enkele kaarten uit ons leveringsprogramma PEJA BRUSTRAC B.V. livii Betonplanken garages PEJA A en C Betonbouw, v. Donzels Timmerfabriek akkerbouwbedrijf vervolg van pag. 13 Samenwerking 14 loonwerker/ boer IEDEWERKER GEVRAAGD Mammoet breedspreider Draagvermogen 5,5 ton. Bijzonder zware dege lijke machine met 4 bodemkettingen, korte on buigbare schrapers. Voor de loonwerker een onverwoestbare mestverspreider. Machine is ook in te zetten voor stalvoedering met kuilvoer bij loopstallen, verdeelt grote brokken kuilvoer probleemloos. Strooibreedte met stalmest stel- baar tot 6 m. Tevens als zelflosser te f gebruikenf 4.850,- Hert ploegen Reeds 65 jaar België's grootste ploegenfabriek. Leverbaar met 2 ristervormen. Het Hert tipkou- ter-patent wordt wel ongeveer nagbouwd, maar kan nooit worden geëvenaard. Het tipkou- ter wordt daarom gegarandeerd in de zwaarste groenbemesting. Vraag naar deze gebruikers. 2 schaar handwentelingf 3.080, - 2 schaar R 75 halfautomaatf 3.650,- 2 schaar R 75 X halfautomaatf 3.850,- 2 schaar R80 halfautomaatf 3.990,- 3 schaar R 105 halfautomaatf 4.490,- 3 schaar R 106 X halfautomaatf 4.590,- 3 schaar hydro met achterwielf5.890,- 4 schaar hydro met achterwielf 7.600,- 1 schaar Omnium wentel-laatste voorploegf2.190,- 2 schaar Omnium wentel-laatste voorploegf 3.390,- Ook leverbaar rondgaande diepploegen en stop- pelploegen tot 7 schaar. Stevige cultivators met kokerbalken, tanden op 4 rijen stropen niet met snel- sluiting aan de rechterkant voor zaai- machines, kruimelrollen of andere machines Werkbreedte2,50mf 750,- Werkbreedte 3,00 mf 850,- Werkbreedte 5,20 m hydraulisch opklapbaarf3.190,- Grondbewerkingsfrezen Met afgeronde messen Werkbreedte 1,60 m met schermkapf 1.790,- Werkbreedte 1,80 m met schermkapf 2.190,- Grond-diepfrees Voor land- en bosbouw. Geschikt voor dat werk waar andere frezen te licht voor zijn, zware 4-versnellingsbak met aandrijf kast. In de freesas zit bij de aandrijfkast een ingebouwde rubber- koppeling om de slagen op te vangen, zodat machine trillig- en slagvrij blijft. Werkbreedte 1,60 mf 2.950,- Bandomatic RCW-3 kunstmeststrooier Strooit korrel, kalk, geperste schuimaarde, zand enz. via twee strooischijven. Fijnregeling vanaf 100 kg per ha. Machine i9 tevens bijzonder geschikt voor sportvelden, bezanding en gladheidbestrijding. Bakinhoud 2,3 m1, draagvermogen 3 ton, met strooitabelf 3.590,- Peja zelflossende wagen Zelfde uitvoering als boven omschreven, doch zonder strooiwalsen. Als 3 ton f3.150,-, als 4 ton f3.390,-, als 5 ton f3.690,- Kruimelrollen Bijzonder zware en degelijke uitvoering met onafhankelij ke parallellen in veerdruk ver stelbaar. Dubbel achter el kaar lopend, te gebruiken rechtstreeks achter trekker of aan cultivator. Werkbreedte 2,50 m f 850,- Werkbreedte 3,00 m f 950,- Werkbreedte 5,20 m, hydrau lisch opklapbaar f 1.290,- Voorladers Voor trekkers tot 60 pk, lange hydrau lische cylinders, door zelfframe op alle trekkers te monteren. Kom pleet met grondbak, mestvork, frontbeschermer en contragewichtbak met snelkoppeling aan de 3-punts hef te bevestigen, zonder van de trekker te stappen. Uw trekker slipt dan niet meer. Is tevens als transportbak te gebrui ken vanaff 2.200,- Peja fljnmestverspreider Uitgevoerd met 2 spiraalwalsen, sterke stalen bodem, welke voor- en achteruit kan lopen, wordt geleverd met komplete verlich ting, beremming en opzetschotten tot 80 cm. Tevens te gebruiken als zelflossende wagen met achterschot. Als3ton f3.590,-, als 4 tonf 3.890,- als 5 tonf 4.190,- ■ndustrievoorladers Passend op Belarus trekker. Zeer geschikt voor het zware werk als grondlader en schui ver. De lader heeft parallelstangen met dubbel- werkende cilinders op de bak en is mede daar door als hefmast te gebruiken voor grote hef- hoogien. Leverbaar voor de typen 640, 660, 800, 804, 940, 944. AHe benodigde toebehoren leverbaar.f 3.590,- Draagbare transporteur T 259 4,5 meterf2.490, Opzetplatenf 325, Transportkarf 195, In hoogte verstel- en draaibare hoeksteunf 350,- Draagbare transporteu T 260 6 meterf2.990,- Opzetplatenf 340,- Transportkarif 195,- In hoogte verstel- en draaibare hoeksteunf 375,- Unlversele verrijdbare transporteur T391 f4.290,- USSELSTEIN INDUSTRIEWEG 6 POSTBUS 40 TEL 03408-1824-1834 HORN HEYTHUYSERWEG 4A TELEFOON 04758-2106 door geheel Nederland incl. vervoerskosten. 4.80 x 3,20 m. 1450,- 6,30 x 3,20 m. 1680.- 7,80 x 3,20 m. 1980.- SCHUURTJES: 4.00 x 2,00 m. 1075 - 3,20 x 2,00 m. f875,-. Verder alle soorten gebouwen, aangepast aan Uw wensen zoals VEESTALLEN -LOOD- SEN-SCHUREN etc., max. br. 13 m., max. h. 4.00 m.. prijs hiervan op aanvraag steeds ex clusief 18$ B.T.W. Alles te leveren als All-In bouwpakket met zeer duidelijke werkbeschrijving. Graag plaatsen wij het voor U voor 25% exstra. Ook zorgen wij voor gratis tekeningen voor bouwaanvragen en helpen U waar mogelijk. Op speciaal verzoek verzorgen wij ook houten garages en schuren. Vraag vrijblijvend onze kleurenfolder met alle mogelijke modellen en prijzen. Oirsehotseweg 113 BEST. Tel.: 04998-3932. Verkoopkantoren: Wieringerwerf: 02272-2111 Apeldoorn: 055-231315 Biervliet: Z.-Vlaanderen: 01152-1361 Eindhoven: 040-518127. TE KOOP: ANTIEKE LANDBOUW WERKTUIGEN. o.a. zeer zware dubbele kluitenbreker koksploeg molbord dop lamoen enz. 20 nieuwe aardappelmanden 20 z.g.a.n. aardappelmanden 600 nieuwe sisalzakken en oude aardappelrooier. GEBR. K. en D. E. LINDENBERGH Westerlandpoldenveg 5. Wolphaartsdijk l el. 01198-277 of 495 GEVRAAGD: Pachtovernanie 25 a 35 ha. in Z.-VI. evt. los land. Brieven onder no. 3352-1 bur. v.d. blad. ZEELANDS DIEPVRIES en vlees; voordeeladres. Keiharde lage prijzen in Helifrost Zweedse droge- wand vriezers "de beste" tevens Esta, Philips. AEG, Marijnen, Zanussi enz. Verse invriesklare voor- -achterkwarten, week- prijzen. Al jaren het scherpste adres voor la sapparaten, compressors, alles vrijblijvend 24 uur bereikbaar. Fa. D. Nijs- sen, Delta Farm, Molen dijk 40, Yerseke, tel. 01131-1979. - dat de geringe binding tussen loonwerker en landbouwer tot ernstige en nadelige moeilijk heden kan leiden voor beide partijen. - dat de onderlinge samenwerking tussen de loombedrijven voor verbetering vatbaar is. - dat omzet, te berekenen tarieven en organi satie voor de aanschaf van een machine door de loonwerker, volgens vaste afspraken met de landbouwers geregeld dient te worden, con tractuele binding. - dat de landbouwer zich minstens moet binden voor de periode van de economische of techni sche levensduur van de machine. Voortvloeiende uit de opsomminê is getracht het contractueel oogsten van snijmais op Tho- len tot realiteit te maken, hetgeen echter niet is gelukt. Na enige jaren van stilstand in de ontwikkeling van samenwerkingvormen: kwamen een drie taljaren geleden de eerste Bietenrooicombina- ties van de grond. De praktische werking berustte op het rooien van de suikerbieten door de loonwerker, de verzorgen van de afvoer van het geoogste pro- dukt door de landbouwers. Binnen dit kader bleeé de loonwerker volledig verantwoordelijk voor de exploitatie van de rooimachine. zowel financieel als technisch. De landbouwer daarentegen verbond zich voor 1 een bepaalde periode, in dit geval zes jaar. aan de verplichtiné al zijn bieten door de betrokken loonwerker te laten rooien op een wijze die het meest economisch was. Dit laatste hield in dat men zou streven naar een zo groot mogelijke oppervlakte per keer'te laten rooien en voléens een bepaald schema. Hel op te stellen contract was op dit principe gebaseerd. Het voor deze samenwerkingsvorm opgestelde contract is eenvoudig. Naast algemene bepa- lings als tijdsduur, betalings voorwaarden etc. worden ook zaken als tarief en wijze van de planning in het rooischema vastgelegd. In zijn slotconclusie merkt dhr. Markusse op dat deze wijze van samenwerking niet direkt berust op het feit dat men dit graag zou doen. meer omdat de toenemende kapitaals behoefte en de daarmee verbonden -rinanciering nood haken tot verlaging van de kapitaalsinvesterin gen in de landbouw, en per bedrijf een eófi- eiënter gebruik van arbeid en machines. Verdere mogelijkheden van samenwerking Dhr. H. Hoekstra, belichtte in zijn inleiding de verdere mogelijkheden van samenwerking tus sen landbouwer en loonwerker. Een ontwikkeling als de Bietenrooicombinaties achtte hij voor beide partijen voordeel in zich hebben. Doch ook in breder verband is de noodzaak tot samenwerking aanwezig. Als de huidige situa tie in de landbouw in ogenschouw wordt ge nomen. kunnen we eenvoudig concluderen dat en zeer groot aantal bedrijven zowel qua opj pervlakte als qua arbeidsbezetting voor eigen mechanisatie niet in aanmerking komen. Dit wordt mede veroorzaakt door de snelle on twikkeling van de landbouwwerktuigen zowel betreffende de capaciteit als d: voor de aan schaf benodigde kapitalen. Niet alleen de landbouwer maar ook de loon werker krijgt met genoemde facetten van ca paciteit. kapitaal en kosten te maken op een wijze welke het hem als individueel onderne mer noodzakelijk maakt zich te herbezinnen inzake zijn toekomstige bedrijfsbeleid. Uit gaande van de huidige werkwijze waarbij de opdrachten door landbouwer op relatief korte termijn worden gegeven, ging dhr. Hoekstra nader in op de mogelijkheden tot verbetering van de p:-anning. Een vooroverleg inzake te verstrekken op drachten zal zowel voor de loonwerker als de landbouwer vele voordelen in zich bergen. Voor eerstgenoemde zal bij voortijdig overleg de planning van de werkzaamheden, arbeids bezetting etc. beter zijn te overzien. Voor de landbouwer heeft dit betekenis daar waar het gaat om de afstemming van zijn arbeidsplan- ning op deze van de mogelijkheden welke de loonwerker in zich bergt. Dit vooroverleg kan plaats vinden in het win terseizoen of in de minder drukke periode als na het voorjaarswerk. Tevens kan men als klantenkring van een bepaalde loonwerker komen tot gezamenlijk overleg aangaande de mechanisatie, bespreking van moeilijkheden en uitwisseling van ervaringen. Deze lijn van overleg tot het onderlinge gesprek kan gemak kelijk leiden tot de integratie van loonwerk en landbouw, op een wijze welke' t.a.v. de land bouwmechanisatie gericht en economische werken mogelijk maakt. De contractuele vorm van samenwerken, op een bepaald gewas gebaseerd of de gehele dienstverlening, kan hier een gemakkelijk ge volg van zijn. Immer?zo stelde dhr. Hoekstra blijft de ver houding opdrachtgever en uitvoerder bestaan, doch is meer geregeld. Dit laatste acht hij juist de kracht van een samenwerkimg tussen loon werker en landbouwer, daar deze zoveel mo gelijk zakelijk van aard is en menselijke fakto- ren elimineert. Betreffende het contractueel verbinden was de conclusi' dat dit geen kwestie is van het elkaar niet vertrouwen, maar juist andersom. De Vereniging voor Boeren en Tuindershulp in Zeeuws-Vlaanderen zoekt tegen december a.s. een medewerker-bedrijfsverzorger in vaste dienst voor het werkgebied West-Zeeuws- Vlaanderen. Loon en arbeidsvoorwaarden volgens over eenkomst met Bond voor Bedrijfsverzorgers. Sollicitaties en inlichtingen voor 1 november a.s. bij het secretariaat: C. Cornelissens Cambronsestraat 7. Tel. 01140-2108 Vogelwaarde. b.g.g. 01159-319 Voor een toekomstige periode, vastgelegd in een contract, stelt men door een vaste binding juist vertronwen in elkaar. Naar de praktijk De afdeling L.andbouwambachten bezocht op Noord-Bevelan. het loonbedrijf van de Fa. L.eendertse en het landbouwbedrijf van dhr. S.J. de Regt te respectievelijk Kamperland en Wissenkerke. Beide betrokken ondernemers brachten hun praktijkervaringen naar voren betreffende het werken met een Bietenrooicombinatie. Het organisatorische-aspect bleek voor de loonwerker zeer belangrijk te zijn. Het zake lijke karakter van deze samenwerking bleek wel uit de opmerking dat de loonwerker volle dig. dus ook t.a.v. de Tariefstelling, verant woordelijk is voor de exploitatie van de ma chine. Voor de landbouwer merkte dhr. de Regt op ligt het voordeel met name in de mo ge 1-ijkheid tot een zeer soepel beleid t.a.v. ar beidsbezetting en mechanisatie. Ing. Hoekstra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14