E, V Noten in de tuin O D Gladiolenteler: "Blijf trips de baas" DIM Dl M VAM DJ Will D 19 Beveland B.V. J. Burger V ruchten uit eigen tuin zijn altijd lekkerder dan die van de groenteman. Dit klinkt natuurlijk overdreven en in strijd met de nuchtere waarheid, maar dan toch alleen maar in de oren van hen die geen eigen tuin hebben of nog nooit van eigen bodem de vruchten hebben geoogst. Voor hen die dit genoegen wel sma ken. is deze stelling absoluut waar. Wat te denken b.v. van noten uit eigen tuin of van het eigen erf! Het is niet zo moeilijk als men misschien geneigd is te denken: noten immers worden door velen toch nog in meer of mindere mate beschouwd als een uitheemse vrucht. Met ziektebestrijding heeft men doorgaans niets te maken en speciale cultuurzorgen worden nagenoeg niet vereist. Okker- of w alnoot O m echte noteplantages te zien moeten wij niet aan de kust zijn. maar verder het land in. b.v. in landen als Frankrijk en Polen, landen dus met een meer uitgesproken landklimaat. De okkernoot (Juglans regia) is een plant die weliswaar in ons klimaat goed gedijt, maar de oogst van noten is elk jaar weer een spannende zaak. Het ene jaar zijn de bomen van onder tot boven bezet met vruchten, zoals dit jaar het geval is. maar het voegend jaar kan het weer helemaal mis zijn. Notebomen mogen dan de roep hebben door hun typische geur de muggen op een afstand te houden, dat is voor de meeste mensen toch niet de reden om één of meer notebomen te planten. Men wil wel degelijk noten rapen en liefst niet te weinig. W ilde en veredelde noten m toch in ons land okkernoten te kunnen kweken met een redelijke oogstzekerheid is er in het verleden veel selectiewerk verricht dat er op gericht was een aantal rassen te vinden die ons klimaat goed verdragen en die met name in ons schrale voor jaarsweer toch een goede vruchtzetting vertonen. Al deze moeite is met voldoende resultaat bekroond om degene die het planten van één of meer okkernotebomen overweegt een redelijke mate van succes te garanderen. Deze veredeling was nodig omdat als men een jonge boom plant die uit een wille keurige vrucht is opgekweekt, men maar moet afwachten wat men krijgt. Het kan een voltreffer zijn die vroeg vruchtbaar is en een overvloed aan grote, goed gevulde, lekker smakende noten geeft, maar een dergelijke zaailing noot is een toevalstreffer die niet vaak voorkomt. Daarom kan men beter profijt trekken van het veredelingswerk en één of meer zgn veredelde noten planten. Van dergelijke bomen kent men de eigenschappen en het spreekt vanzelf dat de handel alleen soorten (of beter nog "rassen") verhandelt die uitblinken door een combinatie van goede eigenschappen. Rassenkeuze E nkele goede rassen, die hun deugdelijkheid ruimschoots hebben bewezen zijn de volgende: Buccaneer. Een ras dat geselecteerd is in L.imburg. Het ras is goed vruchtbaar en dat al op jonge leeftijd. Bovendien heeft dit ras de voor noten vrij zeldzame eigenschap dat het goed door eigen stuifmeel wordt bestoven: dit betekent in de praktijk dat een boom van dit ras op z'n eentje kan worden geplant. Voor de bezitter van een kleine tuin wordt de boom nogal groot. Broadview. Komt uit Amerika, waar dit ras op groté schaal gekweekt wordt. Is een bijzonder vruchtbaar ras. reeds op jonge leeftijd. De boom kan ook in de minder grote tuin geplant worden; ze blijft ook op oudere leeftijd bescheiden van afme tingen. Een bezwaar is dat bomen van dit ras de eenzaamheid slecht verdragen, in die zin dat dan de oogst meestal niet groot is. Zorgen we voor gezelschap in de buurt door b.v. het planten van het eerder genoemde ras "buccaneer" dan zorgt het stuifmeel van deze laatste ervoor dat er de meeste jaren een rijke oogst aan noten valt te rapen. Gewapend met deze wetenschap is het misschien te overwegen voor het geval de beperkte ruimte het planten van twee bomen niet toestaat, met een buurman het op een akkoordje te gooien. Jonge veredelde in volle dracht De één plant de vruchtdragende boom. de ander de bestuiver. Het spreekt vanzelf dat de oogst dan eerlijk wordt gedeeld! Hazelnoten. Veel van wat hiervoor is gezegd over okkernoten, geldt ook voor hazelnoten. Ook hier is er sprake van sterk wisselende oogsten en ook hier is de wetenschap er aan te pas gekomen om de oogstzekerheid te vergroten. Wilde hazelaar. Hazelaars worden bij duizenden geplant in bos- of erfbeplantingen, omdat-ze daarvoor bizonder geschikt zijn. Ze vormen een dicht struikgewas en groeien nog goed al staan ze heel hun leven in de volle schaduw. Als er aan dergelijke wilde hazelaars (Corylus avellana) soms ook nog vruchtjes komen is dat meegenomen. Veredeling aarom. als het er om begonnen is zo veel mogelijk hazelno ten. te oogsten, kan men ook hier beter gebruik maken van wat selecteurs in de loop der tijden hebben gekweekt. De rassen die men heeft geselecteerd zijn meest van Franse oorsprong en behoren tot een ander soort, de Corylus maxima. Door in dit soort te kruisen en te selecteren heeft men een aantal goed smakende, redelijk vruchtbare rassen te voorschijn ge bracht. Enkele van die rassen zijn: Geant d'Halle. Heeft bizonder grote vruchten, die glanze bruin van kleur zijn en een dikke sterke schaal bezitten. Buitengewoon lekker van smaak. De struik wordt groot en breed. Webb's Prize Cob. Een steil opgroeiende struik, eveneens zeer vruchtbaar. Geeft mooie grote vruchten met een dunne schaal. Lambertsnoot. Kleine, gedrongen struik, die zeer veel vruchten kan geven, maar deze vruchten zijn wel klein van stuk. Ze zijn reeds in agustus rijp en smaken uitstekend. Evenals bij okkernoten is ook bij hazelnoten de vruchtzetting het zwakke punt. Om wat meer zekerheid te krijgen doet men er daarom verstandig aan struiken van verschillende soorten door elkaar heen te planten. Sienvaarde (foto J.C. v.t.Westeinde) an hazelnoten mag niet onvermeld blijven dat ook de sier- waarde een rol speelt. In het voorjaar vertoont de struik een grote hoeveelheid prachtige hangende bloemtrossen in de vorm van katjes, die geel-bruin van kleur zijn. Er bestaat ook nog een hazelaar met rood blad. de Corylus maxima "Purpuree". die een fraai uiterlijk paart aan een (soms) rijke vruchtdracht. En als dan ondanks alle goede zorgen en na geduldig wachten toch geen grote hoeveelheden noten worden geplukt, kan men wellicht voldoening putten uit de wetenschap dat men zijn kindskinderen een fraaie struik of sierlijke boom nalaat. Tuinbouwconsulentschap Goes. A.E. Stienstra D e afgelopen zomer is er in de gladiolen, door de uitzonderlijke weersomstandigheden, een grotere tripsaantasting geweest. Ondanks de vele bespuitingen die zijn uitgevoerd, bleek trips dit jaar moeilijk te bestrijden. Daar een bespuiting op het veld nim mer geheel afdoende is. zal er veel trips mee de schuur in gaan. Een tripsaantasting in de schuur brengt mee, dat de gladiolen afgekeurd worden en/of tot een tijdelijke sluiting van de schuur wordt overgegaan. Wilt u dit jaar de trips de baas blijven, dan zal er vanaf het begin (direct na de oogst) een volledige behandeling gegeven moeten worden. De bestrijding kan gebeuren met naftaline of met dich- loorvos op de volgende manier. Naftaline. - Tijdens het drogen 1 kg..naftaline per 100 m3 schuurinhoud verdampen bij een temperatuur van 20 - 25 graden C. - Gebruik 1 verdamper per 100 m3 schuurinhoud. - De behandeling duurt 6 uur en dient 6 maal om de 2 dagen te worden herhaald. - Niet ventileren tijdens de behandeling, wel goed circuleren, daarna weer ventileren. - Bij het gebruik van naftaline voorzichtig zijn met vuur o.a. bij kachels in de cellen. - Naftaline niet op kale of natte knollen strooien i.v.m. bescha diging van de knollen. - De ruimte gedurende de behandeling niet betreden. Dichloorvos - Wordt er dichloorvos voor de bestrijding van trips gebruikt, dan wordt er 12 ml. per 100 m3 inhoud verdampt. - De behandeling duurt 6 uur. dient om de 2-7 dagen te worden uitgevoerd. - Geen dichloorvos op natte knollen gebruiken, dan komt alleen verdampen van naftaline in aanmerking. - Bij een temperatuur tot 15 graden C. moet men 4 keer een behandeling geven en bij een temperatuur boven 15 graden C. 2 maal een behandeling. - Voor het verdampen van dichloorvos kan gebruik gemaakt worden van de naftaline verdamper of een zwavel verdamper die in kassen gebruikt wordt. Voor dichloorvos het glazen bakje gebruiken. - Evenals bij naftaline het geval is, gedurende de behandeling niet ventileren, wel circuleren, daarna weer ventileren. - Tijdens de behandeling de ruimte niet betreden. Om een herbesmetting tijdens de bewaring van de knollen te voorkomen, moet men regelmatig een naftaline be handeling van 6 uur uitvoeren of een dichloorvos behandeling van tijd tot tijd herhalen. c een zijn dood is de ander zijn brood". Dit gezegde gaat nog altijd op en we werden er dezer dagen aan herinnerd toen we lazen dat de veiling "Langedijk en Omstreken" in Noord Schar- woude een recordomzet had geboekt. Op woensdag 29 september bereikte de omzet van deze veiling namelijk het bedrag van 40 miljoen gulden, een omzet welke nog nimmer tevoren werd be haald. Het is meer dan het dubbele van de omzet van het vorig jaar in dezelfde periode want toen ging er voor een bedrag van 16.8 miljoen gulden om bij deze veiling in de eerste 9 maanden van het jaar. Duidelijk blijkt hieruit hoe wisselvallig het in komstenbeeld in sommige sektoren kan zijn. De veiling in Noord-Scharwoude moet bet hebben van groenten en van de vollegrond en vooral sluitkool. Ook aardappelen komen er nog al wat. De geweldige omzetstijging van dit jaar heeft men in de kop van Noord Holland te danken aan de grote droogte welke dit jaar West - en Oost Europa heeft geteisterd. Vooral naar West- en Oost-Duitsland zijn gedurende het gehele jaar enorm grote hoe veelheden vollegrondsgroenten verladen. Aan de grote omzet van deze veiling heeft ook de bloemkool een belangrijke bijdrage geleverd. Door de droogte was de afgelopen zomer de bloemkool schaars en duur. In de winter komt er altijd veel bloemkool op de markt van de gebieden rond het Kanaal zoals Bretagne, Jersey en Cornwall en hier is een forse oogstre- ductie opgetreden zodat het er in zit dat ook in de komende wintermaanden de bloemkool in West Europa een schaars artikel zal blijven. Er schijnt tegenover te staan dat uit Italië wat meer kool dan in andere jaren verwacht kan worden. Op het ogenblik is er op de Nederlandse veilingen een ruim aanbod van bloemkool en de venvachting is dat dit nog wel enkele weken zal voortduren. Omdat ook Frankrijk op het ogenblik veel bloemkool op de markt brengt is de export naar dit land, welke geruime tijd van veel betekenis was, thans vrijwel komen te vervallen. De veilingprijzen van bloemkool welke in de zomer maanden het drie tot viervoudige waren van wat in andere jaren normaal was, liggen de laatste weken op nauwelijks de helft van wat het vorig jaar in dezelfde periode werd betaald. Het enige verschil is dat deze prijsdaling geen voorpagina nieuws is voor de kranten. V orige week werd bekend dat tussen half augustus en half september de prijzen in ons land met 1,1 zijn gestegen. Over de periode vanaf 1 januari betekent dit een prijsstijging van 6,7%. In het persbericht over deze aangelegenheid werd melding gemaakt van het feit dat ingevolge de berekeningswijzen welke worden gevolgd de hoge aardappelenprijzen van de maand juli nog na werken in deze periode. Er staat tegenover dat in de komende maanden gerekend mag worden op een neerdrukkend effect van wege het feit dat aardappelen, groenten en fruit belangrijk goed koper zijn geworden. De totale beweging van de prijsstijging in ons land vertoont een dalende tendens maar volgens de vakbeweging en de consumen tenorganisaties gaat het toch te langzaam en deze week zou volgens hen het gesprek op gang moeten komen over een com pensatie aan de werknemers, waarvoor van vakbondszijde eind vorige week werd genoemd een bedrag van f 40,— bruto per maand voor iedereen. We hebben begrepen dat de regering hiervoor nog weinig voelt omdat het haar beleid om de prijsstijgingen te drukken, zou doorkruisen. Overigens hebben we sinds 1 oktober te maken gekregen met de verhoging van het B.T.W.tarief en ook dat betekent weer een prijsstijging. Het is wel bijzonder moeilijk om de inflatiespiraal te doorbreken. Wat dat betreft staat het buur land West Duitsland er belangrijk beter voor. Gerekend vanaf 1 september 1975 tot 1 september 1976 stegen de prijzen in ons land met gemiddeld 8,1%. In West Duitsland bedroeg de prijss tijging in dezelfde periode de helft minder namelijk 4% en dat is de kleinste stijging van de laatste vijf jaar. Het kan het bewijs zijn dat dit land een heel eind op de goede weg is om de inflatie te beteugelen. Dat kan van de situatie in ons land beslist nog niet worden gezegd. i en (schrale) troost kan dan zijn dat in vele andere landen van West Europa en daar buiten de inflatie nog veel en veel groter is. Overigens schijnen wc ook voor wat b.v. onze sektor tuinbouw -betreft in Europa het land te zijn met de hoogste loonkosten per uur. Volgens de L.E.I. berekening was het bedrag van de loon kosten per uur voor een vaste kracht in de Nederlandse tuinbouw in 1965 f3.60 Tien jaar later, in 1975-lo.76 was dat gestegen tot f 14.50 dus ruim verviervoudigd. Wanneer we daarbij nog beden ken dat de valuta van een aantal West Europese landen in deze jaren sterk in waarde zijn gedaald dan is duidelijk dat de con currentiepositie van onze tuinbouw sterk in nadelige zin is bei nvloed in de loop der jaren en dat geldt trouwens voor het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gaf de vorige week in haar officieel orgaan, een overzicht van de wijzigingen welke zich in de afgelopen tien jaar hebben voorgedaan in de wisselkoersen, gerekend ten opzichte van onze gulden. Daaruit bleek dat alleen West Duitsland een stijging te zien geeft en wel met 15%. De waarde van het Pond Sterling ten opzichte van de gulden daalde echter met 54%, de Franse franc met 26% en de Italiaanse Lire met 46%. De Belgische franc toont met een daling van 8% slechts een klein verschil, maar daarvoor lopen Meder- land en België dan ook vrijwel als enige landen wat in de pas. We maken hiervan melding om aan te geven in welke moeilijke om standigheden we verkeren wanneer we ondernemer in de tuin bouw zijn. Iedere keer wanneer er een waardedaling van de valuta bij onze concurrenten optreedt betekent dit voor ons een achte ruitgang van de concurrentiepositie en dat is een kwalijke zaak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19