0$* zuidelijke landbouw maatschappij «ZEGGE EM SCMMJYE» WATER 0°ü de mogelijkheden van grondwateronttrekking zijn beperkt. Er zijn bedrijfsgenoten die het geluk heb- VERGADERING HOOFDBESTUUR OP 4 OKTOBER 1976 z.l.m VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 84e Jaargang - No. 3351 land- en tuinbouwblad In dit No.: De prijzenexplosie van agrarische gronden pag.11 Op bezoek bij A. J. Dekkers te Wouw pag. 12/13 Mechanisatie Nieuws pag. 16 Tuinbouwklanken pag. 19 citeit van meer dan 50 m3 per uur een vergunning nodig is. Het gaat niet om de werkelijke onttrekking maar om de kapaciteit. Voor „putten" bestaat een analoge rege ling. Gelukkig heeft de begripvolle opstelling van de overheden problemen voorkomen. Dat de grondwateronttrekking gekontroleerd wordt is op zichzelf geen verkeerde zaak. Dat heeft echter weinig zin. Wanneer dat eenzijdig gebeurt. Wij doelen daarmee op ons buurland België, waar men op dit gebied andere normen heeft. Grote delen van ons werkgebied grenzen echter aan dit land. Het is dan vervelend om te konsta teren dat aan de overzijde van de grens naar hartelust grondwater onttrokken wordt. Zeker wanneer dat konse- kwenties heeft voor je eigen grondwaterstand. ZOOMMEER UET gaat om een wezenlijk totaal-probleem. Men moet niet denken dat het om een calamiteit gaat. Het is goed te weten dat de waterschappen inmiddels op de situatie inspelen. De cyclus is daarmee rond: De water schappen waren eerst waterafvoerders, toen waterbe heerders en nu staat de watervoorziening voorop. Maar ook de waterschappen kunnen hun taak alleen uitvoeren als er water is! Het gaat er dus om zoet water te ma ken. Daarvoor zouden mogelijkheden zijn. Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat heeft het tenminste tijdens zijn werkbezoek aan West-Brabant gezegd: het oostlijk Oosterscheldebekken, het toekomstige Zoom meer, wordt zq$t. En de kwaliteit van dit water wordt dermate goed dat het ook voor land- en tuinbouw bruik baar wordt en blijft. Ook de peilbeheersing van o.a. Mark en Dintel wordt geregeld. Afgesproken! AANPAKKEN VAST staat dat het probleem van de zoetwatervoor- ziening in ons werkgebied nu met voortvarendheid aangepakt moet gaan worden. Naar onze mening moeten alle mogelijkheden serieus bekeken worden. We denk«n daarbij met name ook aan de Grevelingen. Een zoete Grevelingen zou een enorme stap in de goede richting kunnen betekenen. Maar ook de verdeling van het Maas water tussen het Rijnmondgebied en het Achterland be hoort aandacht te krijgen. En er moet ook met België ge praat worden over het tot stand brengen van gemeen schappelijke regelingen. Kortom, het probleem moet in zijn totaliteit worden aangepakt. Wij zijn er trots op dat de Z.L.M. op de algemene vergadering van 6 december de zoetwatervoorziening in Zuid-West Nederland als the ma aan de orde stelt. Brabant en Zeeland hebben hier gelijke belangen. Wie zei er ook weer dat de Eendracht Brabant en Zeeland scheidt? OGGEL Shell Nederland Chemie B.V. heeft te Pernis een nieuwe fabriek gebouwd voor het vervaardigen van gewasbeschermingsmiddelen. Daarin zijn naast de laatste snufjes in technische apparatuur ook uit gebreide voorzieningen getroffen met betrekking tot de veiligheid en de aanvaardbaarheid van het produktieproces voor het milieu. Een investering die ca f 100 miljoen heeft gevergd. Voorlopig worden er de herbiciden „Suffix" en „Barnon" ter bestrijding van wilde haver vervaardigd, maar de opzet van deze nieuwe fabriek is zodanig dat in een volgende fase zonder grote ingrijpende veran deringen in de installaties ook andere gewasbeschermingsmiddelen kunnen worden gefabriceerd. WETENSCHAP en techniek staan voor niets: onom stotelijk is vastgesteld dat zich op de planeet Mars grote hoeveelheden (ijs)water bevinden. Het is al leen jammer dat de land- en tuinbouw in ons werkgebied daar niks aan heeft. Wij blijven voorlopig liever thuis! OPPERVLAKTEWATER De nu gelukkig achter ons liggende droogteperiode heeft de landbouw weer eens met neus op de feiten gedrukt. Op niet mis te verstane wijze is opnieuw dui delijk geworden dat er in Zuid-West Nederland onvol doende bruikbaar zoet oppervlaktewater is. Vele malen moesten bedrijfsgenoten, die via de BB een beroep de den op waterhulp, teleurgesteld worden omdat het zout gehalte van het (nog) aanwezige zoete water te hoog was om bruikbaar te zijn voor beregening. In zo'n periode blijkt dan ook dat wateronttrekking aan b.v. de Maas bij lange na niet altijd mogelijk is: Als er geen aanvoer is houdt alles op. Trouwens, als er wel aanvoer is gaat de watervoorziening van het Rijnmondgebied nog altijd voor. Je moet maar afwachten wat er overschiet. GRONDWATER .WAUWELIJKS het nul-niveau", aldus karakteriseerde voorzitter David Luteijn de landbouwbegroting 76/77 tijdens zijn openingswoord op de maandag 4 okto ber j.l. te Bergen op Zoom gehouden (besloten) verga dering van het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). Andere belangrijke punten van de vergadering waren, naast de landbouwbegroting, met name de structuurnota van de Zeeuwse landbouw „Koers 1980' en de interim nota landinrichting. DROOGTE ANDANKS het groeizame weer van de laatste maand v moeten we de invloed daarvan niet onderschatten: de ruwvoederpositie blijft zwaar te wensen overhouden, aldus ir Luteijn aan het begin van zijn openingswoord. Er is dan ook een verhoogde transport-aktiviteit van ruw- voer te constateren, hoewel dat niet altijd via de coördi natiecentra loopt. Ir Luteijn had de indruk dat dit laatste vooral met bie tenblad en -kop 't geval is. In 't gehele land hebben ca 200 loonwerkers aanvragen voor de ombouw-subsidfie aangevraagd, waarvan een 60-tal in Zeeland. De extra inzaai van raaigrassen bedraagt ongeveer over het ge hele land genomen 30.000 ha „maar je mag blij zijn als daar een derde van oogstbaar is", zo vertelde de Z.L.M.-voorzitter, die daar aan toevoegde dat de nieuwe polders nog het succesvolst zullen zijn. De H.I.D.'s zijn juist deze week aan de controle begonnen. Ook op de droogte toegespitste R.Z.-regeling begint nu te lopen. In Brabant werden er de eerste week zo'n 1.000 formulieren aangevraagd. In Zeeland was dit een 120. De verwachting is dat deze aantallen nog belangrijk zullen toenemen. Ir Luteijn vertelde verder dat er inmiddels overleg plaats heeft gehad met het ministerie om de regeling bij te schaven. Inmiddels werd bereikt dat ook de aanschaf van regeninstallaties en leverancierskredieten in be schouwing kunnen worden genomen. Voor die gevallen met grote schade in combinatie met een behoorlijke eigen vermogenspositie wordt nog naar oplossingen ge zocht. „Het principe van de regeling moet daardoor zo goed mogelijk gehandhaafd worden", aldus de voorzitter van de Z.L.M. (Zie verder pag. 4) ben „er bovenop" te zitten. Maar dat is toeval. Anderen kunnen met hoge kosten goed grondwater bovenhalen. Maar velen hebben het een noch het ander. Daar komt bij dat je niet zomaar grondwater mag onttrekken. Daar zijn regels voor. In Brabant bijv. zegt een provinciale verordening dat voor een regeninstallatie met een kapa-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1