en/of samenwerking, vipd ik toch dat het besluit tot aankoop van een nieuw werktuig door de individuele boer heel wat gemak kelijker wordt genomen, dan wanneer meerderen hier over moeten beslissen. Vele mechanisatie-bedrijven gaan aan het einde van het jaar een show geven van al de door hen te leveren materialen. De een kan blijkbaar niet onderdoen voor de ander, maar of er nu in totaal zoveel meer door wordt verkocht, blijft toch wel een vraag. De prijzen van onze produkten zullen dikwijls piede bepalen of er vlugger wordt vervangen. Deze laatste blijven op een hoog peil, vooral wat betreft de aardappelen en uien. Of hiervan het volgend jaar een vergroot areaal zal zijn, moet later nog blijken. Poot- goed aankopen voor deze prijzen is toch al niet aantrekke lijk, zeker niet voor enige extra ha's. Het is te hopen dat 1977 voor de pootgoedtelers een gunstig jaar wordt, zo dat ons oude vertrouwde Bintje wat minder op de hel ling komt te staan. Wanneer we straks 1976 afsluiten, kunnen we terug zien op een goed boerenjaar, waarbij door de extreme Terwijl we dit schrijven, gaan n de WESTHOEK de donkere dagen van Kerstmis ook hier voorbij. Ach, het hoort er zo'n beetje bij en het brengt de Kerssfeer mooi bij ons binnen. Zo aan het eind van het jaar, dat wat de werkzaam heden betreft toch echt wel goed is verlopen, mijmer je zo nog wel eens na. Je betrekt er veel meer bij dan de eigen hoeve. Je kijkt om je heen, je kijkt naar je eigen land, je kijkt naar heel de wereld. Bij die anderen zou daar de Kerststemming er ook al zijn? Zo te zien merk je er niet veel van. Je denkt aan Ierland, je denkt aan Libanon, je denkt aan Afrika, je denkt aan Zuid-Amerika. Zouden ze daar ook Kerstfeest gaan vieren? Het zijn zo maar vragen. Het belangrijkste is natuur lijk hoe wij dit alles in deze wereld beleven. Natuurlijk hebben we bedenkingen; wie heeft ze niet? Ondanks alle narigheid, ondanks al onze bedenkin gen (hopelijk) gaan wij toch Kerstfeest vieren in deze wereld van tegenstellingen. We dachten dat er redenen waren tot veel dankbaar heid. De één meer de ander minder De jaarwisseling is er bijna; nog even bij' het oude stilstaan. Proberen er voor onszelf toch nog wat van te maken, wat goeds! Zo hopen wij Kerstm's 1976 te vieren. Geen problemen meer in de akkers. Waar dan wel roblempen? ACh, ja juist in deze wereld even stil te staan bij dat grote gebeuren, dat Kerstgebeuren, met al zijn mystiek. Is dat voor velen van ons niet moeilijk om dat te doen? En toch doen we het en we hopen het ook op gepaste wijze te doen. In dé Westhoek, in Nederland, ja over heel de wereld. En wij zijn met z'n allen dankbaar en ver heugd dat we het kunnen en mogen do en. Hoe viert men Kerstfeest in Afrika? In ieder geval meteen volle maag zal gezelliger zijn, dan met de broek riem in het laatste gaatje! droogte wel schade is geweest en op sommige percelen ernstige schade. Tijdens oogstwerkzaamheden werkt droog weer wel gemakkelijk. Tenslotte u allen prettige Kerstdagen toegewenst! Evenals elders in het werkgebied van onze maatschap pij is ook in het „Land van Axel" de tijd van de verga deringen weer aangebroken. Het spreekt vanzelf dat deze in een zo groot mogelijke belangstelling van de leden der diverse afdelingen en verenigingen dienen te staan Immers het zijn deze winter- en jaarvergaderin gen waar de diverse jaarstukken en verslagen aan de orde komen en deze dienen dan ook in het middelpunt van de belangstelling te staan. Wanneer de praktijk de hand legt aan de laatste veldwerkzaamheden, zijn de diverse besturen reeds bezig met de voorbereidingen van tiet wintervergaderseizoen. De laatste werkzaamheden op het land, en met name de suikerbieten, zijn weer verleden tijd; en men heeft weer eens kunnen ervaren hoe afhankelijk men in de landbouw is van de natuur. Leek het in eerste instantie een alom tegenvallende kg-opbrengst te zijn, heeft men ondervonden dat er over het algemeen een flinke tot zeer flinke nagroei heeft plaatsgevonden en is de kg-op brengst per ha op de meeste percelen nog meegevallen. Iets anders is het gesteld met het suikergehalte en over het algemeen kunnen we rustig stellen dat de hergroei der suikerbieten ten koste van '/.et suikergehalte is ge weest. Een groot verschil per bedrijf en per perceel zal 1976 wel de geschiedenis ingaan. Wat de uitzaai der wintertarwe betreft, krijgt de prak tijk de indruk dat de oppervlakte zeker niet minder is dan vorig jaar De stand is zonder meer goed te noemen en dit is wel een gevolg van het gunstig en op tijd kun nen uitvoeren der zaaiwerkzaamheden. Men merkt wel op dat de stand van het gewas soms wel eens te dicht is. Een relatief hoger aantal korrels per kg en een goede kiemkracht van het zaaizaad is hier wellicht niet vreemd aan. Begunstigd door een lichte vorst zijn ver schillende akkerbouwers er toe overgegaan een voor bewerking met een grove cultivator over de ploegsneden uit te voeren. Hierdoor kan men twee vliegen in een klap slaan: men „vangt" vele kleine onkruiden en het is vooral pp de zwaardere gronden reeds een prima zaai- bedvoorbereiding. Zo ziet men steeds weer dat er altijd wel iets te doen is en men attent dient te zijn om de goede kansen waar te nemen. JAARWISSELING IN DE WESTHOEK Weer is een jaar voorbij gegleden Veel kou hebben we echt niet geleden. Of het moest in het voorjaar zijn Toen deden de vingers nor even wat pijn. Maar het land. dat maakte heel goed klaar. De gewassen vinden dat helemaal niet naar. Ze kwamen geweldig voor de dag. Alleen de opkomst van de bieten gaf nogal wat geklag Toen kwam de zon eerst goed opdagen. We hadden er echt niet over te klagen. 't Was echter niet overal goed Want op de zandgronden ontzonk de boer alle moed Dat werd een droef verhaal. De weiden stonden helemaal kaal Alle oogsten verliepen heel vlot. De aardappelen en de uien ondergingen een heel goed lot. Sommigen hadden wel last van het ..glas". Vroeger noemden ze dat doorwas Ook de bieten deden goed hun best. Veel planten was niet nodig, want de zon deed de rest In den Haag hebben ze ook dit jaar genoten. Hoewel ze ook de neus wel hebben gestoten. Den Uyl stuurde met veel kunst. Hij deed. dat natuurlijk niet voor de kiezersgunst De golven gingen zelfs heel hoog Maar 't kabinet hield zich toch droog De gulden bleet heel sterk. 't Is echter ook niet alles zonder werk. Dat laatste was heus geen sterke zaak. Ondanks dat. is de V.A.D. nog steeds in de maak. Van Agt had het druk met de abortus en Menten. Haalt deze ploeg nog de lente? Maar ja je kan het nooit bekijken. Er komt voor de verkiezingen nog heel wat. dat zal wel blijken. Aan ons" verhaal moet ook een end. We lokken u niet verder uit uw tent. Voor het Nieuwjaar mijn beste wensen Zo eindig ik beste mensen. AKKERBOUW ER ZIJN DIVERSE MIDDELEN om het onkruid in karwij te bestrijden nu dit gewas in rust is. Bij veel duist, muur en wilde haver is 1015 kg IPC per ha vol doende. Straatgras en muur is te bestrijden met 46 li ter chloor IPC 40 of 7 liter Legurame. Komen er naast grasachtige onkruiden ook nog graanopslag en muur voor, dan 1iy2 kg Kerb of 3 kg Legurame spuit- poeder gebruiken. OOK HET GRASZAAD vraagt tijdens de winterperio de de nodige aandacht. Verkeerde grassen en andere ver ontreinigingen moeten worden verwijderd. Tegen de aan wezige onkruiden is wel een bespuiting mogelijk. Doe dit echter met de firma's waar u gekontrakteerd hebt. De voorlichters van deze firma's zijn specialisten op dit gebied. HET LAATSTE WOORD over de knolselderijmozaiek- virus is nog niet gezegd. Wel zijn er een aantal telers, die het niet meer aandurven met het ras „Roem van Zwijndrecht"Andere rassen met dezelfde kg-opbrengst en inwendige kwaliteit zijn er nog niet. Wanneer u dus op een ander ras overgaat, moet u zeker wel meer risi co's aanvaarden. Dit geldt vooral voor de kwaliteit. ALS U PLANNEN HEBT om a.s. zomer te bouwen of te verbouwen, zorg dan dat alles op tijd startklaar is. Zorg tijdig voor de bouwvergunning als u die nodig hebt; want dat kan weieens lang duren. Ga ook eens bij kollega's kijken hoe die hebben gebouwd. Ook de bouw wereld is in ontwikkeling. Kijk maar naar de vele soor ten en kwaliteiten isolatiemateriaal dat in de handel is. HET KOELT WEL AF zonder te blazen, een uitdruk king die door de ouderen nog weieens wordt gebruikt. Grote verschillen tussen inkomens bestaan er dit jaar. Bij hoge inkomens bestaat er vanzelfsprekend de nei ging om meer te kopen, soms ook wel wanneer de zin er van ontbreekt. Daarom doe geen gekke dingen, want het zal ook weer weieens veranderen. We moeten weer maar afwachten hoe volgend jaar de aardappel, en uienprij- zen zullen zijn. VEEHOUDERIJ DE OVERGANG van weide naar de stal is zowel voor melkvee als jongvee een geweldige overgang. Nog erger is het a's de veehouder niet voldoende ventileert en de stal bedompt en vochtig is. Zorg voor een goede lucht verversing. De temperatuur is voor het vee eerder te 'loog dan te laag. EEN JUISTE AFDEKKING VAN KUILVOER is een noodzaak voor het behoud van de kwaliteit. Als er slo ten in de buurt zijn, wees dan extra attent op de aan wezigheid van ratten. Zodra er vreterij is te zien, is het dikwijls reeds te laat. Haal tijdig rattengif (gratis) bij uw gemeente en zorg dat de dure kostgangers verdwijnen voordat ze schade doen. HET VERGADERSEIZOEN is alweer begonnen. Mis schien hebt u niet altijd tijd om uw kennis te verrijken. Bedenk echter dat de veehouder een ekonomische onder neming heeft waar een inkomen uit verdiend moet wor den. Wanneer het oók maar enigszins mogelijk is, zult u toch tijd vrij moeten maken om eens te gaan luisteren naar inleidingen en uitwisseling van gedachten met uw kollega's.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 29