CDeer de> <*Drouw M, Jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen AKTIVITEITEN AGENDA Toneeluitvoeringen in januari: Diversen Themaweekend voor jonge agrariërs uit Zuid-West Nederland. Stand van zaken: HET NOK ONDERZOEK Een nieuw recept, koop nu vast in Zeg Marie 't haakje zit aan de binnenkant Werk - en - de - mens 11 dec.: Zaalvoetbaltoernooi te Sprang - Capelle in sporthal Zidewinde, Julianalaan te Sprang om 9.30 uur (tot plm. 16.00 uur). 14 dec.: RAK de Bevelanden - Thema -avond over Bo demvruchtbaarheid. Spreker: dhr. Kodde. Om 20.00 uur in de Caisson. 16 dec.: afd. Goed/Nrd. Beveland - 20.00 uur in de Caisson lezing dia's) over Orchideeën. Spreker is dhr. Naezer (leraar R.M.L.S. te Goes en professioneel liefhebber amateur - kweker). 16 dec.: RAK Tholen/ W. Brabant - een vergadering.)lezing over het verschijnsel Coöperatie, n.a.v. de nota "Samen staan we sterk" van de Boerengroep uit Wage- ningen. Gespreksleider is: Arno Franke. Om 20.00 uur in "Het Cromwiel" te Steenbergen. 17 dcc.: afd. 's Heer Abtskerke "Belgische avond", 'n Ontspanningsavond tussen Sint en Kerst. Spelletjes, muziek, dansen, gezelligheid, frites eten. Om 20.00 uur in "Irene". 11 dec.: afd. THolen. Start kursus Leren bewe gen. Om 19.00 uur in gebouw "Ons Bergen". Goudenbloem- straat 17. Bergen op Zoom. Opgave Marinus Geuze. 01662-465. 21 dec.: PAK Zeeland/Brabant. Agrarische studiedag. Thema: Zijn boeren eikaars konkurrenten? Om 13.30 uur in de Caisson te Biezelinge. 1S JAN. NOTEER!- ZESKAMP in de Veilinghal te Bergen op Zoom. Er kunnen 13 teams 13 afd.) meedoen. Elk team is: 7 spelers 1 captain. Ook dit jaar probeert de sport- kommissie weer originele spelen te verzinnen. Je kunt je nu alvast opgeven bij je afdelingssekreta- ris. 15 jan.: West Z.V1. met "Babysit". 21 jan.: Oost Z. VI. met "Zo'n heerlijk huisje buiten". 22 jan.: Schouwen met "Kontakt met Kootje". 21 jan.: Zevenbergen met "Commissaris Manus vertelt" 28 jan.: Fijnaart met "Polly Perkins". 29 jan.: Bladel met "De Surprise". Rektifikatie 1: De 3 CJO-kursus gespreksvoeren is vanaf 1 december van start, met 20 deelnemers (en niet 28 leden). Rek tifikatie 2: afdeling Fijnaart: LET OP! Een poosje geleden hebben de 100 leden van afd. Fijnaart een gele konvokatie gekregen met daarop een aanbieding van een 5-tal kursussen. Het is echter een aanbieding van keuze mogelijkheden, d.w.z. slechts één kursus kan gegeven worden en wel die kursus, die de meeste aanmeldingen heeft. Leden, maak dus een keuze, geef die door aan het bestuur en dan kan er in januari of februari gestart worden met één van de vijf kursussen. UITWISSELING!! Jong Gelre (PJG-Gelderland) afd. Win terswijk wil graag uitwisselen met een P.J.Z. afdeling in maart/april, plm. 20 personen. Kontaktpersoon: Bernard van Eerden, Corle 47, Winterswijk, 05430-3467. Plaats: Van Eeghenhuis te Aardenburg (Z.V1.). Tijdstip: vrij dagavond 14 januari 19.30 t/m. zondagmiddag 16 januari 14.00 uur. Kosten: leden C.P.J., K.P.J. en P.J.Z. e.a. plattelandsjon geren organisaties 25,-. Niet leden 52,50. Aantal: maxi maal 25 personen kunnen aan dit weekend deelnemen. Geef je dus snel op. Begeleiding: Dick Eveleens. THEMA: INKOMENSBELEID IN DE LANDBOUW hoe komen inkomens tot stand hoe is dat in de landbouw t.o.v. de rest van de samenleving hoe sta jij tegenover een minimuminkomensgarantie voor zelfstandigen Materiaal: Rotonde nr. 1 - sept. 1976 INKOMENSGARAN TIE? Programma Vrijdagavond: uitgebreide kennismaking en een discussie óver de knelpunten in het landbouwbeleid. Vervolgens gezellig sa men zijn. Zaterdagmorgen: in spelvorm verkennen we de verschillende kanten van het thema. Middag: bespreken van voor en tegen argumenten in kleine groepjes. Avond: in een grote groep pro beren we tot konklusies te komen en bespreken we wat we hiermee gaan doen. Zondagmorgen: behandelen we ditzelfde onderwerp in onze agrarische gespreksgroepen. Hoe functioneert het agrarisch werk in onze regio. Wat kunnen we doen om dit te verbeteren. Nabespreking van het gehele weekend. Na de warme maaltijd gaan we naar huis. Meenemen: 2 lakens 4- sloop, toiletartikelen, muziekcassettes! Gebruik slaapzak niet toegestaan. Echtgenoten en/of vriendin nen zijn natuurlijk ook welkom. Jonge boeren uit Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Zeeland: kom een weekendje bij-praten en ervaringen uitwisselen in Aardenburg! 't NOK onderzoek: Op provinciaal (midden) nivo zijn we bijna klaar met het invullen en bespreken van de enquête "werk map" genoemd). Dit invullen gebeurt door: het dagelijks be stuur en een NOK-onderzoeker. Dit invullen ging moeizaam, want 1. De PJZ zit vol angst en wantrouwen omdat niemand weet wat er met de resultaten gebeurt. 2. We weten allemaal donders goed dat er bezuinigd moet wor den bij CRM. 3. Daarom wil de PJZ zo gunstig mogelijk naar voren komen. 4. Dit is echter soms niet mogelijk omdat de enquête formulie ren niet geschikt zijn. (We kunnen ze niet ingevuld krijgen zoals we willen). 5. Ook dreigt soms het specifieke van onze organisatie uit de boot te vallen. 6. De NOK zelf is erg subjectief (onderzoeksburo??) en heeft zelf een uitgesproken mening over het vrijwilligerswerk, wat weer te merken is in de manier van invullen en de strijd die er is om dit of dat in zus of zo hokje te plaatsen. 7. Als we er toch in slagen ae enquête formulieren naar ONS inzicht in te vullen, dan nog moeten we maar afwachten of die gegevens zo worden meegenomen in het uiteindelijk rapport over de drie landelijke plattelandsjongeren organisaties. 8. Het NOK zegt zelfs dat zij uit eindelijk verantwoordelijk is voor de konklusies, resultaten, inter pretaties van het eind-rapport. Soms denkt het db. dan wel eens, wat willen we dan nog eigenlijk. Echter, er zijn ook positieve pun ten: a) De 4 PJZ afdelingen, die na 14 december geënqueteerd worden, krijgen het gelukkig niet moei lijk: Een tamelijk simpele enque- te die al een eind is voorbewerkt (Dit komt doordat gegevens van het provinciale onderzoek er al in verwerkt zijn). b) Op provinciaal en landelijk nivo lukt het ons nog steeds om. in overlegsituatie, de NOK bij te sturen en bepaalde dingen gedaan te krijgen. Volgens mij heeft de NOK al veel water in de wijn moeten doen. en zo hoort het oqk. Jammer dat ze op enkele principiële punten niet om te turnen zijn, maar we blijven doorvechten en dit vechten zal bok resultaat hebben. Uiteindelijk kunnen wij zelf het beste uitmaken wie we zijn en wat voor zinnig werk we doen en waar er verbeterd moet worden en we zullen dat het NOK goed onder de neus wrijven. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen. Kampeerlandpolder 3. Wissekerke. tel. 01J07-610. Vrijdag 24 december verschijnt het kerstnummer van het ZLM-blad. Daarin vindt U ook twee pagina's Voor de Vrouw. Mevrouw Van den Hoek, lid van de perscommissie, heeft voor U een heerlijk recept voor een kerstsneeuwtaart uit Betty Crockers Cookbook gehaald. Wij geven U daarom nu vast op wat U daarvoor in huis moet hebben: zelfrijzend bakmeel, suiker, zout, margarine, melk, vanille(-suiker), eieren, maisolie, amandelessence, wit papier, groen geraspte kokos of een ander groen strooisel, choc, vlokken (of -strooisel), rode wijngomballen doorzichtige snoepvormpjes in rood, groen, geel) en minikaarshoudertjes kaarsjes. "Bedankt Emmv voor je fijne boek" dit schreef een van de be zoeksters aan de algemene vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zomaar spontaan neer op een school bord in een zaaltje van het Jaarbeurs Congrescentrum te Ut recht. Het boek kon je daar kopen en daar werd dan ook grif gebruik van gemaakt. De titel van het boek van deze N.C.R./Handelsblad redaktrice wordt in haar voorwoord duide lijk. De bevrijding van de dwang typisch vrouwelijk en typisch mannelijk te leven kan alleen gebeuren als je erzelf naar verlangt. Er is wel durf voor nodig want het haakje zit aan de binnenkant zo stelt zij. Het boek bevat 35 reeds eerder geplaatste artikelen in N.C.R./Handelsblad tussen 1974 en de herfst 1976. Centraal staat de emancipatie en de gevolgen voor ieder die daarbij bet rokken is. Een waardevol bezit dit boek een uitgave van Koovker Weten schappelijke Uitgeverij b.v. te Rotterdam. afscheid, verkiezing bestuursleden en een inleiding plus discussie over Werk-en-de-mens Milly Vroon, konsulente samenlevingsopbouw, vertelde dat niets in onze bond toevallig gebeurt, of omdat het zo leuk is, maar met een bedoeling. Een spinneweb valt uit elkaar wanneer de verbindingsdraadjes breken, zei mevrouw Vroon. In lande lijke studiedagen vragen wij ons af: waar staan we voor, wat willen wij? Wat onderscheidt ons van andere vrouwenorganisa ties? Wat is werk, wat betekent wegvallen van werk? De kom missie Vrouw houdt zich bezig met: wat is op dit moment van belang voor onze bond, uit welke opvattingen denken en han delen onze leden? evrouw R.T. Terpstra-Wiersma presidente vroeg zich in haar openingsrede af waarom ieder jaar weer ruim 1000 leden naar deze vergadering komen. Is het programma belangrijk of het gevoel van samen één zijn in de bond, misschien ook het ontmoeten van vele bekenden? Zij stipte enkele dingen aan die ons bezig houden: de slechte ekonomische vooruitzichten, de benarde omstandigheden van vele agrarische leden tengevolge van de droge zomer, de jeugdwerkloosheid, het alkohol- en drugsmisbruik. Het veranderde subsidiebeleid heeft veroor zaakt dat er intensief wordt samengewerkt met provinciale be sturen. Vooral de kaderdagen getuigen van deze samenwerking, aldus mevrouw Terpstra. Met weemoed herdacht zij mevrouw Evers-Dijkhuizen, "één van de allergrootsten." Algemeen sekretaresse mevrouw G. Idenburg-Meertens zette uiteen dat de bond bij veel werk betrokken is. Er zijn 701 afdelingen met meer dan 72.000 leden. Mevrouw N. Köster-Constandse, redaktrice van De Platte landsvrouw, verbaasde zich over de hoeveelheid onderwerpen die in elf nummers aan bod komen, hoeveel inlichting en voor lichting over alles wat er in de maatschappij omgaat, maar weinig over recepten en breipatronen. En lid heeft eens opge merkt: "wanneer we moe zijn vluchten we in een schijnwereld met een damesblad, maar met De Plattelandsvrouw blijven we met beide benen op de grond. "En dit is iets gezonds om in de komende jaren naar te streven. Erelid Mevr. Elema ontvangt album. Bestuursverkiezing: Herkozen: mevrouw A.F.H. Lourens-Schagen, nieuwe leden: de dames L.C. de Groot-Keyser, A. Govers-Koomen en C.W. Hoogland- van Lunteren. Plv. hoofdbestuursleden: M.E. Scholten-Meyer, S.O. van Drooge-Stoffel, D. Bas-Koomen. Erelid: mevrouw D. Elema-Bakker (75) werd benoemd tot ere lid van de Bond, het vierde. Scheidende bestuursleden: T.E. Waalkens-Sijtsma Poll (adv. lid), H.M. van Iterson (die 20 jaar de penningen beheerde). R.T. Terpstra-Wiersma, A.D. 't Hart-Waiboer, G. Bravenboer-Bee- kenkamp. Plv. hoofdbestuursleden: C.A. Waiboer-van Dijke, H. Nijhof-Barelds, C.Th. Baronesse Van Verschuer- van Smi- nia. Zei mevrouw Terpstra in haar afscheidsrede: "Ik ben rijk aan de bond geworden zonder eraan te verdienen." Mevrouw A.W. Schat-Mokkelenkate en mevrouw W. van Giesen-Dekker werden gekozen als lid, resp. plv. lid van de kaskommissie 1977. NCR-Handelsblad medewerkster Emmy van Overeem hield een inleiding over Werk-en-de-mens, het thema voor deze winter van de bond. Zij zei onder andere: Het is voor de mens noodzakelijk dat je je een onderdeel voelt van de hele grote mensenmaatschappij. We leven in een snel veranderende wereld waarin ook de vrouw zich zal moeten afvragen: wat doe ik met mijn leven - als huisvrouw hebben we geen status, maar ontlenen die aan de status van onze echtgenoot. Wanneer de man werkloos wordt, niet meer meetelt, slaat dit terug op de vrouw. Is dan betaald werk alleen belangrijk? Wat maakt de mens tot mens? Spreekster toont aan welke waarde (teken waarde) een zwakzinnige heeft; een oorlogsslachtoffer heeft ook be-teken-is voor ons. Zou de maatschappij de mens geen geld toe moeten kennen op grond van hun geschiktheid tot het zijn van een teken, dan op grond van ongeschiktheid tot verrichten van arbeid. Onze opvatting over werk moet veranderen. Als vrouwen kunnen wij bij uitstek daaraan mee werken. Wij moe ten meedenken, meepraten, mee aktie voeren, thuis, in de wijk, in de gemeenteraad, om oude opvattingen over werk te veran deren. Leren onbetaalde arbeid te waarderen, alleen dan zal psychisch werk belangrijk worden gevonden. Niet wachten tot dat veranderingen van buiten af komen opdagen. Een mens is meer dan zijn betaalde arbeid. Mevrouw van Overeem eindigde haar boeiende relaas met de gewetensvraag die we ons zelf vandaag moeten stellen: waarom doen we dan net alsof een mens zonder betaalde baan minder waard is? Opmerkingen van de forumleden: Mevr. N. Rempt-Halmmans de Jongh (ekonoom) en voorzitster van de Nederlandse Vrouwenraad had als stelling "De waarde van de mens wordt nog teveel in geld uitgedrukt." Zij maakte onderscheid in betaald en onbetaald werk. Het betaalde werk verschaft een werkelijk inkomen dat in geld wordt uitgedrukt. Het onbetaalde werk zoals het bondswerk geeft een psychisch inkomen dat voldoening verschaft. "De bofferds", zo zei ze. "krijgen twee inkomens, maar sommigen krijgen geen van bei de," hiermee doelend op huisvrouwen en werklozen. Mevr. B.J.P. Kooy ter Haar (psychologe) zei dat leven om te werken of werken om te leven een schijntegenstelling is. Ze was blij met de op gang zijnde mentaliteitsverandering in de maatschappij. "Werken is zin vinden in je eigen bestaan."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23