zuidelijke landbouw maatschappij INFLATIEBESTRIJDING ^prewi zl.m VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 64e Jaargang - No. 3350 land- en tuinbouwblad ONS KOMMENTAAR stagnerende ekonomische ontwikkeling ondanks alle overheidsgelden die beschikbaar zijn gesteld en een voortwoekerende inflatie, op volstrekt ohvoldoende wijze in de miljoenennota zijn aangepakt. VERSTERKING BASISPRODUKTIE r$ET name aan de versterking van de basis van onze hele ekonomie, het produktiepotentieel in land bouw en industrie, wordt veel te weinig aandacht be- -■:~3d. En toch zal het ook in de toekomst dit produktie potentieel moeten zijn, waarvan onze totale Nederlandse samenleving zal moeten leven. De lijn van de landbouw begroting van minder voor de ontwikkeling en verbete ring van de landbouwproduktie op zich en meer aan dacht voor zaken als natuur en milieu, zien wé ook in de totale industriële sektor. Daarbij gaat het met name om zaken als medezeggenschap, VAD. e.d. Wij dachten dat deze zaken op zich passen in onze moderne samenle ving, maar dat de wijze van invoering niet los van het in standhouden en zo mogelijk uitbouwen van onze hoog waardige industriële en agrarische bedrijvigheid mag worden gezien. Deze zorg voor het instandhouden van een hooq welvaarts- en welzijnsniveau is voor ons aan leiding om de manier waarop deze regering nu zaken als wijziging struktuur ondernemingsraad, vermogensaanwas- deling. overschakeling van investeringsafzet naar selek- tieve investeringssubsidie e.d. wil doordrukken scherp te veroordelen. Vanuit de positie die de landbouw daar naast in een gemeenschappelijke Europese landbouw- DIJ het opstellen van de vorige week gepresenteerde rijksbegroting 1977 heeft uiteraarad de huidige ekonomische situatie een belangrijke rol gespeeld. Toch vragen wij ons af of deze regering wel in alle op zichten werkelijk voldoende van de ernst van de situatie is doordrongen. Met name de prognoses omtrent de eko nomische ontwikkeling voor de rest van 1976 en 1977 Nijken erg optimistisch. Dat geldt de verwachte toename van de wereldhandel met 8 alsmede het voorziene drastische herstel van het totale investeringsvolume. En zelfs als alle ((te) optimistische voorspellingen zou den uitkomen, dan nog moet voor 1977 met een werk loosheid van 215.000 personen (in 1980 nog 150.000) wor den rekening gehouden, terwijl lonen en prijzen met ten minste respektievelijk ca 8V2 en 6V2 zullen stijgen. Daarnaast blijft er een werkelijk veel te hoog begrotings tekort van ca 17 miljard gulden bestaan. Daarbij blijft de totale stijging van de druk der sociale lasten en belas tingen dan wel binnen de regeringsvorm van 1 stij ging (n.l. van 52,2 in 1976 naar 53,1 van het natio naal inkomen in 1977), maar dit heeft natuurlijk niet al te veel om het lijf als je de extra overheidsuitgaven voorts opvangt door steeds maar weer een onvoorstelbaar en eigenlijk onaanvaardbaar groot begrotingstekort kreëert. Blijkbaar maskt mer zich niet al te veel zorgen voor de komende generatie die hoe dan ook rente en aflossing ven deze tekorten zal moeten dragen. Immers ook de staatskas kan niet eeuwig meer uitgeven dan er binnen komt! Wij vinden dan ook dat de indringende problemen waarmee onze ekonomie op dit moment worstelt, n.l. een in dit No.: nmnl beland V°°r 0"8 V00ral de ^'atiebestrijding groot belang en Vgn de ko||ektieve lastendruk van zo relatieve konkurrentie^v. U; j ,.v. den. En dat is zonder meer nodig vu^. elijk on- inkomensontwikkeling van land- en tuinbouwen?r. ,yvor" komst. IJITERAARD zullen we ook als landbouw daarbij de konsekwensties van een verlaagd uitgavenpeil der overheid moeten aksepteren. Overigens hebben wij de indruk dat als we het totale budget, dat in 1977 voor de ontwikkeling van land- en tuinbouw beschikbaar komt, bezfen daarin al volledig met een verlaging van de kol- lektieve uitgaven is rekening gehouden. Immers zelfs in minder waard wordende guldens gerekend komt er voor land- en tuinbouw minder beschikbaar dan vorig jaar, als we uitgaven voor natuur- en landschapsbeheer, land bouwonderwijs (meer en meer niet meer voor landbouw kundige opleidingen) er buiten laten. Al met al kunnen wij in deze miljoenennota voor land- en tuinbouwontwik- keling nog niet te veel perspektief ontwaren. Wij zullen in het (deze week gestarte) sociale overleg tussen rege ring, werkgevers, werknemers, landbouw en middenstand dan ook blijven aandringen op meer voorrang voor infla- tiebestrijding en verlichting van de druk der kollektieve lasten. AARDGAS IN het kader van de kostenontwikkeling voor de tuin- bouw is de beslissing van vorige week met betrek king tot de aardgasprijs voor di? periode oktober 1976 oktober 1977 zeer belangrijk. Zoals bekend heeft heiaar» het overleg tussen Landbouwschap en minister niet tot overeenstemming geleid. Daarvoor lag nu eenmaal het aanbod van de overheid, n.l. een afspraak om over een periode van 4 jaar de gasprijs met 8 ct/m3 te verhogen, te ver af van ons uitgangspunt dat ieder jaar mede aan de hand van de rentabiliteitsontwikkeling moet worden bezien welke prijsaanpassing aanvaardbaar is. Voor het komende jaar zagen wij daarbij slechts voor een zeer geringe verhoging ruimte. Het nu genomen besluit om de prijs met gemiddeld 1,9 cent/m3 te verhogen (n.l. ca 1,1 cent per 1 oktober en ca 0,8 cent per 1 april 1977) gaat ons dan ook veel en veel te ver. Ongetwijfeld zal hierover nog niet het laat ste woord gezegd zijn. Overiqens moeten we wel konstateren dat, mede der invloed van de aan duidelijkheid niets te w®nsen overlatende opstelling van het georganiseerde bedrijfs leven. de regering duidelijk op zijn oorspronkelijke plan nen is teruggekomen. Immers uitgangspunt in 1974 was voor de regering om in 4 jaar de pariteit olie - gas tot stand te brengen en dat zou voor 1977 en 19/8 nog vee forsere verhogingen dan waartoe nu is besloten hebben betekend. Terecht heeft de regering dit J°®" qelaten en heeft men voor een veel gelijkmatiger aa passing over een langere periode gekozen. N,e"®™n evenwel een aanpassing die naar onze mening onverant woord hoog is en die een te sterke negatieve 'nvloed op de inkomensontwikkeling van de glastuinbouw za oefenen. Een invloed die door het Lanó- bcuw onvoldoende wordt onderkend en daardoor onder schat. LUTEIJN Uit de Praktijk pag. 5/6 3K Grond is basis voor akkerbouw pag. 7 Aardappelopslag een knellend probleem pag. 8 Bijvoeding van weidend melkvee pag. 9 De maand oktober op het Zuid-Westelijk land bouwbedrijf pag. 10/11 Tuintips pag. 15 P.J.Z.-geluid pag. 19 We zitten weer midden in de bietencampagne. De opbrengst van het produkt varieert van slecht tot zeer goed. De oorzaak hiervan is het verschil in groeiomstardigheden. Ook in landbouwgrond ken nen we kwaliteiten! Maar of de bieten nu goed of slecht zijn, tenslotte belanden ze allemaal bij een suikerfabriek. Steeds minder boeren transporteren hun bieten nog zelf naar de fabriek. Meer en meer wordt gebruik gemaakt van vrachtwagenkombinaties. Eens was het een oogst voor sterke mannen, nu echter komt het aan op organisatie. Foto: (K.L.M. Aerocarto) Jaarverslag Suiker-Unie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1