GRASZAADTEELT! L.E.I.-prognoses vallen hoog uit Eind van het veldwerk in zicht! Ook met MOMMERSTEEG praten. Wij bieden: GARANTIEPRIJS x kg OPBRENGST f 2500,— PER HA en de kans op meer. ALL-IN PARTICIPATJEKONTRAKTEN dus geen aftrek van zaaizaad- en scho- ningskosten; dat is duidelijk VAKKUNDIGE TEELTBEGELEIDING door: mommersteeg international aolv-XM Wat zal betaald worden bij openbare verkoping van twee bedrijven Door landruil „bedrijfsvergroting" mogelijk 0 Er zijn weerom veertien dagen verstreken, terwijl we in WEST ZEEUSCH-VLAANDEREN met de aardappel oogst nog niet verder zijn gevorderd. Het weer zit niet mee en indien er dan toch nog in de komende dagen kan worden geoogst, zal dit voor de struktuur van de grond niet best zijn. Ook de rooiverliezen kunnen in volgende jaren dan weer voor de nodige opslag zorgen. Onder dergelijke omstandigheden land verhuren is dus ook niet alles. Overigens is men weer druk in de weer voor Het huren van percelen bestemd voor aardappelen Het is nu toch echt wel tijd dat de suikerbieten allemaal aan de hoop zijn. 1977. Er wordt 10 20 meer geboden dan dit jaar. Met de opnieuw hoge pootgoedprijzen is het begrijpelijk dat het aantal telers verminderd, zeker als men dan ook nog een saldo van ruim 2000 gulden per ha kan maken door dan maar zijn land te verhuren. Maar we mogen niet 't P'.oegwerk schiet enorm op in de WESTHOEK. Voor december zullen de meesten wel klaar zijn. We zouden haast zeggen hoe kan het ook anders na zo'n najaar! Ja, 't is gelukkig allemaal van een leien dakje gegaan. Toch begint er weer wat groen in onze polders te komen ook. De vroeggezaaide tarwe n.m.l. doet goed zijn best en geeft onze polders weer een ander beeld. Ondanks het feit dat we toch een geweldig mooi najaar hebben ge had, viel het bietenrooien in de zware grond na een beetje regen heus alweer niet mee. In de lichte grond ging dat beter. Geweldig veel bieten liggen er in de Westhoek nu ook niet meer. Meer dan in andere jaren is er van de vóórlevering gebruik gemaakt en dat bete kent, dat er aan het eind van 't seizoen minder hopen met bieten op de erven liggen. Met het glas in de aardappelen blijft het tegenvallen. vergeten, als zelfs een handelaar er nog aan kan ver dienen, terwijl hij zoveel geld moet betalen om over de gro.nd te kunnen beschikken, dat het dan toch ook voor de boer mogelijk moet zijn er van over te houden! Zeker geldt dit toch voor degenen die er de nodige in ventaris voor hebben en wanneer het pootgoed een stuk vroeger dan nu meestal het geval is, wordt aangekocht. Het komt er eigenlijk op neer dat velen de weg van de minste weerstand bewandelen. Wij hebben verder ook weer kennis kunnen nemen van de te verwachten 'bedrijfsresultaten over het afge lopen jaar, zoals die gepubliceerd zijn door het L.E.I. Voor het gemiddelde grote bedrijf is dit ongeveer even veel als vorig jaar en wel zo'n 90 000 gulden. Voor een buitenstaander is dit een groot bedrag en dat echter wel een vertekend beeld geeft, omdat dit niet een inkomen is wat zo'n boer dan allemaal kan „verleven". De bedrij ven Van 20 ha (en hier vallen wel de meeste bedrijven onder) verdienen een heel stuk minder maar toch al tijd nog en kleine 40.000 gulden. In onze streek verwach ten wij toch wel lagere uitkomsten, omdat de droogte wellicht hier het hardst toesloeg. Velen hadden zeer lage opbrengsten van bonen, uien en bieten, hetgeen met de prijs niet goed gemaakt kan worden. Dit speelt zich vooral af in de gebieden met de lichtere gronden en plaatgronden. Vooral op de plaatgronden zijn dergelijke droge zomers funest, terwijl door profielverbetering, zo als mengwoelen en mengfrezen, hier wel wat aan te doen is. Een paar voorbeelden hiervan liggen nu ook in ons gebied, zodat deze de komende jaren kunnen worden gevolgd. Over grondverbetering in velerlei opzicht zal de ko mende maanden via vergaderingen nog veel worden ge sproken. Gezien de praktisch onmogelijkheid van opper vlaktevergroting is er voor de meesten onder ons geen andere weg dan als het maar enigszins mogelijk is te streven naar hogere kg-opbrengsten en nog verder te in vesteren. Verder door samen machines te gebruiken en elkaar bij de oogst te helpen. Alle dagen kunnen we zien dat een goede samenwerking tussen loonwerker en boer ook zeer gewenst is en uitvoerbaar is gebleken. Allemaal stof om de komende tijd over van gedachten te wisselen. De vergadertijd staat weer voor de deur! Ch. Bakker, Terneuzen, tel. 01150-2621 Joh. v.d. Bosch, Nw. Vossemeer, tel. 01676-395 A. Dagevos, Wemeldinge, tel. 01192-1248 J. Minderhoud, Westkapelle, tel. 01187-279 postbua 1 vlijmen hollahd tel. 04108 - 9116 Alle werkzaamheden op ZUID-BEVELAND, of het nu gaat om de oogst van de suikerbieten, het zaaivoor-ploe- gen ep het zaaien van de wintertarwe, of het op winter- voor-ploegen, zijn het gehele najaar door vlot verlopen. Het is wel zó, dat nu ook andere onderwerpen tijdelijk meer van onze belangstelling en aandacht gaan vra gen. Vrijdag 26 nov. wordt te Kapelle een 'bedrijf met on geveer 28 ha voor de helft bouwland, voor de andere helft grasland in het openbaar verkocht. De daarop volgende dinsdag wordt op dezelfde plaats een bedrijf van 94 ha uit Rilland verkocht. Het eerste 'bedrijf ligt nogal verspreid. Het laatste bedrijf is vrijwel geheel akkerbouw en ligt goed aaneengesloten. Velen zijn benieuwd wie of nu geïnteresseerd zijn in deze gronden en of deze dan ook belangstelling zullen tonen, door te bieden en velen wachten af hoe ver men durft gaan! Hoe groot zal de belangstelling uit eigen ge bied zijn? Of moeten we alleen animo verwachten van lieden van buiten de provincie dan wel wellicht nog van uit België! Benieuwd zijn we ook naar de besteden prijs. Of deze prijs dan ook nog bedrijfseconomisch ver antwoord is, zal wel een geheel andere zaak zijn! Met de hoge uitschieters bij de verkoop van aardap pelen en uien, waardoor er veel geld beschikbaar komt, lijkt het er veel op of het geen rol meer speelt hoe hoog de grondprijs ook wordt. Of wordt ons geld nu werkelijk zo weinig waard? Gaan we echter uit van de prijzen van Wassen in een zoutbad levert goede resultaten op. Na tuurlijk valt er dan ook het nodige riet. Maar in ieder geval is er dan een mogelijkheid om een goed bruikbaar produkt te krijgen. Intussen komt de maand december al weer dicht naar ons toe. Echt de maand van de feesten en de huiselijke gezelligheid. Wat de vergaderingen betreft is december meestal wat rustiger en er zijn mensen die daar niet om treuren! Sinterklaas is intussen al in ons land gearri veerd en ook Zwarte Piet is meegekomen, 't Wordt dus echt weer oppassen, want we weten het, met 5 december kan het goed aflopen, maar de roe kan ook nog gehan teerd worden! Wij wensen u allemaal veel „lekkers" en een goede start van de decembermaand 1976., die naar we hopen een even mooie afsluiting, waf het weer betreft, zal geven, als wat we, in voorjaar» zomer en herfst hebben mogen ontvangen! onze gegarandeerde produkten, dan lijkt het ons toe dat we toch voorzichtig moeten zijn met deze hoge prijken- Of is het nu toch zó, dat het zeer noodzakelijk wordt dat de prijzen van onze gegarandeerde produkten flink naar boven worden bijgesteld? Voor een gebied bij Wolfaartsdijk en 's-Heer Arands- kerke is onlangs een ruilverkaveling aangevraagd. Hoe wel er in dit gebied delen zijn die vrij goed verkaveld zjjn, is het voor het overige deel hard noodzakelijk. Ze ker valt hierbij te memoreren dat het een gebied is met van de in Nederland allereerst aangelegde drain- reeksen. Kavelindeling en ontwatering zijn dan ook voor flinke verbetering vatbaar. Bij de plannen voor de „ontwatering" dienen we de vroeger gestelde eisen wat op een andere manier te gaan benaderen. Deze zomer is wel gebleken dat water een zeer belangrijke faktor voor de groei van onze ge wassen is. We zullen dan ook meer over een zekere „waterbeheersing" moeten gaan denken. Door ophou den en reguleren kan dan in de zomer een betere benut ting van het 'beschikbare water worden verkregen. Voor een ander gebied als Borssele en 's-Heerenhoek is eveneens een opzet voor een ruilverkavelingsaan- vraag voor een flink gebied gewenst en eigenlijk hard noodzakelijk. Ook voor de YersekeMoer wordt het nu hoog tijd om via de Standsorganisaties (met Gemeente en Waterschap) weer opnieuw de mogelijkheid voor een ruilverkaveling voor dit gebied aanhangig te ma ken en ook op gang te brengen. Zeker is dit gewenst nu er door aanleg van een nieuw kanaal door Zuid-Beve- land zulke grote veranderingen in dit gebied te ver wachten zijn! BEGROTING LANDBOUWSCHAP VOOR 1977 Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap 'brengt ter openbare kennis, dat het ten kantore van het Land bouwschap voor een ieder ter lezing heeft neergelegd en aldaar algemeen verkrijgbaar heeft gesteld de begroting met toelichting van het Landbouwschap voor 1977, zo als deze door het dagelijks bestuur op 17 november 1976 aan het bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. Deze begroting zal behandeld worden tijdens de open bare bestuursvergadering van het Landbouwschap op woensdag 1 december a.s. In het maandblad „Aspekten van de landbouw in de IJsselmeerpolders" wordt door Ing. A. P. Th. Willems aandacht besteed aan de mogelijkheden tot landruil. Om meer inzicht in deze problematiek te verschaffen, heeft een werkgroep uit de kommissie „Bedrijfsorgani satie" hierover een studie gemaakt. Uitgaande van een bepaalde situatie zijn berekeningen gemaakt over de daarbij behorende ruil-verhouding. Daarnaast zijn richt lijnen uitgewerkt waarmee de individuele boer voor zijn situatie verantwoorde berekeningen kan opzetten. Dit alles is samengevat in een rapport dat verkrijgbaar is bij het C.A.R in de IJsselmeerpolders Adres. Lange Nering 68—74 te Emmeloord (tel. 05270—4981). BEDRIJFSVERGROTING MOGELIJK Er bestaat de laatste jaren een toenemende belang stelling voor landruil in de IJsselmeerpolders. Het doel hiervan is, meer grasland te verkrijgen voor de veehou der en een grotere oppervlakte rooi vruchten, bijvoor beeld poótaardappelen voor de akkerbouwer. Bij landruil krijgt de veehouder jaarlijks een opper vlakte kunstweide op het akkerbouwbedrijf. Dit gras land zal meestal in de plaats komen van graan. In ruil daarvoor kan de akkerbouwer jaarlijks bijvoorbeeld een oppervlakte pootaardappelen telen op het veebedrijf. Op deze wijze is het mogelijk dat de veehouder meer gras land beschikbaar krijgt, waardoor minder ruwvoer aan gekocht hoeft te worden of meer vee kan worden ge houden. De akkerbouwer kan zijn areaal pootaardappe len uitbreiden onafhankelijk van het eigen bouwplan. Dit betekent dat op dezelfde bedrijfsoppervlakte een grotere produktie-omvang kan worden verkregen. DE EKONMOMISCHE BETEKENIS Indien deze grotere produktie-omvang kan worden gerealiseerd met de 'bestaande uitrusting (werktuigen, gebouwen en aanwezige arbeid), kan landruil leiden tot verbetering van het inkomen voor beide bedrijven. Een moeilijkheid is het vaststellen van de „ruil-verhouding" Hoeveel ha kunstmest moet tegen hoeveel ha pootaard appelen worden geruild, opdat beide ongeveer hetzelfde voordeel genieten. Deze ruil-verhouding wordt in sterke mate bepaald door de rentabiliteit van het grasland op het veebedryf en die van de pootaardappelen op het akkerbouwbedrijf. Ekonomisch bezien kan landruil bijdragen tot verbete ring van het bedrijfsresultaat. Ook "wat betreft de bo demvruchtbaarheid kan landruil een positieve bij drag leveren. DE BENADERINGSWIJZE Naast ekonomische zijn er bij landruil ook andere facetten die een rol spelen. Men moet bijvoorbeeld op eikaars bedrijven werken, waardoor een zekere aa menwerking nodig is. Deze meer menselijke kant van de zaak, vraagt om goede afspraken die in een overeen komst moeten borden vastgelegd. Ook de verpachter stelt bepaalde voorwaarden bij landruil. Voor een goede benadering van de financiële konsekwenties zal elk be drijf voor zich moeten berekenen of landruil aantrekke lijk is en in welke ruil-verhouding dit moet plaats vin den. De mogelijkheden en de beperkingen in deze zijn van bedrijf tot bedrijf zeer verschillend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6