duphar Rond de fruitbewaring D D e verwachtingen over de bewaring van ons beste appelras (kwalitatief) zijn nogal uiteen lopend. Vaak echter is men wat pessimistisch ovej de uitslag. Dit is een gevolg van het feit. dat de produktie van bedrijf tot bedrijf zeer bestrijdt u direct na het zaaien met uitstekende bestrijding van duist, straatgras, windhalm, kamille, ereprijs en muur. Onovertroffen in zijn werking op kleefkruid optimale vochtonafliankelijkheid. Zelfs in het droge najaar 1975 was de werking goed effect vrijwel onafhankelijk van de grondsoort kan op alle tarwerassen worden toegepast onderteelt van veldbeemd of rood zwenkgras reeds in het najaar mogelijk. In het voorjaar kan iedere onderteelt worden ingezaaid j Landelijke demonstratie spruitenpluk en -sorteermachines op 22 oktober a.s. te Breda Consulentschappen voor de tuinbouw, te Goes enBarendrecht, P. Meeuw se. e oogst van het fruit is bijna voltooid. Nog slechts wat Golden Delicious en Winston moeten worden geplukt. Het merendeel van de partijen is echter inmiddels opgeslagen in koel- en C.A.cellen. Hierna komt de veel besproken vraag :"Hoe zal dit deis//zoen de bewaring aflo pen?" Voor degene, die dit artikel schrijft ook niet eenvoudig om daarop een antwoord te geven. Ondanks dat is er toch wel zoveel informatie uit proeven en praktijkervaring dat we beschou wend een poging durven wagen iets over de betrouwbaarheid van het fruit op te merken. Daarnaast dienen we dit seizoen beslist voor ogen te houden, dat wat voor het ene geldt, absoluut niet van toepassing behoeft te zijn voor een ander bedrijf. Het jaar 1976 was wat het klimaat betreft een uitzonderlijk jaar. Dit manifesteerde zich reeds tijdens de bloei. Iedereen zal zich nog de on thutsende berichten herinneren over nacht- vorstschade. In het Zuidwesten is dat behou dens enkele uitzonderingen niet tegengevallen, althans niet in vergelijking met de schade el ders in het land. Vervolgens werden we ge trakteerd op een zeer warme en droge zomer. Dat dit niet zonder gevolgen gebleven is be wijzen de aanvoeren van te grote hoeveelheden in de kleine maten. Daarnaast is het de zeqr snelle afrijping van diverse appel- en pereras sen die toch wel vragen oproept voor het be- waarfruit. Ook de soms snelle uitbreiding van stip bij het zomerfruit is misschien niet geheel probleemloos voor de nu in opslag zijnde ap pels. voorzover een bedrijf daarvoor gevoelig is. V erwachtingen per ras Cox's Orange Pippin uiteenlopend was. Op percelen met maar een matige opbrengst viel ook de kwaliteit niet mee. Vaak zag men daar veel gescheurde en ruwe vruchten. Soms zelfs al een enkele vrucht met stip. Een en ander is beslist aanleiding om extra op te letten bij de bewaring. Voor perce len met Cox's die wel een goede opbrengst hadden, behoeft men wat bewaring betreft niet direkt in angst te zitten. Het gevaar dit seizoen is stip en rot in nesten. Daarnaast kunnen de te grove vruchten in een vroeg stadium reeds zacht worden. Uit een en ander mag men afleiden, dat er dit jaar minder partijen geschikt zijn voor bewaring in de C.A. scrubcel. Goudreinette De ook bij dit ras zeer wisselvallige opbrengst kan aanleiding zijn tot wat minder uitval bij de bewaring. Overigens is men wat meer optimis tisch over de bewaring van de Goudreinette. De vrüchtkwaliteit lijkt beslist beter dan die van Cox's. Het is echter de vraag of er bij de huidige prijsontwikkeling lang bewaard zal worden. Ondanks dat zijn er toch tal van par tijen die geschikt zijn voor gescrubde C.A.be waring. Golden Delicious Dit jaar zijn de vruchten van dit ras niet overal even groot uitgegroeid. Op sommige bedrijven valt de maat dus tegen. Wel constateerden we minder vruchtverruwing dan in 1975. Een iets minder grote, wat gelere en gladde vrucht geeft wat Golden Delicious betreft, alle hoop op een goede bewaring. Alleen achten we bij te rijpe vruchten de kans op schilbruin in de gewone C.A. cel iets groter. Winston Een ras met vrijwel nooit ernstige bewaarpro- blemen. Ook dit seizoen worden geen extra moeifjkheden verwacht. Wel is er in een en kele partij misschien kans op stip doch dit zal zich beperken tot een incidenteel geval. Moge lijk ten overvloede wordt erop gewezen dat stip bij Winston zich vrijwel altijd uit door onre gelmatige ingezonken bruine vlekken op de schil. Conference In 1976 een ras met een zeer grote opbrengst. Veel koel- en C.A. cellen zijn hiermee gevuld. Altijd een peer met weinig of geen bewaarpro- blemen. mits ze voor de langere bewaring op tijd geplukt zijn. Dit nu is. dachten wij. niet overal het geval. Bij peren is de tolerantie ten aanzien van pluk en (lange) bewaring bijzon der klejn. Hoevelen zijn hier niet door schade en schande wijs geworden. Het is alom bekend dat te late pluk inwendige bruinverkleuring tengevolge kan hebben. Daarom adviseren we de late plukkers na half december regelmatig testmonsters van hun partijen te nemen. Na rijpen bij kamertemperatuur in een plastic zak geeft direkt inzicht in de toestand waarin de vruchten verkeren. Dit dient straks bij diverse partijen beslist te gebeuren. Men kan er n.l. veel narigheid mee voorkomen. Doyenne du Cornice Gezien de grote vruchten die dit seizoen geoogst zijn. zou men geneigd zijn te denken, dat de Cornice in haar element was. Ook hier van is meer dan 95% in de koel- en C.A. cellen opgeslagen. Voor het merendeel op het eerste gezicht van bijzonder goede kwaliteit. Daarom voor velen de vraag: "Zijn ze niet te mooi en misschien te rijp?" Wij geloven dit niet direkt. alhoewel ze toch iets rijper zijn dan voorgaande jaren. Een en ander is ook bevestigd in buiten landse literatuur. Consequenties voor de be- waarduur zal dit misschien wel hebben, maar door een goede controle in de bewaarruimte kan elke afwijking direkt geconstateerd wor den. Overigens reikt de consumptieperiode van dit ras toch nauwelijks verder dan half januari. ontrole tijdens bewaring Hierover willen we slechts enkele opmerkingen maken. Meer dan ooit zal het bewaarfruit in koel- en C.A.cellen uitermate goed en intensief gecontroleerd moeten worden. Het nemen van testmonsters kan alleen maar aanbevolen wor den. In alle gevallen neme men een represen tatief monster van circa 15 vruchten. Dit sei zoen gewoon een goede zaak. Vanzelfsprekend doet men dit tegen het einde van pslagperiode. Een die dit jaar 'voor vele rassen beslist van kortere duur zal zijn. Optimale bewaaromstandigheden voor de be langrijke fruitrassen 1976/1977 Opmerking Bij Cox's O.Pippin zijn in de kolommen gewo ne C.A. bewaring vraagtekens geplaatst. Proe fondervindelijk is nog niet vastgesteld, dat dit ook bij Cox's mogelijk is. Uit vele praktijkge- gevens is echter wel bekend, dat men met iets in de gewone C.A. cel vaak een veel beter be- waarresulC02 taat krijgt. Voor alle rassen geldt dit jaar: ga zo snel mo gelijk naar de gewenste bewaartemperatuur! 1976 is een bzonder jaar voor de fruitbewaring. Ook het tijdstip van de pluk is van groot belang. De afrijping kwam soms verrassend snel. onkruid in wintertarwe tok ultra vloeibaar PHILIPS DUPHAR NEDERLAND B.V. AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 l ok -Ultra is een produki van Rohm and Haas France S.A Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing. W.A. van Mullem In de afgelopen jaren zijn de ontwikkelingen op oogst- sorteer en transportgebied bij de spruitenteelt snel gegaan. Er zijn vele technische verbeteringen aan de machines gemaakt, arbeidsbesparende hulpmiddelen ontwikkeld, nieuwe afsnijsystemen beproefd en aangepaste sorteerlijnen geïntroduceerd. Om nu al deze ontwikkelingen onder praktijkomstandigheden eens naast elkaar te zetten heeft het Consulentschap voor de Tuinbouw te ?ilburg in samenwerking met het bedrijfsleven een landelijke demonstratie voor telers van spruitkool georganiseerd. De demonstratie met oogstmachines vindt plaats op het bedrijf van M.Verwijmeren, Strijpenseweg 8 te Prinsenbeek (weg van Prinsenbeek richting Zevenbergen), terwijl de diverse sorteerlijnen en een schoningsmachine getoond worden in de hal van de R.B.T.veiling. Heilaarstraat 265. Breda. De oogstdemonstraties worden gehouden op vrijdag 22 oktober a.s. om 9.30 en 13.00 uur. terwijl de sorteerdemonstraties direct hierna aanvangen en wel om 11.30 en 15.00 uur. Wat is er zoal te zien? Om U enig inzicht te geven van de hulpmiddelen waarmee gedemonstreerd wordt willen we U een korte opsomming geven van de belangrijkste machines. Oogstdemonstraties Door de Fa. Jamafa. Dokex. Molenaer en Donkelaer worden diverse oogstsystemen getoond. Naast met de bekende beugelmachines al dan niet uitgerust met een aanvoerband zal ook met een trailer, voorzien van een ventilator voor het verwijderen van afval, worden gedemonstreerd. Nieuw is uiteraard het afsnijmechanisme voor spruiten. Door twee firma's worden eenrijige plukmachines getoond die uitgerust zijn met een automatische afsnij-inrichting. Om het gesjouw van kisten te vermijden zijn een aantal oogstmachines voorzien van een bunker. Naast genoemde ontwikkelingen van de machinefabrikanten zal door enkele telers worden gedemonstreerd met eigen vindingen die vooral betrekking hebben op een vereenvoudiging van het transport voor het oogsten en sorteren. Twee plukcombinaties worden uitgerust met voorraadwagens en voorraadkisten zoals die in de praktijk op enkele bedrijven worden toegepast. Ook zal met een zelflossende wagen worden gedemonstreerd. Sorteer-, verpakking- en schoningsmachincs In het veilinggebouw worden diverse sorteerlijnen opgesteld. Door de firma's Schouten. Europa. Dokex en Cebeco zullen naast nieuwe machines ook enkele bruikbare tweedehands omgebouwde bollensorteerders worden getoond. De meeste machines zullen uitgerust zijn met stortbak, opvoerband. schudzee-x. leesband en maatsorteerder. Naast langwerpige opstellingen wordt ook met een schoksorteerder met een bovenliggende rollenleesband gedemonstreerd. Voor de aanvoer van spruiten zal ook met voorraadwagens en -kisten worden gewerkt. Naast deze machines zullen ook een aantal onmisbare hulpmiddelen voor de telers worden getoond zoals goede afweegapparatuur en hulpmiddelen bij het transport. Door de fa. Backus uit Venlo is een schonittgsmachine ontwikkeld waarmee ook gedemonstreerd zal worden. Op verpakkingsgebied is in de spruiten veel te doen. Daarom zullen een tweetal kleinverpakkings-machines worden getoond. Verder is ons door de fa. Donkelaer toegezegd dat zij met een stationair opgesteld plukelement komen wat uitgerust is met een automatische f'steekunit. Naast de demonstraties kan men nog de gehele dag op de Proeftuin Noord-Brabant te Breda terecht voor het bezichtigen van enkele interessante rassen proeven in de spruitkool. Wilt U als teler van spruitkool op de hoogte blijven van de nieuwe ontwikkelingen bij de oogst, het sorteren en het transport, dan is deze demonstratie zeker van belang. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 18