Een composthoop in de eigen tuin Banden in de landbouw i-iSPF* l,l"ll,k Kanttekeningbij wintertarwe 1976 ICI-film over gewasbeschermingsmiddelen Jaarverslag 1975, Cultuurtechnische Kommissie,Cultuur Technische Dienst en Stichting Beheer Landbouwgronden mm 15 Het in eigen tuin com posteren van afval van tuin en huis kan voor de grondverbetering zeer goede resultaten opleveren. Al is meestal de bemestingswaarde niet zo groot, de structuur van de grond wordt gunstig beïnvloed. Onder structuur verstaan we de verhouding tussen lucht, water en gronddeeltjes. Vooral voor kleigronden en hooggelegen zandgrond is het bovenstaande belangrijk. Ook kan men verwachten, dat het aantal regenwormen veel groter wordt. Een gazon, waarvan in de zode veel wormen voorkomen zal zich beter ontwikkelen, omdat er meer lucht bij de wortels kan komen. Een nadeel is, dat regenwormen tot voedsel dienen van de mollen, die we liever niet in onze siertuin hebben. Voor het opzetten van een composthoop zoeken we een vochtige plaats in de schaduw. Meestal verdient het aanbeveling een betonplaat of iets dergelijks op de grond te leggen. Vooral geen kuil graven! In het laatste geval wordt de compost ,s winters te nat. Heeft men weinig afval, dan is het aan te bevelen van planken aan drie kanten een lage schutting te maken. Bij het composteren kan een temperatuurverhoging optreden; dit versnelt het proces van de vertering. In een kleine hoop is bedoelde temperatuur lager dan in een grotere. Een schutting isoleert de warmte. Bij dit verteringsproces spelen bacteriën een grote rol. Wanneer we de afval uit de keuken en van de tuin mengen met compost, wat bijna klaar is' bevordert dit de werking van de bacteriën. Heeft men geen compost, dan kan goede tuingrond ook wel gebruikt worden. In de handel is een middel verkrijgbaar, welke hetzelfde resultaat bereikt. Kranten vergaan heel langzaam. Dit wordt veroorzaakt door de drukinkt. Afgemaaid gras dient men direct door het andere afval te mengen. Niet alles is bruikbaar. Loof van zieke planten is vooral niet aan te bevelen. De ziekte kan door de hele tuin worden verspreid. Uit voorzorg kan men beter geen loof van dahlia, aardappel, chrysant, herfstaster en boon gebruiken. Vooral niet al te veel blad van de eik verwerken. Voor vertering is lucht, water en warmte nodig. Soms brengt men een laag takken onder de composthoop aan. Dan kan er meer lucht bij het afval komen. De hoop moet echter hierdoor niet te droog worden. Ook plaatst men midden in het afval wel een grote paal, welke erïlit gehaald wordt, wanneer de hoogte bereikt is. Ongeveer 4 of 6 keer per jaar wordt de hoop omgewerkt. Meteen mengen we er dan stalmest of kunstmest door. In het laatste geval nemen we hiervoor kalkammon- salpeter. Wil men in de zomermaanden niet tegen een afvalhoop aankijken, dan is er een mogelijkheid om eind mei sierkalebassen er op te zaaien. Met hun grote bladeren bedekken deze planten de gehele zaak. In februari/maart strooien we het compost op het gazon. Vooraf zal het waarschijnlijk nodig zijn het compost te zeven om de grovere delen te verwijderen. Dan echter vooral geen kleinmazige zeef gebruiken! De iets grotere deeltjes hebben een gunstige werking, want deze zijn meestal nog niet al te veel verteerd. Voor het verpotten van kamerplanten gebruiken we verschillende grond mengsels. Bij begonia, azalea, flamingoplant e.a. kan compost zeer bruikbaar zijn. Tussen de heesters en in de groentetuin spitten we de compost ondiep onder. De bovengrond mag n.l. de compost niet van de lucht afsluiten. in een tuin, waarin regelmatig compost wordt verwerkt, kan men een betere weerstand tegen droogte en een betere groei verwachten. Stichting H.V.P. - Segbroeklaan 104, ,s Gravenhage. Kenmerkend voor het verslagjaar waren tegenstellingen in de voortgang van de verschillende activiteiten. Naast negatieve aspecten zoals een dieptepunt in het stemmings programma (11.000 ha) en de als gevolg van het velt noodzakelijke overleg op allerlei niveaus traag verlopende voortgang van de voorbereiding van ruilverkavelingen kan ook op positieve ontwikkelingen worden gewezen. De relatienota over de verhouding tussen natuur en landschap kan voor de landinrichting in de toekomst van veel betekenis worden. In de nota zijn onder andere voorstellen uitgewerkt voor beheersregelingen, terwijl door een werkgroep de normen en maatstaven worden bestudeerd op basis waarvan aan de landbouw financiële tegemoetkomingen kunnen worden verstrekt voor beperkingen in de bedrijfsvoering in het belang van natuur en landschap. Per 1 juli werden enkele wijzigingen van de Ruilverkavelingswet 1954 van kracht. Bij de na die datum gestemde ruilverkaveling wordt de stemmingsuitslag uitsluitend nog bepaald door de daadwerkelijk uitgebrachte stemmen terwijl het stemrecht behalve aan eigenaren nu eveneens aan pachters toekomt. De ruilverkavelingsrente werd verhoogd van 5 naar 6%, te betalen gedurende 26 jaar na afloop van de ruilverkaveling, tegen 30 jaar voorheen. Van belang voor de voortgang vart de voorbereiding van een groot aantal ruilverkavelingen was ook de toezegging van de Staatssecretaris van CRM, dat de adviezen ICI heeft een nieuwe film gelanceerd onder de titel '„HET LEVEN OP DE WEEGSCHAAL". Deze Nederlandse gesproken 16 mm. kleurenfilm, met een tijdsduur van 22 minuten, laat zien hoe middelen worden ontwikkeld om gewassen te beschermen tegen de verwoestingen door insektenplagen, ziekten en onkruiden. „LEVEN OP DE WEEGSCHAAL" neemt de kijkers mee naar „Jealott's Hill", het onderzoekstation van ICI; waar de camera beelden laat zien van de uitgebreide en kostbare proeven, die worden uitgevoerd om achter de biologische werking en de invloed op het milieu van een mogelijk nieuw gewasbeschermingsmiddel te komen. GEWASBESCHERMING BESTRIJDT ONDERVOEDING Er zijn 1 1/2 miljard mensen ondervoed500 miljoen mensen stervend van honger.... elk jaar 75 miljoen mensen meer geboren... dit zijn enkele van de harde cijfers waardoor men wordt doordrongen van de realiteit van het leven in de wereld van vandaag. De meeste mensen accepteren de noodzaak van het verbouwen van meer voedsel om deze hongerige monden te vullen. Maar in een wereld, waarin jaarlijks éénderde van de potentiële voedseloogst verloren gaat aan verwoesting door plagen, ziekten en onkruiden, wordt de rol van gewasbescher mingsmiddelen vaak misverstaan en betwist op gronden die weinig te maken hebben met de realiteit van moderne onderzoekingen, ontwikkelingen en toepassingen van gewasbe schermingsmiddelen. Als haar aandeel daarin, heeft ICI vele miljoenen geinvesteerd in de ontwikkeling van gewasbescher mingsmiddelen, die een enorm aantal verschillende gewassen Ing. H. de Boer uit Aspekten van de landbouw in de Usselmeerpolders. Naarmate de machines en transportmiddelen zwaarder worden, is het gebruik van goede banden van groter belang. Zware machines hoeven niet nadelig te zijn uit oogpunt van struktuur; wanneer ze met grote banden zijn uitgerust is de bodemdruk zeker niet groter dan bij lichte machines. Belangrijk is daarom dat elke trekker of machine met aangepaste banden is uitgerust. Trekkers Het werken met trekkers brengt met zich mee dat er ncgal eens over het land gereden moet worden; daarom zijn ook hier grote banden erg belangrijk. De grootte wordt echter beperkt door de bandbreedte wanneer er tussen de rijen of in de ploegvoor moet worden gereden. Om deze reden mag de maximumbreedte niet groter zijn dan 13.6 inch. Ter kompensatie van deze beperkte breedte is het gewenst een zo groot mogelijke diameter te nemen. B)anden met weinig koordlagen (6 of 8) sporen weinig in; maar hebben minder draagvermogen dan banden met meer koordlagen. De bandenfabrikanten beschikken over tabellen waarin het aantal kg belasting per band is aangegeven. Men moet steeds trachten een zo goed mogelijk kompromis te vinden tussen de gewenste sterkte (maximale belasting) en een zo groot mogelijke soepelheid (weinig koordlagen) van de band. van de Natuurwetenschappelijke Commissie van de Natuur- beschermingsraad in een vroeger stadium van de voorbereiding zullen verschijnen. Het aantal gestemde ruilverkavelingen was dit jaar zeer laag. De vertraging werd voor een groot deel veroorzaakt door problemen die inmiddels zijn opgelost, zoals de wijziging van de Ruilverkavelingswet en de invoering van de inspraakprocedure. Het aantal aanvragen voor een subsidie in het kader van de bijdrageregeling voor particuliere cultuurtechnische werken overtrof de verwachtingen aanzienlijk. De verwerking van deze aanvragen, die naast de normale werkzaamheden moest geschieden, betekende een aanzienlijke taakverzwaring, met name voor de medewerkers in de provincies. Niettemin bleek het mogelijk de 37000 aanvragen binnen de gestelde termijn af te handelen. Voor Zeeland heeft het uitstel van de beslissing over de wijze van afsluiten van de Oosterschelde de besluitvorming ten aanzien van vele planologische en technische onderwerpen, vertraagd. De drie groene nota's en hun mogelijke invloed in Zeeland waren herhaaldelijk in vele kringen onderwerp van beraad. Aan de mogelijkheid van het afsluiten van overeen komsten werd de voorkeur gegeven, zeker nu voorshands niet aan een nationaal landschapspark in Zeeland wordt gedacht en de nationale parken zich beperken tot de Grevelingen en eventueel het Land van Saeftinge. over de gehele wereld beschermen, maar die kunnen worden toegepast zonder de mens en zijn omgeving aan gevaar bloot te stellen. ONDERZOEK IS WERK VAN LANGE DUUR! Een groot deel van het onderzoek in Jealott's Hill wordt georganiseerd door de Environmental Sciences Group, die alle potentiële nieuwe gewasbeschermingsmiddelen nauwkeurig onderzoekt en ervoor zorgt, dat voor het milieu onaanvaardbare materialen in een vroeg stadium worden afgekeurd. Deze groep bestaat uit ecologen, biochemici en andere specialisten, die samen verantwoordelijk zijn voor zeer uitgebreide proeven, die voor elk nieuw produkt vijf jaar of langer kunnen duren. De strekking van het werk wordt misschien het best aangegeven als men kijkt naar het onderzoek op het gebied van de ontwikkeling van een luisbestrijdingsmiddel - luizen zijn bekend om de verwoestingen die ze in vele gewassen kunnen aanrichten. De luizen zijn de natuurlijke prooi van het lieveheersbeestje en het is dus gewenst een chemische stof te gebruiken die de luizen bestrijdt, maar het lieveheersbeestje ongemoeid laat. zodat de natuurlijke en gesynthe 'tiseerde gewasbeschermers zo gunstig mogelijk in elkaar grijpen. Er werd precies zo'n chemische stof ontdekt en deze wordt in vele landen met succes in de handel gebracht. In Nederland is de verspreiding van de film in handen gegeven van het Technisch Film Centrum TJF.C., Arnhemsestraatweg 17, Velp (GId.). Er kan aan deze eis gemakkelijker worden voldaan naarmate de band (in feite het luchtvolume ervan) groter is. Naast bandspanning, draagkracht en insporing is bij trekkerbanden het profiel erg belangrijk. Voor natte kleigrond voldoet een profiel met hoge nokken en een grote nokafstand het best. Voor lichte grond en voor weidebouwdoeleinden heeft een profiel met lage nokken de voorkeur. Verder is in de weidebouw een brede band aantrekkelijk; daarnaast kan dé mogelijkheid van dubbele montering, hier uitstekende diensten bewijzen. Ook in de akkerbouw neemt de belangstelling voor dubbele montering, voor gebruik in het voorjaar, toe. De ervaringen daarmee zijn tot nu toe beter dan het gebruik van kooiwielen. Om vollopen te voorkomen, kan het best een tussenruimte van 12 h 15 cm worden aangehouden. Wagenbanden Voor wagenbanden is vooral het voorkomen van diepe sporen belangrijk, meestal gepaard gaande met een geringe trekkracht. Ook hierbij is het, evenals bij trekkers, belangrijk dat soepele banden (weinig koordlagen) worden gebruikt die toch een zware last kunnen dragen. Voor dit laatste moet een soepele band dus een groot luchtvolume hebben. Deze zogenaamde lagedrukbanden zijn speciaal ontwikkeld voor gebruik op het land. Wanneer ze worden belast gaan ze uitwangen, met andere woorden het aanrakingsoppervlak met de grond wordt groter. Hiermee wordt vermeden dat bij het belasten van de banden (eigenlijk de wagen) de druk van de banden op de grond steeds groter wordt. Inplaats daarvan wordt de last bij het uitwangen over een grotere oppervlakte verdeeld. Hierdoor wordt de druk per cni2 niet: groter en zal de insporing niet toenemen. Wanneer hoge drukbanden worden gebruikt zullen deze bij verlaging van de spanning nauwelijks uitwangen en zal bij belasting de gronddruk sterk toenemen en daarmee ook de insporing. Bij wegtransport bestaat het gevaar dat door de beweging van het karkas bij lage drukbanden deze te heet worden en daardoor kapot gaan. Dit kan het best worden ondervangen door de spanning te verhogen en de rijsnelheid niet te hoog op te voeren. Bij veel wegtransport is het aan te raden daarvoor een tweede stel hogedrukbanden te gebruiken. Bij de grote wagens van meer dan 6 ton is het noodzakelijk een tandemstel te gebruiken omdat de belasting per band anders te groot wordt. Bekende landbouwbanden op dit moment zijn Vredestein en Trelleborg. De laatste onderscheidt zich door de relatief grote breedte, waarmee uitstekende ervaringen zijn opgedaan. De grond wordt daardoor minder opzij gedrukt zodat de insporing minder groot is. De tendens naar een grotere breedte begint meer terrein te winnen en blijft voor de toekomst de aandacht verdienen omdat deze bouwwijze verschillende voordelen biedt, zoals een grotere stabiliteit en een geringere insporing. Eventuele schade bij het rijden door aardappelen of bieten valt meestal erg mee. Hoog halmgetal en een vlakte vol tarwe-aren, zomer 1976. Bij de beste percelen zijn uitlopers tot meer dan 7000 kg korrelopbrengst per ha. Op de goede kleigrond geeft wintertarwe dit jaar in het algemeen een beste korrelopbrengst. Verbeteringen in de teelttechniek middels minder zaaizaad, nauwere rijenafstand, voldoende fijn zaaibed, waarin het zaaizaad niet al te diep maar wel goed gelijkmatig wordt ondergebracht, en daarbij een gedeelde stikstofgift geven wintertarwe de mogelijkheid om zich waar te maken. Dit voorjaar was er vrijwel geen vcetziekte en de tarwe stond vroeg in de bloei en wel rond 10 juni. Door de regen in het weekend van 20 juni kon de gedeelde stikstofbemesting goed zijn werk doen. Als gevolg van de droogte met extreem hoge temperaturen verliep de afrijping te snel. Schimmels hebben in het algemeen geen afrijpingsziekten van betekenis veroorzaakt en op diverse percelen wintertarwe hebben de lieveheerbeestjes de luizen in de tarwearen goed opgeruimd. Bij een meer normaal verloop van de afrijpingsperiode zou volgens deskundigen van de Landbouw Hogeschool en het Proefstation voor de Akkerbouw de nu toch al hoge korrelopbrengst nog wel rond 15% hoger zijn geweest. Zevenbergen 1976. ir. J.A.H. Haenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15