p. j. ;u1e> Joor de Ürouw E n zo is de uitwisseling van de leden van de Gwent Federation of Women's Institutes uit Wales en de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen weer voorbij. Het bezoek, dat de Zeeuwse afdeling vorig jaar maakte naar Gwent en dat een groot succes was. is gevolgd door een tegen bezoek. dat zeer duidelijk ook geslaagd genoemd mag worden. Het leek wel alsof iedere gast het ideale adres gevonden had. Hieruit blijkt wel de zorgvuldigheid, waarmee de internationale commissie alles had voorbereid. W e maakten een trip door Walcheren, bezichtigden o.a. de Engelse tank bij Westkapelle en spraken over onze bevrijding in 1944. Er waren een naar Engelsen, die de invasie hadden meec.emaakt in Normandië. En ze hadden het overleefd...en ons bevrijd... Daarna reden we naar Schouwen-Duiveland over de Oosterscheldebrug. en 's avonds waren we te gast in het Dorpshuis te Wissekerke op Noord-Beveland. Daar hadden de Plattelandsvrouwen een voortreffelijk koud buffet klaarge maakt. De groenten waren in eigen tuin gekweekt! Na de maaltijd vertrok elk weer met zijn gastvrouw. De laatste 2 dagen verbleven de gasten in de gastgezinnen, die.ieder op hun wijze, de gasten bezighielden. De gasten waren zeer voldaan, de gast vrouwen ook. het weer had meegewerkt, het was een groot succes. I.B. Woutersen- Ten Have W e begonnen met de rondvaart door de grachten, iets totaal ongekends in Groot Brittannië. Het St. Jans Hospitaal had nog een bijzondere tentoonstelling en daarna konden wc onze enkels nog verzwikken op het Begijnhof. "Wat leuk is dat hier en vooral ook in de dorpen bij jullie, die straatstenen. Wat is dat mooi. Bij ons is alles asphalt". JjIbJÜLl t D Aktiviteiten-agenda Provinciaal nieuws De H.B.-vergadering van 5 oktober j.l. "Wat krijg je hier een gevoel van ruimte" Plattelandsvrouwen uit Wales 4 dagen te gast in Zeeland I KEES SCHIPPER *s Heer-Abtskerke: 15 okt.- 'n Grote Quiz-a vond voor leden, oud-leden en introducées. (gratis toegan Kwis-master- Peter Minnaard. In de pauze: muziek door Suzan de Jonge en 'n diavertoning 20.00 uur in "Irene". Fijnaart 15 oktober: een Dia/gespreksavond.' Dhr. Mulder van de gevangenis te Breda houdt een lezing over jeugdcriminaliteit: om 20.00 uur in het wapen van Fijnaart. 13 en 14 no vember: Uitwisseling naar Almelo. Opgave bij Dirk en José Maris 01686-3292. volleybal: elke vrijdagavond om 8 uur in "de Witte Roos" (behalve als er aktiviteiten zijn). West.Z.vl.: 22 okt.: Schaatsavond te Brugge. Vertrek om 19.45 uur vanaf de Markt te Oost burg. Kunstschaatsen meenemen of huren ("Noren" verboden) Danskursus! Is al begonnen. Voor beginners. Door Eddy Verhé. In Bar-dancing "De Ploeg". Voorstraat 47 te Groede. Van 19.00- 20.30 uur. Vijftien lessen voor f65.— (f 10.- legt de PJZ-provinciaal bij: dus f 65.— i.p.v. f75.—) KPJ/PJZ :16 oktober: Schuurfeest bij Bram de Feyter in Waterlandkerkje om 20.00 uur. Disco Eldorado. Oost. Z.vl.: PJZ KPJ (kring Hulst): zat. 23 oktober: Een groots SCHUUR-BAL. m.m.v. "Elson Blue" bij R. Vereecken. Provinciale Weg 4. te Vogelwaarde (volg de pijlen). Schouwen 23 okt. KEGELAVOND om 20.00 uur in Zierikzee (Kegelcentrum). Tholen 16 okt.: zat.middag Oriëntatie/Speur -wandeling/bos rondom Huybergen om 15.30 uur (daarna eten tot 21.00 uur) Kosten: fTO.— Gevraagd: toneelspelers voor de grote uitvoe ring. 30 okt. en 27 nov: Bowlen in Bergen op Zoom. Kosten: f 3.50 Er zijn al 7 opgaves. 31 okt.: We gaan vissen. S.V.P. tijdig opgave (aantal personen, aas. hengel, uitsmijter, enz.) volleybal: elke vrijdagavond van 20.30- 22.30 uur. Inlichtingen over/opgave van: bij Mari- nus Geuze (onze nieuwe voorzitter) 01662-465 en Jan de Wilde (onze penningmeester) 01663-366. 12 nov: 's H.A.kerke Goes Noord-Btve- land: De fameuze Slikrit. 13 nov: Sprang-Capelle: ZAAL.VOETBAL- toernooi: alle geïnteresseerde PJZ-afdelingen zijn bij deze uitgenodigd. Bel alvast de voor zitter: Kees Timmermans: 01621-2749. Vakatures: a. De toneeljury vraagt: een toneeljurylid met verstand van zaken en een behoorlijke inzet (12 avonden per jaar) bellen: Kees Schipper, s b. De PJZ-sportkommissie: een sportkommisielid voor de voorbereiding en 't meehelpen aan: de sportdag (juni) en de zeskamp (januari): totaal 6 avonden per jaar. c. De Toneelkursus. (start 18 okt. in Terneuzen. En 19 okt. in Zevenbergen), voor Terneuzen: nog maar 6 aanmeldingen. De kursus gaat niet door. tenzij er minstens 12 deelnemers zijn. Voor Zevenbergen: ook slechts 6 deelnemers. Ook hier vervalt helaas de kursus als er géén 12 deelnemers zijn. d. Het bestuursinstruktieweekend: dat zal wel doorgaan, hoewel er zich 16 bestuursleden hebben opgegeven. Voor opgave: bel je afde- lingssekretaris. Het halve weekend is op 22 en 23 oktober in het van Eeghenhuis. Het MOTTO: Een goed funktionerend bes tuur een goede aktieve afdeling. Echter ook het omgekeerd evenredige is waar!! 19 «kt.: Start Brabantse PJZ.-toneelkursus Zevenbergen. 22/23 okt.: Bestuurs instruktie-weekend (al leen voor best.leden) Aardenburg. 5 nov.: Regionale Vormingsavond (film .aesprek o.l.v. Kees Schipper) Rekla- me Zevenbergen. 17 dec.: PAK: Agrarische Studiedag: onder werp de sociale positie van de Jonge Boer Kapelle. Half dec.: Start 3 CJO-gesprekskursus Goes. Half dec.: Start 3 CJO-kreativiteitskursus Goes. 8 jan.: PJZ-Zeskamp Bergen O.Zoom 29 jan.: 3 CJO-Volleybaldag Oostburg Half febr.: Algemeen PJZ.Ledenweekend ('n doeweekend rondom video óf kabaret) Brab. 26 mrt.: Kijk-doe-dag-F Juweel. Roosendaal Half mrt.: Regionale Vormingsavond Z.VIL Daar is het Provinciaal Jaarprogramma als volgt uit de bus gerold: 18 okt.: Start 3 CJO-toneelkursus Terneuzen. eind apr.: P.J.G.N.-Algemene Leden Vergade ring ofwe Jaarvergadering: *s Avonds natio nale (alle PJGN-provir.cies) Kabaretwedstrijd. Zld. Half apr.: 3 CJO-bloesemrit (auto-ralley) Zld. Half mei: PJZ-Jaarvergadering Hoogerheide 4 juni: PJZ-Sportdag Roosendaal. onder redaktie van de Rodaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Reoaktieadres Mevr. A W de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3. Wisaenkerke. te! 01107610 Namijmeren over het uitwisselingsbezoek W.I. Gwent aan Plat telandsvrouwen Zeeland. Gasten en gastvrouwen en -heren van verleden jaar zagen elkaar weer. Hoe prettig om zo de gelegenheid te krijgen om iets terug te kunnen doen voor de gastvrijheid en de hartelijkheid, die men toen ondervond. Maar ook leek het of de nieuw bijgekomen deelneemsters net precies die gezinnen getroffen hadden, die bij hen pasten, want van stonde af aan was er een sfeer van ver trouwelijkheid en echte gezelligheid, zonder beleefd te moeten zijn. Dit was al meteen te proeven bij de eerste samenkomst in Goes tijdens de klederdrachtenshow. Wat hebben ze daarvan genoten. Sommigen moesten een duwtje krijgen om er op af te durven gaan om alles nog meer van dichtbij te kunnen bekijken. Ze vonden dat zo onbescheiden. Het was een hele belevenis, want in Groot Brittannië kent men eigenlijk geen klederdrach ten. want de schotse kilt behoort daar niet toe. Geen Brits eten op tafel O ok het volksdansen, waar britten nogal in geinteresseerd plegen te zijn. was een succes en je kon menigeen gewoon zïen denken: "Ik zou best mee willen doen". Het was in ieder geval een geweldig begin van hun vierdaags verblijf. Zelf heb ik ook twee dames te logeren gehad en ik heb me. net als de meesten onzer veronderstel ik. beijverd geen eten op tafel te zetten, dat Engels aandeed. Integendeel. Roggebrood, koek. appelstroop, rookvlees, haring, macaroni enz. even zovele din gen. die ze daar niet kennen, althans die niet op het normale Britse menu thuis horen. De eerste opmerking, die een van mijn gasten maakte tijdens onze eerste rit op de dinsdagmiddag was :"Wat krijg je hier een gevoel van ruimte En deze opmerking heb ik bij herhaling gehoord Als je zo alle bijzonderheden laat zien. word je je zelf weer eens bewust hoeveel alles, wat je vertelt met water te maken schijnt te hebben. Dat besef je als je het een ander moet duidelijk maken. Wat een herontdekking is zoiets ook voor jezelf. We hebben met de andere gasten en gastvrouwen in West Zeeuws Vlaanderen de gerestaureerde kerk van Groede beke ken onder de plezierige leiding van de heer J. van Dijke en daarna het"dorp rondgewandeld. Bij de bazarwinkel even briefkaarten kopen. Molens en klederdrachten natuurlijk en zomaar even rondneuzen in de winkel. Ze hebben met drie onzer kinderen kennis gemaakt en met drie kleinkinderen, een persoonlijke toets aan zo'n bezoek. Ik meld dit juist, omdat dat nu net het aardige is van een. uitwisseling. Sprekende met andere gasten gedurende die dagen viel het me Het was een tegenbezoek, nadat het vorig jaar een groep Zeeuwse Plattelandsvrouwen te gast was in de provincie Qwent in Wales. De gasten werden ondergebracht bij de Zeeuwse leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, in heel de provincie. Op 9 sept. arriveerden de gasten om 6 u. 's morgens met de Olau-line in Vlissingen. waar ze werden afgehaald door de Internationale Commissie en de gastvrouwen, 's Avonds werden ze ontvangen in de "Prins van Oranje" te Goes. De provinciale presidente mevr. de Regt. heette de gasten officieel welkom. Daarna ver telde mevr. I. Woutersen over Nederland, zijn ontstaan, zijn polders, zijn industrie, zijn Deltawerken en zijn Plattelands vrouwen. Toen kwam de prachtige costuumshow ten tonele van de' Zeeuwse boerinnen, gevolgd door een pauze met kijken en bewonderen. Vervolgens trad de in Zeeuws costuum gestoken volksdansgroep uit Brouwershaven op. De gasten genoten van deze geanimeer de avond. De volgende morgen werden gasten en gastvrouwen officieel ontvangen door het gemeentebestuur van Goes. Alles stond klaar: koffie, koek en fotografen. Een speech van de wnd. burgemeester van Goes, een cadeau (".how lovely") en bezich tiging onder deskundige leiding van het prachtig gerestaureerde stadhuiL Daarna vertrokken we naar Middelburg. De V.V.V. begeleidde de groep door de beeldige straatjes met gerestau reerde huizen, die allemaal door particulieren worden bewoond. Ook het stadhuis werd bewonderd. (namens de Internationale Commissie) op. dat men dat zo bijzonder prettig vond. het persoonlijk ge zinscontact. Jawel, in Sluis winkels bekeken maar niets gevon den van wat ze zochten. En hoeveel verschillende soorten molens kan men in zo'n klein bestek eigenlijk laten zien zonder er nu speciaal voor om te moeten rijden! De appelbol leek op een appledumpling maar toch niet helemaal en de wafels... véél lichter dan zij ze kenden. Toen ik de dijk in Breskens liet zien waren ze helemaal onder de indruk van wat het betekenen moet voor de bewoners, eerst vrij uitzicht op de Schelde en de haven en dan keien en een paar bloembakken. Wist U. dat sluizen iets heel bijzonders zijn voor een Brit? Die zijn daar nauwelijks en zeker niet zoals in Ter neuzen. Bovendien voer er tot mijn genoegen juist een schip van indrukwekkend formaat naar toe en lag het er vol met binnen schepen. Toen we daarna, op onze eerste plattelandsvrouwenbijeenkomst van het seizoen, op dia's verscheidene plaatsen, waar we geweest waren terugzagen, was dat natuurlijk een leuk herkennen. Fantastisch heeft men de rondleidingen in Goes en Middelburg en de rondrit door Zeeland gevonden. Het leuke was. dat we enige vrouwen in klederdracht zagen fietsen en een hele groep Westkappelaars in gelijke kleding aan de dijk zagen zitten. De Zeelandbrug en die prachtige, schone. Oosterschelde. de thee in Burgh-Haamstede. het oog en tong strelende koud buffet in Wissenkerke en dat alles op een prachtige zonnige dag. Ik heb gehoord, dat er tochten naar Rotterdam en Amsterdam zijn gemaakt en zo zal een deel Brabant bezocht hebben. Wij gingen de laatste dag naar Brugge en blijkbaar lag Brugge bij ieder in ons gewest'op het programma, zodat wij een gezamen lijke lunch afspraken. Ondeftig plezier Toen volgde de lunch, aan de Grote Markt. Grappig, het is of je elkaar al jaren kent. We hadden in ieder geval een zeer ondeftig plezier. Toen we na de lunch via de Burg weer naar de Rozen- hoedkaai liepen, dacht ik. dat de winkeltjes, die we voorbij kwamen ze wel zouden aanspreken. We staken wel drie maal over op 100 meter. Niets gevonden. "Nee hoor. zeid: ze. we gaan lekker naar Groede. Daar hebben we precies gezien, wat we zoeken". Als dat geen leuk einde is van dit verslag, dan weet ik het niet. *s Avonds, toen ik weer thuis was, leek het hier opeens erg leeg en ik bedacht opeens, dat het Zeeuws Vlaanderen is. het enige stuk oorspronkelijk vasteland, dat door de aanwezigheid van de veerboot, waarvoor we drie keer tijdig aanwezig moesten zijn en drie keer misschien de op- een -na laatste konden halen, het enige deel van Zeeland is. dat bij een dergelijk bezoek nog een soort oerbeeld van Zeeland kan geven. Mevr. Maclain du Pont. V an 7 l/m 10 sept. had Zeeland 53 gasten uit Wales op bezoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23