<T^oor de <:rOrcuw N a de lunchpauze werd er gewisseld, zodat ieder nu iets anders kon gaan doen. Tijdens de nabespreking werd er uit voerig van gedachten gewisseld over de aktiviteiten van die dag. "M en moet steeds meer toegerust zijn om het bestuursvak goed te doen." Met deze zin motiveerde Mevr. A.Bom-Broere. de presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen van Noord-Brabant, de op 26 oktober gehouden kaderdag voor afdelingsbesturen en commissieleden. Ook zei zij:"Kennis is erg prettig, je voelt je dan niet zo onzeker." Voor het bijbren gen van een stukje kennis op bestuursvlak gaf zij het woord en de leiding van deze ochtend aan de heer D. Eveleens uit Goes. "Ik weet van het werk in de Bond via de Oudste Volkshoge school in 3akkum waar ik 9 jaar gewerkt heb. Hoewel het de eerste keer is dat ik een kaderdag leid. hoop ik dat het niet de laatste zal zijn," aldus de heer Eveleens. M ag ik U even die doelstelling geven* to Overzicht van de 3.C.J.0.-samenwerking dp landelijk nivo. Aktiviteiten-Agenda PJZ provinciaal Brabantse kulturele dag met thema "Vrije tijd - blijheid" Werken in de Bond: kennis is prettig! Sprang-Capelle: 11 dec. Zaalvoetbaltoernooi. PJZ-afdelingen van elders: inschrijven/bellen naar Kees Timmermans. 01621-2749 vöör 3 dec. Inschrijfkosten: f30.— Overdag: voet bal. "s Avonds: dansen (m.m.v. een disko). O.Z.-Vlaanderen: 3 dec. in "de Poort" te Zaamslag om 20.00 uur: Algemene Leden vergadering (bestuursverkiezing, jaarprogramma, lopende za ken) met na afloop: een etentje (bereid door de leden zelf). 10 dec.: Schaatsavond te Brugge (alleen voor kunstschaatsen) 19.00 uur vertrek vanaf "de Halle" te Axel. Tholen: 11 dee.: Start van de Kurus Leren Bewegen (houding verbeteren, soepeler/na tuurlijker met mensen omgaan, beat-ballet. minder houterig zijn. jazz-gvmnastiek) om 19.00 uur in "Ons Bergen" Goud- bïoemstr. 1*7 te Bergen op Zoom. Gratis!! (kosten voor rekening van de PJZ-provinciaal). Opgave: Marien Geuze. 01162-465. Fijnaart: 3 dec.: Dropping!! Verzamelen om 18.30 uur bij fa. Verhagen. Molenstraat te Fijnaart. Daarna: gezelligheid, na praten. een borrel. Bladel: 3 dec. om 20.00 uur in De Vorselse Molen" te Bladel: Feest van het 12 '5-jarig bestaan. 1 dec.: Start KURSUS G F.S PR F K SVOERENWaarom zijn er nu weer zo weinig aanmeldingen" Opgave: bij Kees Schipper, voor 30 nov.. 01100-15010. Plaats: Prins van Oranje, te Goes om 20.00 uur. (daarna noa 7 avonden). 21 dec.: Agrarische Studie DAG (PAK-aktiviteit) om 14.00 in "De Caisson" te Biezelinge. Thema: Zijn boeren eikaars kon- kurrenteiv 15 jan: PJZ-Zeskamp in de veiling te Bergen op Zoom. 29 jan: 3CJO-volle\baldag te Hulst of Zierikzee. 26/27 febr: P.IZ-Algemeen-Ledenweekend (vrije inschrijving van alle af delingen) te Brabant, "n Doe-weekend. waarin gewerkt wordt met VlDEO-apparatuur (zelf Films maken!!) Of te wel: een Audio-Visueel-'Weekend. De 3-Centrale Plattelands Jongeren Organisaties werken al ja renlang nauw samen op vrijwel alle terreinen van het platte landsjongerenwerk. Regelmatig vindt overleg plaats tussen vrijwilligers en beroeps krachten uit de 3. om de veelheid van taken te bespreken te verdelen en uit te voeren. 3-C.J.O.-overleg Dit circa tweemaandelijksoverleg lijkt het meest op een soort bestuur, dat alle 3-C.J.O.-zaken bespreekt en een gezamenlijk beleid uitstippelt. Voorzitters, presidentes en stafmedewerkers/sters vormen het overleg. 3-C.J .O.-stuurgroep De Stuurgroep is samengesteld uit afgevaardigden van de pro vinciale en landelijke agrarische kommissies van de 3 jongeren organisaties. Op verschillende manieren worden de belangen van jonge agrariërs door de Stuurgroep behartigd: vanuit de Stuurgroep zijn er vertegenwoordigingen naar verschillende organen van het Landbouwschap, er wordt kommentaar geleverd op het landbouwbeleid middels brieven aan bewindslieden en persbe richten. zonodig worden standsorganisaties en kamerleden be naderd. Met name de geslaagde massale protestbijeenkomst in Barneveld in maart 1976 over de problematiek van de jonge agrariër is het bewijs dat de 3-C.J.O. in staat is eendrachtig samen te werken. Werkkomité De voorzitters van het 3-C.J.O.-overleg en de 3- C.J.'Ö.-Stuurgroep en de 3-C.J.O.-sekretarissen bereiden de vergaderingen voor en bespreken nieuwe ontwikkelingen en gemeenschappelijke problemen. Rotonde 3-C.J.O.-periodiek "Rotonde" heeft zich ontwikkeld tot een blad voor en door de jonge boeren boerin. Het blad is met name ook gericht op de ondersteuning van agrarische gespreksgroe pen en kommissies. De redaktie bestaat uit kamerleden en be roepskrachten die op provinciaal en landelijk nivo aktief zijn. Begeleiding beroepskrachten Het funktioneren van beroepskrachten die werkzaam zijn in de plattelandsjongerenorganisaties, brengt problemen met zich mee die veel overeenkomsten vertonen. Énkele keren per jaar krijgen de beroepskrachten de gelegenheid hun funktioneren gezamenlijk te evaluëren onder deskundige leiding. Die studie- en traningsdagen zijn vaak aanleiding voor het leggen van goede kontakten met kollega's. 3-CJ.O.-kommissie rechtspositie Vrijwilligers en beroepskrachten beraden zich in een speciale kommissie over zaken m.b.t. salariëring en rechtspositie. Naar verwacht zal dit binnen afzienbare tijd leiden tot afspraken cq. aanbevelingen, die rechtvaardiger verhoudingen moeten be werkstelligen. 3-C.J.O.-kommissiekursussen Sinds kort is er een 3-C.J.O.-kommissie ingesteld, die helderheid en orde zal proberen te scheppen in de wirwar van kursussen. Fen gezamenlijke aanpak van dit belangrijke facet van het werk biedt wellicht kansen om het karakter van ons soort organisaties meer tot uitdrukking te laten komen. Beheerskonimissie Het 3-C.J.O.-projekt in het kader van de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking bestaat nu alweer een aantal jaren. De overeenstemming over de inhoud van het projekt - zoals die jaarlijks wordt vastgelegd in een gezamenlijke aanvrage - geeft blijk van de mogelijkheden en de wil om in 3-C.J.O.-verband op zeer wezenlijke punten samen te werken. Nationaal Ploegco- mité De door de 3-C.J.O. opgerichte Stichting Nationaal Ploegcomité organiseert jaarlijks de Nationale Ploegmanifestatie, die in de provinciale voorwedstrijden geselekteerde jongeren de kans biedt om hun ploegprestaties te meten met anderen. Het Ploeg comité heeft een demonstratiekommissie ingesteld om nieuwe technieken te demonstreren en een kommissie Wereld Ploeg- wedstrijden die momenteel de Wereldploegkampioenschappen 1977 in de Flevohof voorbereidt. Als onderdeel van die 6 dagen durende manifestatie, wordt een jongerendag georganiseerd (door een -C.J.O.-kommissie die o.a. bestaat uit de leden van de Stuurgroep en enkele ontwikkelingswerkers) over de wereld voedselsituatie. Stichting Technisch Landbouw Jongeren Werk Deze stichting is opgericht door de 3-C.J.O., de 3-C.L.O. en de 3 Agrarische Werknemersbonden, met het doel de technische en bedrijfsekonomische vaardigheden van m.n. landbouwjongeren te bevorderen, evenals het agrarische gespreksgroepenwerk. met name d.m.v. het verlenen van subsidies. C.E.J.A. Dit staat voor: Europees Comité voor Jonge Agrariërs. De af vaardiging en de inbreng vanuit Nederland worden doorgaans in 3-C.J.O.-verband geregeld. Stichting Uitwisseling en Studie reizen voor het Platteland Samen met vertegenwoordigers van standorganisaties en de plattelandsvrouwenorganisaties vormt de 3-C.J.O. het algemeen bestuur van de Stichting Uitwisseling. Het D.B. van de Stichting bestaat voor de helft uit 3-C.J.O.-beroepskrachten. Nederlands Kornité voor Internationaal Jongerenwerk (N.K.I.J.) In het D.B. van het N.K.I.J. is de 3-C.J.O. door 1 persoon vertegenwoordigd. Nederlandse Federatie voor Jeugd en Jon gerenwerk (N.F.J.J.) In de Federatieraad is de 3-C.J.O. door 1 persoon vertegen woordigd. (land. koepel van al het j.j.werk in Nederland) Lan delijk Overleg Vrijwilligers Jeugd en Jongerenwerk (een afd. van het N.F.J.J.) In dit Werkverband van de N.-F.J.J. staan de 3 vertegenwoordi gers van de plattelandsjongerenorganisaties bekend als "het groene front". In doorsnee tekent dat de mate waarin daar gezamenlijk een standpunt wordt vertolkt. Begeleidingskommissie Fffektiviteit- sonderzoek Ook hier is sprake van een "groen front", wat o.a. tot uitdruk king is gebracht in het speciaal voor de 3-C.J.O. aangepaste onderzoeksmodel. (Uit: ons jonge platteland). onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen. Kampeerlandpolder 3. Wissekerke. tel. 01J07-610. In hel Culturele Centrum "Zide Winde" te Sprang-Capelle opende de provinciaal presidente mevrouw A. Bom Breure op 28 september de aldaar gehouden kulturele dag. Zij heette alle aanwezigen van harte welkom, vooral de deskundigen, die onze aktiviteiten zouden begeleiden. Dat waren voor schilderen en tekenen: de heer van Duin, voor bloemschikken: de heer Els- man. voor volksdansen: Mevr. Vrolijk en voor creatief spel: Mevr. Meyerink. Mevrouw Bom vond het erg prettig dat zoveel dames aan deze dag mee wilden doen. Zij vond dit een stimulans om in de toekomst zo iets nog eens te organiseren. Daarna gaf zij de leiding over aan Mevrouw Kant. Alle dames hadden bij het binnenkomen een corsage ontvan gen. die gemaakt was door de leden van de afdeling Sprang- Capelle onder leiding van de heer Elsman. De kleur van de bloemen bleek aan te geven welke aktiviteit het eerst beoefend zou worden. De heer van Duin zette 2 groepjes van 3 dames aan het schilderen met olieverf. Hij gaf geen onderwerp op. wel aan wijzingen. wat betreft mengen van kleuren, indeling, lichtinval, enz. De andere dames mochten gaan tekenen met houtskool of pastel. De heer Elsman maakte eerst zelf een bloemstukje. waarbij hij de nodige uitleg en aanwi jzingen gaf. Daarna mochten de dames zelf bloemstukjes maken. Mevrouw Vrolijk leerde aan de dames 3 eenvoudige volksdan sen. wat in de praktijk toch op problemen bleek te stuiten. Mevrouw Meyerink liet de dames van haar groep eerst geza menlijk een opdracht uitvoeren. Daarna werden de dames in kleinere groepjes verdeeld, die ieder schriftelijk een verschil lende opdracht kregen. Alle werkstukken stonden uitgestald, zodat ieder kon bekijken, wat er die dag was gepresteerd. En dat bleek veel meer te zijn. dan men aan het begin had durven denken. De heer van Duin spoorde ieder aan om door te gaan met tekenen of schilderen zoals we deze dag gedaan hebben. We zijn vaak te veel geremd en denken, dat we het toch niet kunnen. Dat blijkt altijd mee te vallen. Voordat de dames ons lieten zien, wat ze van hun opdrachten in het creatief spel hadden gemaakt, vertelde mevrouw Meyerink ons dat creatief spel geen toneelstuk is. De teksten zijn zelf bedacht. Je moet op elkaar inspelen, omdat je niet van te voren alles kunt bedenken en afspreken. De heer Elsman vond dat er erg leuke bloemstukjes gemaakt waren. Omdat er maar weinig bloemen voor nodig zijn, kun je voor weinig geld toch altijd wat leuks in huis hebben. Tenslotte voerden we met elkaar de aangeleerde volksdansen uit. Mevrouw Bom bedankte de deskundige leiding voor hun pret tige hulp en begeleiding, die zij geheel gratis hebben gegeven. Zij bood hen een kadobon aan. Ik geloof dat het voor alle dames een erg fijne dag is geweest, waarbij je de gelegenheid had om met elkaar eens iets anders te doen. Marieke van der Geest Van hem konden echter geen programma-tips verwacht wor den. De opdracht was: "Doelgerichter werken dan wat meestal gebeurt." Tot nog toe ontstonden de jaarprogramtrra'S meestal door: traditie (sukses voorafgaande jaren) suggesties uit leden of ideeënbus leentjebuur (wat was goed) sprekersboekje nieuw lid met nieuw bloed of door een enquête. Hij gaf ons echter aan om te werken vanuit de doelstelling van de Bond. "Kent U die uit 't hoofd" zo vroeg de heer Eveleens ons in zijn enquêtelijstje. Het merendeel van de deelneemsters antwoorden hierop:"een beetje", enkele "ja" en één moest zelfs erkennen er niets van te weten. Het doel van de Bond is de bevordering van de belangen, in de ruimste zin. van de bevolking van het platteland. De Bond stelt zich op Algemeen Nederlands standpunt, omvat alle gezindten en onthoudt zich van partij politiek. Om vanuit het bovenste te werken moet men echter wel letten op de samenstelling van de leden. b.v. agrarische, en de prakti sche mogelijkheden zoals accomodatie en Financiën. Ook een vragenlijstje "Wat willen de leden!" is van belang. Naar aanleiding van de antwoorden op het door de heer Eve leens samengestelde enquêtelijstje werd er in groepsverband gediscussieerd. Uit de samenvatting van deze diskussie kwam sterk naar voren dat men lezingen en cursuswerk erg belangrijk vond. Ook ge zelligheid en onderling kontakt, evenals de vrouw uit het isole ment halen. Men wilde echter beslist geen evangelie en politiek in het programma stoppen. Bij een groot gedeelte van de deelneemsters speelde de doels telling van de Bond op de achtergrond mee. Ook vond men het cursusprogramma even zo belangrijk als de gezamenlijke afde lingsbijeenkomsten. Inderdaad een kant en klaar programma kregen we van de heer Eveleens niet mee. Wel hebben we ons. onder zijn deskundige leiding, kunnen bezinnen op allerlei mogelijkheden. En zijn we die ochtend hopelijk een beetje wijzer geworden. En zeer zeker rijker door de prettige uitwisseling van diverse erva ringen tijdens de discussie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19