Bedryfsplan aanpassingen in verband met overgang naar melktank Voorzitter Meyer tot varkensmesters Bereken uw adem Ing. T. H. ROZENDAAL C.A.R. - Zevenbergen. De melkveehouderij heeft de laatste jaren te maken gehad met verschillende technische ont wikkelingen. Toen de trekker kwam dachten velen dat voor hun bedrijf een trekker niet ekonomisch zou zijn. Maar toch heeft deze ontwikkeling zich doorgezet. Zo is het ook gegaan met grotere maai en schudapparatuur en het aantal koeien is op veel bedrijven met de ontwikkeling meegegroeid. Binnenkort zal de melktank op ieder bedrijf, dat melkkoeien houdt, aanwezig moeten zijn. MELKVEEHOUDER MOET KEUZE MAKEN De grootte van de melktank is afhankelijk van het aantal melkkoeien dat gehouden zal gaan worden en de produktie per melkkoe. De norm voor 6 melkmalen is 60 liter per koe. Voor 25 koeien dus 1.500 liter. Ieder die wil blijven melken zal moeten overgaan tot overgaan tot aankoop van een melktank of door ver koop van de koeien het melken moéten beëindigen. An dere mogelijkheden zijn er niet en daarom wordt u als boer voor de keuze gesteld. Voor veel melkveehouders komt dit niet goed uit. We leven toch al in een dure tijd en het lopende jaar met de extreme droogte is niet best geweest. Toch hebben we de indruk dat gemakke lijker een dure trekker wordt gekocht dan een melk tank van b.v 12.000, TRANSPORT VAN KOE NAAR MELKTANK Hiervoor zijn verschillende mogelijkheden, die nauw samenhangen met het aantal koeien en de bedrijfsom standigheden. Men kan de melk van koe naar melktank dragen, als de afstand tot het melklokaal klein is door een gun stige ligging van stal en melklokaal ten opzichte van elkaar. Tot 15 a 18 koeien is dat een bruikbare metho de, omdat men toch vaak al gewend was de melk van de koe in het melklokaal in de melkbus te storten. RUNDERGRIEP EN PINKENGRIEP BEDREIGEN OOK DEZE HERFST ONZE VEESTAPEL! STICHTING GEZONDHEIDSZORG VOOR DIEREN Hoewel ook in de zomermaanden runderen kunnen lijden aan ziekten die ademhalingsstoornissen veroorza ken zullen vooral in de herfst en winter de verschijnse len ernstiger zijn. Deze herfst en winter mag verwacht worden dat twee ziekten die voor ons land betrekkelijk nieuw zijn de voornaamste oorzaken van ademhalingsstoornissen bij runderen zullen zijn. Dit zijn de rundergriep of I.B.R. en de pinkengriep. Deze ziekten worden nogal eens verwisseld omdat de verschillen gering kunnen zijn maar een tijdige onder kenning van de juiste oorzaak van ademhalingsmoeilijk heden kan van belang zijn. Het behoeft weinig betoog dat de moeilijke situatie voor de varkensmesters in de openbare vergadering van het Preduktschap voor Vee en Vlees op woensdag 3 no vember in Rijswijk gehouden onderwerp van discussie is geweest. Het was een wat verwarde discussie en zo als de heer De Veer het uitdrukte: „Was het maar goed dat er niet veel boeren op de publieke tribune zaten. Deze zouden niet weten wat met de uiteenlopende op vattingen aan te moeten!" Uiteraard waren er de adviezen voor een te snelle en ruime uitbreiding, doch zoals voorzitter Meyer het uit drukte, men moet met die voorzichtigheid wel wat voor zichtig zijn. De invloeden op het marktgebeuren noemde hij moeilijk en weinig overzichtelijk. Het blijkt dat de uitbreiding van de varkensproduktie, die onvermijdelijk op komst is, zich volstrekt vrijwel onafhankelijk van de prijzen die de varkens opbrengen. Van belang is een zekere rust op de valuta-markt, die voorzitter Meye rop niet al te lange termijn wel zag komen. Zijn advies aan de mesters was. berekend uw adem oftewel uw financiële kracht en handel dienovereen komstig met uw uitbreiding! Het reakties op dit dieptepunt zijn tot nu toe in de partnerlanden aanmerkelijk feller geweest dan in Ne derland, waar wel de varkensproduktie zich uitbreidt, doch niet het aantal bedrijven met varkens. Niettemin klonk in veler betoog een zekere bezorgdheid. De be De melk kan met kleinere apparatuur van de koe naar de melktank worden gepompt of gezogen. Deze appa ratuur kost afhankelijk van de uitvoering 2.500, tot 4.000,Het nadeel is dat er gewerkt moet wor den met een lange slang op de mestgang. Voor 1030 koeien is het een bruikbare methode. De melk wordt achter de koe in een stortemmer gegoten. Straks zal de melk van bijna alle koeien in de melk tank gaan. De beste oplossing is een vaste melkleiding. Men kan dan zo nodig, afhankelijk van het aantal koeien, wer ken met 3 a 4 apparaten. Deze installatie is duur en kost voor een stal van 2035 koeien 12.000, 14 000,— Voor 25 koeien betekent de investering van melktank en 'melkleiding ongeveer 25.000,Vaak zal ook het melklokaal nog aangepast moeten worden, terwijl op een aantal bedrijven, die niet aan huis kunnen melken, nog een hulptank moet worden aangeschaft. MELKVEEHOUDERIJ EN INKOMEN De melkveehouderij betekent op ongeveer 13.000 be drijven in Brabant de hoofdbron van inkomsten of al- De rundergriep of I.B.R. kan bij dieren van alle leef tijdsklassen optreden. Deze ziekte begint vaak met hoge koorts waardoor de dieren niet eten. Later ziet men vooral uitvloei uit de neus die etterig wordt en soms zelfs bloed bevat De productie van melkkoeien neemt sterk af of verdwijnt geheel. Pinkengriep komt zoals de naam reeds aangeeft, alleen voor bij jonge dieren, waarbij hoesten en benauwdheid op de voorgrond treedt. Pin kengriep heeft men aanvankelijk ,v°oral in het oosten van het land waargenomen maar de laatste tijd blijkt het dat de ziekte zich ook naar het midden en het wes ten van ons land uitbreidt. Een juiste diagnose kan al leen met hulp van de dierenarts gesteld' worden. Dit is van belang omdat in geval van rundergriep een enting zelfs in reeds aangetaste koppels, een gunstige invloed kan hebben. Veel schade kan dan worden voor komen en de ziekteverschijnselen blijven tot een mini mum beperkt. zorgdheid dat ieder aan het varken verdient, behalve de producent MARKTSITUATIE Bij de bespreking van de marktsituatie noemde de de secretaris Bikker de algemene situatie op de varkens- markt in de EG-landen moeilijk. Hij konstateerde dalen de prijzen, niet alleen voor levende en geslachte var kens, doch ook voor hammen waarvan doorgaans grote hoeveelheden naar Italië gaan. Dit land tracht door mo netaire maatregelen de importen te driikken. Overigens bleven de biggenprijzen met 105,tot 115,redelijk op peil. De slachtrundermarkt is vrij stationair. In september was de aanvoer van slachtvee op negen grote veemark ten nog 5 r/< groter dan vorig jaar, doch in oktober bleef de aanvoer 5 achter. De grote uitstoot is achter de rug. Deze vond aanmerkelijk eerder plaats dan gewoon lijk. Zo werd in augustus ongeveer 45 meer slachtvee aangevoerd dan vorig jaar. De voederpositie is verbe terd ai zijn hier en daar, door de hoge aankoopprijzen van ruw- en krachtvoer zeker niet alle veehouders uit de zorgen. Voor vette kalveren zijn de prijzen terugge lopen. Dat houdt ook verband met de moeilijker gewor den afzet naar Italië dat met Duitsland tot de grootste afnemers van kalfsvlees behoort. Voor nuchtere kalve ren zijn de prijzen hoog. thans een belangrijk deel daarvan. Als men de melk koeien afstoot betekent dit een minder inkomen van ongeveer 1.000,per koe per jaar. Voor 20 koeien is dit 20.000,Als regel mag het inkomen niet achter uit gaan, want wat er verdient wordt, is hard nodig voor het gezin. Als een melkveestapel van 20 koeien wordt afgestoten zal een bedrag van ƒ20.000,worden gemist. Dit kan slechts voor een gedeelte worden ge- kompenseerd door het mesten van jongvee of akker bouw op zandgrond. Tuinbouw biedt slechts zelden een oplossing omdat men de teelt niet in voldoende mate beheerst. Er blijven dan maar twee mogelijkheden over, name lijk een flinke veredelingstak aantrekken, die ook een grote investering vraagt, of er bij gaan werken De klei nere melkveehouder heeft dan ook slechts weinig bruik bare alternatieven In vele gevallen is het dan het beste maar over de benodigde investering van melktank met toebehoren heen te stappen en de melkveestapel te handhaven. Daarbij is het opgevallen dat op veel bedrij ven de melkproduktie per koe nog met 500 kg omhoog moet en ook kan door zorgvuldige verzorging en selektie. Op bedrijven met een wat groter aantal koeien, b.v. 25 35 kan men overwegen met uitbreiding van vee een ligboxenstal te bouwen. Op veel bedrijven zal dit echter niet van toepassing kunnen zijn, zodat men voor de ge geven omstandigheden de beste keuze moet maken. DE KOSTEN EN EXTRA OPBRENGST Voor een bedrijf met 10 koeien komen de extra kos ten van de melktank ten opzichte van melk in bussen neer op ruim 2 cent per kg melk. De kosten voor een grote bus met steelpomp zijn 0,8 cent per kg en de voorzieningen voor het melklokaal eveneens 0,8 cent per kg. Totaal 3,6 cent per kg. De vergoeding voor diepkoelmelk is 1,75 cent of soms iets hoger. De extra kosten zijn dan krap 2 cent per kg melk. Voor grote stallen b.v. 35 koeien zijn de kosten voor de tank 1,4 cent per kg, voor melkleiding 1,3 cent en voor het melklokaal 0,4 cent per kg Totaal per kg melk 3,1 cent. Na aftrek vergoeding diepkoelmelk resteert aan extra kosten 1,3 cent per kg. KONKLUSIE Het is verstandig, als u tot het tankmelken moet over gaan uw bedrijfsplan voor de komende jaren eens goed onder de loupe te nemen. Meestal zal men moeten beslui ten de koeien toch te blijven houden Voor de aankoop van de tank zijn er goede financieringsmogelijkheden. De zuivelfabriek en de bank kunnen u hierover infor meren. Neem ook goede nota voor de bijdrageregeling voor melktank die op 1 november in werking is getreden! Een goede entstof tegen pinkengriep is nog niet be schikbaar. Wel worden hiervoor reeds proeven genomen en verwacht mag worden dat binnenkort ook tegen deze ziekte een bescherming aan runderen kan worden ge geven. Voor rundergriep of I.B.R. is het wel mogelijk om reeds vooraf te enten en in vele gevallen, bijvoor beeld wanneer een bedrijf veel aankoopt, zal dit zeker aan te bevelen zijn. Eveneens van groot belang is het nemen van voor zorgsmaatregelen om de ziekte buiten de deur te hou den. Niet alleen voorzichtigheid bij het aankopen van dieren maar ook voorzorgen indien vreemde personen op het bedrijf worden toegelaten Een bak met een goed ontsmettingsmiddel bij de toegang van de stal, het be schikbaar stellen van speciale kleding en schoeisel aan bezoekers, en nog veel beter zo veel mogelijk bezoekers weren, kan veel narigheid op een veebedrijf voorkomen. VLEESPROPAGANDA Het bestuur besloot 298 000,— aan subsidie toe te wijzen voor vleespropaganda kalenderjaar 1977. uitgaan de van het Bedrijfschap voor het slagersbedrijf. De be groting van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven wijst voor 1977 een bedrag aan van 3.868.000,Reclame, public-relations en ex portbevorderende maatregelen van de Stichting zijn niet gemakkelijk uit elkaar te houden. Van het genoemde bedrag wordt rond 2% miljoen besteed in het binnen land. Er is gepleit voor een fusie met de Veepro. vdw ZELFVOORZIENINGSGRAAD SUIKER In de Gemeenschap ligt de zelfvoorzieningsgraad voor suiker tussen de 100 en 120 (Zantwoordt de Europese Commissie op vragen uit het Europese Parlement. De suikerproduktie in de Gemeenschap wordt ieder jaar bepaald door a de ingezaaide oppervlakte, <ïie hoofdzakelijk wordt beïnvloed door de jaarlijkse prös- besluiten van de Raad en door de wereldmarktprijzen, en b.) het weer. De weersomstandigheden kunnen maken dat de pro duktie tot 15 'Z boven of beneden het normale productie niveau kan liggen, aldus de Commissie. Ook het verbruik ondervindt de invloed van taj van faktoren, waaronder de algemene economische situatie. Om de belangen van de suikerexporterende ontwikke lingslanden te beschermen is de Commissie voorstander tot toetreden tot een goed werkende Internationale Sui kerovereenkomst. Voor 1976/'77 rekent men op een produktie van 9 10 milj. ton witte suiker Bij normale weersomstandighe den zou dat 11,2 miljoen ton geweest kunnen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15