Glastuinders bespraken aardgasprijs met Kamerleden o, D, N D e leden van de Tweede Kamer kregen nogmaals de gele genheid om te reageren op opmerkingen uit de zaal. D D 14 O leden van de tweede kamer aan het woord C0L0S kuilvoerblokverdeler: een nieuw werktuig voor het mechanisch verdelen van blokken kuilvoer p maandag 18 oktober j.l. was er te Utrecht een bijeenkomst die een dermate pittig verloop had dat de vonken er nu en dan afvlogen. Enkele honderden glastuinders uit heel Nederland kregen de kans hun problemen te bespreken met een aantal politici, te weten de leden van de Vaste Kommissie voor Land bouw uit de Tweede Kamer. De parlementariërs waren daarbij nogal voorzichtig in hun opstelling (althans op één na), maar de telers namen geen blad voor de mond. Het ging over de energie voorziening en dan in 't bijzonder over de prijs van het aardgas, die elk jaar zodanig wordt verhoogd, dat de telers het gaan ervaren als een direkte aanval op hun bestaan! Weer drastische verhoging aardgasprijs e vergadering had een besloten karakter. Het doel was enerzijds het tuinbouwkader van de 3 standorganisaties in te lichten betreffende het overleg met de regering en het daarbij gevoerde beleid en anderzijds de leden van de Tweede Kamer informatie te verschaffen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. Schouten (voorzitter KNBTB), terwijl ook de heren D. Luteyn (voorzitter KNLC) en P. Bukman (CBTB) aanwezig waren. De heer Schouten vertelde na zijn openingswoord waar het om ging. Indertijd was het Landbouwschap akkoord gegaan met een geleidelijke verhoging van de aardgasprijs tot die van olie, mits daarbij rekening werd gehouden met de rentabiliteit. Ge hoopt werd dat de prijzen van kasgroenten en bloemen evenre dig zouden stijgen met de aardgasprijs. Zou de inkomensont wikkeling echter achter blijven dan moest de verhoging van de gasprijs langzamer verlopen of geheel achterwege blijven. Vorige jaren was het niet best met de groenteprijzen en dit jaar zitten de bloementelers erg ongunstig. Daarom heeft het Land bouwschap aangedrongen op een beperkte verhoging van de gasprijs.te weten van 1.1 ct per m3 minus 0.8 ct die vorig jaar teveel is betaald (onder aandrang van de EEG), dus netto 0.3 ct per m3. Het overleg liep echter vast. De overheid wou zo'n drastische verhoging dat overeenstemming onmogelijk bleek. Minister Van der Stee heeft daarna eenzijdig een prijsverhoging vastges teld van 1.9 ct per m3. Klemmend beroep op kamerleden e vertegenwoordigers van de Vaste Kamerkommissie Landbouw voerden vervolgens ook het woord. De heer Meys (C.P.N.) sprak recht voor de raap. De Shell en Esso verdienen miljarden aan het aardgas. Die tariefs verhoging is daarom niet nodig. Wij zullen een motie met die strekking indienen en dan zal blijken hoe de andere partijen, die het ook zo goed menen met de tuinders, daarop reageren". De heer Tuynman (V.V.D.) stelde zich behoedzaam op. Hij bracht naar voren dat er sterke argumenten nodig zijn om de minister te bewegen opzijn genomen besluit terug te komen. Hij meende dat o.a. moet worden benadrukt dat de lonen en be paalde andere kosten in ons land het hoogst zijn en dat daardoor de konkurrentiepositie niet verder mag worden verzwakt. Hij zal voorstellen de verhoging van de gasprijs uit te stellen tot 1 mei a.s. zoals dat ook voor de kleine gebruikers is gebeurd. In de tussentijd kan dan onderhandeld worden. Mevr. Langedijk zei dat haar fraktie het eens is met een gelei delijke verhoging van de aardgasprijs. We moeten zuinig zijn met energie. Wel vond ze het gewenst dat de glastuinbouw behouden blijft, die heeft een unieke plaats veroverd. Ze ging verder in op een aantal nota's van de overheid over ruimtelijke ordening. Volgens haar kunnen die van veel belang zijn voor de tuinbouw. Aan de vergadering legde ze de vraag voor wat men dacht over meer individualiserende maatregelen" als de glas tuinbouw verder in de versukkeling raakt. Ze dacht daarbij aan een soepele toepassing van de Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen zoals die nu bij droogteschade geldt. De heer Van der Sanden (C.D.A.) wees op de door het CDA uitgegeven verklaring, waarin wordt gevraagd de inkomensont wikkeling tot een beslissende faktor voor de vaststelling van de gasprijs te maken. Niet naar de bijstand a de (behalve door de heer Meys) voorzichtig geformu leerde uitspraken van de politici was er gelegenheid tot diskus- sie. Daarbij werd vaak minder gepolijste taal gebruikt. In elk geval werd de veelgeprezen duidelijkheid beter betracht. Mevrouw Langedijk werd al vlug aan 't verstand gebracht dat men het idee om vele duizenden telers naar de bijstand te sturen als ze door een onjuist aardgasbeleid verpauperen, geen oplos sing kan zijn voor de problemen. Het applaus dat de eerste spreker kreeg die deze opmerking maakte bewees dat de hele zaal achter hem stond. Daarom was het in feite overbodig dat het nog eens door 3-4 sprekers werd herhaald. De R.Z. suggestie was duidelijk in 't verkeerde keelgat geschoten. Een jonge tuinder haakte in op de opmerking over de unieke positie van de Nederlandse glastuinbouw. "Als we uniek zijn horen we in een museum thuis en vallen dan onder het minis terie van CRM. Dat zit goed want dan strooien ze met geld als Sinterklaas met pepernoten!" Anderen spraken minder ludiek over een strop die de overheid om de nek van de tuinders legt en geleidelijk dichttrekt. Wil men de glastuinbouw in ons land behouden of de strop nog verder aanhalen? Als we moeten verdwijnen, zeq öet dan maar en maak het liüden kort. Naast deze emotionele reaktie waren er ook veel zakelijke, goed geformuleerde opmerkingen. Uit alles bleek oprechte bezorgd heid voor de toekomst. Bij onvoldoende rentabiliteit blijven de investeringen en vernieuwingen achterwege en ontstaat er snel oor 3 glastuinders werd daarna een korte inleiding gehou den over de problemen die de st'ijgende energiekosten met zich mee brengen. Vooral de heer P. Lekkerkerker uit Den Hoorn slaagde daarin uitstekend met een vlot voorgedragen, goed ge documenteerd, zakelijk betoog. De kosten stijgen onrustbarend en de rentabiliteit komt steeds meer in de knel. Er zijn nieuwe ontwikkelingen aan de gang die veelbelovend zijn en besparin gen op de energiekosten kunnen opleveren, maar de uitwerking vraagt tijd. Die tijd voor ontwikkeling en aanpassing wordt de tuinders bij het huidige overheidsbeleid echter niet gegund. Door de drastische verhogingen van de aardgasprijs gedurende de laatste jaren wordt de glastuinbouw ernstig bedreigd. Het gaat de verkeerde kant uit, bij de bloementeelt krijgt men voof flkosten dit jaar nog geen 90 cent aan produkten terug. De luisterende kamerleden hield hij voor:"Denk om Uw ver antwoordelijkheid. Er staan 40.000 a 50.000 arbeidsplaatsen op het spel en een export die enkele miljarden guldens per jaar oplevert. Denk ook aan de arbeidsvreugde en het levensgeluk van de tienduizenden gezinnen die onder toenemende druk en spanning leven!" Recht voor de raap zó eenvoudig vond om een lage aardgasprijs voor tuinders vast te stellen. De Nederlandse tuinbouw is sterk afhankelijk van de EEG. Onze partners in de EEG hebben duidelijk gezegd grote bezwaren te hebben tegen een laag gehouden aardgasprijs en het is de vraag of we dit zonder meer naast ons neer kunnen leggen. Er moet behoedzaam gemanoevreerd worden. Uitstel tot 1 mei is echter te verdedigen. De heer Meys zei sch..t te hebben aan de EEG. Het is ons eigen aardgas en we moeten zelf de prijs mogen bepalen. Voor een boycot van Nederlandse groente door W.Duitsland was hij niet bang. Als ze onze produkten nodig hebben- en dat hebben ze - kopen ze toch wel. Hij bleef tegen verhoging van de aardgasprijs, zeker ook zolang de tuinder meer moet betalen dan de prijs die de regering voor het geëxporteerde aardgas berekent. Mevrouw Langedijk verklaarde goed te hebben begrepen hoe men over de R.Z. denkt. Ze ging verder weer in op de vele beleidsnota's van de overheid. Ook bracht ze naar voren dat men zich in haar partij zorgen maakt over de,situatie na 1980- 1990, als het aardgas schaarser wordt. De heer Meys sprong daarop overeind met de verklaring dat de aangetoonde aardgasreserves nog nooit zo groot zijn geweest als thans. De beweringen over schaarste komen'echter bij velen beter in de kraam te pas. De heer Van der Sanden bracht duidelijker dan bij zijn eerste optreden naar voren dat bij de behandeling van de aardgasprijs in de Tweede Kamer door het CDA de inkomensontwikkeling centraal zou staan. Toch erg nuttig m kwart voor 11 zette voorzitter Schouten een punt achter de diskussie. Het was tijd, want veel aanwezigen hadden nog een paar uur nodig om thuis te geraken. De indruk van het hele gebeuren? De confrontatie van het bedrijfsleven, in dit geval de glastuin ders, met een aantal kamerleden was boeiend. Tuinders zijn politiek gezien ook kiezers die men graag te vriend wil houden. Het is voor heel veel glastuinders een moeilijk te verteren zaak, dat Nederlandse gassheiks aan hun eigen groenten en bloemen telers, zelfs meer berekenen voor het aardgas, dan de huidige exportprijzen. een achterstand die niet meer in te halen is. Treffend was in dit verband ook een korte toespraak van een vertegenwoordiger van de tuinbouwjongeren, die stelde: als we straks voor opvol ging aan de beurt zijn moeten de bedrijven niet uitgehold en verouderd zijn doordat noodzakelijke investeringen om finan ciële redenen achterwege werden gelaten. Geef ons een reëele kans! Algemeen was er veel waardering voor de opstelling van het Landbouwschap en veel kritiek op de houding van minister Van der Stee. De heer Tuynman liet doorschemeren dat hij het allemaal niet Bij de bloementeelt komt dit jaar van iedere 100 cent aan kosten, maar 90 cent aan produkten terug. (aldus P. Lekkerkerker, tuinder) Anderzijds zit men in de Tweede Kamer met een aantal partij genoten die voor andere groeperingen op moeten komen en niet altijd gemakkelijk te overtuigen zijn dat glastuinders een lager gastarief moeten krijgen dan wellicht ook in nood verkerende andere bedrijfstakken, b.v. in de industrie. Deze week wordt de Landbouwbegroting behandeld. We ver wachten dat minister Van der Stee zal verklaren bereid te zijn de inkomensontwikkeling in het beleid te betrekken, maar dat hij in de huidige situatie geen noodzaak ziet op zijn besluit terug te komen om de aardgasprijs met 1.9 ct per m3 te verhogen. Als tegemoetkoming zal hij wellicht een welwillende houding aan nemen ten aanzien van een verzoek oan öet Landbauxschap co één t oief veer alle verbruikers van meer dan 30.000 m3 met één vastrecht dat de helft bedraagt van het huidige vastrecht voor grootverbruikers. Was de bijeenkomst dan overbodig? Zeer beslist niet. De tuin ders hebben zeer duidelijk te kennen gegeven niet alles te pik ken en bij een volgende verhoging van de aardgasprijs zal dit de minister tot voorzichtigheid manen. A. van Oosten Reeds enkele jaren wordt op de veehouderijbedrijven gebruik gemaakt van een kuilvoersnijder. Dit apparaat geeft een grote arbeidsbesparing bij het aanvoeren van het kuilvoer naar de stal. Het verdelen van deze blokken kuilvoer geschiedt met de hand en is nogal tijdrovend. De firma Hassing te Losser, fabrikant van onder andere de COLOS kuilvoersnijder, heeft thans, ter vervanging van bo vengenoemd handwerk, een kuilvoerblokverdeler ontwikkeld waarmee uiterst precies en in een snel tempo blokkeji kuilvoer voor het vee worden gedoseerd. De gesneden en aangevoerde kuilvoerblokken worden op een palet geplaatst. Wanneer het voertijd is, wordt een geladen palet door de heftanden van de blokverdeler opgenomen en naar boven tegen het verdeelmechanisme gedrukt. Het naar boven brengen van het palet geschiedt hydraulisch en het tempo is regelbaar. Op deze wijze wordt, samenhangend met de rijsnel heid van de trekker, de hoeveelheid kuilvoer in de voergoot geregeld. Hét verdeelmechanisme wordt mechanisch, het hef- mechanisme hydraulisch aangedreven. De kuilvoerblokverde ler wordt aan de driepuntshefinrichting van de trekker gemon teerd en door twee stalen wielen ondersteund. Door de aanwe zigheid van deze ondersteuning kan met een trekkev van circa 35 pk worden volstaan. Met de COLOS kuilvoerblokverdeler wordt zowel bij ongehakseld als bij gehakseld produkt een per fecte verdeling bereikt. Het apparaat is degelijk geconstrueerd en kan snel worden aan- en afgekoppeld. De afmetingen zijn: lengte 170 cm, breedte 130 cm. hoogte 250 cm. De COLOS kuilvoerblokverdeler wordt in de handel gebracht door de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie, van Cebeco Handelsraad, Postbus 19, Steenwijk, tel. 05210 -3341. Voor na dere inlichtingen kan men zich eveneens wenden tot deze afde ling van Cebeco-Handelsraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14