Kijk uw brandverzekering eens na Ervaring met bouwen, verharding drainage en egalisatie Alles over de graanziekte „Kafjesbruin" Financiële positie landbouw in 1974/75 lager dan voorheen KORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen 7 Vrijwel iedere dag leest u het in de krant, dat er een brand gewoed heeft waarbij inboedels, bedrijfsinventarissen en onroerende goederen 'beschadigd zijn. Ter opluchting staat er vaak bij: de eigenaar was voor brand verzekerd. Men kan zich afvragen of dit wel geheel juist is. Te vaak komt het namelijk nog voor dat de verzekerde bedragen bij schade te laag blijken te zijn. Dit is vooral te wijten aan de nog steeds .voortdurende inflatie waardoor de bouwkosten hard stijgen. Wellicht denkt u wanneer u uw huis verzekerd heeft tot een waarde van 75.000 dat alle schaden tot genoemd be drag betaald zullen worden. Wanneer u van deze veronder stelling uitgaat zal u dit bij onverhoopte schade hard tegen vallen Wanneer het hiervoor genoemde huis een herbouw waarde heeft van 150.000 dan betekent dit, dat het slechts voor de helft verzekerd is en bij schaden slechts 50 pet. ver goed zal worden. Dit gaat ook op voor de inboedel. INDEX-CLAUSULE Verzekeraars beseffen dat het veel inspanning vraagt van hun verzekerden en tussenpersonen om iedere keer de be dragen die verzekerd zijn, opnieuw te bezien en zonodig te verhogen. Om deze problemen te vergemakkelijken hebben zij de „index-clausule" ingevoerd. Aan de hand van door het Centraal Bureau voor de Statistiek opgestelde cijfers kan het verzekerde bedrag jaarlijks aangepast worden. De index-clausule wordt momenteel gebruikt voor de ver zekering van huishoudelijke inboedels en voor opstallen. Belangrijk hierbij is dat bij het beginnen met de verzekering met indexclausule het verzekerd bedrag zo exact mogelijk wordt vastgesteld daar anders de verschillen steeds groter worden. Uiteraard moet de verzekerde erop toezien dat door grote aanschaffingen (kleuren t.v., wasmachine enz.) het bedrag niet te laag wordt. Het beste kan dit bijverzekerd worden. Het belang van de index-clausule kan het beste aange toond worden met onderstaande tabel, waarin de snelle stij ging van de herbouwkosten tot uiting komt. De bouwkosten stegen: sinds 1975 tot heden met 6 pet 1974 tot heden met 14 pet 1973 tot heden met 30 pet 1972 tot heden met 45 pet 1971 tot heden met 56 pet 1970 tot heden met 78 pet 1968 tot heden met 121 pet Uit dit staatje blijk* dat de bouwkosten van een huis ge bouwd in 1973 tot heden reeds 30 pet zijn gestegen. ADVIES Voor de agrarische risico's is toepassing van de index clausule voorlopig nog niet mogelijk. Geadviseerd wordt dat belanghebbenden hun polissen eens bezien en zonodig contact op te nemen met hun assurantie-adviseur om een aanpassing, te regelen. Wanneer uw verzekering op index-basis kan lópen dan is het raadzaam dit zo spoedig mogelijk te regelen om zo het risico van onderverzekering praktisch uit te sluiten. (U.L.G.) (Landbode) De Groninger Mij hield onder haar afdeling een rond vraag over ervaring met bouwen, verharding, drainage en egalisatie. De conclusies volgen hier; Het is van belang dat er door de georganiseerde landbouw een model-contract wordt gesteld voor een overeenkomst tussen boer en aannemer voor de uitvoe- r ng van bouw- of grondwerken. 7-V De subsidieregeling voor particuliere cultuurtechni sche werken wordt in de praktijk zeer gewaardeerd. De tijdelijkheid van de regelingen verstoort de bedrijfsvoe ring, omdat investeringen niet worden gedaan als het de boer past, maar als er subsidie is. Bij een blijvende re geling zouden de investeringen regelmatiger plaatsvin den en ook de werkgelegenheid zou worden gespreid. m De rentesubsidieregeling heeft als grote bezwaar dat deze subsidie slechts éénmaal wordt toegewezen. Het 's wenselijk dat de ondernemer gedurende vijf jaar na de toewijzing de gelegenheid krijgt een aanvullende aanvraag in te dienen. Het inschakelen van een goede en betrouwbare aan nemer met voldoende ervaring is een eerste vereiste voor een goede uitvoering van bouw- en grondwerken Niet bij voorbaat moet het werk worden gegund aan de laag ste inschrijver. Het is gebleken dat van de nieuwe gebouwde schu ren vele eindgevels een zwar storm niet kunnen weer- staa.n. ■m De boer is te weinig op de hoogte met de beste me thode van drainage. Er is voor de verschillende grond soorten meer onderzoek en voorlichting nodig omtrent soort buis, omhulling en onderlinge afstand. x Voor de uitvoering van ingrijpende werken is een deskundige toezichthouder aan te bevelen. De boer kan zelf vaak niet bepalen of het werk goed wordt uitge voerd-en ook niet of het eventueel in verband met de toestand van de grond moet worden stilgelegd. Met als doelstelling een betere bekendheid te geven aan de aanwezige kennis omtrent een aantal belangrijke graan- ziekten werd door de medewerkers A. F. van der Wal en B. B. Luuring van de Stichting Nederlands Graan-Centrum de in de literatuur gepubliceerde gegevens over kafjesbruin verzameld en in Technisch Bericht No. 22 samengevat. Ge gevens over ziekteverwekker en ziekte, besmettingsbron nen, het verloop van de aantasting, beschadiging en de schade aan het ge\v.as, resistentie en tolerantie worden beschreven en tevens de chemische bestrijding, de cultuur maatregelen behandeld. Tenslotte wordt aandacht besteed aan, de trend in het onderzoek tot het voorkomen en bestrij den van kafjesbruin. - Betreffende de chemische bestrijding van kafjesbruin wordt opgemerkt dat als ontsmettingsmiddel organische kwikverbindingen zeer effektief blijken te zijn. Verder dat bespuitingen met dithiocarbamaten in het algemeen de uit breiding van de aantasting tegengaan dan wel deze merk baar remmen. Maneb en Mancozeb bleken goed te voldoen. Ook kalkstikstof zou de toename van de aantasting kunnen remmen. Op dit ogenblik wordt Maneb alleen of gemengd met andere stoffen gezien als het meest werkzame spuit- poeder tegen kafjesbruin in tarwe. Bij de cultuurmaatregelen wordt er op gewezen dat als besmettingsbron in hoofdzaak in aanmerking komen sporen die -ontstaan in de stoppel en met wind en regendruppels worden verspreid en sporen van geïnfekteerd zaad. Voor dit laatste helpt" zaadontsmetting en om besmettingskansen via de stoppel te voorkomen door diep te ploegen. De stoppel moet dan niet later weer opgeploegd worden want de schim mel kan tenminste een half jaar, waarschijnlijk langer, in stoppelresten in de grond overleven. Voorts kan de kans op aantasting geringer worden door het land schoon te houden, cDslag en onkruid te verwijderen, door niet te diep te zaaien en een ruime vruchtwisseling toe te passen. Enige terug houdendheid in het gebruik van halmverkortingsmiddelen en stikstof in die gebieden waar kafjesbruin regelmatig op treedt, vermindert de kansen op schade door deze schimmel. In de jaarlijkse reeks van overzichten van de financiële positie van de landbouw is de L.E.I.-publikatie verschenen over de ontwikkeling van de vermogens- en inkomenssitua tie over het jaar 1974/75 Uit dit statistisch rapport blijkt o.a. dat de inkomsten in 1974/75 veel lager waren dan in de beide voorafgaande jaren. Zo bedroeg het ondernemersinkomen dat is het inkomen dat de landbouwer door inzet van eigen, arbeid en eigen kapitaal uit zijn bedrijf heeft verkregen in 1974/75 gemiddeld 22.600,terwijl dit in 1972/73 33.200,en in 1973/74 30.900,— was. Voor vollediger inzicht in de inkomenspositie moet naast het gemiddelde cijfer ook de spreiding worden aangegeven. Deze spreiding is groot: in 1974/75 had- 27 van alle' land bouwers (op bedrijven die groter waren dan 5 ha en 40 sbe) minder dan 10.000,ondernemersinkomen en 16 meer dan 40.000,—. Verschillen in inkomens komen ook voor tussen grotere en kleinere bedrijven, tussen de verschillende bedrijfstypen en tussen de gebieden. In het volgende overzicht komt dit t.a.v. enkele kengetallen op eigéndomsbedrijven duidelijk naar voren (bedragen in guldens): Ondernemersinkomen Besparingen Bedrijfstypen en gebieden grotere bedrijven kleinere bedrijven grotere bedrijven kleinere bedrijven Akkerbouwbedrijven noordelijk kleigebied veenkoloniën zuidwestelijk kleigebied 61000 60600 24300 17900 23300 32800 5800 4600 Weidebedrijven noordelijk kleiweidegebied noordelijk veenweidegebied westelijk weidegebied noordelijk zandgebied oostelijk zandgebied zuidelijk zandgebied 30800 j 38000 18600 30700 24400 30400 1 15700 15100 9900 14000 4400 7300 12500 16200 3600 700 Gemengde bedrijven met overwegend rundvee noordelijk en oostelijk zandgebied zuidelijk zandgebied 23300 18200 i 1900 7500 8800 5600 Gemergde bedrijven met intensieve veehouderij noordelijk en oostelijk zandgebied zuidelijk zandgebied 13100 17800 i 9400 1100 5200 2600 l) Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 13,50 op postrekening No. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie No. 3.63". AKKERBOUW HET WORDT WEL KORT DAG, maar het is nog mo gelijk met Roundup te spuiten tegen diverse wortelon kruiden. Een afdoend middel tegen kweek. Tegen klein hoefblad is de werking van dit middel minder goed. Hoe veelheid 46 Itr per ha. Na 4 weken mag u het land op wintervoor ploegen. DE TIJD IS VOORBIJ, dat 160180 kg zaaizaad werd gebruikt voor wintertarwe. In de praktijk is wel geble ken dat met 120 kg als regel betere resultaten zijn te be halen. Minder risiko t.a.v. legering en ziekten. Vanzelf sprekend moet meer zaaizaad worden gebruikt naarmate het land er grover bij ligt. NA EEN WARME DROGE ZOMER een strenge win ter?? Behalve weerprofeten kan geen mens u dat ver tellen. Neem daarom geen risiko, maar cultivator uw aardappelstoppel in verband met opslag in volgende ja ren. Op grond van meer dan 25 afslibbaar is deze me thode met sukses toegepast. Wel moet u er dan minstens tot 20 cm diep met de cultivator door. Voorwaar geen ge ringe opgave. VOORAL OP ZWAARDERE GROND blijft het altijd moeilijk een grasgroenbemestingsgewas goed te ploegen. Zeker is dit het geval, wanneer het gewas niet is ge maaid. Ziet u er geen kans toe, spuit dan het gras en kele dagen voor het ploegen met 3 Itr gramoxone. Voor de perceelskanten en geren moet u dit altijd wel doen. Daar hebt u de meeste moeite om het gras er goed ónder te krijgen. WAAR HET BIETEN AALTJE dit jaar welig tierde, kwam deze zomer de slag dubbel hard aan. Resultaat geen opbrengsten aan bieten. Als u het niet zeker weet, laat de percelen bestemd voor bieten dan eerst onder zoeken op bietencystenaaltje. U kunt daarmee een mis gewas voorkomen. Geef dit tijdig aan de monsternemer op. VEEHOUDERIJ ALS U PLANNEN HEBT om volgend jaar een nieuwe stal te gaan bouwen, dan moet u nu reeds met de voor bereidingen beginnen. Het verkrijgen van bouw- en hin derwetvergunning duurt meestal langer dan men denkt. Ook de financiering,, eventueel rentesubsidieaanvrage kan dan ook tijdig worden geregeld. IN NIEUW INGEZAAID GRASLAND komt veel muur voor. Als het gras behoorlijk is ontwikkeld, kan deze muur goed worden bestreden met 34 Itr MCPP per ha. Wees er op tijd bij en wacht niet tot het gras onder het onkruid gaat stikken. BIJVOEDERING VAN SUIKERBIETENKOPPEN en blad in de weide is funest voor de grasmat. Er ontstaan dode plekken die later volgroeien met onkruid of slechte grassen. Bijvoedering van deze produkten kan beter op stal plaatsvinden. Er zijn dan ook veel minder voerver- liezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 7