(fep tip <,s&: zuidelijke landbouw maatschappij ZONDER OVERTUIGING z.l.m VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3355 land- en tuinbouwblad ONS KOMMENTAAR In dit No.: Z.L.M.-voorlichting doet een boekje open pag. 5 Zoutwaterinfiltratie pag. 6 Bintje in de branding pag. 7 ■fc Gele Roestziekte in 1976 pag. 9 Rundvleesproduktie met jonge stieren pag. 10/11 teerd toen er terechte claims van het bedrijfsleven lagen maar de middelen op dat moment ontbraken. En voorts wordt de verbetering van de produktiestruk- tuur in nogal wat gebieden meer en meer beperkt van uit landschapskonservering en milieubehoud. Ook het ministerie van landbouw richt hier vandaag de dag wel erg sterk de aandacht op en verwacht blijkbaar met name van beheersovereenkomsten e.d. wonderen. In dit kader is de hele ontwikkeling van de landinrich ting natuurlijk van groot belang. Met zoveel woorden heeft nu ook de minister toegegeven dat het streefgetal van 160.000 ha ruilverkaveling in 4 jaar wel niet gehaald zal worden. RISICO'S IN zijn antwoord zet de minister nog eens duidelijk op een rij de veelheid van extra risiko-faktoren in het kader van zijn inkomensvorming waarmee de boer te maken heeft. Meer en meer is daar ook de kontinuïteit van de onderneming bij in het geding. Van de verwijzing naar de aanvullende beleidsmaat regelen in dit kader zijn wij overigens niet zo erg onder de indruk. Immers de diverse toepassingen van de Rijks groepsregeling Zelfstandigen blijven niet meer dap noodverbanden in zeer bijzondere omstandigheden. Als beleidsinstrument op zich spreekt ons, en naar wij er varen zeer veel boeren en tuinders, de R.Z.-regeling in het geheel niet aan. Het is en blijft een noodverband dat zo weinig mogelijk toegepast behoort te worden. Veel aansprekender is in dit geval de toezegging van de mi nister dat de Studie Hofstra nog in 1977 tot wetsvoor stellen zal kunnen leiden. In de miljoenennota 1978 kan dan een bedrag van ruim 1 miljard gulden worden opge nomen in het kader van een herziene belastingheffing. Het is zeker gewenst dat deze gelden dan mede in be langrijke mate de zelfstandige agrarische ondernemers zullen toekomen. PACHTBELEID JTITVOERIG is de minister ingegaan op de vragen naar het uitblijven van de toegezegde pachtnota. De konstatering van de bewindsman dat beter direkt een aantal konkrete voorstellen kunnen worden gedaan dan eerst nog met een tussentijdse nota te komen, kwam ons zeer onbevredigend voor. Immers wij hebben de in druk dat de nota al een tijdje klaar lag. In elk geval heeft minister Van der Stee de Kamer heel uitdrukkelijk toe gezegd dat hij ervoor zal zorgdragen dat voor mei 1977 de nodige wijzigingen in het pachtnormenbesluit zullen kunnen worden aangebracht, terwijl dan ook enkele ge wenste wijzigingen van de pachtwet gerealiseerd kunnen zijn. Bij het pachtnormenbesluit gaat het er om dat de be loning van de produktiefaktor grond weer meer in relatie worden gebracht met de ontwikkeling der gemiddelde bedrijfsresultaten. In zijn algemeenheid meer aandacht voor ligging, kavelgrootte e.d. ten opzichte van het na tuurlijk voortbrengend vermogen. Bij wijzigingen van de pachtwet gaat het met name om beperking van het verlengingsrecht en verruiming van de mogelijkheid van pachtovername door de opvol ger. Wij zien met spanning de wijzigingsvoorstellen tege moet. AARDGAS ITITERAARD werd uitgebreid aandacht besteed aan de aardgasprijzen voor de tuinbouw. Vrijwel unaniem was de Kamer van mening dat de verhogingen het inko men van de tuinder niet te zeer mogen aantasten. He laas bleef het goeddeels bij deze mooie woorden. Dat is met name teleurstellend na de krachtige taal die na het besluit om het aardgas voor de tuinbouw met 1,9 ct per m3 te verhogen van confessionele zijde werd gespro ken. Nu stelde men zich met een beperkte verlaging van het vastrecht tevreden. Met name voor de dit jaar zwaar in de rode cijfers verkerende bloementeelt een moeilijk te verteren zaak. Maar in feite ook voor de groentete lers, die hun kostenpakket geweldig zien stijgen en nog maar moeten afwachten of ze komend jaar weer zo on gelukkig zullen zijn dat de oogst in sommige concurre rende landen mislukt. Het is duidelijk dat over deze hele aardgaszaak het laatste woord nog niet is gesproken! LUTEIJN zodat beter wordt overgebracht waar boeren en tuinders wezenlijk mee bezig zijn. Helaas moeten we konstateren dat daar ook bij deze begrotingsbehandeling weer weinig van is terechtgeko men. Eén ding zal de aanwezige leek wel duidelijk zijn geworden, namelijk dat het blijft ontbreken aan een op een duidelijke visie gestoeld samenhangend beleid. Im mers de minister konstateert uitdrukkelijk dat het uit gangspunt van zijn beleid is en blijft dat het inkomen voor boer en tuinder uit de markt gehaald moet kunnen worden. Terecht wordt in het verlengde hiervan dan ook in de memorie van toelichting nog eens benadrukt dat verbetering van de produktie-omstandigheden en kon- kurrentiekracht der agrarische bedrijven hoge prioriteit dient te hebben. Wat zien we evenwel hiervan in de beleidsdaden te rug? Het O.- en S.-fonds blijft veel te krap in zijn mid delen zitten. De opmerking van de minister dat maatre gelen treffen tijd kost en de geldvragende uitvoering dus toch pas grotendeels in een volgend begrotingsjaar valt is een wel doorzichtige poging om het tekortschie tende beleid op dit punt te verdoezelen. Immers waarom is dit argument dan nooit in de afgelopen jaren gehan- behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer is vorige week een allesbehalve indrukwekkend gebeuren geworden. De op de publieke tribune aanwezige boeren en vooral tuinders zullen on getwijfeld, evenals dat met ons het geval was, met een onbevredigend gevoel naar huis zijn gegaan. Immers aan de op zich al weinig indrukwekkende landbouwbegroting 1977 werden weliswaar zo'n 10 uur vergaderen besteed, maar veel konkrete resultaten kwamen daarbij niet uit de bus. Het was maar al te duidelijk dat men vanuit de rege- ringskoalitie het minister Van der Stee niet al te lastig wilde maken, nu andere (verkiezings-)zaken al zoveel aandacht vergen. En dat terwijl er èn in de begroting zelf èn in de be antwoording van de minister toch voldoende stof voor een tot beleidsombuigingen leidende pittige diskussie zat. VISIE IYE minister konstateerde in zijn antwoord terecht, dat een doorzichtiger maken van het landbouw- gebeuren voor de gewone man (consument) gewenst is, Het ontbreekt de provincie Zeeland niet aan water. Maar jammergenoeg is er in droge jaren een schreeuwend tekort aan zoetwater om beregening toe te passen. Kan er dan misschien iets met dat zoute» water worden ondernomen om verdrogingsverschijnselen tegen te gaan? Om op deze vraag een ant woord te krijgen, heeft de Kommissie waterbeheersing en ontzilting een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden. Ing. B. van der Weerd heeft over de ervaringen met zout waterinfiltratie een verslag opge steld. Op pagina 6 hebben wij hieraan het een en ander ontleend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1