8V zuidelijke landbouw maatschappij OPENINGSREDE VOORZITTER IR. D. LUTEIJN VRIJDAG IQ DECEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3360 land- en tuinbouwblad z.l.m De leden van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij hebben maandag j.l. afscheid genomen van haar voorzitter ir David Luteijn. Tevens werd op die dag de algemene vergadering gehouden. Na afloop van deze vergadering kon men van de heer en mevrouw Luteijn persoonlijk afscheid nemen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Ofschoon velen het toch min of meer voor een symbolisch afscheid vonden, want het echtpaar Luteijn blijft in Zeeland wonen. Bovendien zal ir David Luteijn als K.N.L.C.-voorzitter nog vaak genoeg van zich doen spreken. Twee jaren lang leidde hij de Z.L.M. door te natte en te droge tijden, maar naar veler mening heeft hij het goed gedaan. GEHOUDEN OP DE ALGEMENE VERGADERING DER Z.L.M. OP MAANDAG 6 DECEMBER IN „DE PRINS VAN ORANJE" TE GOES WELKOMSTWOORD ALGEMENE VERGADERING De voorzitter zegt „Het doet mij genoegen u in zo'n grote getale hier te mogen begroeten. Gezien het van middag te behandelen onderwerp „De zoetwatervoorzie ning in Z.W.-Nederland", heeft het Bestuur gemeend een grote kring belangstellenden in de gelegenheid te stel len deze vergadering bij te wonen. Ik ben verheugd dat velen hieraan gehoor hebben gegeven. Een bijzonder welkom aan de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Dr. C. Boertien. Vorige maal voor eerst op Brabantse bodem, nu op uw eigen grondgebied in de vertrouwde Goese omgeving. Uw aanwezigheid is een bevestiging van onze goede kontakten. v Voorts mijnheer Brugman, ook u een welkom als ver tegenwoordiger van het College van G.S. van Noord- Brabant. Vooral het afgelopen jaar zijn we veel in ge legenheid geweest om als Z.L.M.-bestuur een aantal za ken met u te bespreken. Hopelijk wordt dit voortgezet. U zult wellicht grote belangstelling voor ons hoofdon derwerp hebben, gezien ook de belangen van Noord- Brabant op dit gebied. Vergadering, eigenlijk moest ik als vertegenwoordiger van G.S. begroeten de heer Schlingemann. Ik doe dat niet. Maar ik maak van de gelegenheid gebruik om de heer Schlingemann geluk te wensen met de zeer eer volle benoeming dit najaar tot president van de Confe deration Europeenne de l'agriculture, de overkoepelende Europese Landbouworganisatie. Ook als Z.L.M. zijn wij er trots op dat u juist voor de komende 4 jaar voor deze funktie gekozen bent. Burgemeester Huber, uw aanwezigheid op onze ver gadering is zo vanzelfsprekend wanneer we in Goes vergaderen, dat ik het bij een kort welkom zou kunnen laten. Toch vanmiddag kan ik U niet alleen als Burge meester van Goes, maar tevens als voorzitter Ver. Ned. Gemeenten, afd. Zeeland, welkom heten. En verder een hartelijk welkom aan alle burgemeesters en wethouders uit de Zeeuwse en Brabantse gemeen tes die aan onze uitnodiging gehoor hebben gegeven. Ik ben verheugd zovelen te mogen begroeten, aldus ir D. Luteijn in zijn welkomstwoord. Voorts een bijzonder welkom aan de inleider van van daag Prof. v. d. Berg. Wij zijn u zeer dankbaar dat u zich ondanks uw drukke werkzaamheden bereid ver klaard hebt om voor ons het onderwerp „Zoetwater voorziening" in te leiden. Ik heb de indruk overigens, dat deze omgeving u niet vreemd is. Welkom ook aan de overige forumleden, de heer v. d. Burgh en de heer Parma. Helaas moest door bijzondere omstandigheden de heer Geluk op het laatste moment In dit No.: Uit de Praktijk pag. 5/6 Afscheid Ir. David Luteijn pag. 8 Zoetwatervoorziening in Zuid-West Nederland pag. 9 ■fc Capaciteitsvergroting machines pag. 11 -fc Het veredelingsbedrijf van Cebeco-Handelsraad pag. 12/13 Zit er toekomst in de teelt van veldbonen pag. 12/13 Produktiviteitsverbete- ring blijft nodig pag. 15 Mechanisatie Nieuws pag. 16 Voor de Vrouw pag. 23 van deelname in het forum afzien. De heer Geluk ken nende zult u beseffen hoezeer hem dat spijt. Voorts spreekt de voorzitter ook een woord van wel kom tot de ere-voorzitter en ere-leden, leden van ver- dienst, Alg. sekretaris K.N.L.C. Vertegenwoordigers van andere maatschappijen van landbouw, H.I.D.'s voor de bedrijfsontwikkeling en landinrichting. Vertegenwoordigers van C.B.T.B., N.C.B. en Land bouwschap. Plattelandsvrouwen, Plattelandsjongeren, Kamer van Koophandel en vertegenwoordigers van diverse water schappen; coöperatieve en particuliere instellingen van handel en industrie. UET Landbouw Economisch Instituut gaf enige weken terug met het publiceren van de „prognose van bedrijfsresultaten op akkèrbouw- en rundveehouderijbe drijven in 1976/77" een eerste cijfermatige indikatie hoe we als Nederlandse landbouw dit jaar geboerd hebben. Het gaat hierbij om de prognose van de gemiddelde be drijfsresultaten van een aantal groepen van bedrijven bin nen enige regio's. Gemiddelden die in dit bijzondere boerenjaar overigens voor de individuele bedrijfsgenoot lang niet altijd maatgevend zijn. Immers de verschillen zijn jaar van sektor tot sektor, van streek tot streek en ook van bedrijf tot bedrijf nog nooit zo groot geweest. Eens te meer hebben we dit jaar kunnen ervaren hoe zeer de extra risicofaktor „weer" van invloed op de bedrijfsresultaten in de land- en tuinbouw kan zijn. Een invloed die dit jaar in het algemeen positief voor de akkerbouw is geweest, maar sterk negatief vcor met name de rundveehouderij en zo te zien ook voor zeer veel fruitteeltbedrijven. De L.E.I.-prognoses geven de verschillen duidelijk weer. Toch zijn enige kanttekeningen bij deze cijfers wel op zijn plaats. Zo geldt dat voor alle groepen van be drijven is uitgegaan van pacht. Ik ben van mening dat het L.E.I. duidelijker in de cijfers tot uitdrukking moet brengen dat op eigendomsbasis (en meer dan de helft van de grond is eigendom) de grondkosten gemiddeld zo'n 600 gld/ha hoger liggen. UOOR de Zuid-Westelijke akkerbouw moet ik voorts konstateren dat de verdeling in grotere bedrijven boven 24 ha (gemiddeld 48 ha) en kleine bedrijven be neden 24 ha (gemiddeld 19 ha) erg onbevredigend werkt. Een splitsing van de groep grotere bedrijven in 2 delen, bijvoorbeeld van 24-^-40 ha en boven 40 ha zou een beeld geven waarin zich heel wat meer bedrijfsgenoten zouden kunnen vinden. Voorts is natuurlijk bijzonder duidelijk dat vooral de gunstige opbrengstprijzen voor de vrije produkten aard appelen en uien de bedrijfsresultaten zeer positief heb ben beïnvloed. Al vraag ik mij wel af of een gemiddelde aardappelprijs van 50 ct/kg, gerekend over het hele sei zoen, niet aan de hoge kant is. Terecht heeft tenslotte het L.E.I. voor de akkerbouw aangegeven hoe de inkomensontwikkeling zou zijn ver lopen indien wordt uitgegaan van genormaliseerde op brengstprijzen voor de vrije produkten Dan blijkt dat er bij de huidige kg-opbrengsten nauwelijks een half arbei dersinkomen overblijft. De prijsvorming van de gegaran deerde produkten zal dan ook onze volle aandacht moe ten blijven hebben, willen de inkomens in de akkerbouw zich ook in de komende jaren gunstig blijven ontwikke len. Al met al heeft 1976 gelukkig weer heel wat akker- bouwbedrijven wat extra lucht gegeven om met een ver sterkt produktie-apparaat de toekomst tegemoet te gaan. (Zie verder pagina 7)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1