T erwijl we zo bij Jos zitten en naar buiten kijken, is het toch duidelijk dat de barnes in het land is. De bladeren vallen, de nevels hangen over de polder. Tijd om eens te vragen hoe het afgelopen boerenjaar is geweest. r van Wezel te Oud-Vossemeer H oeve Candia was vroeger een bedrijf van wel honderd en veertig hektaren. In de loop der tijden is het steeds kleiner geworden, maar dat gebeurde niet toen de Broovmansen er op za ten. Nu is het 72 ha groot, en een zuiver ak kerbouwbedrijf. Per 1 november werd de boerderij met 20 ha uitgebreid. Vlak bij wordt een hoeve door de gebruiker aan de kant ge daan. Voor Jos was dit de gelegenheid, om zijn bedrijf groter te maken. Wanneer al het land straks bij elkaar ligt is er zo'n 92 ha grond aanééngesloten om de gebouwen aanwezig. De verkaveling hier is uitstekend. Daarover heb ik helemaal geen klagen, zegt hij tevreden. De herkaveling op het eiland Tholen is een zegen voor de streek geweest. Toen ze hier be gonnen waren er mensen falikant op tegen. Klaar nu het allemaal al jaren, achter de rug is moeten ze toch toegeven, dat er voor Tholen toen een belangrijke bijdrage is geleverd aan een gezonde bedrijfsvoering. Er waren hier toch percelen bij. waar je in de herfst en in de winter, maar ook in het voorjaar, nauwelijks met een wagen op kon komen. Ik beboer ook zulk soort grond, maar die behoort nu tot mijn beste stukken land. H et bouwplan van Jos zit solide in elkaar. O Op bezoek bij: A.L.C. Brooymans 10 er nu bijkomt, daarvan zijn de gebouwen in een zeer goede staat. Het is eigenlijk voor bóeren- begrippen, een nieuw bedrijf, want het is pas na de ramp gebouwd. Alleen als je vergeet om te zaaien, slechte oogst Ik heb geen klagen zegt Jos onomwonden. Kijk ik kan natuurlijk gemakkelijk een aantal pun ten opnoemen waarbij het toch nog beter had gekund. Maar je moet wel een realist blijven, en kom nou, welke boer is dat eigenlijk niet* Maar dat laatste zegt hij met eeri knipoogje. Je weet ook wel, er zijn altijd collega's die kunnen zich zelf 20 prachtig rijk rekenen, 't Gebeurde laatst nog eens op Noord-Beveland, daar vroeg de een aan de ander hoé het zat met de op brengst van zijn tarwe. De een zei toen tegen de ander, ik heb net één mud meer dan jij gedor- sen. Alle gekheid op een stokje, onder elkaar kunnen we er soms wat van hoor. Vooral aan de stamtafel dan breekt de één nog meer re- kords dan de ander. Maar laat ik het nu maar over mezelf hebben, 't Is een' droog jaar ge- Het afgelopen jaar verbouwde hij de volgende gewassen. 12 ha suikerbieten, 12 ha consump tieaardappelen, 15 ha tarwe, 13,5 ha gerst, 3 ha haver, 4,5 ha blauwmaanzaad, 4 ha lucerne, 2 ha snijmais, verder werd er nog 5 ha verhuurd voor zilveruien, en ligt er vlak tegen de schuur aan nog zo'n 4 ha weiland. En het is duidelijk dat het weiland is bedoeld voor de paarden, zoals trouwens ook de voedergewassen. De snijmais is ook bestemd voor de paardenstapel. Het gebeurt niet zelden dat er zo'n dertig paarden op stal staan. Jos geeft de snijmais een andere behandeling dan de meeste anderen die dit gewas verbouwen. Met paarden moet je heel goed uitkijken voor geschimmeld voer. Snijmais, hoe goedje het ook inkuilt, helemaal aan schimmelvorming kun je toch niet ontko men. Als een paard een keer of wat geschim meld voer heeft opgenomen kun je daarvan nare gevolgen ondervinden. Ik laat tegen woordig de snijmais hakselen, en daarna dro gen. Dat gebeurt op de grasdrogerij in Steen bergen. De mais wordt in brokjes geperst. Een uitstekend vervoerbaar eten. 't Is natuurlijk wel duurder dan gewoon inkuilen. Ik betaalde vo rig jaar nog 19 cent per kilo voor het drógen, dit jaar was het al 21 cent. Ook daar staat het niet stil met de prijsverhogingen. Natuurlijk is ook de haver een onderdeel in het voerplan voor de paarden. Maar die was dit jaar zo vreselijk Veel van de bedrijfsgebouwen zijn oud en vaak onpraktisch. weest, en op onze grond hier heb je daar weinig hinder van. Er is op het bedrijf land bij, wel, als je daar niet vergeet om te zaaien heb je altijd een goede oogst. Nou dat zegt toch genoeg. En ook dit jaar hebben we daar van kunnen pro fiteren. In het voorjaar kwamen de bieten hier en daar wel een beetje slecht op, want we heb ben nogal zware grond, en er zijn stukken bij met zéér zware grond. De bieten komen dit jaar gemiddeld aan zo'n vijftig ton per ha, dan mag je toch niet mopperen. Op dat moment komt Jos zijn vrouw binnen met het afleverings briefje van de suikerfabriek. Het laatste. Iedereen is er nieuwsgierig naar. Ze maakt bij na nooit geen brieven open, zegt Jos, maar als die berekening van de suikerfabriek binnen slecht, zoals ik het nog nooit heb mee gemaakt. Loof inkuilen op het land ver de opbrengst van de bieten hebben we het al gehad. Geen klagen. Ook heb ik dit jaar al het bietenblad verkocht. Als je dat over die 12 ha berekent betekent dat toch ook een aar dig extra centje dat er binnen komt. Goed, en dat was toch ook al met het stro het geval van de zomer. Bij mij koopt hier vaak iemand uit Wouw dat blad en koppen. Ook nu wéér, maar nu had hij het extra hard nodig, want als vee houder op zandgrond heeft hij dit jaar natuur lijk helemaal geen reden om optimistisch te .A. an iii' weg \an Oud-Vossemeer naar St-Annaland ligt in een hocht hoeve "Candia" waar A.L.C. Brooymans woont, of beter gezegd Jos Brooymans. want als Jos is hij overal bekend. Wanneer men de naam Brooymans hoort schiet er bij veel mensen ineens iets met paarden in hun gedachten. Dat is overigens geen wonder want Jos is wijd en zijd bekend om zijn beroemde koiidbloedstallen. Die bekendheid heeft zich niet beperkt tot Nederland alleen. Nee, de koudhloedkolossen van Brooymans worden heel vaak verhandeld naar Duitsland. Maar goed. je kunt bij Brooymans nauwelijks uit onder het feit dat hij zo bekend is om zijn trekpaarden, toch zullen we ons nu eerst bepalen tot de rest van zijn bestaan, een bestaan dat toch het belangrijkste gedeelte uitmaakt van zijn leven, namelijk het boer zijn. In 1939 kwam een broer van Jos op het bedrijf Candia. maar die heeft er helaas niet lang veel geluk gehad. De oorlog brak uit en door een ongelukkige samenloop van omstandigheden werd hij gearresteerd door de Duitsers, en ver oordeeld tot een verblijf in een koncentratie- kamp. Dat is voor hem allemaal te veel ge weest. Hij is nooit meer uit dat kamp terug gekomen. En het was om een kleinigheidje. Maar toen mijn broer niet meer terugkwam, moest het bedrijf toch worden voortgezet. Voor die tijd was ik nog thuis, op het bedrijf van mijn vader "Bleyendaal" in St-Annaland. Eerst be gon ik hier als bedrijfsleider maar later werd ik er zelfstandig boer. In 1946 ben ik getrouwd, en begon het leven en werken op hoeve Candia pas echt voor mij. Blij met een opvolger! /^Lan de schoorsteen in de gezellige huiska^ weer veel meer voor de mechanisatie is, terwijl de jongste, van beiden alles afweet. Maar het ziet er toch wel naar uit dat Jos in de toekomst zeker niet zonder opvolger zal zitten. Hij is daarover dik tevreden, want hij is wel zoveel boer in hart en nieren dat het zonde zou zijn als het bedrijf na zijn periode tot een einde zou komen. Alleen je vraagt je wel eens af op wat voor een manier die jongens boer moeten worden. Wanneer je de huidige grondprijzen bekijkt dan slaat de schrik je om het hart. Dan is het in ons geval toch maar een geluk dat het geen eigen bedrijf is. Wanneer je moet pachten dan gaat het nog wel. Overigens heb ik niet zolang geleden zes hektare grond bijgekocht voor een prijs die niet ver meer af ligt van de dertigduizend gulden per ha. Nou als je dat bekijkt, en je moet daar dan een bedrijf van zeg. pak weg. veertig ha voor overnemen als jonge boer. dan zul je toch nog heel wat groene sneeuw moeten zien. of je moet ieder jaar gou den aardappels rooien. Overigens hoor je nu al weer prijzen die rond de veertig duizend gul den per ha liggen. Jé" vraagt je af waar ligt het einde van deze gekheid* Of nog anders gezegd, wanneer zal er een einde aan gemaakt worden. Ik bedoel van overheidswege* Er zit ook een stuk tegenspraak in van één kant. Je hoort al- lerwege dat er geen reserveringen kunnen worden gemaakt, en dat het schier onmogelijk is om met het huidige prijspeil boer te blijven. Maar toch hoor je dan dat er overal grond aan dergelijke prijzen wordt gekocht door bedrijfs- genoten. Hoe het precies in elkaar zit is een beetje een raadsel, en toch zeker voor degene die buiten de landbouw staan. Goed ik heb ook zelf grond gekocht. Maar mijn redenatie was dat het zo'n gouden kans was om grond, gren zend tegen grond van het bestaande bedrijf aan te kunnen kopen, datje zo'n kans gewoon niet mag missen. En met het oog op mijn zoons, kun je dan natuurlijk haast niet anders. Kijk, nu met de nieuwe grond er bij, die ik dus deels heb ge- pacht.en die ik deels heb gekocht, wordt ons bedrijf straks zo'n twee en negentig hektare. Daarop moet, voor twee jongens toch nog wel een boterham te verdienen zijn. En wellicht zelfs voor drie man. Ofschoon mijn oudste Fr is nu een bedri jf toegevoegd aan het "moederbedrijf", waardoor er 20 ha en nieuwe gebouwen zijn bijgekomen. "Bleyendaal", waar Jos werd geboren, en nu zijn broer woont. mer hangen een negental kleine kinderfotoot jes. Het zijn allemaal kinderen van Jos. Op een kwade dag overleed zijn eerste vrouw aan een verkeersongeluk, en liet daarbij zeven kinderen achter. Later is Jos door deze moeilijke periode heengekomen. en is hij voor de tweede maal getrouwd. Uit dit tweede huwelijk heeft hij ook nog twee kinderen. Dat maakt het negental kompleet. Er zijn nu nog drie jongens op het bedrijf. Toon 25 jaar. Ko 21 jaar en de jongste Gerard van zestien jaar. die overigens nog op school zit. Mogelijk drie potentiele opvolgers, maar dat zou misschien toch wel een beetje te veel van het goede worden. Wel is het zo dat er één erg veel vad de paarden houdt, de ander zoon Toon mogelijk in de toekomst andere plannen heeft. Dan hebben we al de grond rond de gebouwen. Straks dus twee bedrijfsge bouwen. Mooier kan het haast niet. Vroeger hadden we zeventien kavels, her en der ver spreid. Nu doen we alles af met zeven kavels. Het is zo'n plezierig boeren. Het enige waar we hier op het "moederbedrijf' mee zitten is de slechte staat van de bedrijfsgebouwen. Die zijn al honderden jaren oud, en eigenlijk helemaal niet meer van deze tijd. Het huis is een aantal jaren geleden nieuw gebouwd. Maar dat was toen ook wel heel erg hard nodig. De oor spronkelijke woning was helemaal verrot en stond bijna op invallen. Het nieuwe bedrijf, dat komt, dan is ze net zo nieuwsgierig als ik, om te weten hoe het in elkaar zit. 't Is nu vlug uitge rekend, Jos zit gemiddeld met zijn suikerge halte bijna aan de vijftien procent. Ik ben er mee tevreden, want links en rechts hoor je toch ook nog wel mindere berichten, 't Boerenjaar is voor ons bedrijf eigenlijk grotendeels bekeken. Ik moet eerlijk zijn, 't mag voor mij best ieder jaar zo'n uitkomst geven. En verder houd ik er over op. Het bouwplan zijn. Hij heeft bij mij het loof gekocht voor zeshonderd gulden per ha. Maar 't was gehak- seld blad en je weet dat moetje snel inkuilen. De koper zag er nog al tegenop om dat allemaal naar Wouw te vervoeren. Maar we hebben sa men een goede oplossing gevonden. Hij huurt bij mij gewoon een klein stukje grond, waarop hij het blad mag inkuilen. Ik heb hem tijdens het rooien geholpen om het blad direkt in de kuil te rijden. Tegenwoordig met die moderne machines bij het bietenrooien, ben je zo klaar, met een groot aantal hektares. Al mijn bieten zijn in twee dagen uitgereden, in een periode van zes weken. Dus zeg maar de helft ging er in één dag uit, 't loof direkt in de kuil, grond er op.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 10