^üoor de JJrouw iP.eJU ;u1d sêeluId I n de provincie Brabant zijn al een aantal goed lopende lees kringen, maar er zouden er nog veel meer kunnen komen, die voor heel wat graag-lezende Plattelandsvrouwen een prettige aanwinst zouden zijn. Daartoe moet een aantal van hen bereid zijn wat aandacht, tijd en werk te besteden aan het opzetten en gaande houden van zo'n leeskring of boekenclub. Dat werk is prettig en verrijkt de geest van die gangmaaksters. Uit eigen ervaring weet ik, dat zo'n leidster ruimschoots wordt beloond voor haar arbeid, door de verruiming van haar begrip voor mensen, situaties en probleme en door de warmere^én betere verstandhouding met haar mede-lezeressen. ff' CRM komt op bezoek: Dit is ons visitekaartje: De P.J.Z.-vormingskommissie. Jan Smidfonds v-'v LEESKRINGEN: EEN RUIMER BLIK OP ONS LEVEN. Winterkursussen. Boekhoudkursus O.Z.Vlaanderen. KEES SCHIPPER Enkele weken geleden is er verteld wat de vormingskommissie is. Daarna is de uitslag van de enkête, die door de V.K. gemaakt en gehouden is onder onze 70 bestuursleden, in de krant ver schenen. Deze enkête-uitslag-gegevens vormen de basis van het werk van de V.K.: op grond van deze zeer belangrijke gegevens heeft de V.K. nu een werkplan ontwikkeld voor het komende halfjaar. Werkplan: sept, t/m dec. Het samenstellen van een Service-map, d.w.z. a. een filmlijst, b. een sprekerslijst, beiden rondom de thema's: ons platteland, 't milieu, arm-rijk-3e wereld, jongen-meisje, sport, reklame, macht-geweld, kansarme groepen, werkeloosheid, leger-dienst- weigeren. generatiekloof. c. een ekskursielijst. d. een Kulturele Jaar-Agenda (wat er allemaal te doen is in de schouwburgen van Goes, Middelburg. Bergen op Zoom. Roo sendaal, Zevenbergen, enz)._ nov.: Meehelpen voorbereiden aan het P.J.Z.-Algemeen-Le- denweekend. (thema wellicht: kabaret öf fotografie öf video), jan.: Voorbereiden regionalevormingsavond (film/gesprëksa- vond). febr.: Voorbereiden van de Kijk-Doe-Dag. mrt. Voor bereiden van de Kabaret-Wedstrijd-avond. De Stichting Jan Smidfonds, opgericht in 1935, heeft ook in 1975 de haar ten dienste staande bescheiden middelen in dienst gesteld van de vorming der l'attelandsjongeren. De Stichting doet dit door aan de rente van haar kapitaal een nuttige bestemming te geven in de vorm van subsidies aan lichamen die de vorming van plattelandsjongeren tot doel heb ben. Zo gaf de Stichting een bijdrage voor de vierweekse Volksho geschoolcursus, "Plattelandsjongeren op nieuwe wegen" welke op enkele volkshogescholen plaatsvond, bestemd voor platte landsjongeren. Aan de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland werd een bijdrage verleend om daarmee een aantal gratis abonne menten op het Kaderblad "Kern en Keur" beschikbaar te kun nen stellen. Taken van de P.J.Z. (provinciaal) 1) "Vormings minded" maken van H.B. en afd. besturen. (groei-proces; langetermijn-beinvloeding) t.a.v.: eigen vormingsweekenden voor afdelingen met bep. the ma's; vormingsavonden (film/gespreksavonden) met bep. the ma's; kreatieve-avonden/kursussen (kreativiteitsontwikkeling); kabaret/toneelvorming (Juweel; Kabaretavonden); bes- tuurs/kadervorming (binnen het kader van HB en afd. bestu ren). 2) Stimuleren van kulturele aktiviteiten op prov. en afd. nivo (film; theater; Kijk-doe-dagen;sport; studiereizen; uitwisselin gen) 3) Stimuleren/ondersteunen van agrarisch jongerenwerk/be- langbehartiging (studie-dagen; ekon/techn. kursussen; studie reis; diskussie-nota's) 4) Stimuleren van bewustwording bij HB en afd. besturen van het doel der P.J.Z. en 't inbrengen van een beleidsmatige aanpak hierin (nota's; gesprekken; programmering). Punten 1 t/m 4 gebeuren door provinciale aktiviteiten. (geor ganiseerd door het sekretariaat) en via kommissies (sport-agra- rische-toneel-vormings) die de platformen van het werk zijn., (gekoördineerd door de beroepskracht). 5) Werken aan de kloofverkieining tussen HB en afd besturen. tussen top (beleid) en basis (uitvoering) en tussen de afd. bes turen onderling, (d.m.v. nota's; besluitvorming; rondgang langs de afdelingen) 6) Regelmatige rondgang bij de afdelingen: begeleiden; adviseren; service-verlenen; bemiddelen; informe le kontakten. 7) Sekretariaatswerkzaaniheden: - financiën, administratie, notulering, agendering, info's, re- daktie wekelijkse pagina, programma-service, vakliteratuur, nota's etc. - koördineren/begeleiden (samen met voorzitter) van db- en HB vergaderingen. - interne/eksterne aan-de-weg-timmer-kampagne. - de vereniging draaiend houden (één-mans-post): stimuleren, koördineren, initiëren, organiseren, etc. 8) Vertegenwoordigingen/overlegsituaties, (indirekte onders teuning van het werk: a. Z.L.M. stof; b. C.P.J, en K.P.J.; c. 3 C.J.O.-overleg Zld(se- kretaris); d. Zld en Br.: Provinciale Staten; e. Funktionaris- sen-kontakt Zld.; f. P.J.G.N.; g. P.A.K.; h. Boekhoudburo Z.L.M.;i. N.C.A. Zld. en Br.); j. Vormingscentra/volkshoge scholen. Kortom: een pakket van taken die zorgen voor de kontinuiteit en groei van onze vereniging (kwalitatief en in lichte mate kwantitief). 3. C.J.O. TONEEL-KURSUS Waar blijven de fanatiekelingen, enthousiastelingen, toneel freaks?? (Tot nu toe slecht 3 deelnemers voor Terneuzen en 3 deelnemers voor Zevenbergen. Toneelkursus Zeeland: hotel Rotterdam Grand, Westkolk- straat 8, Terneuzen. 18-25 okt, 1-8-15-22-29 nov, 6 dec. van 19.45 uur tot 22.00 uur. docent: Ad van •Noort. Toneelkursus Brabant: De Scha kel, Doelstraat 1, Zevenbergen. 19-26 okt, 2-9-16-23-30 nov, 7 dec. van 20.15 uur tot 22.30 uur. docentAd van de Ven. Opgave: telefonisch 01100-15010 (bij te lefoniste) In januari en februari 1977 organiseert het 3 C.J.O.-overleg:a. een kursus gesprekstechniek te Goes.; b. een kursus kreativiteit (leer, hout, metaal, klei, textiele werkvormen) ook in Goes.; c. de beroemde volleybaldag in Oostburg.;d. in april: een autoralley (op Zuid-Beveland). En in 1978 de agrarische studiereis naar de Verenigde Sta ten. onder redaktie van de RodaktJecommiasie Bor.d van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, te! 01107610 Mevr. J. Stoutjesdijk uit de Peukpolder in Tholen heeft onlangs de bloemschikwedstrijd in Zeeland gewonnen. Zij had een stuk spiegalglas gebruikt om haar werkstuk tot iets bijzonders te maken. Tijdens deze provinciale wedstrijd in Goes streden acht Zeeuwse dames om de eer, tweede werd mevrouw C. van Westen uit Oud-Vossemeer en derde mevrouw L. Vermaas uit St.Maartensdijk. Mevrouw Stoutjesdijk vertegenwoordigde 24 september de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen bij de Nederlandse Kampioenschappen bloemschikken voor Amateurs in Lelystad. \2i en beginnende leeskring dient een algemene leidster te heb ben. Zij zal trachten een aantal geinteresseerde leden van een afdeling bijeen te roepén en in overleg met hen een boek te kiezen, dat dan door alle leeskringleden wordt gelezen en over dacht. Ongeveer elke maand of elke twee maanden komen die leden op een ochtend, middag of avond bijeen ter bespreking van het gelezen boek. De leidster van de bespreking (het kan steeds dezelfde zijn of ieder kringlid op haar beurt) verzamelt van tevoren gegevens over de schrijver en diens andere werk (dit kan zij heel gemakkelijk in de dichtsbijzijnde grote bibliotheek) en stelt enkele vragen op, teneinde de diskussie over het boek op gang te brengen. Verdere vragen en opmerkingen komen van zelf wel uit de kring op! De leidster zorgt dat haar inleiding niet te lang en niet te ingewikkeld wordt en zij let er op, dat alle kringleden bij de diskussie aan het woord komen. De leden hebben aantekeningen gemaakt naar aanleiding van het boek en de daarin behandelde onderwerpen. Heel wat punten zullen op deze wijze aan de orde komen. De kringleden moeten echter voor ogen houden, dat een leeskring een letterkundige of kulturele bijeenkomst is en geen diskussie- groep. Wilt u een gesprek speciaal over een in het bewuste boek behandeld probleem -in algemene zin dus- maakt u dan een afspraak voor een aparte bijeenkomst ter diskussie van dat vraagstuk. Dat is ook prettig en het zou kunnen leiden tot het vormen van een zelfstandige gespreksgroep, onafhankelijk van de leeskring. Het te bespreken boek kan door de leidster zelf worden gekozen, óf wel in overleg met de leeskringleden. Dit laatste is m.i. aan te bevelen. Ui en leeskring kan zich ook houden aan een bepaald onder werp, zoals emancipatie, feminisme, rassenproblemen, bepaal de landen of streken, afzonderlijke levensfasen enz. Hierbij worden dan gedurende een vastgestelde periode -een half jaar of een jaar bijvoorbeeld- boeken gelezen en behandeld die op het gekozen onderwerp betrekking hebben. Voordeel: uitgebreide informatie en gedachtenwisseling. Nadeel: gevaar van eentonigheid en een te grote belasting met geestelijke arbeid voor de kringleden. Een leidster moet er altijd aan denken, dat het programma van haar leeskring dient tot begripsverruiming, geestelijke verrijking en ontwikkeling, maar ook tot genoegen en geluk var\ de deelneemsters, dus het aloude "tot leeringhe ende vermaeck". Dit laatste is heel belangrijk: een leeskring is geen school of werkgroep, maar een gelegenheid om met inzet •van geest, hart en verstand samen iets moois en prettigs te doen. Vorm geen besloten clubjes, maar stel uw leeskring te allen tijde open voor nieuwe deelneemsters en neem die hartelijk en gaar ne in uw midden op. Een kring kan een aantal leden tussen vier en twaalf tellen; bij meer liefhebsters kunt u beter twee kringen vormen. De gekozen boeken kunnen de leden zelf aanschaafen (neemt u dan liefst een pocket, die maar f 5,- kost), zodat ieder strepen kan zetten en aantekeningen maken in het eigen boek. Goedkoper is de methode waarbij een leidster bij de bibliotheek voor ieder van de kringleden een boek aanvraagt. Dit duurt echter wel 7 weken of langer, omdat de boeken meestal uit verschillende bibliotheken moeten worden opgevraagd. In zul ke boeken kunt u natuurlijk ook geen streepjes e.d. zetten. Als het programma van een leeskring lange tijd van tevoren wordt vastgesteld, is dit wel een zeer voordelige methode:, alleen het uitleengeld is verschuldigd. Misschien kunnen ook de boeken kasten van vrienden en bekenden wel eens uitkomst bieden, maar dan moet er wel heel wat georganiseerd worden eer ieder kringlid haar boek heeft kunnen lezen. Als plaats van samenkomst kan het huis van een der deel neemsters dienen, al of niet bij toerbeurt. Kosten voor boeken, uitleengeld en eventuele zaalhuur dragen de kringleden zelf. Voor verdere gegevens kunt u altijd terecht bij: E.J.van der Weele-Schipper, Margrietstraat2, Heusden aan de Maas, tel. 04162-1377. De Plattelands Jongeren Zuid afdeling West Zeeuws Vlaande ren organiseert, een kursus voor Boerinnen voor nu en morgen, "t 8 avonden in de R.M.L.S. te Schoondijke beginfc 4 eind oktober. Kosten f 40,— afhankelijk van het aantal deel neemsters. Deze kursus wórdt herhaald gezien het enorme suc ces van vorig jaar. Opgave z.s.m. voor 10 oktober bij J.Punt tel. 01151-384. 2 een Boekhoudkursus voor boerinnen. - 6 avonden in de R.M.L.S. te Schoondijke begin zo spoedig mogelijk. Opgave z.s.m. voor 10 oktober bij J.Punt tel. 01151-384, diegene die zich vorig jaar opgaven moeten zich alsnog opgeven. Voor beide kursussen geldt een leeftijdsgrens tot en met 35 jaar. De agrarische commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen organiseert in samenwerking met het boekhoudbureau van de ZL.M een Boekhoudkursus in Oost-Zeeuws-Vlaanderen (afde lingen Axel, Braakman en Terneuzen). Het gaat om vijf lessen over fiskale boekhouding, belastingen, besteedbaar inkomen en financiering. De kursus, waaraan nog enkele vrouwen kunnen meedoen, begint donderdag 14 oktober in lunchroom Van As- sche in de Noordstraat te Terneuzen. Opgave bij de secretaria ten van de afdelingen of bij mevrouw P.E. Dieleman-van Hoeve te Hoek (tel. 01154-1243).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23