|P.JJ HID jfiToT off 11 ID de ^Orouw Aktiviteiten agenda CRM komt op bezoek Ingezonden brief Kader/ Bestuursvorming Handwerken in Brabant O EenU itwisscling tussen de Ruinerwoldse en Steenber- gense Plattelandsvrouwenvereniging. Ze gingen bij andere plat telandsvrouwen op bezoek. Is dit zomaar twee dagen uit, zomaar twee dagen op vakantie? Ik persoonlijk, hecht meer waarde aan dit uitstapje dan aan alleen een uitje want je komt in een andere streek. Er zijn andere gewoontes, je komt in een gezin, hoort van hun problemen en zorgen, ziet hoe zij werken en leven en overal kan je wat van leren. Vdn Uitwisseling IS Wdt te leren Drentse koffietafel die goed verzorgd is, volgt er een excursie 19 REDAKTIE I KEES SCHIPPER"' <D West.Zvl. organiseert: Kursus voor Huidige en Toekomstige Boerinnen. 8 avonden in de R.M.L.S. te Schoondijke begint eind oktober. Kosten f 40,— afhankelijk van het aantal deel neemsters. Deze kursus wordt herhaald, gezien het enorme succes van vorig jaar. Opgave z.s.m. vóór 10 oktober bij J. Punt tel. 01151-384 Boekhoudkursus voor boerinnen 6 avonden in de R.M.L.S. te Schoondijke begint zo spoedig mogelijk. Opgave z.s.m. voor 10 oktober bij J. Punt tel. 01 151-384 diegene die zich vorig jaar opgaven moeten zich alsnog opgeven. Voor beide kursussen geldt een leeftijdsgrens tot en met 35 jaar. Sprang-Capelle: 8 oktober: Algemene Ledenvergadering (met o.a. prijsuitreiking en samenstelling winterprogram) om 20.00 uur in de Mico-bar. Provinciaal :KURSUSTONEELSPELEN (2x). (Nog maar 3 opgaves!!) PLAATS: voor Zeeland: hotel Rotterdam Westkolkstraat 8 Terneuzen. (speciaal dus voor de Zeeuws-Vlamingen, uiteraard anderen zeer welkom) voor Brabant: "De Schakel", Doelstraat 1, Zevenbergen. DATA: Terneuzen: 18-25 okt., 1-8-15-22-29 nov., 6 dec. (19.45-22.00 uur) Zevenbergen: 19-26 okt., 2-9-16 -23-30 nov., 7 dec. (20.15-22.30 uur) Docenten Ad van Noort (Z.C.A.) Ad van de Ven (B.C.A.) Kosten: f5,— p.p. (de héle kursus), ter plekke te voldoen. INHOUD: de eerste 2 lessen: kreatief spel (loskom-technieken) daarna: leren toneelspelen: beweging, houding, intonatie, bele ving, improvisatie, mimiek, gevoelsuiting. Opgave: Bellen of schrijven naar PJZ 01100-15010 (vóór 5 ok tober). WETEN WE EIGENLIJK WEL WIE WE ZIJN- CRM gaat vanaf 1 oktober de P.J.Z. onderzoeken We noemen dit het Effektiviteits-onderzoek, uitgevoerd door het onderzoeksburo de AOK (onderzoeker is dhr. Keijser). Waarom worden we doorgelicht" Wel, CRM, onze subsidiegever (f 70.000,- per jaar) wil wel eens weten: 1) Wat er met het geld gebeurt, of het goed en efficiënt gebruikt wordt* 2) Wordt het doel van onze vereniging d.m.v. het. geld wel nagestreefd en wat zijn dan de resultaten* 3) Is een provinciaal apparaat (waarin het grootste deel van de subsidie ingestoken wordt) wel nuttig, levensnoodzakelijk. Be wijs dat maar! 4) Doen de afdelingen, die door de provincie ondersteund wor den, wel nuttig werk* 5) Er moet op CRM bezuinigd worden: valt bij ons de klap omdat we toch geen zinvol, kwalitatief-groeiend werk doen of n.a.v. de Uitslag van de Vormingskommissie- enkête. briefschrijver: Herman Harderwijk (ex-sekretaris-vormingslei- der PJZ) thans vormingswerker bij 't Vormingscentrum Jong Volwassenen (V.J.V.) te Bergen op Zoom. valt bij ons juist niet de klap omdat we juist wel zinvol werk doen waarin de kwaliteit steeds beter wordt* Als db en HB weten wij zeker, dat: we wel zinvol, nuttig werk doen! we wel kwalitatief groeien! de subsidie geen geld-weg-gooierij is! Maar dat moeten we dan wel tijdens het onderzoek bewijzen! En als CRM in oktober de provincie en enkele afdelingen gaat onderzoeken, moeten we wel slagvaardig zijn (OOK Uü) Er is wat dat betreft al een en ander gebeurd!: 1) Het HB en afd besturen hebben informatie gekregen d.m.v. :Jan Venneman (PJGN), Kees Schipper en de HB-stukken van 10 aug.j.l. (kort overzicht). 2) Het HB heeft een invuloefening gedaan op 10 aug.j.l. (voor deel van zo'n enkête). 3) Dit weerbaarheidspapier bijlagen is gemaakt, waar alles nog eens op een rijtje staat wat de PJZ en PJGN voor zinnige taken hebben. 4) Er zal een provinciale begeleidingswerkgroep samengesteld worden die de provincie en afdelingen helpt bij het (mondeling en schriftelijk) onderzoek. 1 Aan alle 70 bestuursleden van de 13 PJZ-afdelingen: Kadervorming/bestuursinstruktie is zeer belangrijk voor afde lingsbesturen. Wat is tenslotte een afdeling zonder een goed funktionerend bestuur. Verantwoordelijksbesef, taakverdeling, teamwork, enz. zijn sleutelwoorden. Hieraan lx per jaar aan dacht besteden is heus niet zo veel. Vandaar heeft de provinciale P.J.Z. georganiseerd: Een half (4) Bestuursweckend. (NB: in de vormingskommissie- enkête zagen 25 bestuursle den wel een xh weekend zitten) op: 22 en 23 oktober (vrijdaga vond en zaterdag) te. het van Eeghenhuis te Aar denburg (Heerendreef 67) fQ vrijdag 22: Programma: 19.45 - 20.00 uur: aankomst (18.55 uur boot te Vlissingen; wees op tijd) 20.00 - 23.00 uur: koffie; inlei dinkje; simulatiespel over be sluitvorming 23.00 - 00.30 uur: informeel kon- takt. zaterdag 23: 8.30 - 12.30 uur: ontbijt; diskussietechniek; be hoeftepeiling; programmeren, taakverdeling 12.30- 14.15 uur: broodmaaltijd tijd voor jezelf 14.15 - 17.30 uur: vervolg vanochtend vragenuurtje 17.30 warme maaltijd en dan naar huis. Leiding: Kees Schipper en Dick Eveleens. Opgave: per afdelingsbestuur (minimaal 2, maximaal 4 perso nen) via de afdelingssekretaris. Hierbij ingesloten enige informatie over het aktiviteitenpakket van ons vormingscentrum. Aanleiding tot het schrijven van deze brief waren: a. uitslag enquete in PJZuid-Geluid van j.l. b. verzoek vanuit de KPJ-West-Brabant tot medewerking bij de opzet en uitvoering van een aantal programma's en kursussen. Zo zouden we bij de realisering van de wensen, geuit in de enquete, wellicht op verschillende onderdelen de helpende hand kunnen bieden, zonder echter aan d_e eigen identiteit of zelfstandigheid van de afdeling/regio of provincie komen. Daarnaast zijn er voor jullie een aantal praktische voordelen n.L: - lage kosten - begeleiding kursussen/programma's door deskundigen - geschikte akkomodatie (b.v. donkere kamer voor fotokursus) - hulpmiddelen aanwezig (werkbanken, gereedschap, enz.) De programma's worden definitief samengesteld in overleg met de (groep)/deelnemers. De programma's/kursussen kunnen ook gegeven worden in de akkomodatie van de afdeling of andere akkomodatie ter plaatse. Cees, mocht je mogelijkheden tot een gezamenlijke aanpak zien, of over meer informatie willen beschikken, bel ons vrijblijvend op of kom langs. In afwachting van je antwoord. met vriendelijke groeten. Herman Harderwijk. onder redakfie van de Rodaktjecommiasie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Reriaktieadres Mevr. A W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpo'der 3, Wissenkerke, te! 01107—610 De handwerkcommissie wil de Brabantse leden graag weer helpen met allerlei hand- werkcursussen. Voor het programma 1967-1977 kunt U kiezen uit ruit- veranderen, tapisserie, weven, macramé, naaldkant, merklappen en fuiklamp breien. Voor één afdelingsavond is het ook mogelijk iets leuks te organiseren, dan kunt u aan vragen wenskaarten, knipsels, papier bedrukken, macramé handwerkkoffer. De leden van de handwerkcommissie, waar u zich - via het afdelingsbestuur - kunt opge ven zijn de dames D. Achterberg, Rijksstraat 21 te Sleeuwijk (01833-1273), A. Engelen, Hastelweg 159, Eindhoven (040-514153) en L. van Velzen, Beukenlaan 64, Fijnaart (01686-3380). De plaats van de cursus en het tijdstip ('s morgens of *s mid dags) kan in overleg tussen cursisten en voorwerkster bepaald wordey. mm - mevrouw Alberti. Zij zal twee dagen met ons optrekken. Na een met onze gastvrouwen. erleden jaar was de Ruinerwoldse vrouwenafd. west, bij ons te gast geweest. Dus met 22 dames en een bus voor 55 personen is het nu.onze beurt voor het tegenbezoek."Mooi weer begeleidt ons op de reis naar Drente, die heel vlot verloopt, want we moeten in dc bus nog ons Brabants volkslied leren en een lied door een lid gemaakt. Dat zullen we 's avonds zingen. Voordat we 't weten rijden we stapvoets door Staphorst waar de vrouwen in klederdracht ijverig aan het poetsen zijn. Het vrolijke blauw en groen aan deuren en ramen is een tegenstelling van de strenge levenswijze die achter deze zelfde ramen en deuren gevoerd wordt. En de gedachte komt op je af zouden de Staphorsters deze kleurige ververij aan hun huizen soms als een tegenpool voelen voor het vele zwart dat er wordt gedragen? Want er wordt nog veel donkere kleding gedragen in dit apart stukje Nederland. Tegen elven arriveren we precies op tijd in Ruinerwold waar de koffie al wacht en een welkomstwoord van de afd. presidente >4» Een rondvaart door het typische landschap. nze halfvolle bus komt nu goed van pas. We gaan naar het oude Ned. Herv. kerkje te Blijdenstein. Dat ligt met pastorie mooi verscholen tussen de bomen buiten de kom van de ge meente Ruinerwold. Hierna maken we een rondrit door zuid-west Drente waarbij door de presidente een kundige uitleg van alle bezienswaardigheden wordt gegeven. Haar liefde voor dit mooie Drentse land komt in haar uitleg sterk naar voren en wij begrijpen dat zij ondanks haar "westerse afkomst" zoals ze dat daar noemen, geheel ingeburgerd is. Wij rijden door het zo rijk aan natuurschoon beöeelde zuid weat Drente. De zeer fraaie oude Drentse dorpen met hun brinken, historische kerken, ha- vezathes en Saksische boerderijen en drinken thee in het bij zonder mooie brinkendorp Dwingeloo. Via de Dwingeloose hei keren we terug. Een bus is toch wel ideaal wantje zit zo lekker hoog en je kan veel zien. Nu gaan we met onze gastvrouw naar de oude saksische boerderij die zij bewoont. Ook hier de pro blemen van de droogte. Wat moeten de koeien deze winter eten. al dat dure voer. hoe kom je dan nog aan een inkomen? Ook de import die steeds meer boerderijtjes opkoopt, die ook steeds meer inspraak krijgt als het over het landschapsbehoud gaat. maar zich niet afvraagt hoe of die boer een inkomen moet krijgen als hij in een slecht verkaveld gebied moet werken. Trots - en terecht - is m'n gastvrouw op de nieuwe schuur waar de koeien volgens de nieuwste en modernste methodes gemolken worden. In de oude schuur staan nu de varkens. Uit het gesprek blijkt dat het bedrijf altijd voor gaat. dit is voor ons vrouwen uit de zuid-west-hoek wel eens een nadenkertje. Maar het is aÜweer tijd voor de gezamenlijke afdelingsavond. De zaal is bijzonder sfeervol versierd met bloemstukjes die een kennershand verra den. Gezellig staan de kraantjeskannen op de tafeltjes met de kandijklonten? Wij hebben bijzonder genoten van de show van klederdrachten uit Drente, van alle tijden: dat toch. wel het hoogtepunt van de avond is. We gaan hoogst voldaan in de stromende regen naar ons gastadres met de hoop dat het thuis ook maar zal regenen. De tweede dag nog gauw zo'n lekker suikerbrood en Drentse stoet voor thuis gekocht en dan gaan we weer. Een gedeelte van de gastvrouwen gaat mee. weer goede uitleg waarlangs onze tocht ons voert. Vanuit zuid-west Drente naar noord-west Overijssel met z'n Belter- en Beulakerwijde. Vrolijk wapperen de witte zeiltjes op het meer. Het drukke seizoen is voorbij en dat is goed te merken als we op de plassen en in het schilderachtige Giethoorn rondvaren. We zijn blij dat het er niet zo druk is. De zon is ook deze dag weer present en de regenwolken die af en toe aan de lucht komen, geven hun nog steeds welkome lading op een plaats waar wij nog net niet zijn. Van Giethoorn naar Staphorst en daar nemen we afscheid van onze gastvrouwen om opgeruimd naar Brabant te gaan. Het is goed zo'n uitwisseling, want als je nooit weggaat kan je nooit thuiskomen. C.J. Overbeeke-Breure.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19