8<j clip zuidelijke landbouw maatschappij ONDERNEMEN EN INVESTEREN ft VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 64e Jaargang - No. 3354 z.l.m land- en tuinbouwblad De landbouw heeft in Zuid-Westen altijd strijd geleverd tegen het water. We hebben land gewonnen en verloren. Dijken worden ook nu nog verzwaard om duidelijk de zee van het land gescheiden te houden. De zee heeft ons tegelijkertijd echter ook in staat gesteld om een vooraanstaande plaats in te nemen, bij de wereldhandel. Land- en tuinbouw produkten uit alle delen van de wereld worden in het Rotterdamse havengebied geladen en gelost. Een moderne wereldhaven bevordert de afzet, en schept kansen die anderen niet krijgen. ONS KOMMENTAAR ONDERNEMER worden en blijven in land- en tuin- v bouw is vandaag de dag alleen nog mogelijk in dien men de beschikking kan hebben over voldoende omvangrijke kapitaalsmiddelen. Het geïnvesteerde ver mogen per werker is immers in de landbouw in doorsnee genomen aanzienlijk hoger dan in bijna alle industriële bedrijfstakken. In sommige gevallen zelfs hoger dan de zeer kppitaalsintensieve chemische industrie. Het kapitaal kan daarbij ofwel als eigen ofwel als vreemd vermogen ter beschikking staan. Van oudsher heeft de landbouw altijd met een zeer hoog percentage eigen vermogen gewerkt. Vreemd vermogen was met name in grond en gebouwen (pacht) te vinden. Natuur lijk is door de sterk gestegen vermogensbehoefte ook in de land- en tuinbouw de rol van het vreemd vermogen belangrijker geworden. Toch kan in percentages uitge drukt nog niet van een zeer spectaculaire toename van het vreemd vermogen worden gesproken. Wij dachten dat dit ook niet te verwachten valt en bo vendien niet goed mogelijk zou zijn. Immers juist de land- en tuinbouw wordt ten opzichte van andere secto ren van het bedrijfsleven met dusdanige extra risico's geconfronteerd (weersomstandigheden), dat een fors eigen vermogen als extra risicobuffer zonder meer nood zakelijk is. Helaas moeten we constateren dat juist het instandhouden van een sterke eigen vermogenspositie steeds moeilijker wordt. ZELFSTANDIGENAFTREK UANDHAVING van eigen vermogenspositie is in feite alleen mogelijk indien op termijn gezien het totale ondernemersinkomen na aftrek van de collectieve lasten daartoe de ruimte biedt. Daaraan heeft het de laatste jaren nu juist ontbroken. Enerzijds noopt de hoge infla tiegraad tot een forse toename van het eigen vermogen om de situatie verhoudingsgewijs ongeveer in stand te houden. Anderzijds lieten de bruto inkomens van de laatste jaren, gevoegd bij de hoge collectieve lasten weinig ruimte voor toename van het eigen vermogen. In vele gevallen konden de dagelijkse gezinsuitgaven eigen lijk alleen worden gedaan indien aan het eigen vermo gen geen beloning werd toegekend of er soms zelfs op werd ingeteerd. Op zich een ongezonde situatie waar uiteraard met name een beteugeling van de inflatie en In dit No.: Belastingplannen 1977 pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 Bestrijding van duist in wintertarwe pag. 7 De voerbank in Oudenbosch pag. 8 De maand november op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf pag. 10/11 Tuintips pag. 15 een verbetering van de rentabiliteit in de land- en tuin bouw in eerste aanleg verbetering in kunnen brengen. Daarnaast werkt natuurlijk ook dè wijze van belasting heffing voor de zelfstandige ondernemer volstrekt on juist. Immers dat deel van het inkomen dat nodig is om het eigen bedrijf in stand te houden wordt ten onrechte belast. Het is duidelijk dat met de huidige prijsverhou dingen dit deel een veelvoud is van de 1600 gulden zelf standigenaftrek, die men ook in 1977 wil handhaven. Wij zien dan ook met stijgend ongeduld de eerste resulta ten van de Commissie Hofstra tegemoet. INVESTERINGSAFTREK EEN fiscale regeling die ook in de land- en tuinbouw goed funktioneert betreft de tijdelijke investe- ringsaftrekregelingen. De voorstellen om per 1 april 1977 deze investerings- aftrekregeling om te zetten in een systeem van gedeel telijk globaal en gedeeltelijk selectief werkende inves teringssubsidies zijn bij ons dan ook slecht gevallen. In de eerste plaats omdat met deze voorstellen de be slissing of iemand al of niet voor een ..overheidspremie" op investeren in aanmerking komt niet langer van het besluit om tot investering over te gaan afhangt, maar in belangrijke mate bij de centrale overheid komt te lig gen. Wij vinden dit principieel niet te aanvaarden. Daar naast doen zich ook een hele rij praktische problemen voor. In kader van land- en tuinbouw willen wij slechts noemen de strijdigheid van een .dergelijk selectief sub sidiëringssysteem met het E.G.-verdrag. Wij zijn dan ook van mening dat intrekking van de voorstellen der regering op dit gebied de enig juiste oplossing zou zijn. Wel is uiteraard een voortzetting van het huidige, globaal werkende investeringsaftrek- systeem ook na 1 april 1977 gewenst. Daarbij dient naar onze mening wel overgegaan te worden naar een systeem waarbij de aftrek op het be lastbaar inkomen, wordt vervangen door een aftrek op het te betalen belastingbedrag. De aftrek wordt daarmee dus enkel en alleen nog gerelateerd aan de omvang van de investering en niet meer (zoals nu bij ons progres sieve belastingssysteem het geval is) tevens aan de hoogte van het inkomen. Dit zou ook beter aansluiten bij het voor de B V. en N.V. geldende systeem, waar het vaste percentage der vennootschapsbelasting ervoor zorgt dat het effect van de investeringsaftrek onafhan kelijk is van de hoogte van de winst. Niettemin, voorop dient te blijven staan dat de onder nemersbeslissing om te investeren doorslaggevend dient te zijn bij de vraag of iemand voor investeringsaftrek/ subsidie in aanmerking komt. LUTEIJN. DE AANSLAGREGELING ZUIVERINGSHEFFING 1976 Nu de aanslagheffing Zuiveringsheffing 1976 „in de vorm van acceptgirokaarten" aan de hef- fingsplichtigen zijn toegezonden of binnenkort zul len worden toegezonden wijzen wij belanghebben den op het volgende. De mogelijkheid bestaat na melijk dat ten onrechte een bedrijfsaanslag is dan wel wordt opgelegd, want het is de waterschappen niet mogelijk gebleken alle bedrijven te kontroleren alvorens tot verzending van de aanslag over te gaan. Is dat naar uw mening het geval dan dient een bezwaarschrift te worden ingediend bij het dage lijks bestuur van het betrokken waterschap. Let U erop dat een bezwaarschrift moet worden inge diend binnen 2 maanden na de dagtekening van het aanslagbiljet!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1