■i li 11 PRAKTISCHE Tjpg PLUIMVEEHOUDERS IN UTRECHT SIJEEN Water Conditioner tegen ketelsteen Dupla oeverbeschoeiing van hard PVC lamellen Klinett- Hogedrukreinigers MA 338W Nadruk op belang van vrije markt Inleg broedeieren in Nederland gestegen 17 De "POLAR" Magnetic Water Conditioner is GEEN wate- rontharder, dit om misverstanden te voorkomen; er worden dus geen stoffen aan het water toegevoegd of onttrokken. De werking berust op het volgende principe. Na het passeren van een sterk magnetisch veld ontstaat er in het water een verandering in de kristalvorming van de calcium sulfaat, waar door deze zich niet meer zullen afzetten als een harde "scale" (ketelsteen) op metalen oppervlakken, doch waar mogelijk, in een drapachtige massa zal bezinken b.v. op de bodem van een stoomketel en tijdens het spuien gemakkelijk wordt verwijderd. Het apparaat wordt bij voorkeur met een magnetic strainer (zeel) gemonteerd in de aanvoer- of suppletieleiding van het voedingwater t.b.v. een stoomketel, koelunit, koelleiding voor dieselmotor, warmtewisselaar, warmwaterboiler, enz., dus daar waar water een temperaluurverhoging krijgt. De magnetic strainer (zeel) wordt aanbevolen om vuil en eventueel in het water aanwezige metaal deeltjes tegen te houden, zodat de openingen niet worden geblok keerd. Calcium carbonaat en cal cium sulfaat fungeren als binder voor vele andere stoffen in het water, die zich door tempera- tuurverhoging in vaste vorm gaan afzetten op de wanden van ketels, leidingen, verwarmingsspiralen, enz. in de vorm van harde ketel steen. Een en ander heeft tot gevolg dat leidingdiameters kleiner worden, ja zelfs kunnen gaan dichtzitten, waardocr minder water aan de tappunten. Op de spindels van b.v. afsluiters en kranen zijn deze nadelen overal te constateren doordat de kranen zich niet meer of moeilijk laten openen en dichtdraaien, wanneer noodza kelijk. Bij gebruik van dit systeem zal zich slechts een dun laagje "scale" afzetten, welke zich na het drogen direkt gemakkelijk laat verwijderen als poeder, omdat op het metalen oppervlak geen hechting heeft plaats gehad en ook geen opbouw van ketelsteen. Nadere inlichtingen betreffende het Polar magnetische waterbehandelingssysteem ter voorkoming van ketelsteen geeft B.V. Handelmaatschappij Parmenties, postbus 47, Boijl- Noordwolde(Fr), tel. 05612-484 of 247. Dupla B.V. - te Haren (Gr.) Oosterweg 21 tel. 050 -34.88.89 heeft een nieuw, eenvoudig echter wel funktioneel en snel toe te passen systeem ontwikkeld voor het beschoeien van sloot- en walkanten. - het zgn "Dupla systeem". Het bestaat uit hard PVC lamellen die door middel van een veer en groef in elkaar geschoven worden, en in de grond ingedreven worden. Afgewerkt met een afdekregel vormt het een aaneengesloten strakke "dam"wand- die, ook bij stromend water, praktisch niet meer onderspoeld kan worden.En geen verder onderhoud meer vergt. De lamellen worden "op kleef' de grond ingedreven. De grond kleeft niet alleen aan de buitenkant maar ook in de (holle) binnenkant. Het systeem kan door de fabrikant worden aangebracht maar voor de doe-het-zelver kunnen ook bouwpakketten geleverd worden. Teneinde enig idee te geven van de kostendie e.e.a. met zich mee kan brengen vermelden wij enkele prijzen (excl.B.T.W.), waarbij aangetekend kan worden dat zelfbouw pakketten en losse lamellen franco geleverd worden indien de order f750,— of hoger bedraagt lengte lamellen in cm prijs: Zelfbouw pakketten 45 19.- incl. schroten, azobé 67 - 23,50 palen, bouten etc. 97 - 28,75 Beschoeiingslengte in 113 - 31,50 veelvouden van 3 m. 135 - 35,50 Prijs per m1 beschoeiing 170 - 42,— Losse lamellen per 45 i 00 cn O m1 beschoeiing 67 - 12,75 97 - 18,20 113 - 21,15 135 - 25,45 170 - 31,85 Voor een proefmonster of een afspraak voor het bekijken van een Dupla systeem in de praktijk kunt u bellen met de afd-Verkoop. Baeke-Heesters te Amersfoort-Postbus 249-tel. 033-3.04.34, heeft onlangs de alleenvertegenwoordiging voor Nederland ge kregen van klinett hogedrukreinigers. Deze worden in een groot aantal verschillende types vervaardigd tussen de 2 en 10 pk volumes van 12 tot 150 liter per minuut in koud of heet water en met drukken variëren van 45 t/m 140 bar. Alle vitale onderdelen van deze machines zoals pomp (het hart van iedere hogedru- kreiniger) ventielen, frame enz. zijn eigen ontwerp en langdurig getest op doelmatigheid, betrouwbaarheid en levensduur. Aan de veiligheid is grote aandacht besteed en voldoen aan de hoge normen die o.m.door Duitsland dienaangaande worden gesteld. De Klinett-hogedrukreinigers, aldus Baeke-Heesters zijn kom- pakt gebouwd, vragen minimaal onderhoud, zijn eenvoudig te bedienen, zelf aanzuigend, volledig roestvrij en kan uitgerust worden met een eigen benzine motor, indien niet over stroom van 220 of 380 V kan worden beschikt. Alle reinigingsproble men als: stralen, wassen, spoelen, pijpenbuisreiniging kunnen ermee uitgevoerd worden. Baeke-Heesters vermeldt dat de prijzen laag zijn, maar geeft in zijn persbericht geen nadere prijsoriëntering voor de verschillende typen. In een goed bezochte vergadering van de Nederlandse Organi satie van pluimveehouders (N.O.P.) in Utrecht heeft en voor zitter J.van Noord de voorzitter van het Landbouwschap P.Bukman het woord gevoerd, voor een aandachtig geïnteres seerd gehoor. Bukman, geen insider in de pluimveewereld en ter vergadering aanwezig om "veel te leren" stelde duidelijk en eenvoudig dat de mogelijkheden om een Europees pluimveebeleid te ontwik kelen nogal klein zijn. Daarom moet er sterke nadruk gelegd worden op dat wat nationaal nog mogelijk is. Tot deze nationale mogelijkheden behoren goede fiscale maat regelen, investeringsregelingen, sociale en milieuverbeterende maatregelen en financiering van de gezondheidszorg voor-die- ren. De pluimveehouderij is uitgesloten van het Europees struc tuurbeleid, een situatie die Bukman ronduit lachwekkend noemde. Het is daardoor mogelijk dat de recente structuurmaatregel, namelijk de regeling voor boerderijverplaatsing aan de pluim veehouderij voorbijgaat hetgeen Bukman een volledig onver teerbare zaak noemde. Ook wat de investeringen betreft, komt de pluimveehouderij niet voor structuurverbeteringssubsidies in aanmerking. In dit verband pleitte Bukman voor een rentesubsidies bij vervan gingsinvesteringen. Markt- en prijsbeleid. De pluimveehouderij stelt het zonder een markt- en prijsbeleid. Dat kan overigens niet anders, want een dergelijk beleid vraagt om een of andere vorm van produktiebeheersing. Tegen pro- duktiebeheersing zijn nogal enkele bezwaren aan te voeren, aldus Bukman. In de eersfe plaats twijfelde hij aan de uitvoerbaarheid van een produktiebeheersing. Velen vrezen bovendien dat indien het tot een produktiebeheersing zou komen, de normale technische en economische ontwikkeling in de bedrijfstak zal worden afge remd. Elders, b.v. in Israël, zijn de ervaringen met produktiebeheer sing weinig gunstig. Zoals men het daar stelde: contingenten zijn contingenten en boeren zijn boeren. Bescherming aan buitengrens. De bescherming ten opzichte van de invoer uit derde landen werkt in de praktijk maar matig. Dat noopt om bij voortduring aan te blijven dringen op een effectieve bescherming. Alle kri tiek op Brussel ten spijt, aldus Bukman, blijft de vrije markt voor Nederland als exporterend land van groot voordeel. In de vrije markt evenwel kunnen de concurrentieverhoudingen verstoord worden door nationale beleidsmaatregelen. In dit verband zijn te noemen de veterinaire en sanitaire maatregelen, waarvan in feite te dikwijls een oneigenlijk gebruik wordt ge maakt. Wat Nederland betreft zou de overheid enige concur- rentieverschillen kunnen wegnemen door de keuringskosten van gevogelte voor haar rekening te nemen. Meningsvorming. Voorzitter Van Noord achtte het ook voor de Nederlandse pluimveehouderij van grote betekenis dat in andere lidstaten pluimveeorganisaties tot stand komen, zoals de N.O.P. er één is. Dat zal een gerichte meningsvorming in Brussel ten goede ko men. Over de kontraktproduktie stelde de heer Van Noord dat de pluimveehouder zelf- als kontraktnemer- nog het meest positief tegenover de kontraktproduktie staat. Er is veel reden tot zorg voor de pluimveehouderij. Nederland is bezig zijn concurren tiepositie te verliezen en doet dat al bij diepvrieskuikens op de Duitse markt. Hij zag een samenbundeling van het'Nederlandse aanbod als een middel om de moeilijkheden het hoofd te bun nen bieden, al is dit niet alleen voldoende om in een gunstiger positie te geraken. Ook is er een gemeenschappelijke planning van de produktie nodig. Het wordt steeds duidelijker, aldus Van Noord, dat een konstante overkapaciteit van de slachterijen de Nederlandse positie op de Europese markt steeds verder aantast. Zorgen zijn er ook omdat de kosten sneller stijgen dan de prijzen en dat de kosten in Nederland b.v. sneller stijgen dan in Duitsland. Ook Van Noord pleitte voor nationale maatregelen waarvan hij noemde:verbetering van ondernemersklimaat, uitmondend in fiscale faciliteiten als investeringsaftrek en reserveringsmoge lijkheden, neutralisering van door andere lidstaten getroffen konkurrentievervalsende maatregelen, bijdrage in gevallen van verplaatsingsnoodzaak, ondersteuning van saneringsprocessen, en het stopzetten van cautieregeling mager melkpoeder. vxl.W. In augustus werden in Nederland 4,3 miljoen broedeieren van legrassen ingelegd, vergeleken met 3,72 miljoen in 1975. De inleg van de eerste acht maanden steeg daarmee tot 32,25 mil joen vergeleken met 32,926 miljoen in 1975. wat een stijging betekent van goed 4 De inleg van broedeieren van slachtrassen bedroeg in augustus 35,38 miljoen vergeleken met 30,71 miljoen vorig jaar. De inleg in de eerste acht maanden steeg daarmee tot 248,87 miljoen vergeleken met 238,68 miljoen in 1975, wat een stijging betekent van ruim 4 Nederland blijft daarbij ruim achter bij de gemiddelde stijging in de Gemeenschap, die voor het eerste jaar weinig minder was dan 10 Met 635.000 stuks was de inleg van broedeieren van kalkoenen in augustus 4000 stuks kleiner dan vorig jaar. De inleg in de eerste acht maanden steeg van 4.527.000 ton 5.094.000. De opzet van slachtkuiken- moederdieren bedroeg in augustus niet mihder dan 404.000 stuks, vergeleken met 290.000 vorig jaar. De opzet in de eerste acht maanden is gestegen van 2.474.000 tot 2.842.000. Dat houdt bepaalde "beloften" in voor een niet onbelangrijke uitbreiding van de produktie van braadkuikens. Op te merken is overigens dat Duitsland een niet onbelangrijk deel van de méérproduktie aan broedeieren opneemt. Mede daarmee breidt men de eigen produktie van braadkuikens in niet onbelangrijke mate uit. In de eerste zeven maanden werden in Duitsland ongeveer 12 13 meer broedeieren van slachtrassen ingelegd dan vorig jaar. v.d.W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 17