N u we het toch over de veilingen hebben willen we melding maken van het besluit van twee belangrijke fruitveilingen om over te gaan tot fusie. Het zijn de veilingen te Kampen en Zwolle waarvan de leden enkele weken geleden met zeer grote meerder heid (ruim 90% van de stemmen) besloten om samen te gaan in één veilingvereniging. Gunstige marktsituatie spruiten verwacht! 1,1 lli.l II VAM DE WEEK D e Nederlandse tuinbouw vindt dat ze er maar karig is afge komen bij de behandeling van de begroting van het Ministerie van Landbouw, enkele weken geleden in de Tweede Kamer. Het ging vooral om de aardgasprijzen. Vorige week schreef de heer Lutevn in dit blad dat over de hele aardgaszaak het laatste woord nog niet gesproken is. Daar'hoopt de tuinbouw op want de aard gasprijzen zijn van bijzonder grote invloed op de rentabiliteit van de ondernemingen. Er waren enkele Kamerleden die zich sterk probeerden te maken voor een verlaging van de aardgasprijzen voor de tuinbouw of beter gezegd het achterwege laten van de aangekondigde verhogingen, maar de taal van deze mensen kw am niet sterk over en maakte weinig indruk. I n het jongste nummer van de mededeling; aan de leden van de centrale Goes-Krabbendijke, schrijft de direktie van deze veiling over de afzetmogelijkheden voor het perelras Conference. Er komt in naar voren dat duidelijk is dat Nederland voor de afzet van de grote hoeveelheden Conference uit het koelhuis, Enge land hard zal nodig hebben, vooral voor wat de kleine maten betreft. De leden van deze veilingen wordt dan voorgehouden dat bij de afzet van Conference in de komende maanden duidelijk zal blijken dat er in Engeland slechts kans van slagen zal zijn, wan neer we een produkt kunnen aanbieden dat als klasse 1 in Enge land wordt geaccepteerd. Alles zal in het werk gesteld moeten worden om met een aanvaardbare klasse 1 kwaliteit voor de dag te komen, aangezien de aanduiding klasse II in Engeland ten opzichte van klasse 1 een veel groter kwaliteitsverschil betekent dan wij ons kunnen voorstellen en wat we er ook werkelijk mee bedoelen. Het scheuren van vaste planten '70/711 '71/72 '72/73! •73/7*+! '74/751 '75/76 Areaal ie Handelsprod. ha 5.550 5.100 5.000 *+.<+28 4.804 5-162 10 7 1.000 ha 66,9 74,3 7*+,5 6*+,5 77,1 65,1 84 0 veilingprijs ct/kg 66 58 72 101 73 13*+ 184 Beschot t/ha 12,0 1*1,7 l*+,9 14,6 16,0 12,6 79 Fin.uitkomsten 1.000 gld/ha 7,9 8,4 10,8 l*+,7 11,6 16,9 146 it tt id. in gld van '75/76 12,5 12,2 l*+,6 18,1 12,8 16,9 133 1975/76 in van '7V75- 19 C.J. Nouse, Beveland B.V. De meeste vasteplanten stoelen uit, ze vormen steeds nieuwe scheuten en worden na verloop te groot voor de hen toegedachte plaats. Bij het uitstoelen doet zich bovendien het verschijnsel voor dat het hart van de plant bij het ouder worden minder goed uitloopt en afsterft, waardoor de plant een min of meer ringvor mige groeiwijze aanneemt. Dergelijke planten groeien en bloeien minder goed dan jonge exemplaren en ingrijpen is dus gewenst. Wat is scheuren? Om een vasteplant te scheuren nemen we hem helemaal uit de grond. De grond wordt zoveel mogelijk van de wortels verwijderd. Met de hand worden de buitenste delen van de pol afgetrokken. Alleen als de pol te hard is met een mes stuk snijden. Bij oude pollen zijn alleen de jongere buitenste delen bruikbaar. De oude kern dient afgevoerd te worden,. De nieuw te planten delen moeten minstens uit 3 tot 7 nieuwe groeischeuten of groeipunten bestaan. Er dient op gelet te wor den dat groeipunten en wortels na het scheuren nog bij elkaar horen. Bij sommige planten is dat nogal een verwarde toestand en als er teveel getrokken en gesneden wordt dan wil zo'n plant nog wel eens helemaal uit elkaar vallen. Het tijdstip Voor het bepalen van het juiste tijdstip van scheuren zijn er twee mogelijkheden. De ge hele border moet worden opgenomen. Er wordt een goede grondbewerking toegepast en een afdoende bemesting gegeven. De ge scheurde jonge planten worden daarna weer uitgeplant. Dit werk kan gedaan worden in het najaar of na de winter. Uitvoering in het voor jaar verdient over het algemeen de voorkeur. Vooral bij vroeg invallende vorst en in kwak- kelwinters kunnen de jonge en dus kwetsbare planten veel te lijden hebben. Zeer droge zandgronden kunnen echter beter in het najaar Chrysanthemum of margriet, een duidelijk voorbeeld van een pollenvormende vaste plant. bloeitijd van de plant. Men kiest een tijdstip waardoor geen onderbreking van de bloei ont staat. Planten die in de midden- en nazomer bloeien kunnen na de winter gescheurd en uitgeplant worden. Een goed moment is als de plant uit begint te lopen. De tijd tussen het uitplanten en de bloei is lang genoeg voor een goede ont wikkeling. Anders is het met voorjaars- bloeiende planten. Worde; deze in het voorjaar gescheurd, dan is de tijd tekort voor een goede ontwikkeling en blijft de plant te klein voor een goede bloei. De vroegbloeiende vasteplanten dienen daarom pas zodra ze uitgebloeid zijn behandeld te worden. Het scheuren Wanneer we planten echeuren die volop blad hebben, dan moet na het planten het blad ver wijderd worden. Zou hij zo uitgeplant worden dan verdampen de vele bladeren meer vocht dan hij met zijn gereduceerde wortelstelsel kan opnemen en zijn de overlevingskansen gering. Daarom moet direkt na het rooien bladeren en stengels zover afgesneden worden dat er maar een klein deel van overblijft. Sommige soorten hebben dikke vlezige wor tels, andere hebben dunne draadachtige wor tels. De vlezige wortels moeten zorgvuldig be handeld worden omdat ze beschadiging slecht verdragen. Punten mogen wat bijgesneden worden en een enkele te ver uitstekende wortel kan verwijderd worden. Naast pollenvormende vasteplanten zijn er ook die zoden vormen. We zien dit bij vetmuur, stekelnoot, thijm e.d. De plantezode wordt vlak opgestoken en van de buitenste delen snijden we stukken met een doorsnee van 5 cm. Let er op dat deze stukken goede wortels hebben. Het is beter om van deze soorten een groter aantal kleine stukken uit te planten dan een groter stuk. Campanula of klokjesbloem, een voorbeeld van een zodevormende vasteplant. behandeld worden omdat bij bewerking in het soms droge voorjaar te weinig vocht voorhan den is voor een goede aanslag. Om de vier jaar of selektief scheuren In het algemeen dient een border zo om de vier jaar gerenoveerd te worden. Het kan van jaar tot jaar voor een aantal planten wel eens ver schillen en zo kunnen er tussentijds sommige soorten uitgepikt moeten worden. Dat zijn dan soorten die te sterk gegroeid zijn of om een andere reden gescheurd dienen te worden. Als men niet de hele border ineens aan wil pakken kan er ook selektief gescheurd worden. We bekijken daartoe iedere vasteplantensoort afzonderlijk en zodra de wenselijkheid om te scheuren aanwezig is nemen we die soort er uit. De beste tijd hiervoor wordt bepaald door de Nederlandse teeltresultaten De Westeuropese markt voor spruiten is dit seizoen vriendelijk gestemd. In ons land werd wat meer uitgeplant in Engeland en West- Duitsland flink wat minder. Het aanbod was - ondanks sterk, door de langdurige droogte, ge reduceerde beschotten - vrij groot tot nog toe. Toch werden op de Westeuropese markten prijzen behaald die niet zo gek veel lager waren dan de zeer goede prijzen van vorig jaar. Aan gezien van de matig tot sterk gereduceerde oogsten al een groter deel tot nu toe werd af gezet. zal de marktvoorziening de komende maanden wat kleiner worden dan voorgaande jaren, hei geen een - voor de teler - gunstig effekt zal hebben op de prijsvorming. Voor de consument „betekent dit echter dat wederom een belangrijke wintergroente duur zal moeten worden betaald. Als gevolg van deze prijsvor ming kan straks een forse uitbreiding van de aanplant voor de oogst '77/78 worden ver wacht. Aldus het markt en prijsbericht van het Produktschap voor groente en fruit, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontlenen; olgens de gepubliceerde augustus/september-steekproef van het CBS. zou de met spruitkool beteelde oppervlakte in -Nederland dit seizoen 5.265 ha beslaan (vj 5162: vvj 4804). gezien de goede financiële re sultaten van het vorig seizoen(7% groter areaal, gem. zeer laag beschot maar een financiële uitkomst van fl6.900.per ha) een te ver wachten uitbreiding van het areaal. Het aandeel van deze uitbreiding ligt met name in Noord-Brabant, daar nam het areaal toe tot 22% (vj.20: vvj 19%) terwijl de oppervlakte in Zuid-Holland afnam tot "slechts" 62% (vj 65 en vvj 66%Het areaal kontraktteelt - hoewel van zeer kleine betekenis - groeide wederom en beslaat dit seizoen 303 ha (288 en 131). Het beschot wordt dit seizoen (tot nu toe) ge raamd op 125 kg/are voor de éénmalige pluk en 160 kg/are voor de meermalige pluk. Aan gezien ongeveer 65% van de totale oppervlakte in Nederland eenmalig wordt geplukt zou het gemiddelde beschot ca 135 kg/are bedragen (vj 126: vvj 160). Samenvattend zou dus dit sei zoen een produktie verwacht kunnen worden van ca 68.000 ton (vj 65'; vvj 77'), ongeveer 5% onder het gemiddelde van de seizoenen 70/71 t/m 74/75. Aan de veilingaanvoer is duidelijk te merken dat de spruiten dit jaar sneller oog strijp werden dan vorig seizoen. Tot 27/10 bedroeg de veilingaanvoer ca 17.000 ton (vj 11; vvj 16). Dit seizoen werd als gevolg van de droogte later geoogst dan twee jaar ge leden. In aug. werd 700 ton spruiten aange- voerd tegen ruim 900 in augustus '74 (toen zelfs in juli al werd geveild), maar niet zo laat als vorig seizoen toen in augustus slechts 250 ton de klok passeerde. De tot nu toe 58% grotere aanvoer t.o.v. 1975/76 6% t.o.v. '74'75), ging gepaard met 14% lagere prijzen, waardoor de totale veiling besomming uitkwam op krap 16 min gld. Dat is 36% meer dan in 1975/76 en 16% meer dan in het - qua aangevoerde hoeveelheid - beter ver gelijkbaar seizoen '74'75. De 58% grotere veilingaanvoer bij een waar schijnlijk 5% grotere oogst heeft ook tot gevolg dat de "voorraad" op het veld dit seizoen 6% kleiner is dan vorige jaren, hetgeen merkbaar zal worden in de marktvoorziening in de ko mende maanden. Vorig jaar werd - evenals de jaren daarvoor - ca 50% van de totale produktie geëxporteerd. De belangrijkste afnemer van Nederlande sprui ten is West-Duitsland dat ca 80% v.d. totale export voor zijn rekening neemt. Tot begin vorige week (23/10) bedroeg de ex port vlgs het UCB ca 6.000 ton (vj 4467; vvj 7907). Een 35% grotere export, dus van een 58% grotere veilingaanvoer. Dit betekent dat het exportaandeel in de aanvoer kleiner is gewor den: 36% (vj 42; vvj 50). Samenvattend komt men zo tot de conclusie dat het aanbod in het binnenland dit seizoen tot dusver een grotere rol heeft gespeeld dan voorheen. In aanmer king nemende dat het gemiddeld beschot in het buitenland duidelijk lager is dan anders en de komende maanden ook hier te lande het aan bod eerder kleiner dan groter zal worden kan veilig aangenomen worden dat de prijzen zeker niet onder zullen doen voor die van het afge lopen seizoen (toen de prijzen zeer goed te noemen waren). De minister hield de volksvertegenwoordigers voor dat de glas groentetelers lang geen slecht seizoen achter de rug hebben en dat de bloementelers in de hoek zaten waar zware klappen vielen is volgens hem te wijten aan min of meer toevallige omstandig heden. De minister vond het daarom helemaal geen ongeschikt moment om de aardgasprijs voor de tuinbouw verder te verhogen. Moties om dat te bereiken haalden de eindstreep niet na het verzet er tegen van de minister en de conclusie welke na dit debat getrokken'kon worden is dat het er alles op lijkt dat de aanpas sing van de aardgasprijzen aan de olieprijzen door zal gaan en de regering wil dat bovendien binnen een korte periode. Het enige gebaar dat de minister maakte was een verlaging van het vastrechttarief voor het komende seizoen met plm f900,— - Dat is voor de kleine gebruiker een aardige fooi maar voor de grote ondernemer in de glastuinbouwsektor maakt het weinig of niets uit en daarom is het een gebaar van de minister dat weinig zoden aan de dijk zet. We hebben daar rekening mee te houden en zullen onze sortering in moeten stellen op de kwaliteitseisen die Engeland stelt, willen we deze markt niet gaan verliezen. Ook wanneer - vooral in de beginfase - blijkt dat het prijsverschil tussen klasse 1 en II gering is, zullen we ons daar toch op moeten instellen, teneinde de Engelse markt van Conference te voorzien, aldus de direkteur van de c.v. Goes -Krabbendijke die er verder op wijst dat het van groot belang zal zijn dat er een intensieve marktverkenning plaats vindt, waarop het aanbod van fruit wordt afgestemd. De medewerking van alle telers wordt hierbij ingeroepen, ook en vooral van de zelfsorteerders. Zij dienen overleg te plegen met hun veilingdirektie om het noodzakelijke evenwicht tussen vraag en aanbod niet te verstoren. Veel Zeeuwse telers gaan eo van uit dat hun afzet van bewaarfruit het beste kan gebeuren inTmderling overleg via de veilingen, degenen die zich daarbij niet hebben aangesloten is gevraagd niet te veel op eigen gelegenheid en inzicht te opereren op de aanbod-kant van de fruitafzet. Er is de laatste weken een goede vraag naar peren. De veilingen zijn hierop goed ingeschoten door te zorgen voor aanbod. Dat zal in de komende maanden op dezelfde wijze en langs de weg van overleg moeten blijven gebeuren. In het verleden is reeds verschillende keren geprobeerd om te komen tot een fusie tussen deze twee veilingen welke hun werk gebied hebben op een gedeeltelijk gezamenlijk terrein, namelijk de IJsselmeerpolders (N.O.P. en Flevopolder). Reeds enkele ke ren konden de voorstellen voor fusie niet de goedkeuring van de ledenvergaderingen krijgen. Nu is men gaan inzien dat afzon derlijk verder gaan niet langer verantwoord is en als argument heeft vooral gegolden dat duidelijk is dat in de fruitteeltsektor geen groei van de omzet van betekenis te verwachten is, terwijl voor een bedrijf omzetgroei een onmisbare zaak is om staande te kunnen blijven. Bovendien is men nu overtuigd van de waarde voor de prijsvorming van het samengaan. De nieuwe combinatie zal een omzet krijgen van ongeveer 50 miljoen gulden per jaar. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar liet bouwen van een nieuwe veiling maar dat zal alleen gebeuren wanneer duidelijk blijkt dat dit economische voordelen geeft ten opzichte van de situatie waarbij op twee plaatsen wordt aangevoerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19