Ibz* zuidelijke landbouw maatschappij HOOFDBESTUUR DER VERGADERDE z.l.m VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3359 land- en tuinbouwblad Vrijuit met de caravan! Hoewel de praktijk niet zo romantisch zal zijn als op dit plaatje wordt ge suggereerd, toch blijkt uit de verkoopcijfers nog steeds een toenemende belangstelling voor het caravange- beuren. Van zaterdag 11 tot en met zondag 19 december a.s. wordt in de RAI te Amsterdam weer de inter nationale caravantentoonstelling gehouden, waarvoor weer grote belangstelling wordt verwacht. Daar het nummer van 10 december vooral gericht is op hetgeen in de Algemene Vergadering van de ZLM op 6 de cember zal zijn behandeld, nu reeds op pag. 12 en 13 enkele bijzonderheden over deze expositie. yiJDENS de hoofdbestuursvergadering der Z.L.M., die j.l. maandag 29 november te Bergen op Zoom werd gehouden ging de voorzitter ir David Luteijn in op de gepubliceerde L.E.I.-cijfers, die een voorlopig over zicht moeten geven van de financiële verwachtingen in de landbouw van het afgelopen jaar. Deze cijfers beves tigen dat in het algemeen van een redelijk goed akker bouwjaar kan worden gesproken, mits het huidige gun stige prijsverloop van de vrije produkten zich zal voort zetten. Maar dit geldt dan alleen maar voor de akkerbouw, want de verwachtingen voor de veehouderij die zijn uit gesproken slecht. Het inkomen op veel van die veehou derijbedrijven is dermate laag, dat beslist in dit stadium niet gepraat kan worden over een eventuele heffing op afgeleverde melk. Het ziet er naar uit dat in februari misschien een be sluit zal vallen over heffingen en steunmaatregelen in de zuivel. Maar de standpunten dienaangaande liggen ver uiteen. Met het huidige inkomensniveau in de veehou derij kan r zelfs niet over een heffing gedacht worden. JJAAR ook bij de gunstige resultaten zoals die uit LEI-cijfers voor de akkerbouw naar voren komen, wilde de heer Luteijn enkele kritische kanttekeningen plaatsen. „We moeten ons niet blind staren op die ge publiceerde cijfers, want in feite geven ze een verte- In dit No.: Voorlopig overzicht goedgekeurd pootgoed- areaal pag. 6 Definitieve cijfers oogstraming 1976 pag. 7 ■fc Loofreduktie in uien door stoombehandeling pag. 8 Jfr Bijdrage voor mest- opslag pag. 9 De maand december op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf pag. 10/11 De Caravan R.A.I. pag. 12/13 Nieuwe aardgas- kontrakten pag. 18 Tuinbouwklanken pag. 19 kend beeld". De prijzen voor de vrije produkten die overigens zeer bevredigend zijn, kunnen we echter geen normale prijzen noemen. Niemand zal de prijzen van enkele jaren geleden zijn vergeten. In dit verband noemde de voorzitter het dan ook reëel dat naast de cijfers van dit jaar, ook de uitkomsten zijn geplaatst zo als die geweest zouden zijn wanneer we met gemiddel de prijzen te maken zouden hebben gehad. In zo'n geval zou het gemiddelde LEI-inkomen zeker vijfmaal zo laag hebben gelegen. Daarom mogen we rustig stellen, al dus ir. Luteijn, dat het met de landbouw struktureel nog steeds slecht gaat. Daaróm moeten we ons geen zand in de ogen laten strooien, en straks wanneer de prijs vaststelling van de gegarandeerde produkten in Brussel weer aan de orde komt de ontwikkelingen daaromtrent nauwlettend volgen. ijJE heer Luteijn was van mening dat hier in het Zuid- Westen zich maar weinig akkerbouwers terug zul len kunnen vinden in de gepubliceerde LEI-cijfers. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in het SpX- dat de gemid delde bedrijfsgrootte die door het LEI wordt gehanteerd niet of nauwelijks van toepassing is op de bedrijfsgrootte zoals die hier in het Zuid-Westen bestaat. Het LEI heeft tussen het gemiddelde bedrijf van 24 ha en het gemid delde bedrijf van 48 ha geen tussenbedrijf. Het zijn juist bedrijven tussen 24 en 48 ha die voornamelijk in ons gebied worden gevonden. Een tussen-maatbedrijf van bijvoorbeeld 35 ha zou voor het Zuid-Westen een beter herkenningsbeeld geven. Zeker voor de individuele on dernemer. Uiteraard zou zo'n extra groep bedrijven kos tenverhogend werken voor het LEI. t 70ALS overal, zei de heer Luteijn, zijn ook de kosten in do landbouw weer gestegen. Er is berekend dat dit zowel voor de veehouderij als voor de akkerbouw bedrijven ongeveer tien procent bedraagt. Daarbij is dan natuurlijk niet de extra kostenstijging berekend die voor al op de veehouderrij-bedrijven door de droogte is onL staan. Het gaat bij deze tien procent om de normale kostenstijging. Wanneer we in de nabije toekomst over de prijsvaststelling in Brussel zullen gaan praten, dan zal deze kostenstijging toch zeker in de nieuwe prijzen moeten worden ingekalkuleerd en geheel gekompenseerd moeten worden. Tot slot ging d heer Luteijn nog in op de benoeming van ir Vredeling, thans nog minister van Defensie, bij de Europese Kommissie. Hij zei verheugd te zijn dat er in ieder geval weer een landbouwkundige voor Nederland in Brussel blijft. Hierdoor zijn de kans'en voor Nederland om de post van landbouwcommissaris te bezetten nog steeds reël. Èn als dit zo zou zijn, met ir Vre.deling op die post, dan zou ik dat een gelukkige ontwikkeling vin den, aldus ir. Luteijn. AKKERBOUW AOK in de maand november hebben de werkzaamhe- den op de akkerbouwbedrijven een vlot verloop gehad, konstateerde de heer A. J. G. Doeleman in zijn maandelijks akkerbouwoverzicht. De suikerbietenoogst is bijna geheel achter de rug, terwijl het ploegwerk voor de tijd van het jaar al zeer ver gevorderd is. De opbreng sten van de suikerbieten vallen niet tegen, maar het sui kergehalte is bij de meesten zeer teleurstellend. Het ziet er naar uit dat de suikerfabrieken in het Zuid-Westen tot aan de Kerstdagen zullen moeten doordraaien om alle -bieten te verwerken. De prijzen van de aardappelen blij- van op een gunstig niveau. Wel staat de markt enigszins onder druk door het aanbod van partijen aardappels waarin ,,glas" voorkomt. Deze partijen vragen bij de ver werking nogal wat extra zorg. De importheffing naar der de landen is nu tot maart opgeschort. De tarwe die uitgezaaid is staat er op het ogenblik goed bij. Het areaal zal niet veel verschillen met het vo rige jaar. Er is wel wat minder zaaizaad gebruikt. Maar proeven hebben uitgewezen dat dunner zaaien geen in vloed heeft op de opbrengst wanneer zoals dit jaar de omstandigheden gunstig zijn. Het ziet er naar uit dat men daar in de praktijk rekening mee heeft gehouden Wat de kwaliteitsverbetering van de tarwe betreft lijkt het er op alsof men daar alleen in Groningen maar aandacht voor heeft. Het tegendeel is waar. Reeds in 1974 werd via di verse maatregelen veel aandacht aan dit onderwerp be steed. In dat jaar waren de opbrengsten van de tarwe bijzonder laag door roest en afrijpingsziekten. We zijn hier in het Zuid-Westen toen gestart met een stikstof- onderzoek van de bodem, gedeelde stikstofgiften en be scherming tegen roest en afrijpingsziekten. Dit zijn de zelfde maatregelen die nu ook in Groningen worden ge troffen, ter verbetering van de kwaliteit van de baktarwe. Overigens is het gewenst dat deze teeltmaatregelen een vervolg hebben, en dat er verder wordt gegaan met het onderzoek op verbetering van de bakkwalitelt. Het jaar is nu bijna ten einde, een terugblik past. We kunnen in de akkerbouw overwegend tevreden zijn over de resultaten. Overal kunnen we zien dat de mechanisa tie wordt aangepast. Dit komt vooral tot uiting in kapaci- (Zie verder paf. 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1