I k heb goed kuilgras gewonnen. Tien hektare hebben we in de voordroogkuil gereden. Al leen het vervelende was. dat er nadien geen gras meer is gekomen dat naam mag hebben. Gelukkig hebben de weiden van de droogte en de hitte weinig geleden. Ze zijn altijd groen gebleven, maar dan wel zonder dat er veel gras op groeide. Verder kopen we ieder jaar stro bij. Dat hebben we nu ook weer gedaan. Goed tarwestro. De prijs was pittig maar echt niet overdreven. Nu zijn we op het ogenblik druk bezig om het bietenloof en koppen dat we ge kocht hebben naar huis fe rijden. Samen met mijn twee schoonzoons hebben we dit jaar ruim twintig ha bietenloof en kop gekocht. We hebben er geen moeite mee gehad om het te pakken te krijgen. Het is zelfs zo, heb ik hief en daar gehoord, dat er boeren zijn die er nu niet eens meer van af komen. Dan hebben we nog een belangrijk pijl op de boog in de vorm van 15 gemet stoppelknollen. We hebben daarvoor de grond gehuurd, en na de graanstoppel ge zaaid. 't Is in het begin wat slecht tot zijn recht gekomen doordat het te droog was. Maar nu is het aan de groei, en veel zal er natuurlijk nog van het weer afhangen. Maar als het een beetje A Is :k tot nu toe de balans van de melkplas eens even opmaak, dan is het wel zo dat er zo'n vier a vijfhonderd liter melk minder per koe is gewonnen. Maar toch draaien we dan nog op een gemiddelde jaarproduktie per dier van zo'n vijfduizend liter. Andere jaren zitten we daar dus een vijf honderd liter boven. We hebben een vetgehalte dat ruim boven de vier procent ligt. En niet zonder voldoening moet ik er dan nog bijzeggen dat we altijd boven het gemid delde van de melkfabriek zitten. J a en dan hebben we nog wat varkens, maar dat is maar een bijzaak hoor. Er zijn nu zo'n 12 zeugen. De biggen daarvan blijven op het be drijf, en worden gemest en afgeleverd. Het vraagt natuurlijk allemaal zijn werk, maar ach we doen het met plezier. Mijn werk dat is mijn hobby. Trouwens het hele boer zijn dat is iets met zijn eigen aantrekkelijke zaken. Ik voel me eeen erg vrij mens. Ik kan doen wat ik wil, en .A. Is we hem tenslotte vragen of hij tevreden is met zijn eigen inkomen, dan moet hij daarover eens heel diep nadenken. Kijk, zegt hij, wat is tevreden zijn. Dat is niet zo eenvoudig te zeg gen, maar ik voor mij vind dat het ook heel erg afhangt van hetgeen jezelf eist van het leven. Ik denk dat het goed is wanneer je het hele jaar hebt gewerkt, hebt kunnen leven, en verder ieder het zijne hebt kunnen geven, en gezond bent gebleven. Ik laat dan de financiële reservevor ming maar even buiten beschouwing, want dat is weer een heel hoofdstuk apart. Wanneer we la ter over zijn bedrijf gaan, en zien wat er toch ook hier allemaal is veranderd wordt ons weer eens eens te meer duidelijk, dat boer zijn in deze tijd, een kwestie is van aanpassen aan de ver anderde omstandigheden. En wie veranderen dan die omstandigheden?! 't Is duidelijk, on dernemende mensen zoals onder andere Janus Dekkers en zijn zoon er een paar zijn. 13 Extra ruwvoer van buitenaf. meezit, komt daar toch ook nog een flinke hoeveelheid ruwvoeder af. Ook arbeidspieken zelf opgevangen! O p het bedrijf wordt het werk gedaan zonder vreemde arbeidskrachten. Over het algemeen kan alles rond worden gezet met de inzet van vader en zoon, terwijl ook de jonge mevrouw Dekkers haar steentje bijdraagt. Als het er op aankomt kan zij het melken geheel alleen af. En verder is zij degene die er zorg voordraagt dat in de melkstal er alles netjes uit blijft zien. Maar als er arbeidspieken zijn, dan bestaat de mogelijkheid, en daar wordt ook gebruik van gemaakt, om binnen de familiekring elkaar te helpen. Ik heb twee schoonzoons, die ieder een bedrijf hebben, en we springen elkaar bij. Zo als ik net noemde met die twintig ha bietenloof die we samen hebben. Daar gaan we met zijn allen aanstaan als er getransporteerd moet worden. We maken maar zelden gebruik van de loonwerker. Als die komt is het meestal om een kuil met grond te dekken. Al de inkuil- werkzaamheden doen we zelf. We maaien het gras, en hebben ook een opraapwagen. Om het geloste gras op de kuil gelijk te zetten, gebrui ken we een Vïibo, dat is een apparaat, dat hier in Wouw nog,maar weinig gebruikt wordt. Melkvee sinds 1918 in Kontrolevereniging. Het vee is grotendeels altijd zelf gefokt. Het is alleen vanwege de mogelijkheid tot versnelde uitbreiding toen we de open loopstal kregen, dat er wat aangekocht is. Deze veestapel zit al in de melkkontrole sinds 1918. Dat was in die tijd nog echt geen gewoonte. Destijds was hier in de buurt van de Wouwse Hil een stieren- houder waar we met een achttal veehouders onze koeien brachten. We kochten dan een goede stier en fokten daarmee. Dat hebben we gedaan tot 1947, toen werd hier het K.I. station opgericht. We zijn aangesloten bij de melk- kontrolevereniging, Fokcentrale Roosendaal. De melk van ons bedrijf wordt nu verwerkt op de fabriek te Roosendaal. We hebben hier in Wouw trouwens ook nog een melkfabriek, maar de melk die daar komt wordt grotendeels verwerkt tot kaas. Overigens is er in die zuivel- wereld ook wel het een en ander veranderd. In feite leveren we nu aan de V.C.Z. Verenigde Coöperatieve Zuivelbedrijven. Je had eerst de fusie tussen de fabrieken van Wouw Roosen daal en Huybergen, later is dat. uitgebreid tot de fabrieken van Etten, Zundert, Rijsbergen, IJzendijke, Kloosterzande en Middelburg. Of schoon het nu een groot geheel is, werkt het toch erg bevredigend. Brabant, Zeeland en Limburg zijn nu bijna één, op een paar fabrie ken na. Boeren dat is altijd wat.... NOU EN!!!! igens goed bedoelde andere regelingen. Wan neer we een bedrag per koe hadden kunnen krijgen, dan hadden we met dat geld onze ruwvoeder- en krachtvoerrekeningen enigszins kunnen dekken. Met dat geld in de hand had den we dan naar de akkerbouwers kunnen stappen en daar waar dat mogelijk was voer gekocht. Dat is toch allemaal veel eenvoudiger dan die hele papierenromslomp die je nu moet afwerken alvorens je voor een bijdrage in aan merking kan komen. Ik kan me heel goed voorstellen hoor dat een akkerbouwer die stro of bietenkoppen of loof te koop heeft daarvan een hoge prijs wil maken. Dat is gewoon een zakelijke instelling. We moeten niet vergeten dat er ook jaren zijn dat het stro of die andere produkten weinig waard zijn. Als de prijs erg laag is dan ga ik hem ook geen extra toeslag geven op dat stro. Van mij mag hij dan best dit jaar een extraatje vangen, 't is vele jaren daar ook geen land van melk en honing geweest. Zo sta ik ook niet helemaal onbegrijpend tegeno ver die prijsverhoging voor de droge pulp zoals die door de suikerindustrie is vastgesteld. Na tuurlijk het lijkt op het eerste gezicht niet zo sympathiek. Maar hoe je het ook bekijkt die suikerindustrie heeft het volste recht om zo duur mogelijk te verkopen. Als ik morgen een dubbeltje meer van mijn melk kan krijgen, moet ik dat dan laten omdat ik zo ben begaan met het lot van de konsument?... En ais iemand de pulp te duur vindt, wel dan koopt hij hem toch niet. Je hebt grote kans dat ze dan volgend jaar met pakhuizen vol droge pulp zitten. Dan komt dat produkt misschien wel voor een pa^r dubbeltjes lager op de markt. Ik wil er alleen maar mee zeggen, dat ik voor het vrije winstprincipe ben. Dat is een wezen lijk onderdeel van het vrije ondernemersschap. Ik ontzeg noch de akkerbouwer, noch de sui kerindustrie hun winst, waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen dat ik niet zou begrijpen dat het sneu is om voor je veevoer weer meer dan an ders te moeten betalen. Want als het er op aan komt zouden we natuurlijk allemaal graag heel goedkoop voer willen kopen, en erg dure melk willen verkopen. Wanneer je dan terug komt op die toeslag peT koe, die ik graag had gezien, of die .andere regelingen die nu zijn qetroffen om de vee houder te helpen, dan is dat tóch hoe je het ook draait of keert een lapmiddel. En daar zitten we nou eigenlijk niet op te wachten. Iedere boer zal het wel met me eens zijn, dat we gewoon te weinig reserves kunnen vormen.. We worden wat dat aangaat met de dag afhankelijker van vadertje Staat. De nieuwe stal werd aan de reeds bestaande landbouw schuur gebouwd. De kuilen met ruwvoer zijn ook dit jaar goed gevuld. Een geruststellende gedachte. Tevredenheid is, eisen niet te hoog stellen. van Wezel.... Bij Dekkers zag men in 1918 al in, dat een melkkontrole vereniging onmisbaar was. wanneer ik wil. Dat is me heel wat waard. Ze zeggen wel eens, boeren,dat is altijd wat.... dat is waar, maar nou, vraag dat eens aan een ander, die ergens werkt. Neem je zelf, dan is er toch ook wel altijd wat. Wel als je daarvan uitgaat dan is de zogenaamde gebondenheid, het melken op zaterdag of zondag, helemaal geen bezwaar. Als je verder heel de zondag niets hebt gedaan, dan is voor mij het melken zo'n dag helemaal geen last. En je doet naast je boerenbedrijf toch ook nog wel andere dingen. Ik noemde al het sekretaris zijn van de afde ling, en verder ben ik sekretaris van de K.I. vereniging en ook verricht ik taxaties voor de gezondheidsdienst. Graag een toeslag per koe gezien. J anus Dekkers klaagt niet. Ze hebben hard moeten werken, harder dan anders, om toch tot een zekerder ruwvoerpositie te komen voor de winter. Toch heeft hij wel een mening over de oplossing van het financiële probleem, waar mee zeeiy veel minder gelukkige veehouders hebben te kampen. In ons gebied, zouden we er sterk voor zijn geweest als er gestreefd was naar een uitkering per koe, inplaats van die over- De woning bekeken, vanaf de Westelaarsestraat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13