EEN VROUW IS DUIZEND MANNEN TE ERG zuidelijke landbouw maatschappij «ZEGGE EÏSf SCMMlfVIE VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 64e Jaargang - No. 3352 z.l.m land- tuinbouwblad i Wepterschelde RUILVERKAVELING BRAAKMAN POLDERS PLAN VAN WEGEN EN WATERLOPEI^LANDSCHAPSPLAN Van 15 oktober a.s. tot 15 november liggen van de ruilverkaveling „De Braakmanpolders" de stukken, die hierop betrekking hebben, ter inzage. In het rapport over deze ruilverkaveling, die een gebied van ca. 5600 ha omvat, wordt grote aandacht besteed aan de landbouwkundige situatie, de noodzakelijk geachte verbeteringen en dfe financiële konsekwenties. Als de stemmingsdatum vastgesteld is is de beslissing over het wel of niet doorgaan ervan aan de stemgerechtigden! Op pagina 4 enkele bijzon derheden uit het ruilverkavelingsrapport. JJ|E vrouwen van de agrariërs zijn vandaag de dag nauw betrokken bij het bedrijf. Niet alleen zijn de boerinnen belangrijke gesprekspartners bij het nemen van beslissingen maar ook leveren zij een forse arbeids prestatie op het bedrijf. In de praktijk blijkt deze vorm van bedrijfsvoering, het zgn. gezinsbedrijf, een beste troef. De mannen hebben vaak via landbouwonderwijs en/of kursussen al een flink stuk kennis en inzicht ten aanzien van de bedrijfsvoering meegekregen. Bij de boerinnen ontbreekt veelal die ondergrond. Het is daarom zaak dat de boerin zich wat meer wegwijs maakt in de financieel- ekonomische, en maatschappelijke en sociale aspekten die op het bedrijf van toepassing zijn. Dat kan de be drijfsvoering enorm ten goede komen. In dit No.: Ruilverkaveling „De Braakmanpolders" pag. 3/4 •fc Uit de Praktijk pag. 5/6 Aspekten bij de uitzaai van wintertarwe pag. 7 Resultaten vruchtwisse- lingsonderzoek „De Schreef" pag. 8/9 ■fc Voeding van melkvee met minimale hoeveel heden ruwvoer pag. 11 Loonwerker Leendertse in Kamperland pag. 12/13 ■fc Ziekte van Aujeskij pag. 15 Rond de fruitbewaring pag. 18 Tuintips pag. 19 boerinnen ondervinden vrijwel allemaal aan den lijve dat het steeds weer moeilijker wordt in de-huidige tijd een agrarisch bedrijf rond te zetten. In feite zien zij hun eigen meewerken in het bedrijf als de bevestiging daarvan. De boerinnen zijn dan ook van mening dat met name de fiskus voor hun positie te weinig oog heeft. De fiskus gaat er blijkbaar nog vanuit dat een vrouw niet op een boerenbedrijf kan meewerken, laat staan daaraan leiding geven. De praktijk laat echter het tegendeel zien: Vele boerinnen nemen de boekhouding voor hun rekening, werken daadwerkelijk mee, nemen belangrijke beslissin gen. Typerend is wel dat de zakenrelaties de rol van de vrouw op het bedrijf beslist niet onderschatten. Men aarzelt niet om zaken met de boerin te doen. j^U dit alles blijft de boerin in het totale landbouwge- beuren toch nog (te veel) op de achtergrond. Haar kwaliteiten zijn nog niet operationeel gemaakt, mis schien ook nog niet voldoende onderkend. Het aantal (mannelijke) werkers in de land- en tuin bouw wordt gestaag kleiner. Daardoor neemt ook de (politieke) invloed van de landbouw af. Je zou kunnen zeggen dat de landbouw daardoor in een hoekje is ko men te zitten waar de demokratie minder tot zijn recht komt. En daar blijft het niet bij. Door de teruggang in getal en de toenemende aandacht die het bedrijf vraagt wordt het steeds moeilijker allerlei (bestuurs) funkties in het agrarische- en maatschappelijke leven te beman nen. Veel komt op weinigen neer of men komt er in het geheel niet meer toe. Dat betekent dat de stem van de landbouw steeds minder krachtig doorklinkt. Een ongun stige ontwikkelingl ÏT agrarische kommissies van de Plattelandsvrouwen in ons werkgebied zijn op deze situatie gaan in spelen. Dat heeft (in nauwe samenwerking met de eko- nomische sociale voorlichting van de Z.L.M.) geresul teerd in de kursus Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen (E.V.A.V.). Onderwerpen die op deze kursus aan de orde komen zijn ondermeer: erfrecht en huwe lijksgoederenrecht, bedrijfsfinanciering, samenwerking, sociale wetgeving en verzekeringen, ruimtelijke ordening etc. Voor dit jaar loopt de kursus in West-Brabant en op Noord-Beveland. De belangstelling voor deze twee kur sussen is behoorlijk. Op de deze week gehouden eerste kursusavond gaven de deelneemsters blijk van een enor me betrokkenheid bij het bedrijf. Uit de reakties bleek echter ook dat er bij de vrouwen een grote bezorgdheid bestaat over de toekomst van de land- en tuinbouw. De IT vraag is nu, gezien de hiervoren gestelde ontwik keling, of het geen tijd wordt de „reserve-troe pen", in casu de boerinnen, naar het „front" te roepen, zonder daarbij het landbouw-politieke eu bestuurlijke vlak uit te sluiten. Waarom zouden de boerinnen, op hun eigen wijze, de belangen van de land- en tuinbouw niet uitstekend kun nen verdedigen? Het getal van de landbouw verdubbeld erdoor. De invloed van de landbouw wordt er meer dan door verdubbeld, niet in het minst door de eigen aanpak van de vrouw. Het zou wel eens kunnen zijn dat de rol van de vrouw, zoals zo vaak in de geschiedenis, van doorslaggevende betekenis zal blijken te zijn voor de toekomst van onze landbouw! De E.V.A.V. is de eerste stap, wie doet de volgende? De boerinnen doen de rest! (de Z.L.M. kent zegge en schrijve één vrouwelijk afde lingsbestuurslid). OGGEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1