Lucerneteler in het nadeel Milieu en electriciteitsproblemen Zorg dat het grasland goed de winter doorkomt Zorg dat afdekmateriaal bietenhopen bij de hand is! i© rjpoE sowgT 5 OP NOORD-BE VEL AND is het werk bijna gebeurd, enkele percelen (of gedeelteen daarvan) bieten moeten nog worden gerooid, maar de ophaaldienst is nog niet zover. Bij hen die aan de voor- en vroege leveringen hebben meegedaan, zijn de bieten opgehaald. Zij zitten niet bij de besten, niet wat gehaltes betreft en ook niet wat kilogrammen per ha betreft. Zij waren er van uit begaan dat na de lange hete zomer, de bieten maar zo spoedig mogelijk naar de fabriek moesten; de kilo's kwamen er toch bijna niet meer bij en de gehaltes wa ren volgens de proefrooiingen hoog tot zeer hoog Je las van ver boven de 16 Soms 17 18 c/c. Er waren er zelfs die kwamen boven de 20 procent uit. Bovendien vroegen de fabrieken zoveel mogelijk bieten te leveren uit de kleigebieden, want op de zandgronden was het helemaal hopeloos. En wat doet een bietenteler dan? Hij gaat rekenen met kilogrammen, gehaltes, premies, en tenslotte besluit hij maar een groot gedeelte van zijn toch niet zo beste bieten te gaan rooien. Maar als dan na een week de eerste uitslagen binnenkomen, weet je al dat je van een koude kermis thuikomt. Gehalten zakten door een beetje regen van boven de 20 naar 15 De kilogrammen vielen nog meer tegen dan je verwacht had en de hele rekening bleek fout te zijn, want de bieten zijn gaan groeien (volgens de laatste gegevens nog meer dan 10 ton per ha) de gehalten zijn laag gebleven, zodat de laatste leveringen beslist niet slecht of zijn en daardoor in feite nog een flinke premie Nu hangt er ons weer wat anders boven het hoofd wat de suiker betreft, want nu maakt men van mais een soort stroop die isomerose genoemd wordt en waar van verwacht wordt dat het een konkurrent van riet en bietsuiker zal worden. Zo zie je weer eens dat in de landbouw de belangen niet altijd paralel lopen en dik wijls de belangen van de verschillende landen mijlen ver uiteenlopen! Zo moeten we in Nederland zeer voorzichtig zijn met de invoer van Amerikaanse aardappelen (ingevoerd door onze grote exporteurs) waarin ziekten voor kunnen ko men (ringrot) en waarmee we onze export naar de knop pen kunnen maken. Tenslotte nog iets over de uitzaai van zaaigras voor voederdoeleinden zoals dat deze zomer werd genoemd. Hiervan is veel mislukt en de inzaaier krijgt vergoeding per ha voor zyn werk. Waarom krijgt een luzerneteler, die ai jaren voor voederdoeleinden teelt en die deze zo mer al zijn ingezaaide luzerne zag mislukken, geen ver goeding? Discriminatie in de landbouw? Vrijwel alle bedrijven op THOLEN EN ST PHILIPS- LAND zijn aan hun laatste werkzaamheden bezig van het jaar 1976. Enkele bedrijven en als u dit artikel onder ogen krijgt reeds heel wat bedrijven zijn klaar met het veldwerk. Er moeten dan nog alleen bieten worden af geleverd en dan breekt voor de akkerbouwbedrijven de rustige wintertijd (slaap?) aan. Er is dan tijd voor het onderhoud van de werktuigen en het eventueel aanbrengen van verbeteringen van de bedrijfsgebouwen. Voor de veehouderij ligt dat even anders, omdat juist in de wintertijd de verzorging van het vee extra arbeid en tijd kost. De wintertijd is verder een goede periode om een aantal andere zaken die met het bedrijf verband houden eens wat meer aandacht te geven. Het bezoeken van vergaderingen is daarbij zinvol. Als voorbereiding op de winteractiviteiten van de ZLM-afdelingen, werd vorige week vrijdagavond een bijeenkomst gehouden voor de kring en afdelingsbestuursleden. Onze bestuurderen werden ingelicht over de werkzaamheden van 't ZIM-se- De piekmeter van de PZEM, de zgn „Linke Loerder" re gistreert alle, huishoudelijk- zowel als het bedrijfsstroom- verbruik. Voor het platteland is echter de „nul-fase" te laag, want daar kan niet op aardgas worden terug gevallen cretariaat en de instellingen van de Z!LM. Enkele zaken meer op onze eigen kring betrekking hebbend, kregen daarbij een ruime belangstelling o.a. de milieuheffinge aanslagen van het Waterschap. Gesteld werd dat elk Waterschap autonoom is, en dat houdt in dat elk Water schap "zijn eigen heffingsregeling kan hanteren. Gepleit werd om desalnietemin toch wel te streven naar eenzelfde provinciale regeling, dit te meer omdat men toch gezamenlijk één technologische dienst heeft ingesteld Hier komt by, dat ons Waterschap ook stelt dat men zich conformeert aan de opgestelde normen van deze zojuist genoemde technologische dienst. Gebleken is nu, dat de gehanteerde normen in de verschillende Waterschappen verschillende zijn! Er was veel kritiek op het tgeheel ontbreken van de nodige voorlichting. Waarom en op grond waarvan de bedrijven een dubbele aanslag hebben ontvangen, wordt helemaal niet toegelicht. Als het bedrijf geen water, behalve regenwater loost op het oppervlaktewater, dan is de heffing ten onrechte opgelegd en dan doen de betrokkenen er verstandig aan om daartegen te reclameren. Deze bezwaren zullen spoe dig moeten worden ingediend, omdat men binnen twee maanden na dagtekening van de aanslag (30 sept.) be zwaar moet maken! Wij vragen ons af waarom het Waterschap niet de veel aanvaardbaarder weg volgt, om op alle bedryven te bekijken hoe het gesteld is met de verontreiniging en op grond van de dan verkregen rapporten een daaraan aangepaste aanslag op te leggen. Een tweede heethangijzer bleken de piekmetera van de FZEM te zijn. De handelswijze van de PZEM werd danig aan de kaak gesteld. Als je eenmaal zo'n „linke loerder" op je bedrijf hebt, dan kun je op een koude morgen als de koelcellen draaien niet eens rustig onder of op je elektrische deken genieten van een beetje elek trische warmte! De „linke loerder" registreert alles, niet alleen de stroom die je op het bedrijf gebruikt, ook en helaas bijna vooral wat je privé gebruikt! (Meerdere col lega's hebben vastgesteld dat in onze woningen plus mi nus 4 a 5 kilo-Watt gebruikt wordt, zodat er bij een uit gangspunt van 5 kilo-Watt (de op de meeste bedrijven vastgestelde zgn. „nul fase") voor Wet bedryf niets meer beschikbaar blijft! De PZEM heeft vastgesteld dat het huishoudelijk gebruik slechts 2 kilo-Watt is. Over ge heel Zeeland kan dat misschien het geval zyn, op het platteland, dat van aardgas verstoken is, gaat deze re kening beslist niet op! Daar komt bij dat onze bedrijven by de aansluiting destijds een flinke stroomafnamegarantie moesten beta len, zodat ze wel verplicht waren om in hun woningen o.a. elektrisch te gaan koken of op een andere wijze hun betaalde stroom te benutten- Nu worden wy daarvoor gestraft! De werkzaamheden zijn op WALCHEREN vrijwel ten einde. In enkele gevallen moeten nog bieten gerooid worden en percelen op wintervoor geploegd. Een merk waardig oogstjaar is omstreeks eind november vrijwel achter de rug. Het meest opvallende is wel de betrekke lijk geringe neerslag. We noteerden tot op heden 341 mm neerslag voor het jaar 1976. Per 22 november dus nog nauwelijks de helft van een normale hoeveeleid in een heel jaar. Daarnaast de hoge temperaturen op vele da gen in de afgelopen zomer. De vele uren zon, die de hoge temperaturen veroorzaakte, maar daarnaast ook veel energie leverde voor de groei, getuige de nog goede kg- opbrengsten in vele gevallen. Al met al een jaar waar voor vele akkerbouwers, ook gezien de financiële resul- Dank zij het vry zachte en nog niet te natte weer tot nu toe, ziin de werkzaamheden op SCHOUWEN-DUI- VELAND zeer vlot verlopen Vele hebben de bieten al aan de hoop. We kunnen gerust stellen dat momenteel de bietenoogst achter de rug is. De afvoer naar de fa briek verliep minder vlot. Plaatselijk liggen grote hopen bieten. Vergeet vooral niet de mogelijkheid van vorst in de komende periode en zorg voor afdekmateriaal, zo lang de bieten nog niet afgevoerd zijn. T.a.v. de kg-op- brengst kan gezegd worden dat deze de verwachtingen heeft overtroffen. De gemiddelde kg-opbrengst van de suikerbieten zal hier niet ver van de normale gemiddelde kg-opbrengst afblijven. Het suikergehalte, wat eerst vrij hoog was, is later door hergroei van het blad behoorlijk ongunstig beïnvloed. Er is van bedrijf tot bedrijf nog wel wat variatie, maar gemiddeld toch een laag gehalte. In verschillende aardappelbewaarplaatsen is vanwege de kiemlust een 2e behandeling met kiemremmingsmid- delen nodig. Verder is het wenselijk zo koud mogelijk te bewaren Dit laatste was niet eenvoudig vanwege de vrij hoge buitentemperatuur, ook 's nachts. De wintertarwezaai, die vr ij vroeg begonnen is, is nog niet afgelopen. Op verschillende laatst gerooide bieten percelen zal nog wel tarwe ingezaaid worden. De stand van de gezaaide wintertarwe is goed. De voornaamste rassen zijn dit jaar wel Lely en Caribo, ook Clement kan nog goed meekomen. Verder o.a. Arminda, Okapi, Norda. Vermoedelijk zal het areaal wintertarwe groter zijn dan vorig jaar. Het ploegwerk verliep gunstig. De grond viel mooi. Hoe later men ploegt hoe meer kans voor ongunsti ge omstandigheden. Nu is 't nog niet te nat en laat het ook zo ver niet komen. Trouwens velen zijn reeds klaar met dit onderdeel, de basis voor een volgende oogst taten, voor de komende jaren zouden willen tekenen. Voor de veehouders ligt het anders. Hier heeft de droogte wel zulke nare gevolgen gehad, dat ze nog wel enige tijd merkbaar zullen zijn. Bij de akkerbouw heeft de schaarste van enkele vrye marktprodukten een aan zienlijke prijsstijging tot gevolg, zoals bij uien en aard appelen. Bij de zuivel- en vleesproduktie is dit niet gfe- beurd. Integendeel, men overweegt eerder een heffing op de te leveren melk! Afgelopen winter is er in sommige percelen grasland nogal wat schade aangericht door emelten Het is niet onmogelijk dat ook de aanstaande winter weer emelten in grote getale voorkomen. Zonder aanleiding een be strijding uitvoeren is weinig zinvol. Het beste is, eerst een onderzoek naar het voorkomen in te stellen. Dit kan men doen door een stukje zode van 1 dm2 en ongeveer 8 cm dik uit te snijden en in een zoutbad te leggen. De emelten worden dan snel zichtbaar. Het zoutbad wordt klaargemaakt door 1 kg zout in 5 liter water op te los sen. Van de meeste percelen grasland is de zode redelijk goed hersteld. Laten we nu o_ok zorgen dat het grasland goed de winter doorkomt, dus een eventuele emelten- plaag bestrijden en de ontwatering bevorderen. In veel gevalln is het Italiaans raaigras reeds omgeploegd. Som- migeen hebben o.a. de kopeinden eerst het grammoxone gespoten, teneinde hergroei van het gras te voorkomen. Dit is een goede maatregel en zeker aanbevelenswaardig voor percelen die nog geploegd moeten worden. We hebben enige vrees dat op percelen waar dit niet ia gebeurd er nog wat hergroei zal optreden en ook dan weer een 'bestrijding nodig maakt. Geleidelijk aan komt het vee nu definitief op stal De igrasgroei is nu gering, zodat de voorraad snel vermin derd, terwijl de kans op schade aan de zode door trappen toeneemt. Deze week kregen we de rekening in de bus van het bietenrooien door onze eigen samenwerkingsvorm Te velde hebben we er even aan moeten wennen, dat de bieten op afspraak in samenwerking met de loonwerker en diverse collega's gerooid werden. Het vereist een perfecte organisatie welke de rooicapaciteit zeer ten goede komt. Zo'n eerste rooiseizoen heeft ons echter wel enkele ervaringen ryker gemaakt. Bij de opzet van de samenwerkingsvorm hadden we hoofdzakelijk aan het type van de zelfrijdende rooimachine gedacht en verder aan het rooi- en het afleveringsschema. Toch zijn er in de praktijk veel meer factoren in het spel. Het trans port van de bieten vanaf het land is al een hoofdstuk apart fti dit wordt veelal veroorzaakt doordat de wa gens van de collega's niet uniform zijn. Vier-tonners pas sen niet :n dit systeem, want ze drukken de capaciteit van de rooimachine enorm. Verder moeten de kopak- kers een voldoende breedte hebben om vlot te kunnen keren. Voor het volgende jaar hebben we de afspraak gemaakt, dat op zyn minst een breedte van 18 meter moet worden aangehouden en het kan best eens wezen, dat we in de toekomst no;g breder zullen gaan werken. Veel hangt hierbij af van de breedte van de spuitmachi- nes en van de andere werktuigen welke in de moderne bietenteelt gebruikt worden. Bij de opzet van het rooischema wordt overwegend rekening gehouden met het afleveringsschema aan de fabrieken en verder met de wens van inzaai van winter tarwe op de betreffende percelen. De factoren grond soort en slecht weer mogen we hierbij echter ook niet over het hoofd zien, want op de zeer zware grond zou toch eigenlijk voor half oktober gerooid moeten zijn. Na die datum geeft de lichte grond nog weinig problemen, maar dit is een punt wat in een samenwerkingsvorm niet altijd even gemakkelijk valt te regelen. Overcapa citeit blijft daarom geboden, doch dat verhoogt wel de kosten. Een goede basis voor onze samenwerkingsvorm is wel, dat we er tevens een gespreksgroep van gemaakt hebben •Iedere maand komen we een avond bij elkaar en de be langstelling daarvoor is zeer groot. Voor de pauze be spreken we een punt dat vooraf op de agenda is ge plaatst en nadien komen nog diverse dagelijkse punten aan de orde. De wens tot samenwerken wordt hierdoor gestimuleerd en het begrip voor elkaar wordt er door verbeterd. Zo lijkt thans na één seizoen van samenwer ken in de bietenoogst de volgende stap namelyk het ge zamenlijk rooien van aardappelen heel dicht bij te zyn Later zal misschien het graan- en stro-oogsten weer volgen en zo zijn er nog meer dingen op te noemen. De weg van de geleidelijkheid en van de financiering spe len hierbij een grote rol. Opvallend is wel hoe goed de oudere- en de jongere collega's elkaar in dit samenspel kunnen vinden. De ervaring van de een en het tech nisch vernuft van de ander zijn daarbij onmisbare schakels. Wensen zullen er altyd wel zijn en ook wel 'blijven in de landbouw en in de huiselijke kring natuurlijk ook en wel speciaal zo tegen 5 december. Vroeger kon de Sint het ook af met één knecht en één paard, maar zo zou het nu ook niet meer lukken. Alles is in beweging op en om de boerderij, maar ook rond het heerlijk avondje. Een boer van alle markten thuis. moet tegenwoordig veel van huis. In Brussel en Den Haag wordt druk gepraat, hoe het met de Europese landbouw staat. De boerin heel proper en bedaard. heeft steeds de zorg voor huis en haard. Zij wacht heel braaf en zeer gedwee, op een cadeau van SINT en minister v. d STEE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5