Welk roostertype in kraamopfokhokken r Verslag vergadering Prov. Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in Noord-Brabant ïar M. JASPERS. C.V.P. - Tilburg, De belangstelling voor het toepassen van roosters in de fokvarkensstallen neemt toe. Waar voor de guste en drachtige zeugen het gebruik al vrij algemeen is, wordt de behoefte om ook in stallen met zogende zeugen op roosters over te gaan steeds groter. Arbeid en de hoge strokosten zijn hiervan de oorzaak. Daar echter bij roos- tervloeren weinig of geen strooisel kan worden gebruikt moet meer aandacht worden besteed aan de klimaatbe heersing. KLIMAAT IJ ET klimaat is een belangrijk onderdeel in het welsla gen van roosteruitvoering in kraamhokken. Een goe de konstante ruimtetemperatuur van 20° C is noodzake lijk. Niet alleen voor de biggen, maar ook om de mest en roosters sneller op te laten drogen. Hierdoor wordt de mest door zeug en biggen beter door de roosters getrapt. Dit in tegenstelling tot die systemen waar extra voorzieningen voor de, biggen (soort biggenkist) worden gemaakt om met lagere ruimtetemperaturen te kunnen volstaan. De lucht vochtigheid is in dit soort stallen duidelijk hoger, waardoor te veel mest op de roosters blijft liggen. Een tochtvrije nest verwarming is voor pasgeboren biggen ook belangrijk. Bij gebruik van c.v. ruimteverwarming en gedeeltelijk rooster- vloer kan op eenvoudige manier een warmwatervloerver warming worden toegepast. Dit systeem is in het gebruik het goedkoopst in vergelijking met de electrische nestver- warmingssystemen. Het vraagt weinig of geen onderhoud en de praktijk heeft zeer goede resultaten met dit systeem. Wel wordt aangeraden om de eerste dagen na de geboorte van de biggen een lamp te gebruiken om de biggen het nest dat verwarmd is te leren kennen. ROOSTERTYPEN IN de praktijk zijn verschillende typen roosters in ge bruik. Dit feit alleen al geeft voor de varkensfokker geen duidelijk beeld, aan welk type rooster hij de voorkeur moet geven. Vandaar dat we in het volgende eerst de verschillende typen roosters omschrijven en de gebruiks mogelijkheid ervan aangeven. 1. Betonroosters, balkbreedte 10 cm, spleetbreedte 12 mm. Bij dit type rooster behoeft tijdens de geboorte van de biggen geen voorziening te worden getroffen t.a.v. het dicht- leggen van de spleten. De mest wordt echter niet geheel door de roosters getrapt en moet de eerste 14 dagen in meer of mindere mate worden weggehaald. Vaak heeft men hier voor een zgn. „brievenbus" op het eind van een rij hokken, of om de 2 a 3 hokken, om de mest hierin te deponeren. Om de mest van de roosters te verwijderen, zonder dat men in de hokken behoeft te komen verdient een extra controle- werkgang aanbeveling. Het gevolg is wel dat de investering per zeug hierdoor hoger wordt. Zou men de biggen na het spenen hierop laten liggen dan is dit roostertype hiervoor ongeschikt. Er blijft te veel mest op de roosters liggen. 2. Betonroosters, balkbreedte 10 cm, spleetbreedte 20 mm. Bij dit roostertype moet tijdens de geboorte en de eerste levensdagen van de biggen een werprooster worden ge bruikt. Een werprooster bestaat uit een aantal staven glad betonijzer, rond 1012 mm, die op de juiste, afstand wor den gehouden door middel van een aangelaste platte strip. Dit werprooster wordt in twee delen over de gehele hok- breedte gelegd. Legt men alleen een rooster onder de zeug, dan kunnen de pasgeboren biggen met hun pootjes nog in de spleet zakken, wat been-beschadiging zou kunnen geven. Bij een goed betonrooster past het werprooster in de spleet. Wanneer de maatvoering van de rooster niet konstant is worden vaak losse staven betonijzer in dé spleet gelegd1 of rubbermatten of plaatrooster gebruikt. Hierbij zij aange tekend dat in deze gevallen de maatvoering en kwaliteit van de rooster onvoldoende is. Na verwijdering van deze hulpmiddelen kan dit voor de biggen nog zeer nadelige kon- sekwenties hebben. Afhankelijk van vitaliteit van de biggen wordt het werp rooster binnen 4 dagen na het werpen verwijderd. Alleen in die periode moet een beperkt gedeelte van de mest wor den opgeruimd. Hierna wordt de mest zeer goed door de roosters getrapt. Uit hygiënische overwegingen moet na elke ronde het werprooster worden gereinigd en ontsmet. Metalen roosters - de toekomst. 3. Metalen roosters. Dit is een nog vrij nieuwe produkt in de varkensfokkerij en vindt steeds meer toepassing in kraamhokken. Verschil lende soorten zijn meer of minder in de praktijk in gebruik. Voor een voldoende lange levensduur moeten alle metalen roosters een dikte hebben van minimaal 3 mm. a. Gegalvaniseerde metalen roosters. Het profiel is 20 cm breed, hoogte 3 a 4 cm, met vlakke ovale ponsgaten van 10 x 20 mm. Om beschadigingen aan zeug en biggen te voorkomen moeten de randen van de ponsgaten iets worden afgerond. Een vrije overspan ning van max. 1,50 m is toelaatbaar. De roosters moeten thermisch verzinkt zijn en worden op een platte ijzeren strip gelegd. Met deze metalen roosters is de meeste ervaring. b. Aluminium roosters. Ook hier is het profiel 20 cm breed, hoogte 5 cm met vlakke ovale ponsgaten van 10 x 20 mm, waarvan de randen iets zijn afgerond. Tevens zijn fijnere strippen aan de oppervlakte aangebracht om uitglijden van zeug en biggen te voorkomen. De vrije overspanning is max. 2 m. Aluminium is een samenstelling van verschillende metalen. Het produkt is gevoelig voor bijtende reinigings- en ontsmettingsmiddelen. De aanwijzingen van de fabri kant hieromtrent moeten goed worden opgevolgd. Meta len roosters voldoen zeer goed in de praktijk. Uit een oogpunt van hygiëne moet alleen tijdens de geboorte wat mest worden verwijderd. Daarna wordt de mest goed door de roosters getrapt. VOLDOEN AAN HOGE EISEN /\AN betonroosters in kraamhokken moeten hoge eisen worden gesteld zowel wat betreft balkbreedte als spleetbreedte en afwerking. Het blijkt in de praktijk dat er zeer weinig betonfabrikanten ziin die kwaliteits-roosters leveren voor gebruik in kraamhokken. Beenbeschadiging en uitval aan biggen kunnen de gevolgen zijn van minder goe de betonroosters. Het goed funktioneren van de kraamhok ken hangt voor een zeer groot gedeelte van de kwaliteit van de betonrooster af. Bij de metalen roosters heeft men de zekerheid dat pro fiel en ponsgaten exakt zijn. Daarnaast hebben deze roos ters een mestdoorlaatopening, van 35 Bij betonroos ters met een spleetbreedte van 20 mm is deze 17 en bij een spleetbreedte van 12 mm 11 Goed betonrooster met werprooster. De metalen roosters hebben de grootste mestdoorlaat opening, vragen de minste arbeid en geven de beste hygië ne. Dit in tegenstelling tot betonroosters. Steeds meer fok kers. streven naar een optimale hygiëne. Een nadeel kan o.a. zijn de hogere investering en de levensduur. De inves tering bedraagt bij gegalvaniseerde roosters 85,per m- incl. B.T.W. en bij aluminium 115,per m2 incl. B.T.W. Bij gebruik van gedeeltelijk roostervloer, waarbij beton roosters in 10 jaar worden afgeschreven en de metalen roos ters in 5 jaar, is de extra investering in die 10 jaar mini maal 275,en de extra exploitatiekosten (afschrijving rente) f 6,75 per jaar per kraamhok. De kostprijs stijgt hierdoor met f 0,85 per big. De er varing met metalen roosters is te kort om te stellen dat de huidige roosters langer mee gaan dan 5 jaar. Dit is even eens het geval met het gedrag van zeug en biggen. Niette min komt het in de praktijk op dit moment gunstig over. Samenvattend moet bij het toepassen van roostervloeren in kraamopfokhokken uit het oogpunt van hygiëne en arbeid de voorkeur worden gegeven aan metalen roosters. De extra exploitatiekosten van 0,85 per big zouden hiermee moe ten worden opgevangen. iOf dit mogelijk is zal van verschil lende faktoren afhangen n.1. bedrijfstype, gezondheidstoe stand op het bedrijf en of men preventief wil werken. Betonnen roosters met een spleetbreedte van 20 mm ge ven een goede mestdoorlaat. De praktijk blijkt wel bezwaar te hebben met het werprooster, vooral het inlegger* en weg halen rvan het rooster. Roosters met een spleetbreedte van 12 mm vragen meer, en over een langere periode, arbeid om de mest te verwij deren. Aan de kwaliteit van betonroosters moeten hoge eisen worden gesteld. De betonfabrikant zou U deze zekerheid wel moeten kunnen geven. DROOGTEPROBLEMATIEK De droogte heeft enorm toegeslagen en de schade wordt geraamd op vele miljoenen. Inmiddels komt de financiële hulpverlening op gang via de aangepaste R. Z.- regeling (voor abnormale weerstomstandigheden 1976). Om zo snel mogelijk hulp te biedeh zal met een verkorte rapportering worden gewerkt. Het bezoek van Hare Ma jesteit de Koningin aan Brabant was een volkomen ver rassing Deze belangstelling is in de omgeving zeer ge waardeerd, vooral omdat de Koningin zelf met de men sen wou praten, de informatie over de droogteproblema- tiek van de boer zelf wou vernemen en bijzonder geïn teresseerd was in de dingen van alle dag, de aard van het bedrijf, de omvang, gezinssamenstelling e.d. De rundveehouderij. Besproken werd de samenvatting van de enquête droogteschade in Noord-Brabant en Lim burg. De schade in de rundveehouderij in Brabant wordt geschat op 280 miljoen. Per bedrijf is dat gemiddeld 22.000,—. De akkerbouw. Ook de akkerbouw is door de droogte getroffen, meer op de zandgronden en in mindere mate in de Biesbosch en Altena. Op de minder vochthoudende zandgronden en droogtegevoelige kleigronden was de schade in de plantaardige produktie het grootst. De be tere meer vochthoudende en goed doorwortelbare klei gronden staken in dit opzicht gunstig af. De neerslag verdeling was nogal grillig. In het Brabants zandgebied is ongeveer 59.000 ha bouwland met akkerbouwgewas sen, 11.220 ha tuinbouw open grond waarvan ongeveer 5 500 ha konservengewassen. De schade wordt geschat op ongeveer 1.000, per ha. Het suikergehalte van de suikerbieten is wat hoger dan verleden jaar, doch de opbrengst per ha is geringer. In de aardappelen is veel doorwas. Ten aanzien van de stoppelknollen is men nog wat optimistisch. De knollen zijn echter als deze te vroeg worden gerooid minder bruikbaar voor de koeien we gens het hoog nitraatgehalte (moet 2 mg zijn). Toe voegen van voer met meer struktuur verlaagt het ni- traalgehalte. De tuinbouw. De schade in geldopbrengst is moeilijk uit te drukken, omdat deels de prijzen voor diverse pro- dukten stegen. Door onvoldoende bereginingskapaciteit in de boomteelt is veel schade geleden met onderstam men, koniferen,rozen e.d. In de fruitteelt heeft men ook te weinig beregening en de kwaliteit van de vruchten is minder. Duidelijk waren de voordelen op de bedrijven met vaste ondergrondse beregeningsinstallatie. De op brengst van augurken, bonen en groenten onder glas was lager, doch dit werd voor een groot deel weer goed gemaakt door een goede prijsvorming. Veel schare is toegebracht aan het gewas prei door het gebruik van Camparol als onkruidbestrijdingsmiddel Omdat dit mid del gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid zijn voorzorgsmaatregelen getroffen. Een onderzoek naar de residuen s gaande. OVERZICHT AKTIVITEITEN LAATSTE MAANDEN Er is een werkgroep droogteproblematiek geformeerd, waarin alle partijen zitting hebben. Gestart werd met wekelijkse bijeenkomsten waarin de partijen elkaar goed hebben gevonden en veel informatie wederzijds werd verkregen. Het kontakt met de pers was goed. Thans is de werkgroep overgegaan tot maandelijkse bijeenkomsten om beleidszaken te bespreken. Een koördinatiecentrum werd opgericht, dat inmid dels goed heeft gewerkt. Het uitgebreid overleg met de boeren heeft rust en vertrouwen gegeven, dat er voor hen wat werd ondernomen. De inzet van de B.B., de militairen en de verdeling van ruwvoedervoor- ziening zijn resultaten van goed overleg. De watervoorziening is een zeer belangrijke zaak. De beregening heeft een enorme aanslag gedaan op het grondwater. De vraag is hoe lang en tot welke hoe veelheden dit mogelijk zal zijn. Over deze voorzie ningen zal de landbouw zich nader moeten bezinnen In het westen zitten we al met toenemend zoutpro- bleem. Bij 2.000 mg NaCl is het water al niet meer geschikt voor beregening. Vermoedelijk zullen dan ook beperkingen worden opgelegd voor het gebruik van zoetwater. Landbouw zal het belang van goed zoetwater sterk onder de aandacht moeten brengen. DE (AANGEPASTE) R.Z.-REGELING Voor de aangepaste R.Z.-regeling worden in Brabant ruim 4.000 aanvragen verwacht. Om de uitvoering van de regeling waaraan door alle medewerkers de hoogste prioriteit moet worden gegeven zo vlot mogelijk te doen verlopen is besloten de rapporteurs centraal op te stel len. Verder zijn afspraken gemaakt met C.R.M t.a.v.: indeling van de rayons; de plaatsen en data van vergaderen; de doorstroming van de rapporten. In een ingestelde provinciale begeleidingskommissie zullen de problemen de knelpunten worden besproken. DE RAAD NAM KENNIS VAN DE VOLGENDE MEDE DELINGEN dat voorlichtingsmiddagen worden gehouden over de „Veehouderij en Hinderwet"; dat Nestlé aan de aardappeltelers op kontrakt een fi nanciële tegemoetkoming in het uitzicht heeft gesteld in de geleden schade als gevolg van de droogte. Aan de toekenning ervan zijn enkele voorwaarden verbon den; dat voor O. en S. regeling „Beëindiging op termijn" maar weinig animo bestaat; dat aan de komputermatige verwerking van melkpro- dukt'e-ge^evens in Brabant 600 veehouders meedoen; dat door gebiedsenting de varkenspest is bedwongen, doch dat erg attent zijn en blijven geboden is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13