f) tuin klan (4bouw u ken UI 11,1 II VAM 1)1', WEEI r-r Tijdens de fruitoogst 80-urige werkweek! Veilen voor een appel en een ei. Gelukkig dat er interventie is Het laatste kwartaal D H 19 - 0 De oogstwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland zijn op veel tuinbouwbedrijven in volle gang. Het rooien van gladiolen is dit jaar wat later dan andere jaren, maar door de regen van de vorige maand en de vrij hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. hoopt men dat door de langere groeiperiode de maat van de bol wordt vergroot. Door de late start is het extra te hopen dat ,de weersomstandigheden bij het rooien meewerken, kosten en ongemak hangen hier nauw mee samen. Op de fruitteelt bedrijven is al een belangrijk gedeelte geplukt, de peren. Cox en goudreinette zijn geoogst. De drukste periode is op de meeste bedrijven de pluk van de Golden Delicious, die nu in volle gang is. Op veel (gezins)bedrijven wordt van de vroege morgen tot de late avond geplukt en gesorteerd, waarbij 70 a 80 uren in de week echt geen uitzondering zijn. Bedrijven die op het hout verkocht zijn hebben met sorteren en opslag niets, te maken en hebben deze arbeidspiek iets minder. Wan neer je dan tussen de drukte een keer de nieuwsberichten op vangt die het over voorstellen tot arbeidsverkorting hebben van 40 naar 38 uur ter bestrijding van de werkeloosheid dan flitst het door je heen dat er in één bijenkast verschillende soorten bijen huizen. De rijping van het fruit verloopt dit jaar vlug,.door de vele kleine maten probeert men aan de ene kant de vruchten zolang moge lijk te laten hangen, maar om een bewaarbaar produkt te oogs ten is het gevaar voor te laat plukken dit seizoen bizonder groot. De golden delicious is dit jaar gemiddeld erg fijn maar door de kleuring van de vruchten is het wel zaak de nodige haast te maken als men het produkt lang wil bewaren. De afzet van de peren verloopt moeilijk in het bizonder de kleine maten bij de appels vertoonden de James Grieve en de Cox een flinke opleving, vooral voor een eetrijp produkt werden hoge prijzen betaald. Door toenemend aanbod van Cox en tegenvallende kwaliteit (phoma) viel de prijs sterk terug. We zitten als tuinbouwers nu al enkele weken uit te kijken naar een reaktie van vakbondszijde, dat de prijsindex deze maand zo gunstig uit zal vallen. De prijzen van aardappels dalen, goed kope tomaten, spotgoedkope bloemkool en handperen. Of is de invloed nü maar heel beperkt? Ingrijpen in de veilingprijzen is men nu zeker vergeten. Toen deze punten laatst met een aantal vakgenoten besproken werden vroeg mijn buurman zo lako- niek: wist jij wel dat een kip en ■een merel verscheurende dieren zijn en een leeuw en een tijger vreedzaam. Je moet het maar eens uit het standpunt van een worm bekijken. Wij "moeten het in derdaad toegeven, éénzijdigheid komt helaas veel voor, begrip veel minder. Het heeft ons aan de basis van de standorganisatie goed gedaan dat het Landbouwschap een duidelijk standpunt heeft ingeno men jnzake de aardgasprijzen voor de tuinbouw. De minister ging échter toch zijn eigen gang, de minister van financiën heeft dit extraatje blijkbaar te hard nodig uit onze grote spaarpot. Na de lange droogteperiode is er in september al heel wat neerslag gevallen, het is moeilijk te geloven dat het nog maar zes weken geleden is dat we naar een buitje snakten. Aan de op brengsten is het echter duidelijk te zien. Het is opvallend hoe snel vruchten die op de grond liggen of hangen tot rotting overgaan. Dit is waarschijnlijk een gevolg van de hoge tempe raturen en luchtvochtigheid en de neerslag. Bespuitingen tegen bewaarrot zullen"zeker onze aandacht blijven vragen. De uienoogst is hier vrijwel afgelopen, gemiddeld een zeer middelmatige, zij het geen slechte opbrengst voor hen die niet verkocht hadden, maar wij vrezen dat het gemiddeld financieel gezien toch geen reden tot vreugde zal kunnen geven. Wat betreft het bloemzaad, hetwelk in deze regio vrij veel ge kweekt wordt, kunnen we stellen dat er per perceel een erg groot verschil is van erg slecht tot best, alleen dat laatste komt niet zo heel vaak voor. In de groentesektor, is het na de hete zomer met zijn hoge prijzen nu totaal anders, de sla. andijvie en de bloemkool wordt weer behoorlijk doorgedraaid, het is schrijnend als we-weten dat toen de prijzen hoog waren er uit deze streek bijna niets is geveild doordat er geen enkele mogelijkheid is om te beregenen, nu de prijs laag is wordt er weer geveild, en de tuinder die op dit moment veilt werkt weer voor de bekende appel en het nog bekender ei, we wachten maar op Wim Kok of hij weer een "briljant" idee krijgt, iets in de vorm van verplicht tweemaal daags groente met een peer als inflatiekorrektie toe. Deel peren gingen in de interventie Op Zuid-Beveland is de drukte van de perepluk nu grotendeels achter de rug. Hier en daar ziet men nog een perceel met bomen die nog geoogst moeten worden ea waar de helft van de peren rijp op de grond is gevallen, maar dat zijn uitzonderingen. Het heeft overigens op veel bedrijven erg gespannen om alles er af te krijgen. Goed op tijd lukte dat vrijwel nergens, overal was er een achterstand. Het was dan ook gewoon niet bij te benen. Som mige telers waren aan zes of zeven rassen tegelijk bezig. Als men aan de Cox's bezig was kwam men tot de konklusie dat de Hardy rijp werd en daarom voorrang moest krijgen en als men de rijp wordende.(kleine) Bonne Louise wou oogsten, (voor de inter ventie) merkte men dat de L.egipont en Lucas veel gingen vallen. Veel peren kwamen in de interventie terecht. Geleidelijk kwa rtiert er zoveel rijpe vruchten dat het moes werd en zelfs minder geschikt voor vervoer. Wel is het duidelijk dat zonder interven tie de pereteelt dit jaar financieel voor velen erg slecht was geweest. Nu was het ook niet best, maar dan was het een debacle geworden. Benieuwd kan men zijn naar de houdbaarheid van het koel- huisfruit. Veel peren kwamen te laat in de cel, soms zaten er al zachte exemplaren tussen. Er was een begrijpelijke neiging om- de vruchten uit te laten groeien. Dat uitgroeien lukte aardig, maar waarschijnlijk bij een ras als Conference ten koste van de houdbaarheid. Het plukadvies van de heer P. Meeuwse van het tuinbouwconsulentschap werd danig gemist. Andere jaren gat hij aan op welke data de diverse appels en peren in de koelcel moesten zitten voor lange bewaring, middellange bewaring, enz. Om gezond, heidsredenen moest deze adviseur zijn aktiviteiten beperken en dat is natuurlijk in de eerste plaats voor hem per soonlijk erg jammer, maar daarnaast ook voor vele telers die richtlijnen voor de bewaring nodig hebben. Vrijwel elke fruitteler die Doyenné du Cornice in zijn aanplant heeft kon dit jaar genieten van zwaar beladen bomen. Noon tevoren hingen de Cornice bomen zo vol. Het leek of de peren er door de nachtvorst aan gevroren waren. In België is het precie hetzelfde. De afzet van die enorme hoeveelheid Doyenne du Cornice kan chter wel eens problemen geven. Het moeilijke punt is dat de handel vrijwel geen Cornice in W.Duitsland kwijt kan. En als het over export gaat is dat toch verreweg de grootste afnemer. Alles in eigen land opeten wordt ook een zware opga ve, te meer omdat er ook nog flinke hoeveelheden van de andere rassen zijn. Het lijkt dan ook niet mogelijk de massa Cornice in november-december aan de man te brengen en na nieuwjaar loopt de vraag meestal snel terug. Hopelijk vindt de handel nieuwe afzetgebieden, anders kan het prijsverloop wel eens te leurstellend worden. Het is inmiddels oktober geworden, tijd voor de Golden Deli cious die lang bewaard moet worden. De topdrukte duurt voort. In veel fruitschuren brandt 's avonds nog heel laat licht. Voor lopig kent een fruitteler geen 40-urige werkweek, in deze perio de benadert hij eerder het dubbele aantal uren! Met de intrede van de maand oktober kan men ook in ons Thoolse distrikt goed merken, dat het oogsten van de verschil lende teelten op een eind raakt. De velden worden iedere week merkbaar kaler, en het gaat steeds meer in de richting van de winterru t. September heeft ons vochtig warm, en groeizaam weer gebracht, wat ideaal was voor de gladiolen, herfstbloem kool en witlof. Juist deze teelten hadden in de afgelopen zomer een flinke achterstand in de groei gehad, dus konden die nu nog wat inhalen, voor het.oogsttijd was. De veilingprijzen van de late bloemkool en vroege witlof zijn tot nu toe zeer bevredigend. Wat opvalt is wel, dat voor deze produkten beslist geen mindere prijs op de wat kleinere groenteveilingen gemaakt wordt, dan op de moderne grote Zuid-Hollandse veilingen. Het schijnt toch, dat'voor een goed klaargemaakt produkt, óók op de regionale veilingen voldoende kopers interesse hebben, en dit geldt zéér zeker voor meerdere produkten. De oogst van de gladiolen zal dit jaar niet vroeg zijn gezien de opgelopen achterstand in groei. Door de groeizame septembermaand kunnen er alsnog wat grotere maten aankomen. Voor wat betreft het afdorsen van de geruiterde bloemzaden, zat het met de vochtige september maand niet mee. Verschillende telers zijn er toe overgegaan kunstmatig te drogen in één of andere drogerij. Om tot een vlug afgewerkt produkt te geraken is dit met wisselvallig weer, wel de aangewezen weg. Het is van grote betekenis dat deze mogelijk heid er is. maar een rem is wel, dat deze behandeling wel wat duur uitkomt in verband met het grote volume, wat ter droging wordt gebracht. Men zal moeten afwegen, in hoeverre het pro dukt beter tot zijn recht komt. Dit jaar hebben echter de meeste bloemzaadsoorten een teleurstellend resultaat gegeven, on danks het feit dat het soms toch nog tot een behoorlijke zaad- vorming kwam. Oorzaak was, dat door te snelle rijping de zaden voortijdig uitvielen. Hoeveel kg zaad is er in de stoppel reeds gekiemd, en vormt als het ware nog een groenbemesting? On dertussen worden in deze tijd ook de programma's opgesteld, om in samenwerking met de voorlichtingsdiensten, a.s. winter seizoen weer wat theorie op te doen wat ten nutte van onze bedrijven kan komen. Zo juist nog gelezen dat het aantal on dernemers in de vollegrondstuinbouw in tien jaar sterk is ver minderd. Toch is het aantal ha groente in de open grond nog sterk vergroot. De oorzaak zal dan ook zijn, dat door de steeds verdergaande mechanisatie de produktie per man steeds is toe genomen. Gelukkig dat dit proces de tijd heeft gehad om te groeien, zodat de betreffende ondernemers, zich voldoende hebben kunnen aanpassen. Deze aanpassing gaat echter nog steeds door, en daarom is en blijft het van groot nut, om in de wintertijd zich met andere vakgenoten te beraden, voor wat ons te doen staat om onze bedrijven rendabel te houden. Het heden vereist nu éénmaal, dat men niet meer individueel een bedrijfs- type gezond kan houden, want daarvoor zijn wij teveel afhan kelijk van elkaar geworden, in werk en organisatie. Alleen in goed gerichte samenwerking, zit de toekomst van ons bedrijfsty- pe inds enkele weken is er binnen de vakbonden een discussie aan de gang over de vraag of voor 1977 afgezien zal worden van volledige prijscompensatie bij de loonvorming en in de plaats daarvan een werktijdverkorting met als doel hierdoor de wer kloosheid verder terug te dringen. Volgens de jongste berichten zou er bij de leden van de verschil lende vakbonden begrip bestaan voor dit plan en is het niet uitgesloten dat de meerderheid daarvoor te vinden zal zijn. Er is altijd gesteld dat 10 minder prijscompensatie een teruggang van de werkloosheid met 40.000 plaatsen zou betekenen. Toch is de laatste weken ook duidelijk geworden dat het niet zo eenvou dig is als hier wordt voorgesteld. Er is wel sprake van een terug gang van de werkloosheid met een groot aantal plaatsen wanneer er minder prijscompensatie wordt gegeven maar deze teruggang zal er niet zijn wanneer deze prijscompensatie niet in geld voor de werknemer wordt uitgedrukt, maar wel wordt gebruikt om de arbeidstijd te verkorten. De kosten voor het bedrijfsleven worden hierdoor immers niet in gunstige zin beïnvloed en het is duidelijk dat het vooral deze zaak is welke in de eerste plaats verantwoor delijk gesteld moet worden voor de werkloosheid. Het lijkt wel heel wat wanneer door verkorting van de arbeidstijd meerdere mensen aan werk geholpen kunnen worden, maar het probleem van de werkloosheid op zich wordt er niet mee opgelost, inte gendeel het zou er nog wel gaandeweg erger door kunnen worden. Uit alles blijkt dat er binnen de regering een toenemende be hoefte komt om een economische groei niet af te remmen maar te stimuleren. Over de mate waarin dit gebeurt en de wijze waarop dit zou moeten gebeuren kan men alsnog van mening verschillen. maar ook in den Haag raakt men er van overtuigd dat voor een gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid een goed indus trie- en investeringsklimaat onmisbaar is. Dat zal weinig worden verbeterd met een niet toekennen van prijscompensatie aan de werknemers maar verkorting van de arbeidstijd. Bovendien zitten wij in een bedrijfstak waarin een arbeidstijdverkorting er alleen maar op zou neer komen dat we zelf nog wat harder moeten gaan werken, al zal dat voor de meesten van ons niet mogelijk zijn. Op zich behoeft dat geen reden te zijn om een zaak af te wijzen wanneer deze overigens gunstige kanten heeft, maar we zien deze niet zitten in het huidige voorstel van de vakbonden aan hunfc leden. Het is beslist niet zo simpel als wordt voorgesteld de totale werkgelegenheid van ons land maar eens anders te gaan verdelen om een ieder aan werk te helpen. sinds een paar weken weer helemaal mis en wordt maar de helft van de prijs van 1975 betaald. Er is wel gedacht dat de tomaten prijzen dit jaar bijzonder goed zijn geweest. Het Produktschap berekende dat ze over het gehele seizoen tot nu toe 2.50 boven het niveau van 1975 hebben gelegen. De cijfers moeten dan weer in een onderling verband worden bekeken. De totale veilingop brengst van de Nederlandse kastomaten heeft tot nu toe 452 miljoen gulden bedragen en dat is 60 meer dan het vorig jaar en per in produktie geweest zijnde oppervlakte zelfs 110 meer. et gaat de laatste weken weer allesbehalve vlot met de afzet van de tomaten. Er is een groot aanbod en de prijzen zijn laag. De prijs ligt de laatste weken maar op ongeveer de helft van wat het vorig jaar werd betaald. Zelden hebben we een seizoen gezien met zulke sterke prijsschommelingen bij de tomaten als dit jaar. De warme en droge zomer is hiervoor uiteraard verantwoordelijk. Volgens een overzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit waren de tomatenprijzen in het tweede kwartaal van dit jaar gemiddeld 90 lager dan het vorig jaar in dezelfde periode. In juli waren ze gemiddeld 20 hoger en in de eerste helft van augustus lag de gemiddelde prijs van de tomaten op de Nederlandse vei lingen 400boven die van het jaar daarvoor. In de tweede helft van augustus volgde een geweldige inzinking. Toen kwamen overal in het buitenland de natuurtomaten en de Nederlandse veilingprijs daalde met 440 ten opzichte van het vorig jaar. Gedurende de eerste weken van september zette deze tendens zich voort en de prijzen lagen 650 hoven die van 1975 maar zoals gezegd is het nu e telers van hete-lucht tomaten hebben een belangrijk beter tomatenjaar gehad dan in 1975 en kunnen op een goed seizoen terug zien. Ook de telers van zgn. koude tomaten kunnen tevre den zijn. Zij leden het vorig jaar nog een verlies en zullen nu gemiddeld net zijn uitgekomen met hun teeltje. De grootste groep van tomatentelers wordt echter gevormd door de telers van stooktomaten en deze hebben doorééngenomen, dit jaar een be hoorlijk verlies geleden. Per beteelde oppervlakte hebben ze plm 50 meer ontvangen dan het vorig jaar maar de teelt en afleve- ringskosten zijn met 150 gestegen. Binnenkort zullende herfsttoniaten aan de veilingen komen. Hiervan is meer uitgeplant dan het vorig jaar en toen was het ook al geen best jaar voor deze teelten. Dat er toch meer zijn uitge plant komt door de overweging dat de herfstteelten van kom kommers, sla of bloemen de laatste jaren nog minder rendabel zijn. Er is in deze tijd van het jaar een bijzonder grote concur rentie van tomaten uit landen als Spanje, Roemenië, Marokko en de Canarische eilanden. Daarvan levert alleen Spanje reeds meer dan de helft. De Spaanse aanvoer van tomaten op de markten in YVest Europa is in deze tijd van het jaar groter dan die van Nederland, dat altijd de eerste plaats heeft ingenomen maar deze thans dreigt kwijt te raken en opnieuw zien we hieruit welk een zware strijd er gestreden moet worden om markten voor groenten te veroveren ofte behouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19