Nieuwe aardgascontracten ID BLAUWE REGEN 14 U. Geling hoofdafdeling Tuinbouw Reeds enige tijd wordt er gewerkt aan een vernieuwing van de aardgascontracten voor grootverbruikers. Daartoe behoren ook ruim 5.500 bedrijven in de tuinbouw. Nu is het zo ver. De regionale gasbedrijven gaan deze contracten aan de tuinders verzenden of hebben dit reeds gedaan. Voor wie zijn de nieuwe contracten De nieuwe contracten zijn voor iedere grootverbruiker. Dat is de verbruiker boven de 170.000 m3 op jaarbasis. Dit geldt zowel voor de tuinbouw als buiten de tuinbouw. Voorheen had de tuinder een verkorte versie. Alleen de bedrijven waarvoor het huidige contract op 31 de cember a.s: afloopt, krijgen thans dit nieuwe contract aangebo den. Dat is overigens het overgrote deel in de tuinbouw. De anderen volgen zodra hun huidige contract afloopt. Wat staat er in Het gehele contract bestaat uit enkele onderdelen: - de overeenkomst. Dit is het witte deel. Het bevat enkele arti kelen met o.a. aansluitcapaciteit. minimum-afnameverplich ting. contractperiode enz.: - de algemene voorwaarden. Dit is het blauw gedeelte. Het bevat een groot aantal artikelen inzake de leveringsvoorwaarden: - een groene bijlage omvattende de prijsvaststelling. Deze bij lage wordt voor de tuinbouw jaarlijks vervangen door een an dere: - een groene bijlage met enkele uitzonderingsbepalingen voor de tuinbouw. Daarnaast kennen we de betalingsregeling. Deze blijft bestaan. Wel zijn er ook enkele aanwijzingen in aangebracht. Wat zijn de belangrijkste wijzigingen Opvallend is dat het nieuwe contract dikker is dan het oude. Dit komt omdat de tuinbouw voorheen een vereenvoudigd contract had. We willen wijzen op de minimum-afnameregeling, con- tractduur en opzeggingsperiode, regels ten aanzien van sa menstelling aardgas en het zeer omvangrijke deel. namelijk de algemene voorwaarden. Op dit laatste gaan we in een tweede artikel in. Contractduur en opzeggingsperiode Met de Gasunie en Vegin is overeengekomen dat de aardgas- grootverbruikerscontracten voor de tuinbouw, voorzover ze op nieuw worden afgesloten, een einddatum krijgen op 31 decem ber 1981. Dit is een compromis tussen een langere en veel kortere periode. De contracten worden daarna jaarlijks ver lengd. tenzij één der partijen opzegt. Het gasbedrijf heeft een opzegtermijn van tenminste 24 maan den: de tuinder heeft een opzegtermijn van 3 maanden, zowel bij beëindiging op 31 december 1981 of bij de latere verlengin- gen. liet is bekend dat vele tuinders zich wat ongelukkig voelen met langjarige afspraken. Al te korte afspraken hebben echter ook nadelen. De gasbedrijven zijn dan geneigd een te hoge mini mum-afnameverplichting in te gaan rekenen. Overigens is het voor de tuinbouw van belang te weten dat de regering - zowel de huidige bij monde van de heer Lubbers als de vorige bij monde van de heer Langman - heeft verklaard, dat de tuinbouw tot minstens 1990 op gas mag rekenen. Minimum-afnameregeling De energiebedrijven meenden, dat een verhoging van het "boetebedrag" voor te weinig afgenomen m3 sterk verhoogd moest worden. De verplichting van de tuinder ten opzichte van het gasbedrijf wordt bij de vaststelling van de minimum-afname bepaald door de minimum-afname te vermenigvuldigen met de prijs per m3 bij te weinig afgenomen hoeveelheden. Door een verhoging van de ene factor zou volgens het Landbouwschap de andere factor evenredig verlaagd moeten worden. Dan pas blijft de verplichting gelijk. Tegen gerechtvaardigde verhogingen van de afnameverplich ting zijn niet direct grote bezwaren aan te voeren, doch dan zal toch het aantal m3 als minimum-afname omlaag moeten. Een verhoging van bijna 300% is niet gerechtvaardigd nu het zoge naamde boetebedrag stijgt van 0,35 tot 1,2 cent per m3. Er moet dus in alle gevallen een verlaging van het aantal m3 komen. Er is nog meer gewijzigd in deze regeling. Indien men in een bepaald jaar onder de minimum-afname zou komen, dan wordt eerst het meerverbruik vam voorgaande jaren hiervoor in de plaats ge steld. Het meerverbruik vanaf het moment van aansluiting gaat dus meetellen. De nieuwe aardgaskontrakten zijn voor iedere grootgebruiker d.w.z., die bedrijven waar jaarlijks meer dan 170.000"m3 wordt verbruikt. Het Landbouwschap heeft zich gekeerd tegen deze extra ver hoging van het boetebedrag. Het is daarom noodzakelijk dat het aantal m3 als minimum-afname omlaag gaat. Indien hierbij problemen komen, dan dienen de plaatselijke of regionaal sa menwerkende organisaties met de gasbedrijven te gaan over leggen. Als men er niet uitkomt, dan is het gewenst dat men zijn landelijke organisatie of het Landbouwschap hiervan op de hoogte stelt. Samenstelling aardgas Een van de argumenten om de contracten te gaan herzien voor de Gasunie was de mogelijkheid, dat de samenstelling van het aardgas in de komende jaren wat bijgestuurd moet worden. Waarom een andere samenstelling. De gasbel van Slochteren heeft een vrij constante samenstelling en de calorische waarde is ook stabiel. Ter voorkoming van vroegde tijdige of te snelle uitputting van dit gasveld, wil Gasunie de mogelijkheid hebben om gas uit andere gebieden, bijvoorbeeld uit de Noordzee, toe te voegen. Dit gas heeft een wat andere samenstelling en een an dere calorische waarde. De Gasunie heeft ons desgevraagd ver zekerd, dat deze wijzigingen in de samenstelling maar zeer klein zullen zijn. Zo klein, dat er geen of nauwelijks wijzigingen aan de apparatuur nodig zijn. Meestal kan dit geregeld worden met het bijstellen. Ook de C02-voorziening loopt geen gevaar. Bo vendien gaat de Gasunie dit niet op eigen houtje doen. Vooraf zal dit tijdig worden meegedeeld en met inachtneming van bei der belang een redelijke oplossing worden nagestreefd. Betalingsregeling De betalingsregeling blijft bestaan. Het is evenwel bekend dat enkele gasbedrijven er wel af willen. Het Landbouwschap heeft zich hier steeds tegen verzet. Het is altijd zo geweest, dat de gasbedrijven niet verplicht waren de betalingsregeling toe te passen. Gelukkig hebben vele gasbedrijven het wel gedaan. Hopelijk blijft dit zo. De Gasunie en de Vegin hebben uitdruk kelijk verklaard, dat zij in deze een volkomen neutraal stand punt innemen. Het is van belang dat de regionale en gewestelijke organisaties hier gezamenlijk op attent zijn. Het is van belang te weten, dat de gasbedrijven dit kunnen herfinancieren bij de Gasunie zodat de gasbedrijven hiervoor geen kosten dragen. Er zijn enkele zaken gewijzigd in de regeling: - de betalingsregeling wordt nu betalingsovereenkomst ge noemd: - in het oude contract kon alleen de tuinder de regeling opzeg gen, nu kan ook het gasbedrijf de regeling opzeggen doch moet hierbij een opzegtermijn van 4 maanden in acht nemen: - de betalingsovereenkomst gaat lopen vanaf 1 november tot 1 november en niet meer van 1 januari tot 1 januari; - de toeslag op de gasprijs is gebracht op 0,18 ct/m3; dit komt overeen met een rente van 10%. CONCLUSIE Het Landbouwschap is geen contractsluitende partij: het Land bouwschap kan in deze de tuinder slechts adviseren. Er is een goed overleg geweest tussen de Gasunie, de Vegin en het Land bouwschap. Niet alle wensen van het Landbouwschap zijn ver vuld. Toch menen we dat we iedereen kunnen adviseren het contract te tekenen. Hierbij moet goed worden gelet op de hoeveelheid aardgas die als minimum-afnameverplichting is ingevuld. Het boetebedrag is verhoogd doch daarbij behoort een evenredige verlaging van het aantal m3. Met Vegin en Gasunie is overeenstemming bereikt dat het niet mag leiden tot een verhoging van de verplichtingen van de tuinder, tenzij dit gerechtvaardigd is op grond van koste nontwikkelingen bij het gasdistributiebedrijf. Een verhoging van de verplichting van de tuinder van bijna 300% is niet acceptabel. Let bovendien op de betalingsovereenkomst. Het gasbedrijf is hiertoe niet verplicht, doch via de herfinanciering bij de Gasunie is de regeling zonder risico's voor de gasbedrijven. De goede samenwerking in het verleden met de Gasunie en de Vegin geeft ons de verzekering, dat eventueel optredende pro blemen goed kunnen worden opgelost. De volgende week zullen we een aantal kleinere punten uit de algemene voorwaarden in het kort bespreken. Beveland B.V.. C.J. Nouse. Onder de klimplanten die ieder jaar aangeplant worden neemt de blauwe regen slechts een bescheiden plaats in. Hoe het komt dat deze soms zeer indrukwekkend bloeiende klimplant in vergelijking met bijv. clematis en kamperfoelie zo weinig wordt aangeplant is een raadsel. Mogelijk komt het omdat er vroeger met het sortiment nogal gerommeld is waardoor veel aangeplante blauwe regen niet. spaarzaam en pas op oude leeftijd bloeien. De moderne vermeerderingsmethoden en het sortimentsonderzoek hebben er toe geleid, dat de nu door de goed bekend staande bedrijven aangeboden planten vroeg en rijk bloeien. Herkomst Do blauwe regen is in het begin van de negentiende eeuw uit A/ic ingevoerd. Er zijn twee soorten van belang. De belan grijkste is de uit China afkomstige Wisteria sinensis: de andere, de Wisteria floribunda. is uit Japan meegebracht. De latijnsc naam Wisteria is afgeleid van de naam van de ame- rikaanse professor Wistar die met het verspreiden van de plant in Amerika nogal wat bemoeienis had. In ons land is de blauwe regen aanvankelijk onder de naam Glycine in de handel ge bracht. Oudere kwekers gebruiken die naam nog wel. Snelle groeier De blauwe regen is een snel groeiende klimplant. In één jaar tijds kunnen de zich windende stengels een lengte bereiken van 4 tot 5 meter. Hij leent zich uitstekend om geleid te worden langs gevels, pergola's boomstammen e.d. Juist voor de bladontwikkeling bloeit de plant met grote trossen licht geurende blauw-violette bloemen. De bloemtrossen lijken op die van de gouden regen, vandaar wellicht de naam blauwe regen. De blauwe regen kan door ingrijpend snoeien ook tot struik gevormd worden. Aanvankelijk moet hij daarbij worden gesteund, maar zodra de basis-takken voldoende stevig zijn kan hij als vrijstaande solitair uitgroeien. WISTERIA SINENSIS De soorten Zoals gezegd zijn er van de blauwe regen twee soorten in om loop. Het onderscheiden van die twee soorten is erg belangrijk omdat de Wisteria sinensis een vroeg en rijk bloeiende sóórt is, terwijl de Wisteria floribunda niet of laat en dan nog weinig bloeit. Het vervelende daarbij is dat onder de naam Wisteria sinensis ten onrechte slechte zaailingen van Wisteria floribunda in om loop zijn gebracht. Dat is gebeurd in de tijd dat de planten nog van zaad werden gekweekt. Dat zaad werd in Azië als zaad van Wisteria sinensis gekocht, maar later bleken de daaruit ontstane planten Wisteria floribunda-te moeten heten. Het onderscheid De twee genoemde soorten zijn vrij gemakkelijk van elkaar te onderscheiden. De ranken van de twee soorten winden zich n.l. in tegengestelde richting. De ranken van de Wisteria sinensis winden zich van links naar rechts, dus tegen de zon in. Die van Wisteria floribunda winden zich van rechts naar links, dus met de zon mee! Let bij aankoop van een blauwe regen op de richting waarin, hij zich om de stok windt. Hebt U een slecht bloeiende blauwe regen staan, kijk dan eens naar de richting waarin hij zich windt. Winden de ranken zich met de zon mee, dan hebt U zeer waar schijnlijk een zaailing van Wisteria floribunda en moet U op bloemen maar niet te veel rekenen. Nieuwe ontwikkelingen Het sortimentsonderzoek en vermeerderingswerk heeft geleid, tot enkele nog weinig bekende en moeilijk verkrijgbare cultivars van zowel Wisteria sinensis als van Wisteria floribunda. Deze cultivars worden niet gezaaid, maar vermeerderd door afleggen, stekken of enten en behouden daardoor alle eigenschappen van de geselecteerde moederplanten. met langere Van Wisteria sinensis is er de cultivar "Prolific" bloemtrossen dan de soort. Van Wisteria floribunda zijn er de cultivars "Issai" en "Issai Perfect", die in afwijking van de soort vroeg en rijk bloeien met flinke bloemtrossen. Een speciale maar al oudere cultivar is de Wisteria floribunda "Macrobotrys". Deze blauwe regen bloeit pas op oudere leef tijd, soms pas na 15 jaar. In Japan worden de bloemtrossen van deze plant soms 125 cm lang. De in ons land bloeiende planten krijgen trossen van 40-60 cm lang. Grondsoort Wisteria's houden van een weinig kalkhoudende, koele, vaste grond. Bevat de grond teveel kalk dan worden de bladeren geelachtig (chlorose). Het snoeien De blauwe regen is een klimplant die gesnoeid moet worden. In maart snoeien we het teveel aan lange scheuten weg. Van die scheuten laten we de delen waarop bloemknoppen voorkomen zitten. Die delen zijn meestal zo'n 20-30 cm lang. Desgewenst kan ook in augustus al een deel van het teveel aan scheutgroei verwijderd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14