Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen Wageningen PUBLI KATIES Irvi/AG KORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen te bestellen door overmaking op giro 35.14.77.1 PUBLIKATIE 57 WERKTUIGKEUZE EN ORGANISATIE BIJ DE BIETENOOGST F. J. EDENS - Prijs 7,50. De bietenoogst wordt in ons land gekenmerkt door een grote variatie in systemen, die ten opzichte van elkaar ver schillen vertonen in methode, dagprestatie, arbeidsbehoefte en exploitatiekosten. Om de keuze van de boer voor een hem passend systeem en de advisering daarbij door de voorlichting te ondersteu nen, zijn in deze publikatie veertien oogstsystemen met elkaar vergeleken. Bovendien is de invloed nagegaan van variaties in bepaalde faktoren op de rooi- eii transportkapa- citeit, zoals opbrengst, werksnelheid, wageninhoud. Verder zijn naast de invloed van de seizoenlengte de mogelijke toe komstige veranderingen in prijzen en lonen onderzocht op hun effekt op de totale kosten. Bij het systeem van rooien met naastrijdende wagen en het wisselen bij volle wagens, heeft vergroting van de wageninhoud door het volledig kunnen benutten hiervan soms meer effekt dan bij het systeem van rooien met verzamelbak. Hierdoor kan bij ge lijke wageninhoud vaak een grotere afstand worden over brugd of met een geringer aantal tussenlijders worden vol staan. Vergroting van de werkganglengte heeft, door besparing op de draaitijd per ha, een daling van de zuivere werktijd per ha tot gevolg. Dit effekt neemt echter bij grote werk- ganglengtes snel af» en heeft, boven 300 m, vrijwel geen in vloed meer* Een vergroting van de werkganglengte kan tot een toe name van de transported op het perceel leiden. In dat geval daalt de kritische afstand. Dit verschijnsel treedt1 niet op bij uitsluitend op de voorste wendakker lossen van de ver zamelbak. Bij de rooier, uitgerust met verzamelbak, heeft de ver houding tussen de vuilingsgraad van de verzamelbak en die van de wagen een belangrijke invloed op de kritische af stand. Hierdoor kunnen zich, in een soms vrij nauw be grensd trajekt, sterke wijzigingen in de kritische afstand voordoen. Bij het systeem van rooien in de naastrijdende wagen komen, door het altijd optimaal beladen zijn van de wagen, deze schommelingen niet voor. Verhoging van de werksnelheid leidt tot een daling van de zuivere werktijd per ha voor het rooien. Ook da kritische afstand daalt hier door. De invloed1 is het grootst bij verhoging van de werk snelheid tot 5 km/h, daarna wordt het effekt belangrijk min der. Een lagere zuivere werktijd per ha heeft tevens, via de AKKERBOUW DE TIJD VAN VERGADEREN breekt weer aan. Iedere vereniging voelt zich verplicht enkele keren een verga dering te beleggen, nodig of niet-nodig. Soms duren ze nog eindeloos lang ookJa, een goede voorzitter is veel waard. Uit de vele vergaderingen zult u een keus moe ten maken. U moet zo maar denken, je neemt er altijd wat van mee! ALLES MOET ONDERHOUDEN worden, anders wordt het een grote troep. Bekijk de boerenerven maar eens, wat is het verschil groot. U krijgt nu de tijd om orde op zaken te stellen. De werktuigen schoon maken en indien mogelijk onder dak, uitgesorteerde aardappel- grond op een lage plek of in een een te dempen sloot brengen enz. Ook uw erfbeplanting moet ieder jaar een snoeibeurt hebben. PUBLIKATIE 56. INZAAITECHNIEKEN BIJ GRASLANDVERBETERING Ing. J. J. KLOOSTER - Prijs 5,—. De; veebezetting per ha is de laatste jaren op de veehou derijbedrijven sterk toegenomen. Tevens is in een aantal streken een verdere specialisatie opgetreden naar een meer geprononceerde akkerbouw of veehouderij. Deze ontwikke lingen hebben de behoefte aan een 'grote en regelmatige grasproduktie doen toenemen, ook op gronden, die voor ak kerbouw geschikt zijn. Het gebruik van het grasland is door dit alles toegespitst; men zal dan ook zorgvuldiger te werk moeten gaan. Maai en beweidingsschama's dienen zo veel mogelijk te worden opgevolgd, de grasmat moet in goede conditie blijven en het berijden onder ongunstige terreinomstandigheden dient te PUBLIKATIE 58 TECHNISCHE GEBRUIKSWAARDE VAN LEESBANDEN Ing. R. S. BYL - Prijs 2,50. In de sektor verwerking van bloembollen staan het sor teren en de kontrole op afwijkingen! van het produkt in het middelpunt van de belangstelling. Een van de hulpmiddelen die hiervoor worden gebruikt zijn de leesbanden. Door de klachten, die uit de praktijk kwamen, is nagegaan in welke mate de leesbanden voldoen aan te stellen eisen en in welke mate het werk kan worden verbeterd. Dit merkenonderzoek is voor een deel in de vorm van een praktijkenquête uitge voerd bij een groot aantal gebruikers. Daardoor was het mogelijk diverse praktijkervaringen te toetsen aan eigen metingen met betrekking tot de regelmaat van dosering bij verschillende instellingen van het doseersysteem. Uit de gegevens bleek o.a. dat een elevator een gunstige invloed heeft op de regelmaat van doseren. De grootste personeels- en trekkerkosten, een gunstige invloed op de kosten per ha. Verhoging van de opbrengst doet de behoefte aan trans por tkapaci te it toenemen. Gelijkblijvende kapaciteit betekent een daling van de kritische afstand. De daling van de kriti sche afstand vertoont sterke verschillen 'bij de systemen met verzamelbak en naastrijdende wagen. De oorzaak hier van is weer de verhouding tussen de inhoud en de vullings graad van de verzamelbak en de wagen. NIET ALLEEN BUITEN, maar ook binnen moet er wel eens meer orde komen. Wij bedoelen dan in de pa pierwinkel. Het is een kwestie van bijhouden, maar het bespaart u wel urenlang zoeken zonder dat ook de vrouw des huizes er aan te pas moet komen. Voor een paar centen hebt u stofmappen en enkele ordners. Alles wat bij elkaar hoort apart, en zelf opbergen. Mooi werk op een regenachtige dag! WANNEER U EEN BOUWBOEK hebt, moet ook dat regelmatig worden bijgehouden. Alles behoeft u niet even uitvoerig op te schrijven, maar wel b.v. hoeveel heid gestrooide kunstmest, gebruikte bestrijdingsmidde len, oogstdatum en opbrengst. Alles onthouden kunt u toch niet! VAN HET WOORD „bedrijfsontwikkeling" hebt u wel eens gehoord. Voor vele bedrijven is men echter wat dat betreft, aan he eind van het latijn. Oppervlaktevergro ting is er niet meer bij, intensiever b.v. meer aardappe len en bieten, kan als regel ook niet meer. Wat blijft er over, hogere kg-opbrengsten van de gewassen! Hoe te bereiken, via de grond en verdere verzorging? Aan het weer kunnen we toch niets veranderen. worden vermeden. Is graslandverbetering desondanks nood zakelijk, dan zal de inproduktieve periode zo kort mogelijk moeten zijn. Een en ander vormde de aanleiding tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden van die inzaaitedh- nieken, die het meest bedrijfszekere resultaat bij de herin- zaai geven. In de regel kan het verbeteren van het grasland reeds be ginnen door het optimaal te gebruiken en te verzorgen, bijv. door het op tijd maaien en door een regelmatige verdeling van de toegediende voedingsstoffen. Voor een snelle verbetering kan worden gekozen uit een totale vernieuwing of uit een gedeeltelijke vernieuwing, n.i. de zogenaamde doorzaadmethode. Totale vernieuwing van de zode is mogelijk door; ploegen: met deze kerende grondbewerking wordt zowel de oude zode als het merendeel van de onkruidzaden diep in de grond gebracht. Deze bewerking geeft echter een grof zaaibed; frezen (overtop): dit is in principe een mengende grond bewerking. Door middel van een rooster is men in staat een scheiding aan te brengen tussenj de oude zode (bene den) en de fijne grond (boven). Hoewel de resultaten van het doorzaaien op langere nog niet bekend zijn, lijkt dteze methode toch perspektief te bie den op „moeilijke gronden", zoalls op zware kleigronden^ die een verweringsperiode nodig hebben alvorens ze tot een goed zaaibed zijn tg verwerken. Grasland verbetering houdt in het algemeen in, dat er risi co's moeten worden genomen. Dezozijn het grootst bij totale herinzaai. Het onderzoek heeft aangetoond dat: 1. het zaaien op een dieptg van 2 3 om en het aandrukken i kg/cm2) het meest bedrijfszekere systeem is bij; de totale herinzaai; 2. het doorzaaien op veen- en zware kleigrond perspektief biedt en voortzetting van dit onderzoek gewenst is. regelmaat werd verkregen bij de grootste amplitude en de laagste frequentie van de schok van de vooiraadbak. Uit de praktijkervaringen bleek, dat aan het onderhoud niet altijd voldoende aandacht wordt 'besteed Ditzelfde geldt voor de plaatsing en de verlichting van de machine. Ook over de uitvoering en de plaatsing van bedieningsorga nen zijn er vaak wensen tot verbetering. Dit beïnvloedt uiteraard het leesresultaat in negatieve zin. Vooral in tijden met steeds duurder wordende arbeid is dit een facet, dat aandacht behoeft. In het algemeen was men tevreden over de verleende service. VEEHOUDERIJ OF EEN KALF BIJ EN NA de geboorte in leven en gezond blijft, hangt van een aantal belangrijke kleinig heden af. Er is een nieuw vlugschrift opgesteld met een aantal punten waarop u dient te letten. Het epistel kan in de stal op een zichtbare plaats worden opgehangen. Deze vlugschriften heeft uw bedrijfsvoorlichter in voor raad. HET MESTEN VAN STIEREN geeft de meeste kans op goede resultaten wanneer u begint met kalveren van minstens 40 kg als ze een week oud zijn. In de eerste drie maanden zich stipt houden aan het opfokschema voorkomt darmstoringen. Onthoornen kan gebeuren na ca zes weken. Dit geeft later meer rust in het koppel en meer veiligheid voor de verzorger. NOG STEEDS WORDEN ER veel onrendabele uren gemaakt door rijden en verplaatsen van vee naar veraf gelegen percelen. Dikwijls zijn de wegen niet verhard en moet zelfs overpad verleend worden. Aan dit alles kunt u een einde maken door het aangaan van een vrij willige perceel-ruil met minstens drie eigenaren. Wan neer geen aanpassingswerken nodig zijn, kost u de ge hele procedure geen cent. RADIO Dinsdag 30 november a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 13.00 uur: Werkterrein van het landbouwkundig onderzoek belangrijk verbreed en verdiept-I, vraaggesprek met dr. ir. D. de Zeeuw, alg. dir. landbouwkundig onderzoek Ministe rie van Landbouw. Vrijdag 3 december a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 13.00 uur: Bedrijven konden blijven draaien dankzij de Rijks groepsregeling Zelfstandigen, vraaggesprek met ir. A. H. Crijns, H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant. Terneuzen. Vanaf 23 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Sluiskil-Oost". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Helmond. Vanaf 23 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Hoofd straat I" (t.b.v. bouw nieuwe Rabobank). Bezwaren kun nen worden ingediend bij de gemeenteraad. Klundert. Vanaf 24 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Roodevaart Zu d 1976". Zij die bezwaren hebben inge diend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigin gen, kunnen bezwaren indienen bij G. S BESTEMMINGSPLANNEN Kapelle. Vanaf 16 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Bruëlis III". Zij die bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeente raad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Te vens ligt vanaf 22 november gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „Biezelinge I", eer ste planverandering. Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen be roep instellen bij de Kroon. Westkapelle. Vanaf 16 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 3e herziening van het bestemmingsplan „Bebouwde Kom". Bezwaren kunnen wor den ingediend bij de gemeenteraad. Oss. Vanaf 18 november liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Witte Hoef le wijziging", „Joannes Zwijssenlaan-Zuid 3e wijziging'' en „Schadewijk 4e wijziging". Bezwaren kunnen worden inge diend bij de gemeenteraad. Middenschouwen. Vanaf 22 november liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Groene Wijk" en „Buitengebied". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ontwerp „Buitengebied" aan gebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oost-, West- en Middelbeers. Vanaf 22 november ligt ge durende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Oos- telbeers Zuid". Zij die bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren in dienen bij G.S. Veldhoven. Vanaf 22 november li'ggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Buiten gebied 1973, herziening V", „Oerle, herziening I" en „Oerle, herziening II". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Rucpheri. Vanaf 22 november lit gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Sportveld Schijf". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8