GRASZAADTEELT! Veldwerk loopt ten einde Opkomst van wintertarwe Ook met MOMMERSTEEG praten. Wij bieden: GARANTIEPRIJS x kg OPBRENGST 2500,— PER HA en de kans op meer. ALL-IN PARTICIPATIEKONTRAKTEN dus geen aftrek van zaaizaad- en scho- ningskosten; dat is duidelijk VAKKUNDIGE TEELTBEGELEIDING door: mommersteeg international Vroeger was het land eerder klaar NORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen 7 Er moeten in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN per 8 november naar schatting nog 150 ha aardappelen wor den gerooid. Dit lijkt een hachelijke zaak, daar de rooiers al een aantal dagen grotendeels stilstaan. Maar be halve dan in 1974 is dit karwei elk jaar toen weer geklaard en dit zal ook de komende dagen, wanneer er enkele dagen geen neerslag valt, ook weer voor elkaar komen. Met de bewaring van partijen aardappelen die doordat ze nog groeiden, aan de late kant zijn gerooid en waarin veel glas en zelfs zgn. „waterzakken" voorkomen, verloopt het niet gemakkelijk. Een juiste beluchting wordt niet eenvoudig doordat de buitentemperatuur en ook de relatieve luchtvochtigheid de laatste tijd aan de hoge kant zijn geweest. Ook de bieten zijn nog niet alle gerooid en er liggen grote hopen te wachten op transport naar de fabrieken Weinig telers hebben de afgelopen zomer durven ver moeden dat we toch nog aan een bijna normale gemid delde kg-opbrengst per ha zouden komen. We zijn echter niet hoopvol gestemd over de aan ons uit te betalen prijs! Die zal naar wij allen hebben kunnen vernemen een stuk lager liggen dan in 1975. Wij blijven van me ning dat bij 45 ton per ha een prijs van 100 per ton, re- Op WALCHEREN is het weer tot op heden nog steeds erg meegaand geweest. De weervoorspellers verwachten dikwijls regen. Deze kwam ook meestal wel, maar slechts in geringe hoeveelheden. De werkzaamheden werden er nauwelijks door belemmerd. Eén nadeel van dit weer type was wel de grote glibberigheid op de vele binnen wegen en soms ook wel op hoofdwegen. Het slipgevaar en daardoor de kans op ongelukken was en is nog zeer groot! De werkzaamheden zijn flink gevorderd. Er moeten nog wat bieten gerooid worden, maar op sommige be drijven is men vrijwel aangeploegd. Nog een paar we ken en het veldwerk is weer klaar Het ziet er naar uit dat ook de laatkomers begin december een heel eind ge vorderd kunnen zijn. De wintertarwe-inzaai lijkt iets lager uit te vallen dan vorig jaar. De cijfers van de afzet van zaaizaad zouden daar op duiden. Helemaal betrouwbaar is dit niet. Er zijn ook collega's die de zaaizaadhoeveelheid wat hebben verminderd, mede als gevolg van proef- en praktijker varingen van de laatste jaren. Bovendien is het zaaibed zeer gunstig, de kwaliteit van het zaaizaad goed en niet goedkoop. Mogelijk hebben ook meer tarwetelers van eigen zaad gezaaid. De tijd zal het leren! De opkomst van de eerstgezaaide tarwe lijkt goed. Wanneer we het goed hebben beluisterd, komt het bestaan van de .bietenontvangstplaats Middelburg de komende maanden sterk in discussie. De mogelijkheden zijn: in 1977 gaat nog alles op de oude voet verder, in 1977 wordt er nog wel verladen, maar er is geen eigen aanvoer meer mogelijk, of Middelburg sluit en alles gaat rechtstreeks naar de fabrieken. iln ieder geval is beloofd dat de telers vóór 1977 tijdig zullen weten waar ze aan toe zijn bij de zaaizaadbestel ling. Vooral voor de kleinere telers kan het rechtstreeks naar de fabrieken leveren moeilijkheden geven. Ver moedelijk zijn hier ook wel weer oplossingen voor te vinden. Het feit dat de suikerfabrieken streven naar een zo efficiënt- en goedkoop mogelijke afvoer, kunnen we ook moeilijk aan ons voorbij laten gaan. De harde cijfers zullen ook hier wel weer spreken en van grote invloed zijn bij de besluitvorming De schakels tussen de produ cent van de grondstof en de plaats van verwerking wor den steeds minder in aantal. Voor de veehouderij zijn de „ONDERWIJSKRANT" Voor de 4e maal heeft het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een „Onderwijskrant" samengesteld; een krant van 32 pagina's met veel informatie over het gehele onderwijs in ons land. Van de totale oplage van T50.000 exemplaren worden er 600.000 via de verschil lende onderwijsinstellingen, enz. verspreid en zijn er 150.000 beschikbaar voor belangstellenden Een brief kaartje aan het Ministerie, Nieuwe Uitleg 1, te Den Haag en u krijgt het in de brievenbus. Deze „Onderwijskrant" geeft een uitgebreid pakket informatie o.m. over schoolkeuzemogelijkheden; leer lingwezen; vormingsinstituten voor werkende jongeren; Openschool: schoolgeld, leerplicht, studietoelage, cursus gelden, enz. kening houdend met de steeds maar stijgende lijn van toe te rekenen en vaste kosten, een minimale prijs is. Wij beseffen ook dat we in deze afhankelijk zijn van de wereldmarkt en van het Brussels beleid. Elke individuele teler die een stuk boven het gemiddelde van 45 ton zit, heeft natuurlijk een aanvaardbaar saldo. Daarom zijn de telers in enkele andere streken in ons land goed af. Maar indien in de voornaamste bietenteeltgebieden van de EEG overal de kg-opbrengst per ha met bijv. 10 zou stijgen, dan zou dit toch weer een negatieve invloed hebben op de prijs. Het is maar goed dat dit gewas tegenwoordig een extensieve exploitatie vraagt, dat wei nig zweet vergt, want anders zou het areaal een stuk kleiner zijn dan nu. De afgelopen twee maanden waren aan de vochtige kant en ook vrij warm. In onze streek wordt en terecht meestal vroeg op zaaivoor voor wintertarwe en op wintervoor geploegd. Over het algemeen viel de ploegsnede redelijk fijn. Gelijktijdig ontstond dus een goed kiembed voor allerlei onkruiden Met het zaai- klaarmaken van het land, bestemd voor wintertarwe, on der nogal vochtige omstandigheden, was dit reeds boven staande onkruid moeilijk mechanisch te bestrijden. Daar om kwam het nogal eens voor dat behalve een bodem herbicide, ook een afbrandingsmiddel moest worden ge spoten. Veelal werden deze gemengd toegepast. Ook vroeg op wintervoor geploegde percelen staan er soms al „groen" bij en zullen hier en daar reeds voor de winter mechanisch of chemisch moeten worden bewerkt. En zo blijft er voor de akkerbouwer toch steeds werk in de winkel! weersomstandigheden ook nog gunstig. Het vee kan nog steeds in et w-iland blijven en de grasvoorraad benut ten. Toch begint de voorraad nu wel enigszins af te ne men. De groei raakt er uit! Aan sommige maiskuilen is al weer schade aan de plasticafdekking aangebracht door ratten- Getracht moet ÉBM Uit de cijfers van de afzet van wintertarwezaaizaad zou de konklusie kunnen worden getrokken, dat de winter tarwe-inzaai iets lager uitvalt dan vorig jaar. Er dient echter rekening mee gehouden te worden, dat velen op basis van proefveld en praktijkervaring de Eaaizaadhoe- veelheid hebben verminderd. Goed ontwikkelde vrij staande planten zijn basis voor 'n goede korrelopbrengst. worden de schade te voorkomen door de ratten te be strijden met de daarvoor beschikbare middelen. Verder: beschadigd plastic onverwijld repareren. De maiskuilen dienen dan ook regelmatig gecontroleerd te worden. Bij luchttoetreding zijn de verliezen aan voederwaarde in korte tijd aanzienlijk. Ch. Bakker, Terneuzen, tel. 01150-2621 Joh. v.d. Bosch, Nw. Vossemeer, tel. 01676-395 A. Dagevos, Wemeldinge, tel. 01192-1248 J. Minderhoud, Westkapelle, tel. 01187-279 postbus 1 vlijmen holland tel. 04108 - 9116 ZZZ ooi \l "X- In vroegere jaren was, zoals de overlevering luidt, in HET LAND VAN AXEL, 11 november de dag dat het landwerk was gebeurd. De bieten waren geleverd, het bouwland op wintervoor geploegd, de ploegen en wagen afgeschuurd en opgeborgen. Sint Maarten was de dag waar ieder naar streefde om klaar te zijn met het werk. En diegene die het voor die tijd niet kon klaren werd niet direkt als een voor uitstrevend iemand beschouwd. In tegendeel men vond dat er van zo iemand niet veel recht kon komen. Deze meningen zijn echter wel wat veranderd en het ge zegde „de tijden zijn veranderd en wij met hen", doet ook hier opgeld. We kunnen dit jaar konstateren dat de werk zaamheden vlot zijn verlopen (in het Land van Axel). Het rooien der suikerbieten begint op een eind te lopen, de leve ringen aan de fabrieken verloopt als er zich geen ernstige calimiteiten voordoen normaal, hoewel er van de praktijk een aandrang bestaat om nu alles op alles te zetten en de bieten aan de fabrieken geleverd te krijgen. Hoewel men zich er van bewust is dat de bietencampagne tot half de cember kan duren, vindt ieder zijn eigen problemen de be langrijkste. Het ver gevorderd zijn met het ploegwerk en inzaaien der wintertarwe, die al weer fris boven de grond komt, zijn faktoren die allen meespelen en er toe hebben meegewerkt dat dlit najaar tot nog toe alles vlot is verlopen. Over het suikergehalte van de bieten is men maar matig tevreden. Maar wat wil men, de aan de oogsS voorafgaande droogte gaf een hoo$ percentage aan suiker te verwachten, de door de regen ontstane verdunning heeft het gehalte omlaag gebracht. Immers als er water bijkomt wordt het gehalte lager. De daarna optredende late hergroei heeft wel meer kg-opbrengst opgeleverd maar deze groei is ook ten koste van de suiker gegaan. Gehaltes van 14,5 zijn dan ook niet om naar huis te schrijven. En menigeen zal voor zichzelf nog wel eens een berekening moeten maken wat het verschil nu is tussen een vroege levering premie met een redelijk tot goed gehalte, en een meer-opbrengst van, vult U zelf maar in hoeveel kg. Eind deze of volgende maand zullen de organisaties, voorlichtingsmiddagen of -avonden beleggen voor de Her verkaveling de Braakmanpolders. Op deze dagen zullen de leden antwoord kunnen krijgen op de vele vragen die er in de praktijk leven. De kostenfaktoren zullen worden toe gelicht en de voordelen van de baten zullen worden bespro ken. Vragen zoals: hoe staat het met de beroepsmogelijk heden, en in hoeveel gevallen is daarin het verleden voor de betrokkenen gunstig op beslist. Hoe staat het met de kosten van drainage, en wie betaalt dat en wanneer en hoeveel. Enfin ieder kan daar zijn vragen stellen en een keur van deskundigen en specialisten zal daar aanwezig zijn, zodat wanneer het op de stemming aankomt niemand kan zeggen dat er geen goede voorlichting is geweest en men goed weet wat men te doen staat. AKKERBOUW EEN IDEAAL NAJAAR hebben we gehad voor aan wending van diverse soorten organische mest. Vooral ook de sporen bij verspreiding van dunne mest, waren bijna niet te zien. Naar gelang het jaargetijde vordert, moet U hierbij wel voorzichtig zijn. De bandendruk van deze 2 wielen moet U niet onderschatten. Vooral zwaar dere grond moet wel voldoende droog zijn. Hoe de win ter uit zal vallen,-weet U tenslotte ook niet. DE BESTE TIJD OM direkt na het zaaien van winter tarwe te spuiten met een bodemherbicide tegen duist e.d., is voorbij. Het middel Chandor b.v. mag na half november niet meer worden toegepast. Hoe later de tar we gezaaid, hoe minder duist U kunt verwachten. Wel is het zo dat deze soort middelen ook goed werken te gen o.a. kleefkruid, kamille, muur en akkerereprijs. BIJ DE WINTERTARWERASSEN kunt U te kust en te keur kiezen wat het aantal rassen betreft. In op brengst maken deze rassen elkaar niet zoveel, behalve dan Clement. Bij dit ras denken we echter weer aan het gele roest gevaar. Het ras Norda is beslist een produk- tief ras, wel matig wintervast. Het is een geschikt ras voor late zaai. Evenals Lely en Clement, gevoelig voor afrijping sziekten. TOT DUSVER IS ER NIETS aan de hand bij het ploe- gen op wintervoor. Laten we hopen dat dit zo blijft en de volgende waarschuwing overbodig is. Doordraaiende trekkerwielen kneden de grond zo in elkaar, dat er geen lucht meer in overblijft. U krijgt dan de bekende blauwe kleur. Voorkom dit door wielgewichten, differentieelslot of ondieper te ploegen. VOOR EEN KWEEKGRASBESTRIJDING met TCA is het in verband met het volgend gewas nu wel de hoog ste tijd.. Meerdere jaren komt het voor dat bij latere aan wending schade ontstaat. Een dunne opkomst, wegval lende planten enz. Hoe lichter de grond, hoe groter de schade. A's het perceel bestemd is voor bieten, is de schade minder erg. VEEHOUDERIJ EEN VRIEND KAN SNEL een vijand worden. Afge lopen zomer was water een verre vriend die niet bereik baar was. Op het ogenblik geeft een te veel aan water een laag droge stofgehalte van het gras en zelfs kapot trappen van de zode. Het laatste is te voorkomen door greppels, sloten en eindbuizen open en schoon ie maken. Geef de' graszode kans om zo goed mogelijk te herstel len. Dus weg met het overtollige water. BEREGENINGSAPPARATUUR is te duur om het on derhoud te verwaarlozen. Tap het water af van de pomp en de ondergrondse leiding. Draai de aftapplug aan de pomp los en doe hetzelfde met de aftappunten op de ondergrondse leiding. Ook alle afsluiters en ontluch- tingskranen moeten worden geopend. ZORG DAT U RATTEN niet tot één van uio huisdie ren moet gaan rekenen. Wanneer dat het geval is, wer ken zij in tegengestelde richting van een hond. De laat ste bewaakt uw voorraden en eigendommen. Een rat sleept ze weg en knaagt en vernielt waar het gelegen komt. Maak hier een eind aan door rommelhoeken op te ruimen, voorraden af te sluiten en ze via gift te verdel gen. i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 7