<~Door de <:lDrcuw |lP.el.| tiüd i&ÈJblllt D e Zeeuwse Plattelandsvrouwen trokken onlangs in grote getale (300!) naar de Concert- en gehoorzaal in Middelburg om daar met de heer H. Eversdijk uit Heinkenszand van gedachten te wisselen over de leefbaarheid van het platteland. Aktiviteiten Agenda Kursus Gesprek-voeren De "Vierweekse" Enige stellingen behorende bij de inleiding van de heer Eversdijk, sociaal-geograaf te Heinkenszand. De leefbaarheid van het platteland Er is lang en kortharig "tuig" U kunt niet alles weten! 23 REDAKTiE I KEES SCHIPPER* Zevenbergen: 13 nov. Met z'n allen naar de IJS-revue te Ant werpen. 's Heer-Abtskerke- Goes/Nrd.Beve.: 12 nov.: Autoralley (likrit) v.a. 19.00 uur in "Irene" te's Heer -Abtskerke. Tholen: elke vrijdagavond: volleybal (20.30 -22.30 uur) 27 nov.: Bowlen in Bergen op Zoom. W.Z.V1.: 19 nov.: Algemene Leden Vergadering te Oostburg met na afloop:een doldwaze speelfilm. O.Z.vl.: 3 dec.: Algemene Ledenvergadering te Axel. Bladel: 3 dec.: Feest: 12 '/2-jarig bestaan van de afdeling!! Reü nie. sketches, kwis. dansen, oude herinneringen ophalen, oud leden. huidige leden. Om 20.00 uur in "De Vorselse Molen", Bredase Baan 28, te Bladel. RAK-Zd.Beveland.: 30 nov. om 20.00 uur in "De Caisson" te Biezelinge: Algemene Ledenvergadering spreker (dhr. G.J. de Jager) over:!Toekomst in de landbouw" diskussie. Schouwen: 12 nov.: WIJNAVOND met een "vinoloog" en mensen van de vereniging amateur-wijn-makers. Borrelhapjes, wijn proeven, lezing. Om 20.00 uur in "Het huis van Nassau" te Zierikzee. (eer, 3 CJO-aktiviieit) vanaf 1-12-1976 te Gues. Onder het motto: Bij-de PéJé Zet is het openbaar spreken vaak n»gpet. Een briej van Win: van de Spek: Beste mensen. A Is kind hebben we allemaal moeten leren praten. De één iets vroeger, de ander iets later. Op school werd dit alles wat taaltechnisch bijgeschaafd. Nu we dan "groot"geworden zijn. zijn we nog steeds niet uitgeleerd. We proberen vaak thuis, in de bar. ter vergadering oj waar dan ook een goed gesprek op te zetten, zonder dat we nu precies weten hoe. Wel. dat hoe kun je leren. Tevens kun je leren hoe je een gesprek De Vierweekse is een kursus voor plattelandsjongeren in de leeftijd van 18 tot 30 jaar op een Volkshogeschool. In 1977 wordt deze kursus voor de 29ste maal georganiseerd, deze maal in Bergen (Nh) en wel van 3 tot 28 januari. Het is de enige kursus voor plattelandsjongeren waarin de algemene vorming van de kursisten voorop staat. Doel van de kursus is: - leren spreken, luisteren, diskussiëren en omgaan met andere mensen; - leren zelfstandig een mening te vormen over problemen waarmee jonge boeren en boerinnen worden gekonfronteerd; - je op een kritische manier te bezinnen over je plaats in de samenleving; - leren je eigen belangen zo goed mogelijk te behartigen. Ieder mens krijgt te maken met een grote hoeveelheid vragen die vanuit de samenleving op hem afkomen. Vaak moetje voor jezelf besluiten watje ervan denkt of hoe je erop moet reageren. Het doel van de Vierweekse is om dit zelf beslissen gemakkelij ker te maken. Hoe ziet de kursus eruit? De deelnemers aan de kursus zijn gedurende vier weken bij elkaar op de Volkshogeschool "De Zandhoeve" in Bergen. De groep kursisten trekt daar gedurende die vier weken met elkaar op in een vrije, ongedwongen sfeer op een wijze die grotendeels door de deelnemers zelf bepaald wordt. Er wordt gewerkt aan een programma dat voor een deel voor de gehele groep ge meenschappelijk i.<, en voor een deel bestaat uit werken in klei nere groepen. Deze kleinere groepen houden zich bezig met één van de volgende onderwerpen: 1. De sociale positie van de boer(in) 2. Jonge boer(in) en landbouwbeleid 3. Werkende mensen in een beschermd landschap 4. De toekomst van het gezin 5. De verhouding tussen konsumenten en producenten van Landbouwprodukten 6. Overschotten en tekorten van landbouwprodukten 7. Landbouw en milieu. Wat kan er in zo'n werkgroep aan de orde komen? Voor de groep die zich bezighoudt met het onderwerp "Werkende men sen in een beschermd landschap" zou dit bijv. kunnen zijn: Het praten met werkende mensen die in een beschermd landschap wonen, zoals boeren, middenstanders, forensen enz. Houden van interviews m.b.v. bandrecorder en/of videoapparatuur in dit gebied. Het organiseren van gesprekken met mensen van organisaties die zich met natuurbescherming bezig houden, met vertegenwoordigers van boerenorganisati: met politici enz. Verder kunnen publikaties en nota's worden besproken en kan er gewerkt worden aan verslaggeving voor de hele groep. Er kunnen exkursies worden georganiseerd voor de hele groep, kortom je hebt heel veel mogelijkheden. Naast de werkgroepaktiviteiten wordt ook tijd besteed aan an dere zaken, zoals sport en kreatief spel. Ook gaan we er wel eens uit: theater, film, wandelen, muziek, of er wordt tijd besteed aan levensbeschouwelijke onderwerpen zoals diskussie over geloof, man-vrouw verhouding, de toekomst van de maatschappij enz. Wie zijn de deelnemers aan de Vierweekse? De kursus richt zich op plattelandsjongeren, zowel jongens als meisjes in de leeftijd van 18 tot 30 jaar. De onderwerpen in de werkgroepen zijn vooral belangrijk voor agrarische jongeren, maar ook andere plattelandsjongeren zijn zeker welkom en zullen voor zichzelf voldoende mogelijkheden vinden. Wat kost die Vierweekse? De kosten zullen voor de 4 weken (inklusief de kost en inwo ning) f 550,— bedragen, maar als je lid bent van een platte landsjongerenorganisatie, of je vader van een standsorganisatie, is het mogelijk om een subsidie van f275,— te krijgen. Ook voor werklozen is er een speciale regeling. Waar kun je inlichtingen krijgen en je opgeven? Om een beetje zicht te hebben op het aantal deelnemers, zouden we het erg op prijs stellen als je je zo spoedig mogelijk opgeeft. Wanneer daaraan behoefte bestaat zullen we proberen om eind november/begin december op verschillende plaatsen informa tiebijeenkomsten te beleggen, waar we meer kunnen vertellen over het programma en waar je ook vast een paar van onze gezichten kunt zien. In ieder geval, zowel voor verdere inlich tingen als voor opgaven is het centrale adres: Ronald van Zandwijk - Oebele Kootstra, Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, Bergen Nh. Tel.: 02208-4541 (privé: 02233-1997). of: Andries van Weperen, Volkshogeschool Allardsoog, Jarig v.d. Wielenwei 32, Bakke- veen Fr. Tel.: 05169-241 (privé: 05169-579). in de juiste banen leidt zonder te vee! af te dwalen. Daartoe hebben we dan de kursus gesprek-voeren en leiden opgezet. Nu zouden we het leuk vinden als jullie meedoen Deze kans wordt steeds gegeven in de Prins van Oranje" te Goes. Iedere keer om 20.00 uur op de volgende data: 1 en 7 december en 5,12,19 en 26 januari. Docent f 13,— Let is de heer Wilderom uit Vlissingen. Kosten wel, de deelname is beperkt, dus wees er snel bij! Dit kan door te bellen voor uiterlijk 24 november a.s. naar Wim van der Spek CPJ, 01100-15448 óf Kees Schipper, 01100-15010. Groetend, WIM. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen. Kampeerlandpolder 3. Wissekerke. tel. 01J07-610. 1. Het bouwen van huizen (nieuwbouw) in de plattelandskernen betekent nog niet dat daardoor per definitie de leefbaarheid wordt verhoogd. 2. Te veel nieuwbouw met name in de woningwetsfeer) aan kleine plattelandskernen kan tot spanningen leiden tussen allochtonen en autochtonen. 3. Als in kleine kernen geen enkele nieuwbouw plaats vindt, zal de kleine kern steeds meer aan leefbaarheid inbt -eten. 4. Het Bestaan van tweede woningen binnen de bebouwde kom is in strijd met een leefbaarheidsbeleid voor de plattelandskernen. 5. Behalve aan nieuwbouw moet t.a.v. het platteland ook vooral worden gedacht aan Sanering, renovatie, restauratie en interne verdichting. 6. Door de centrale overheid worden teveel randstadnormen toegepast t.a.v. het platteland o.a. t.o.v. onderwijs). 7. Een school voor kleuter- en lageronderwijs is een eerste leefbaarheidseis (bij verdwijnen van lager onderwijs in de kern, is de kern gedoemd verder achteruit te gaan). 8. Behalve een winkel voor de eerste levensbehoeften is een goed winkelbestand geen absolute eis voor leefbaarheid. 9. Een goed openbaar vervoer lost vaak het gemis van een groot winkelbestand op; een goed openbaar vervoer is vooral van belang voor de jeugd die het voortgezet onderwijs bezoekt en voor de bejaarden. 10. Door de gemeentelijke herindelingen is er minder aandacht voor de leefbaarheid van de kleine kern in strikte zin. Dorpsraden functioneren op het platteland zelderl goed; het contact overheid - burger is minder geworden. Wat is leefbaarheid, wat is platteland - dat zijn twee zaken die je eerst vast moet stellen, zo begon de heer Eversdijk. Het ie nogal verschillend hoe de mensen leefbaarheid opvatten, de een wil alleen groen voor de deur, de ander wil fijn uitgaan op zater dagavond. En wat is het verschi tussen stad en platteland? Eén verschil is misschien wel alleszeggend: je woont in de stad en öp het dorp. Veel aandacht schonk de heer Eversdijk in zijn lezing aan vroeger; daarmee gaf hij een beetje de indruk dat het echte platteland er eigenlijk niet meer is. Maar hij sprak daarna uit gebreid over het veranderende en veranderde Zeeland. Onder andere door het wegtrekken van de jongeren en de binnenkomst van de randstedelingen (de "import") ontstonden er veel verschi len met vroeger. Zo is nu nog maar 10% van de Zeeuwen werk zaam in de agrarische sektor. Dat komt, niet te vergeten, na tuurlijk ook door de industrialisatie (Sloe en kanaalzone). De heer Eversdijk betoogde dat het platteland leefbaar moet blijven, dat de menselijke dingen, de menselijke maat en de menselijke invloed vooraan moeten komen te staan. Dat bete kent o.a. niet te veel nieuwbouw, maar juist sanering en ver nieuwbouw. Dat betekent wél in iedere kern een kleuter - en een basisschool, maar niet in elke kern een bioscoop. Dat betekent aanvaarden dat jé op een dorp niet meer alles kunt kopen. Voorts moet gestreden worden voor een goed openbaar vervoer. Het platteland moet leefbaar blijven! De vrouwen in de zaal luisterden met belangstelling naar de woorden van de heer Eversdijk. Hij wist hun aandacht gevangen te houden door zijn betoog af te wisselen met een aantal anec dotes over vroeger en door het vertonen van twee films: over Nisse, en Zijn er nog Zeeuwen. Na de pauze was er gelegenheid voor een gedachtenwisseling met de heer Eversdijk over zijn lezing en over de stellingen die hij had geformuleerd. AdJ "Een geslaagd experiment" was het oordeel van mej. T. van der Leeden over de opzet van de diskussie op de jaarlijkse provin ciale kadermiddag te Middelburg. Een succes dat niet op de laatste plaats te danken was aan de inbreng van de deelneemsters. Zo stonden voor de "flappen" wandplaten) groepjes dames gewapend met viltstiften onderling van gedachten te wisselen over de inleiding van de heer Eversdijk. Waarna zij hun op merkingen, vragen en grieven opschreven. Eén der aanwezigen pleegde waarschijnlijk geen overleg omdat op een plaat het volgende stond geschreven - Ik ben maar import en urf dus niets te zeggen. - Spreker wilde niet alle "import" over één kam scheren en trok de vergelijking dat er zowel langharig als kortharig tuig rondloopt. "Maar," zo zei hij." Import die vindt dat ze de Zeeuwen als rimboemensen moet behandelen kan beter achter Bergen op Zoom blijven". Veel opmerkingen hadden betrekking op de tweede woningen. Spreker zag niet veel heil in een verbodsbepaling zonder meer voor tweede woningen, omdat dit de verkrotting in de hand werkt. Hij zag meer perspectieven in het instellen van een re habilitatiestichting van overheidswege. "Hier (de woningen) mag best wat geld ingestopt worden aldus de spreker. Voorts kwamen nog enkele problemen aan de orde die specifiek zijn voor bepaalde streken, waarna rond 5 uur de middag besloten werd door de presidente, die de heer Eversdijk dankte voor de gesproken woorden onder aanbieding van een fruitmand. Een luid en warm applaus vulde daarop de sfetrvolle concertzaal. E.D. Zet uw snijbloemen eens in prikkellimonade in plaats van in gewoon water. Ze blijven langer goed! Hardgeworden gymmiringen worden weer zacht en elastisch, als men ze legt in een oplossing van 1 deel ammoniak en 2 delen water. Elektrische lampen mogen nooit aan de draden worden opge hangen, de leiding is voor de stroomtoevoer, een afzonderlijke draad moet bestemd worden voor het ophangen van de lamp. Mimosa houdt u langer goed door de steeltjes in een vaasje met keukenzout te steken in plaats van water. Houdt de bloemen zover mogelijk van de verwarming verwijderd. Uw boorman is niet geoorloofd u, door hoog opschietende bo men het licht in uw kamer te onthouden. Omdat plaatselijke gebruiken en regelingen hier echter een rol spelen, doet u ver standig even op het gemeentehuis te informeren, hoe het staat met deze regeling in uw gemeente. Een kleurstofvlek in moeilijk wasbare stof kan verwijderd wor den door betten met alcohol, n.l. kleurloze was-brandewijn of met spiritus indien de kleur van de stof dit toelaat. Een kamerlinde zal geen gele bladeren krijgen als men er voor zorgt, dat ze niet te warm staat. Matig warm water van niet te lage temperatuur (handwarm). Vlekken van punch kunt u met heet water verwijderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23